Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat CRF 1000 / CRF 1100 > Regularne czynności serwisowe

Regularne czynności serwisowe Wymiany: płynu hamulcowego, chłodniczego, oleju silnikowego i w zawieszeniu, filtrów, opon, zębatek i łańcuchów, świec. Regulacje: zaworów, gaźników, łańcuchów, łożysk główki ramy, świateł. Kontrola: opon, linek, akumulatora, łożysk, przygotowanie do sezonu i do zimy, smarowanie elementów.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 19.04.2021, 08:37   #11
ivolot
 
ivolot's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2013
Miasto: Warszawa
Posty: 52
Motocykl: CRF SD06/SD09
Przebieg: 8600 km
Galeria: Zdjęcia
ivolot jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 dzień 19 godz 34 min 19 s
Domyślnie

Sam jestem ciekaw jaki olej lejecie, Moja pierwsza CRF 1000 miała na początku 10W30 ale gość z Serwisu [ Serwis MCS-WWA] Powiedział mi że 10W40 jest jak najbardziej zalecane. I tak wymienił nawet mnie nie pytał. Natomiast moja Druga CRF 1100 ADV S i tu przy ogromnym zdziwieniu Honda Plaza nie zaleca zmiany na inny olej tylko 10W30. - i tak się zastanawiam kto ma rację. Ilu piekarzy tam inny chleb.
ivolot jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.04.2021, 08:54   #12
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,767
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 4 tygodni 14 godz 15 min 17 s
Domyślnie

Styka zapoznać się z tym czym różni się olej 10w30 od 10w40 i wsio będzie jasne.
W naszym klimacie nie ma to większego znaczenia co wlejesz ale na bank 10w40 nie zaszkodzi. Jakoś Honda w CRF1000 zalecała 10w30 a Plaza lała na chama bez pytania 10w40 i problemów nie było. Pewnie nakupowali beczek 10w30 i trzeba spracować to będą "zalecać".
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.04.2021, 09:16   #13
jabolos

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2020
Miasto: Olsztyn
Posty: 505
Motocykl: ATAS DCT 2018
jabolos jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 9 godz 33 min 17 s
Domyślnie

Ja jestem zdania, że trzeba lać co producent zaleca i nie kombinować. Szczególnie przy wersji z DCT. Na forum było trochę postów, że po zmianie oleju na 10W40 skrzynia jakby gorzej chodziła.
Do swojej leję oryginał. Cena praktycznie taka sama jak za Mobil 7100.
jabolos jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.04.2021, 09:34   #14
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,767
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 4 tygodni 14 godz 15 min 17 s
Domyślnie

Kiedyś producenci zalecali przedziały w temacie oleju w zależności od warunków w jakich pojazd był użytkowany i to była dobra praktyka. Obecnie mi się wydaje że to w dużej mierze efekt ustaleń z producentem oleju i standaryzacji dla wszystkich rynków żeby można prognozować zapotrzebowanie na konkretne oleje u danego producenta. Honda chyba z Castrolem pracuje. Ja lałem 10w40 do CRf1000, takie samo zalecenie (10w30) ma CRF450 i Montesa również. Lałem 10W40 w obu CRFach piec pracuje jakby ciszej a skrzynia delikatniej niż na 10W30. Oczywiście że można lać to co producent na sztywno w książce napisał, nie traktowałbym tego jednak jako wyrocznię.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.04.2021, 13:03   #15
sudden
 
sudden's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Sep 2018
Miasto: okolice Warszawy
Posty: 1,419
Motocykl: CRF250L * T7
sudden jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 7 godz 15 min 31 s
Domyślnie

Drobna zmiana pewnie nie zaszkodzi.
Ja akurat przestałem zmieniać specyfikację oleju odkąd przeczytałem albo obejrzałem o tym, że 10 i więcej lat temu pasowanie elementów silnika było dosyć luźne (w porównaniu z dzisiaj), więc zmiana oleju na inną specyfikacje nie wpływała prawie na nic. Dzisiaj z kolei to już ma większe znaczenie, bo obrabiarki stały się bardzo precyzyjne, w silniku zrobiło się ciaśniej i elementy w czasie pracy mijają się z dużo mniejszym luzem, który dodatkowo maleje po rozgrzaniu tych elementów. W takiej sytuacji ważna się stała też szybkość "upłynniania" oleju w funkcji temperatury silnika, żeby nie stworzyć sytuacji, że silnik się już rozgrzał, szczeliny się pozwężały, ale olej jest jeszcze zbyt gęsty, żeby się w te szczeliny wcisnąć. Wtedy powstają małe zatarcia.
Taka sytuacja podobno się dzieje np. po zastosowaniu rajdowych olejów (typu 10W-60) do nie-rajdowych nowoczesnych silników.

Nie umiem zweryfikować tej teorii, ale nie znalazłem też w niej jakiejś oczywistej dziury, więc na wszelki wypadek zmieniam tylko markę oleju na ulubioną, ale specyfikację zostawiam tą samą.
sudden jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.04.2021, 21:00   #16
Melon
 
Melon's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Lublin
Posty: 4,362
Motocykl: cz350/ bandit600/ zx12r/ varadero/vfr1200xd
Melon jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 6 dni 4 min 30 s
Domyślnie

Te tabelki klimatyczne to do ursusa są dobre.Przecie instrukcja pisze 10W-30 a jakiej firmy to nie ważne.Ze swojego doświadczenia honda robi najlepiej na 10W-30.{viadro ,ct}
__________________
kto smaruje ten jedzie
Melon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.04.2021, 20:21   #17
mdxmd


Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Lubelskie
Posty: 2,385
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 133 000
mdxmd jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 6 dni 5 godz 27 min 28 s
Domyślnie

Lej motul 7100 5W40 masz niemal identyczne parametry przy 40st.C jak 10W30 i nieco większa lepkość przy 100st.C co jest zdecydowanie na plus zarówno dla silnika, skrzynia płynniej i miękko zmienia biegi
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.04.2021, 06:33   #18
Dzieju
Administrator

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 8,329
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 16 godz 7 min 59 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał sudden Zobacz post
Taka sytuacja podobno się dzieje np. po zastosowaniu rajdowych olejów (typu 10W-60) do nie-rajdowych nowoczesnych silników.
Zastosowałem Castrola 10/60 w Vectrze A silnik C20XE dwie wymiany czyli ok 22tyskm.
Zdecydowanie ciszej pracował , olej w normalnych warunkach nie do przegrzania , film olejowy trzymał dłużej , ciśnienie po wyłączeniu silnika również utrzymywało się dłużej.
Jedyny minus to spora cena.
Jeśli chodzi o ciasnotę współczesnych silników to tylko konkretne cyferki mogą to rozwiązać a nie teoria.
Pamiętajmy że teraz światu nie zależy na trwałości tylko na szybkim zużyciu wszystkiego co można sprzedać.
Dlatego i dobieranie olejów też nie ma nic wspólnego z długim użytkowaniem i producent będzie balansował między jakimś tam przebiegiem a zużyciem mechanizmów.
Jeśli zaleca 5/30 to wręcz należy wlać 5/40 by zapewnić smarowanie.
Rzadkie oleje stosują dla mniejszych oporów tarcia , pompa oleju ma lżej , zimny (zwłaszcza zimą) silnik też lżej się kręci...... a to wszystko przez idiotów za naszą zachodnią granicą i ich zabawę w ekologię i wymyślanie kolejnych norm spalin.
Pamiętajmy , producent twój wróg i cwaniak czekający na naszą kasę.
__________________
AT03
Dzieju jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.04.2021, 23:11   #19
sudden
 
sudden's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Sep 2018
Miasto: okolice Warszawy
Posty: 1,419
Motocykl: CRF250L * T7
sudden jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 7 godz 15 min 31 s
Domyślnie

To brzmi jak stan jakiejś wojny

Super, że Vectrze się podobało, mój Nissan Maxima z 98-go też uwielbiał 10w60 ale opinia, o której pisałem nie dotyczyła silników z czasów Vectry A, tylko z dzisiejszych.

Nie umiem się zgodzić z teorią, że, co do zasady, zwykły użytkownik wie lepiej jaki olej nalać do silnika niż producent uzbrojony w cały dział R&D, stada inżynierów, wielokrotne testy i lata doświadczeń. Bez problemu mogę się zgodzić, że producenci dla norm ekologicznych wydłużają czasy wymiany oleju, a wtedy silnik żyje krócej (więc ja wymieniam częściej), ale na tyle aut co miałem i na jakiś milion kilometrów które nimi przejechałem jeszcze nigdy olej o specyfikacji zalecanej przez producenta nie zepsuł mi silnika. Nie wiem po co przy tym grzebać.

Auta z ostatnich 10-15 lat przejeżdżają 300-600 tys. km bez remontów silnika. Jak robiłem prawo jazdy, to osiągnięcie 100 tys. km bez remontu było wielkim wydarzeniem. Nie wiem o jakim świecie Dzieju piszesz, że teraz wszystko się szybko zużywa, ale ja tego świata nie znam
Chyba, że jako punkt odniesienia bierzemy okres dużej niezawodności w motoryzacji, kiedy powstał np. Mercedes W124 i jeśli do tego porównujemy to zawsze będzie gorzej, ale to był krótki okres i raczej wypadek przy pracy producentów. Szybko się okazało, że jeśli auta mają być aż tak bezawaryjne to cała branża zdechnie i nie będzie kasy na rozwój nowych generacji aut. Amerykanie to przeszli w latach 60-tych lub 70-tych (nie pamiętam dokładnie), Niemcy powtórzyli ich błąd w 90-tych. To się nie miało prawa udać na dłuższą metę, ze szkodą również dla nas jako klientów, tylko chwilę później.
sudden jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.04.2021, 07:09   #20
mdxmd


Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Lubelskie
Posty: 2,385
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 133 000
mdxmd jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 6 dni 5 godz 27 min 28 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał sudden Zobacz post
To brzmi jak stan jakiejś wojny

Super, że Vectrze się podobało, mój Nissan Maxima z 98-go też uwielbiał 10w60 ale opinia, o której pisałem nie dotyczyła silników z czasów Vectry A, tylko z dzisiejszych.

Nie umiem się zgodzić z teorią, że, co do zasady, zwykły użytkownik wie lepiej jaki olej nalać do silnika niż producent uzbrojony w cały dział R&D, stada inżynierów, wielokrotne testy i lata doświadczeń. Bez problemu mogę się zgodzić, że producenci dla norm ekologicznych wydłużają czasy wymiany oleju, a wtedy silnik żyje krócej (więc ja wymieniam częściej), ale na tyle aut co miałem i na jakiś milion kilometrów które nimi przejechałem jeszcze nigdy olej o specyfikacji zalecanej przez producenta nie zepsuł mi silnika. Nie wiem po co przy tym grzebać.

Auta z ostatnich 10-15 lat przejeżdżają 300-600 tys. km bez remontów silnika. Jak robiłem prawo jazdy, to osiągnięcie 100 tys. km bez remontu było wielkim wydarzeniem. Nie wiem o jakim świecie Dzieju piszesz, że teraz wszystko się szybko zużywa, ale ja tego świata nie znam
Chyba, że jako punkt odniesienia bierzemy okres dużej niezawodności w motoryzacji, kiedy powstał np. Mercedes W124 i jeśli do tego porównujemy to zawsze będzie gorzej, ale to był krótki okres i raczej wypadek przy pracy producentów. Szybko się okazało, że jeśli auta mają być aż tak bezawaryjne to cała branża zdechnie i nie będzie kasy na rozwój nowych generacji aut. Amerykanie to przeszli w latach 60-tych lub 70-tych (nie pamiętam dokładnie), Niemcy powtórzyli ich błąd w 90-tych. To się nie miało prawa udać na dłuższą metę, ze szkodą również dla nas jako klientów, tylko chwilę później.

nie byłbym takim optymistą... a wymiany oleju co 30.000km ? to też troska producenta o trwałość produktu. Jedyne co można o takim interwale napisać to jest to efekt księgowego i nic więcej a nie specjalistów naukowców i dobrej woli producenta,

CRF ma bardzo małe tolerancję pasowania cylinder/tłok, wał korbowy (panewki) i można bez najmniejszego uszczerbku dla silnika a nawet będzie to dla niego na + przejść na olej 10W40 manual i 5W40 DCT ale już wyższy indeks (np. 50) nie ma sensu, natomiast grupa (60) może być destrukcyjna dla tego silnika.
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Wymiana oleju w lagach (progresy) 7Greg Regularne czynności serwisowe 49 23.01.2024 20:50
wymiana oleju crf 1000 automat guditta NAT - Warsztat 23 21.10.2019 16:15
Wymiana oleju w Gruzji trolik1 Przygotowania do wyjazdów 22 11.07.2019 22:42
wymiana oleju f650 naomi_dahmer Inne - dyskusja ogólna 3 25.08.2011 16:26


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.