Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Uklad paliwowy i wydechowy

Uklad paliwowy i wydechowy Montaż i demontaż baku, kraników , gaźników, , tłumiki , filtry powietrza i paliwa, linki, pompy paliwa elektryczne i podcisnieniowe, ustawienia gaźnika, poprowadzenie przewodów.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 27.07.2021, 15:34   #1
Klima


Zarejestrowany: Jun 2018
Miasto: Wrocław/Londyn
Posty: 8
Motocykl: RD07
Przebieg: Posiada
Galeria: Zdjęcia
Klima jest na dystyngowanej drodze
Online: 13 godz 7 min 12 s
Domyślnie Strzelanie z tłumika przy "pół gazie" 3-5tys. obr

Cześć. Wiem, że trochę wątków o strzelaniu z wydechu jest ale tu jest trochę inaczej jak w innych .

Opis:

Po ostatnim zimowaniu w 19 stopniach - pierwsze odpalenie i od razu konieczność podwyższenia obrotów na jałowym bo nawet po rozgrzaniu były za niskie <1000 obr. i gasł - teraz na ciepłym ok. 1250 obr. Teraz mimo, że gorąco to bez ssania nie odpali/odpali i zgaśnie bez odkręcenia manetki (+zapalone światła zabierają/obciążają dodatkowo około 50 obr.)

Przez zimę wymieniłem tylko regulator napięcia (polutowane żółte przewody, akku nowy w tamtym roku bo przez zimowaniem na niskich obr. światła przygasały) - po wymianie regulatora światła nie przygasają, ładowanie ok. Do paliwa (przed pierwszym odpaleniem) dodałem jeszcze dodatek do czyszczenia układu paliwowego 4T Liquid Moly https://ibb.co/pW9xtgC.

Co się dzieje:

Na obojętnie jakim biegu przy obrotach między 3.5-4.5 tyś przy manetce odkręconej tak żeby były jednostajne obroty (taki półgaz jakby) strzela z wydechu, raz głośniej raz ciszej. Jak jadę przy 6 tyś jednostajnie to strzałów nie ma. Przed zimowaniem strzały z wydechu pojawiały nie za często i tylko przy odejmowaniu gazu/hamowanie silnikiem (podobno przy przelocie tak ma być) - teraz tego nie ma.

Przy jeździe a tym "pół gazie/jednostajnie" kiedy strzela wydechu miałem wrażenie, że moto przestaję jechać/ciągnąć - podobnie jak początkowe oznaki braku paliwa (przy przechodzeniu na rezerwę). Moto tak jak by trochę szarpię i 1 sekndę ciągnie i 1 sekundę przestaje tak pary na zmianę dopóki nie zacznę przyśpieszać albo puszczę gaz.
Na wonych obrotach chodzi równo, zbiera się też dobrze.

Opis moto:
RD07 94' - podobno tylko 52 tyś przelatane

-filtr powietrza K&N czysty-nasmarowany - dalej strzela;

-tłumik FUTURE (chyba przelotowy), wydech wydaję się szczelny - podokręcałem go ile mogłem (kolektor kluczem dynamometrycznym zgodnie z Hayens'em ) - dalej strzela;

-gaźnik rozbierany i przeczyszczony izopropanolem i sprężonym powietrzem wydaję się że jest w miarę ok (zdziwiło mnie, że obie dysze to 115-stki, gdzie Hayens mówi 118przód/120 tył), 2 lata temu dodana tulejka do króćca - dalej strzela, też wcześniej leciało paliwo po cylindrze - starałem się dokręcić ten krócieć https://ibb.co/d0G7R7D
-świece przód piękna kawa z mlekiem a tył elektroda kawa z mlekiem/minimalnie przykopcona a tam gdzie gwint się zaczyna trochę węglowego osadu https://youtu.be/5OwEQfSQ4TY
(świece irydowe)- wymieniłem w tylnym (tam gdzie przykopciło) cylindrze obie świece - dalej strzela.

-air box przemyty ale chyba na łączeniu króćców z boxem są małe dziurki w spoinie oraz odstaję/odkleiło się "to coś" gdzie wchodzi rurka od odpowietrzania skrzyni korbowej i wychodzi ta rurka do czyszczenia https://ibb.co/64dPGSZ,https://ibb.co/tpDCw1T bez zamontowanego airboxa dalej strzela.


Pytania:
1. Czy to ma tak strzelać (podobno przy przelocie tak może być)?
2. Co zrobić żeby nie strzelało/ czy się w ogóle da ?
3. Czy regulować skład mieszanki (lekko okopcona świeca tylnego cylindra)?
4. Czyszczenie gaźnika w myjce z ultradźwiękami ?
5. Czy sklejać/uszczelnić airboxa i czym polecacie ?

Piszę ponieważ już trochę nocy nie przespałem przez tą moją królową. Mam aktualnie urlop, który chciałem poświecić na przejażdżkę na moto nad morze ale utknąłem z tym problemem strzelania i nie wiem czy z tym można jeździć :/ ? Jeśli macie jakieś sensowne pomysły/odpowiedzi, może dobrze znacie ten przypadek to proszę pokażcie moc tego forum i pomóżcie proszę mi się cieszyć z dalszych kilometrów na moto (troche umiem w tą mechanikę więc wole sam no i no money :P; sorry ale nie umiem w zdjęcia ;/).
Z góry WIELKIE DZIĘKI
__________________
Tak a nawet i nie

Ostatnio edytowane przez Klima : 27.07.2021 o 16:03 Powód: fotki
Klima jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.07.2021, 16:26   #2
KORNIK
 
KORNIK's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: May 2010
Miasto: Piwniczna-Zdrój
Posty: 1,002
Motocykl: RD04
Przebieg: 53000
KORNIK jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 4 dni 1 godz 22 min 19 s
Domyślnie

Pierwsze wymień dysze wolnych obrotów na prawidłowe, trochę za małe dysze i przelotowy tłumik i już masz strzelanie w wydech.
KORNIK jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.07.2021, 16:54   #3
lukasz_vip
 
lukasz_vip's Avatar


Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Lubliniec
Posty: 2,145
Motocykl: KTM LC8 950 ADVENTURE
lukasz_vip jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 5 dni 23 godz 21 min 56 s
Domyślnie

Nie ma tak być. Przy przelocie tylko po zamknięciu manetki ma sobie delikatnie bulgotać ale nie ma to być naiper*** jak z armaty. Przyczyny strzelania to zazwyczaj:
- brak synchro na gaźnikach
- zła regulacja gaźników
- lewe powietrze

U ciebie raczej synchro i regulacja gaźników wg. mnie.

Jak nie ma sycnhro to nawet na wolnych obrotach potrafi sobie popukiwać w wydechu.
Jak miałem uszkodzony krócieć w LC8 to strzelał jak z armaty po odpuszczeniu manetki.
lukasz_vip jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.07.2021, 16:55   #4
Mallory
Moderator
 
Mallory's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2013
Miasto: Poznan
Posty: 2,419
Motocykl: RD04
Przebieg: kto wie
Mallory jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 1 dzień 12 godz 28 min 15 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Klima Zobacz post
-gaźnik rozbierany i przeczyszczony izopropanolem i sprężonym powietrzem wydaję się że jest w miarę ok (zdziwiło mnie, że obie dysze to 115-stki, gdzie Hayens mówi 118przód/120 tył), 2 lata temu dodana tulejka do króćca - dalej strzela, też wcześniej leciało paliwo po cylindrze - starałem się dokręcić ten krócieć

:/ ? Jeśli macie jakieś sensowne pomysły/odpowiedzi, może dobrze znacie ten przypadek to proszę pokażcie moc tego forum i pomóżcie proszę mi się cieszyć z dalszych kilometrów na moto ...
Za dużo namotane przelot, K&N i inne niewiadome, żeby to łatwo zdiagnozować a jak pewnie czytałeś jest to bardzo uciążliwo problem i trudny do znalezienia. Wymaga czasu i testów bo może być wiele przyczyn.

Odniosę się do tego zdjęcia gdzie widać, że laciało palowo po cylindrze - to nie jest objaw krućców nieszczelnych, ale zaworka iglicowego - typowy zaciek brązowy gdy cieknie zaworek - i już masz jedną usterkę znalezioną.
__________________


Kiedy jest najciemniej, wtedy błyska znów nadzieja. Tolkien.
Mallory jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.07.2021, 22:40   #5
TYMEKVMAX


Zarejestrowany: Aug 2013
Miasto: xxx
Posty: 259
TYMEKVMAX jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 5 dni 5 godz 51 min 34 s
Domyślnie

Masz fajna muzykę w garażu
TYMEKVMAX jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.07.2021, 20:43   #6
Klima


Zarejestrowany: Jun 2018
Miasto: Wrocław/Londyn
Posty: 8
Motocykl: RD07
Przebieg: Posiada
Galeria: Zdjęcia
Klima jest na dystyngowanej drodze
Online: 13 godz 7 min 12 s
Domyślnie

Cześć. Dziękuję wszystkim za odp. Jak tylko wrócę do Wro to zabieram się za synchronizacje gaźników (mam wakuometry). Teraz pokleję airboxa silikonem i postaram się trochę zubożyć mieszankę na tylnym cylindrze - tam gdzie świece była lekko przykopcona

?rozumiem, że aktualną świecę mogę przetrzeć szczotką drucianą i sprawdzić ją za jakieś 300 km ?

Cytat:
Pierwsze wymień dysze wolnych obrotów na prawidłowe, trochę za małe dysze i przelotowy tłumik i już masz strzelanie w wydech.
@KORNIK
Dysze wolnych obrotów są chyba ok - tzn. rozmiar ich jest ok, główne dysze mają mniejszy rozmiar niż księga dżungli mówi (czyt. Hayens)
Co do wymiany dysz głównych - czy wymieniać na te 118 i 120
I po ich wymianie będę musiał wyregulować skład mieszkanki od nowa - czy ktoś we Wro ma "to urządzenie" do sprawdzania składu mieszkanki i by pomógł w tym

Cytat:
Za dużo namotane przelot, K&N i inne niewiadome, żeby to łatwo zdiagnozować a jak pewnie czytałeś jest to bardzo uciążliwo problem i trudny do znalezienia. Wymaga czasu i testów bo może być wiele przyczyn.

Odniosę się do tego zdjęcia gdzie widać, że laciało palowo po cylindrze - to nie jest objaw krućców nieszczelnych, ale zaworka iglicowego - typowy zaciek brązowy gdy cieknie zaworek - i już masz jedną usterkę znalezioną.
@Mallory - Dziękuję za cenna rade Co do zaworka to wystarczy tylko go wymienić czy razem z gniazdem ? (nowy zaworek na szczęście mam - gniazda nie mam). Gniazdo jest mocno wciśnięte czy spokojnie jakimiś szczypcami (owinięte izolacją aby nie uszkodzić gniazda) je wyciągnę ?

Bez muzyki ciężej idzie
__________________
Tak a nawet i nie
Klima jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.07.2021, 09:44   #7
Mallory
Moderator
 
Mallory's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2013
Miasto: Poznan
Posty: 2,419
Motocykl: RD04
Przebieg: kto wie
Mallory jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 1 dzień 12 godz 28 min 15 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Klima Zobacz post
... proszę pokażcie moc tego forum i pomóżcie proszę mi się cieszyć z dalszych kilometrów ...
Nie pytaj co FAT może zrobić dla ciebie ale co ty możesz zrobić dla FAT.
JFK i najsłynniejszy cytat z prac maturalnych:::))

Cytat:
Napisał Klima Zobacz post
Cześć. Dziękuję wszystkim za odp. Jak tylko wrócę do Wro to zabieram się za synchronizacje gaźników (mam wakuometry). Teraz pokleję airboxa silikonem i postaram się trochę zubożyć mieszankę na tylnym cylindrze - tam gdzie świece była lekko przykopcona

?rozumiem, że aktualną świecę mogę przetrzeć szczotką drucianą i sprawdzić ją za jakieś 300 km ?
Generalnie tak.

Cytat:
Napisał Klima Zobacz post
@Mallory - Dziękuję za cenna rade Co do zaworka to wystarczy tylko go wymienić czy razem z gniazdem ? (nowy zaworek na szczęście mam - gniazda nie mam). Gniazdo jest mocno wciśnięte czy spokojnie jakimiś szczypcami (owinięte izolacją aby nie uszkodzić gniazda) je wyciągnę ?
Ja zawsze wymieniałem komplet - łatwo wychodzi gniazdo. Można zmienić sam zaworek i wyczyścić wszystko, ważne żeby było szczelnie. I poziom pływaka sprawdź czy czasem się nie zmienił - choć w 7 masz plastikowy cały pływak i nie ma możliwości łatwej regulacji (na blasze jak w 4) to warto sprawdzić czy jest OK - poziom jest podany w serwisówce na afripedii: http://150.254.222.97/wikiafri/
__________________


Kiedy jest najciemniej, wtedy błyska znów nadzieja. Tolkien.
Mallory jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.08.2021, 12:34   #8
Klima


Zarejestrowany: Jun 2018
Miasto: Wrocław/Londyn
Posty: 8
Motocykl: RD07
Przebieg: Posiada
Galeria: Zdjęcia
Klima jest na dystyngowanej drodze
Online: 13 godz 7 min 12 s
Domyślnie

Mallory, dziękuję

Sprawdzę pływak i zaworek przy najbliższej okazji. Szukałem trochę w necie i cięzko znaleść to ganiazdo pod zaworek iglicowy - masz jakieś "tanie źródło" (bo oryginalny kwałek metalu za $$ mnie troszkę odstrasza)? Sprawdzę też jego stan i może obejdzie się bez wymiany gniazda.


Wiesz/Wiecie możę również gdzie za normalne pieniądzę znajdę dysze główne 118 i 120 do tego gażnika. (Potrzebowł bym wiedzeić od czego pasują bądź ich wymiary )

Czy jest ktoś we Wro kto miałby użyczyć "colortune" - po wymianie dysz chciałbym dobrze ustawić mieszanke

Tak przy okazji jesli ktoś we Wro chcę sprawdzić synchro to mogę pomóc (gorzej z regulacją - kręcenie tą srubką... xD)
__________________
Tak a nawet i nie
Klima jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.08.2021, 21:56   #9
Klima


Zarejestrowany: Jun 2018
Miasto: Wrocław/Londyn
Posty: 8
Motocykl: RD07
Przebieg: Posiada
Galeria: Zdjęcia
Klima jest na dystyngowanej drodze
Online: 13 godz 7 min 12 s
Domyślnie

UpDate

Strzelanie na pół gazie - ogarnięte - pilot jet był przetkany co przeoczyłem przy pierwszym rozbieraniu gaźnika - pierwsze odpalenie po przeczyszczeniu i moje uszy usłyszały piękną pracę silnika ;D. Zaworki iglicowe też wymienione - gniazda delikatnie przeczyściłem i mam nadzieję, że będzie ok

Pierwsza przejażdżka i znów strzelanko - tym razem przy hamowaniu silnikiem/kompletnym odpuszczeniem gazu (wrócił do stanu poprzedniego ale trochę więcej strzela) - czyli temat wielokrotnie wertowany na tym forum.

Teraz przede mną synchro gaźników (na jałowym obroty nie są równe) - - PYTANIE? - jakie macie patenty aby dostać się do tej śrubki od synchro ;/ ?


Kolejne pytanie dotyczące składu mieszkanki - Hayens mówi o 2.5 obrotu - tylko teraz pytanko czy na obu cylindrach musi być tak samo
Chodzi mi o to, że oba cylindry pracują w trochę innych warunkach (przedni ma więcej chłodzenia) - czyli pewnie ma to wpływ na ustalanie różnych wartości mieszkanki z tylu i z przodu ? (czy jest jakaś tendencja ze na tylnym zawsze trochę mniej lub więcej obr. ?)

Wcześniejsze ustawienia były takie, że na przedni cylek było 2.5 obr a na tylny ok. 2,7 obr. I świeca z tylnego cylindra miała ślady węglowego nagaru więc ustawiłem po 2.5 obr na obu - może pomoże - do weryfikacji

Jeszcze jedna sprawa - przymierzam się do wymiany wężów i filtra paliwa - na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego węża (zbrojony czy nie/ w otulinie)
Czy korzystając z podwyższonej temperatury mogę te nowe węże pozaginać tak aby nie robiły się zagięcia (kiedyś tak podginałem te przezroczyste wężyki) ?

(Takie dodatkowa obserwacja - przy zatkanej dyszy jak włączałem światła (bieg jałowy) to obroty spadały a teraz po włączeniu nie widzę spadku obrotów )

Działam dalej i fajnie wyrabiać sobie praktyczną wiedze
Mam również nadzieję, że to co tu piszę komuś się przyda

Dziękuję raz jeszcze i życzę miłych kilometrów
__________________
Tak a nawet i nie
Klima jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.08.2021, 22:29   #10
Mallory
Moderator
 
Mallory's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2013
Miasto: Poznan
Posty: 2,419
Motocykl: RD04
Przebieg: kto wie
Mallory jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 1 dzień 12 godz 28 min 15 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Klima Zobacz post
Strzelanie na pół gazie - ogarnięte - pilot jet był przetkany co przeoczyłem przy pierwszym rozbieraniu gaźnika - pierwsze odpalenie po przeczyszczeniu i moje uszy usłyszały piękną pracę silnika ;D. Zaworki iglicowe też wymienione - gniazda delikatnie przeczyściłem i mam nadzieję, że będzie ok
jak nie cieknie będzie OK.

Cytat:
Napisał Klima Zobacz post
Pierwsza przejażdżka i znów strzelanko - tym razem przy hamowaniu silnikiem/kompletnym odpuszczeniem gazu (wrócił do stanu poprzedniego ale trochę więcej strzela) - czyli temat wielokrotnie wertowany na tym forum.

Teraz przede mną synchro gaźników (na jałowym obroty nie są równe) - - PYTANIE? - jakie macie patenty aby dostać się do tej śrubki od synchro ;/ ?
w RD07 to jest masakra - w odróżnieniu do RD04.
http://150.254.222.97/wikiafri/index.php/Synchronizacja_ga%C5%BAnik%C3%B3w

Ulubiony cytat z Afripedi: W RD07 śruba jest dostępna od spodu (kolo kciuka) i wymaga krótkiego krzyżaka, wałka giętkiego albo odrobinę zdolności proktologiczno-laryngologicznych (coś jak operowanie migdałków przed odbyt).

Cytat:
Napisał Klima Zobacz post
Kolejne pytanie dotyczące składu mieszkanki - Hayens mówi o 2.5 obrotu - tylko teraz pytanko czy na obu cylindrach musi być tak samo
Chodzi mi o to, że oba cylindry pracują w trochę innych warunkach (przedni ma więcej chłodzenia) - czyli pewnie ma to wpływ na ustalanie różnych wartości mieszkanki z tylu i z przodu ? (czy jest jakaś tendencja ze na tylnym zawsze trochę mniej lub więcej obr. ?)

2,5 obrotu na obu w RD07 (bez A). Jest jeszcze metoda na słuch i obserwację podnoszenia się obrotów, ale to trzeba mieć skilla - raz widziałem takiego co podobno ma w tym silla, ale i tak mu się nie udało.

Możesz zadzwonić - chętnie gadam o starych Afrykach:)) ...
__________________


Kiedy jest najciemniej, wtedy błyska znów nadzieja. Tolkien.

Ostatnio edytowane przez Mallory : 06.08.2021 o 23:37
Mallory jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Tags
strzelanie , tłumik

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Strzelanie z tłumika przelotowego non-stop? irekafrica Uklad paliwowy i wydechowy 24 04.11.2018 08:28
"Oranżada"dla przyszłego "zdrajcy". MOTOMYSZA Wszystko dla Afrykańczyka 7 29.10.2012 20:21


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 18:33.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.