Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Hamulce, kola, opony

Hamulce, kola, opony Montaż, demontaż i kontrola takich elementów jak: klamki, pompy hamulcowe, tarcze, klocki, zaciski, przewody hamulcowe w oplocie i bez, koła, felgi, szprychy, opony i łożyska.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 14.10.2009, 10:51   #1
chomik
 
chomik's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Nibylandia
Posty: 2,438
Motocykl: RD37 RD07a T7-WR
Przebieg: 666
chomik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 13 godz 19 min 29 s
Post Jak dbać o szprychy - centrowanie metoda garażowa...

Znazłem na forum Trampka... a tekst znaleziony w sieci, myślę, że warto się zapoznać:

"Potrzebne narzędzia:
- Klucze do szprych,
- WD-40 lub inny środek smarująco - odrdzewiający,
- Flamaster.

Jeśli kupiłeś nowy motocykl, to z na pewnością otrzymałeś w komplecie klucze do naciągania/ regulacji szprych w przednim oraz tylnym kole (mogą różnić się rozmiarem). Jeśli nie posiadasz takiego klucza, to koniecznie musisz się zaopatrzyć, np. w sklepie z akcesoriami motocyklowymi lub po prostu w sklepie rowerowym. Prawidłowo dobrany klucz jest szczególnie ważny nie tylko ze względu na komfort pracy, ale przede wszystkim, by nie zniszczyć szprych w motocyklu. Pamiętaj, że aluminium jest miękkie i łatwo można okręcić źle dobrany klucz na mocowaniach szprych do felgi. Oprócz tego ważne jest dobre wyczucie właściwego naciągu szprych.

Jeśli nie robisz tego regularnie, to ryzykujesz, że niewłaściwie naprężona felga się uszkodzi pod wpływem przeciążeń, np. skoków lub uderzeń. W efekcie koło może zacząć r0;gibaćr1; się na boki, a felga zostać mocno pogięta. Naciąganie szprych jest bardzo ważne i powinno odbywać się regularnie. Dzięki temu zyskujesz pewność, że Twój motocykl jeździ prosto i w sposób przewidywalny. Luźne szprychy nie tylko mogą doprowadzić do uszkodzenia felg, ale czasami niektóre z nich mogą się niespodziewanie oberwać.

Regulacja zajmuje tylko kilka minut i najlepiej ją wykonać przed każdym treningiem. Jeśli już nie zawsze masz czas, to pamiętaj o tym przynajmniej co 2-3 treningi.

Jak należy to zrobić:

Sprawdzenie.
Szprychy najlepiej sprawdzać przed każdym treningiem. Szczególnie ważna jest regulacja w nowym motocyklu. Zwykle w fabryce szprychy są zbyt lekko dokręcone. Należy to wykonać przed pierwszą jazdą, a potem znów po 20 - 30 min. Jeśli używasz starszego motocykla, dobrze jest najpierw prysnąć trochę WD-40 na każda ze szprych w miejscach styku z felgą.
Ustaw motocykl na stojaku z kołem w górze, niech się swobodnie obraca, kręć kołem i zaciskaj dłoń na każdej ze szprych, by wyczuć luz. Dla pewności możesz także stukać kluczem w każdą z nich i wsłuchiwać się w dźwięk. Im niższy dźwięk, tym większy luz. Wyższy dźwięk oznacza, że szprycha jest bardziej napięta.

Dokręcaj co r0;trzeciąr1;.
Jeżeli już wykryjesz luźne szprychy, to musisz zająć się ich prawidłowym dokręceniem. Wybierz punkt startowy na kole, np. wentyl, żeby móc stwierdzić ile obrotu już wykonałeś. Teraz możesz zacząć dokręcać lub luzować szprychy. Pamiętaj, w prawo dokręcasz, w lewo luzujesz r11; kierunek, jak w normalnych śrubach.

Uwaga: Jeśli pracujesz ze starszymi kołami lub wykonujesz regulację pierwszy raz i nie jesteś pewny w jakim stanie są szprychy, najlepiej delikatnie poluzować każda z nich zanim dokręcisz do odpowiedniego naprężenia.

Zaczynając od pierwszej szprychy, dokręć ¼ obrotu, chyba że wyczujesz wyraźny opór już wcześniej. Następnie kontynuuj opuszczając dwie kolejne szprychy i zatrzymaj się na trzeciej. Dokręć szprychę, jak poprzednio, opuść następne dwie i znów zajmij się kolejną, trzecią szprychą. Kontynuuj według schematu. Powinieneś dokręcić wszystkie po trzech pełnych obrotach koła. Jeżeli zostały jakieś szprychy, które jeszcze nie zostały naciągnięte, postępuj nadal według sposobu, aż wszystkie będą właściwie naprężone.

Centrowanie koła (metoda garażowa):
Jeśli Twoje koło wykonuje widoczne dla oka ruchy na boki, to oznacza, że nie obejdzie się bez centrowania. Oto prosta metoda do wykorzystania w przydomowym garażu (oczywiście, gdy tylko masz czas, lepiej oddać koło do centrowania w profesjonalnym serwisie, np. w dobrym sklepie rowerowym).

1. Weź marker i zaprzyj nieruchomo rękę, np. na przednim kole - osłona lagi, na tylnym r11; wahacz.

2. Zbliż końcówkę, jak najbliżej felgi bez jej dotykania i zakręć kołem. W miejscach, gdzie felga otrze się o marker, koło wymagać będzie centrowania.

3. Szprychy po tej stronie są zbyt mocno naciągnięte. Delikatnie poluzuj kilka z nich w części zaznaczonej markerem. Po drugie stronie, dokładnie na przeciwko, dokręć kilka, najlepiej tyle ile poluzowałeś.

Używaj tej techniki po obu stronach koła do póki nie osiągniesz zadowalającego rezultatu. W wyjątkowo trudnych przypadkach nigdy nie uda Ci się wycentrować idealnie koła.

Uwaga: Gdy już wycentrujesz koło, zastosuj technikę naciągania szprych co r0;trzeciąr1;, by dokładnie sprawdzić i wyregulować napięcie w całym kole.


źródło:MotoX"
chomik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.10.2009, 19:36   #2
kudlacz
 
kudlacz's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 677
Motocykl: Black Man Wheel 800 gs
kudlacz jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 dni 23 godz 27 min 30 s
Domyślnie

Ekstra!!! przed off'em w pyrlandiiii widzę wszystkich napinających szprychy, chyba że ktoś przyjmuje zasadę co 2 -3 treningi.
__________________
dakar noir
kudlacz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 15.10.2009, 09:52   #3
podos
 
podos's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2005
Miasto: Kraków
Posty: 3,988
Motocykl: RD07a
Galeria: Zdjęcia
podos jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 6 dni 14 godz 28 min 34 s
Domyślnie

a do kompletu - klucz do szprych z polskiego Louisa:
http://www.moto-akcesoria.pl/klucz-do-szprych,p,21854

Sprawdzilem, jest w porządku.
__________________
pozdrawiam, podos
AT2003, RD07A
------------------
Moje dogmaty
0. O chorobach Afryki: (klik)
1. O Mikuni: Wywal to.
2. O zębatce: Wypustem na zewnątrz!!!
3. O goretexie: Tylko GORE-TEX
4. O podróżach: Jak solo to bez kufrów
5. O łańcuszkach rozrządu: nie zabieram głosu.
6. Lista im. podoska Załącznik 10655
7. O BMW: nie miałem, nie znam się, nie interesuję się, zarobiony jestem.
8. O KN: Wywal to.
9. O nowej Afripedii: (klik)
podos jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 17.10.2009, 22:55   #4
wasilczuk
dziad barowy
 
wasilczuk's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: bielsk podlaski
Posty: 1,975
Motocykl: RD07a
wasilczuk jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 10 godz 52 min 50 s
Domyślnie

panowie powiedzta mi przy okazji - moze ktoś wie- jak powstrzymać korozję nypli i miejsca ich zamocowania w feldze. chyba nie obejdzie sie bez rozsprychowywania. wyłazi tam taka biała soda- utlenione aluminium czy jakoś podobnie to sie nazywa. widziałem transalpa z 2000 r z wysp brytyjskich, w którym koła tak zgniły, że sprychy same przełaziły przez obręcz. jak nie zareaguję to mnie też to czeka.
__________________
Africa jest jak kotlet schabowy. im mocniej bita tym lepiej smakuje.

rolnik-kaskader
RD 07A '96

na starym forum w szóstej linijce
wasilczuk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.10.2009, 12:05   #5
danek-dr
 
danek-dr's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2009
Miasto: Gorzów n.Wartą
Posty: 174
Motocykl: nie mam AT jeszcze
danek-dr jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 13 godz 7 min 46 s
Domyślnie

Ciężko to powstrzymać. Szczególnie jak lubisz off. Regularne psikanie wd tylko nieco pomaga, bardziej rzadsze mycie. No i przy zmianie opony warto wyczyścić/posmarować felgę i nyple. Ale nie to jest jescze problemem. Gorzej jak przyrdzewieją gwinty szrych i nypli i nie idzie tego kręcić (odkręcić,centrować). Gdy koło się zwichruje trzeba to ciąć i zaplatać od nowa. Mnie to czeka, ale dopóki koła proste, szprychy napięte-jeżdżę.
Cóż,to taka sama część jak inne, zużywa się z czasem.
__________________
EXC 450

"Jestem synem wolnego i walecznego narodu i nie mam zwyczaju drżeć przed kimkolwiek"
A.F.Ossendowski
danek-dr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 20.10.2009, 23:38   #6
chinol
青年商會及台北縣警察局
 
chinol's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Poznań
Posty: 804
Motocykl: RD07a
Galeria: Zdjęcia
chinol jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 10 godz 12 min 22 s
Domyślnie

co się tyczy kilku letnich kół (xrv) to nypelki kręcą się tytko po podgrzaniu palnikiem , w innym, razie ukręcisz szprychę albo nypel zrobi się okrągły.
__________________
RD07a, 非洲是最好的
chinol jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.10.2009, 17:28   #7
Dzięgiel
 
Dzięgiel's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2008
Miasto: Poznań
Posty: 130
Motocykl: RD04
Dzięgiel jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 11 godz 49 min 0
Domyślnie

Jak już w tym temacie jesteśmy, to ktoś sie orientuje może gdzie w Poznaniu dobrze centrują koła? Znalazłem na forum trampka, że jest sklepik (właściwie rowerowy) na rogu Poznańskiej i Jerzyckiej - centrowoanie ok 100zł (tel 601 482 680) i jeszcze jakieś centrum centrowania w Luboniu...ale moze ktoś ma coś sprawdzonego?
__________________
A challenge for those who go. A dream for those who stay behind...
Dzięgiel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.10.2009, 18:05   #8
chomik
 
chomik's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Nibylandia
Posty: 2,438
Motocykl: RD37 RD07a T7-WR
Przebieg: 666
chomik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 13 godz 19 min 29 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Dzięgiel Zobacz post
Jak już w tym temacie jesteśmy, to ktoś sie orientuje może gdzie w Poznaniu dobrze centrują koła? Znalazłem na forum trampka, że jest sklepik (właściwie rowerowy) na rogu Poznańskiej i Jerzyckiej - centrowoanie ok 100zł (tel 601 482 680) i jeszcze jakieś centrum centrowania w Luboniu...ale moze ktoś ma coś sprawdzonego?
Podłączam się do pytania........
chomik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.10.2009, 20:19   #9
kudlacz
 
kudlacz's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 677
Motocykl: Black Man Wheel 800 gs
kudlacz jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 dni 23 godz 27 min 30 s
Domyślnie

Wystarczy uderzyć do klubów crossowych. Tam centrują mechanicy i nie powinno być problemów zwłaszcza w poważniejszych klubach.
__________________
dakar noir
kudlacz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.10.2009, 11:18   #10
Ropuch
 
Ropuch's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jan 2005
Miasto: Piotrków Trybunalski
Posty: 1,081
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Przebieg: 80800
Galeria: Zdjęcia
Ropuch jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 6 dni 22 godz 56 min 37 s
Domyślnie

Witam,
Panowie mam pytanie - ostatnio urwały mi się 3 sztuki szprych zaraz przy piaście (powód były luźne i nie można było ich dokręcić), kolejne 4 sztuki przy próbie odkręcania też poległy (urwał się gwint w nyplu bo mega zardzewiały był) - nadmienie ze wszystkie wcześniej moczyły się w odrdzewiaczu przez pół dnia i nic nie pomogło - szprychy odkręcane były za pomocą klucza żabki trzymającego samą szpryche i super klucza 6mm - próba odkręcenia szprychy na żywca kończyła się zerwaniem gwintu lub łamaniem się szprychy przy piaście - ukręcaniem !!!!
Po odkręceniu gwint szprychy czyszczony szczotką drucianą i odrdzewiaczem, a nypel moczony w ropie i przy ponownym skręcaniu przemywany pod ciśnieniem i smarowany smarem !!
Póki co zamówiłem 7 sztuk szprych w Hondzie - dł. to 173mm i 177mm koszt ok 12 zł/netto szt. kompletne z nyplem i podkładką - koło skręciłem do kupy smarując i nypel i szprychę smarem - wkręcają się palcami jak w kaczą dupę
PYTANIE: na co ostatecznie skręcać szprychy by uchronić się przed ich samoistnym luzowaniem i ochroną przed ponownym problemem w przyszłości - (smar, klej, etc )Dodam, że istnieje konieczność centrowania ale to chyba oczywista oczywistość
Będę wdzięczny za porady i wszelkie uwagi

Ps. Koło przednie bez najmniejszych uwag.
Ropuch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jak dbać o odzież outdoorową jaro Inne tematy 2 06.05.2011 15:08
"Naprawa" wałka zdawczego - metoda alternatywna 4 :) iwan Silnik, sprzęgło, skrzynia 37 18.05.2010 20:16


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:49.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.