Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Relacje z podróży > Trochę dalej

Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 28.08.2019, 22:46   #1
wojtekk
Moderator

wojtekk's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Miasto: Warszawa - Saska Kępa
Motocykl: Były: TA, Yamaha Super Terene Xtz 750, DR 650 SE. Motocykla już będzie tylko w duszy.
Przebieg: 20 000
wojtekk jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 dni 9 godz 57 min 6 s
Domyślnie W siedlisku Dacii Duster, Suzuki Jimny oraz klasycznej amerykańskiej motoryzacji

... czyli o krótkim wypadzie do Islandii (4x4 które nie ma zbyt wiele sensu) będzie się tu pisać. Na razie z telefonu (lotnisko) i bez zdjęć ale uzupelnię wkrótce.

Na początek garść przemyśleń.

1. Pod koniec każdego dnia myśleliśmy , że widzieliśmy najpiękniejsze odsłony Islandii. Kolejny dzień pokazywał , jak bardzo się myliliśmy.

2. Alkohol kupić w Polsce.

3. Trzy (nieprzypadkowo pisane w trzecim punkcie ) setki kilometrów interiorem 4x4 , tankowanie , jazda po asfalcie grubych setek wyleczyły mnie z chęci posiadania 4x4 i zabawy tymże.

4. Jest drogo jak cholera. Kupować w Polsce alkohol - ceny wchodzą łatwiej, gdy zapite.

5. Islandia ogłupia i rozleniwia niczym Disneyland. Dzieciak potrzebuje już mega rollercoastera, gdyż poprzednie atrakcje przyćmiły kolejne. Innymi słowy: piękno może się znudzić , opatrzeć (oczywiście przesadzam ).

Ostatnio edytowane przez wojtekk : 28.08.2019 o 22:54
wojtekk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.08.2019, 22:52   #2
matjas

matjas's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Miasto: Brzezia Łąka
Motocykl: NC750X, R1100GS, KTM200EXC, Vespa PK70, Vespa PK125
matjas will become famous soon enough
Online: 2 miesiące 1 tydzień 6 dni 14 godz 41 min 42 s
Domyślnie

Pijak globtrotter nie ma lekko

Experience is what you get when you don't get what you want.

Wszystkie swoje troski powierz Bogu - on i tak nie śpi całą noc.
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.08.2019, 23:29   #3
CzarnyEZG

CzarnyEZG's Avatar

Motocykl: RD04
CzarnyEZG jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 tygodni 1 dzień 10 godz 51 min 47 s
Domyślnie

Ale, że oni tam na miejscu nic nie pędzą?
Kurde no.

2014: Żatki Bolek na promie kosmicznym
2015: Veni Vidi Wypici
2016: Muflon na latającym gobelinie
2017: Garbaty Jednorożec
2018: Czarny Jaszczomp
2019: Rodzina 50ccm plus
2020: Żółwik Tuptuś
CzarnyEZG jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.08.2019, 23:42   #4
wojtekk
Moderator

wojtekk's Avatar

Motocykl: Były: TA, Yamaha Super Terene Xtz 750, DR 650 SE. Motocykla już będzie tylko w duszy.
Domyślnie

Pędzą. Ale drogi )

Na szybko kilka danych finansowych i organizacyjnych.

1. Noclegi załatwiałem na dwa tygodnie przed wylotem. Oprócz jednej lokalizacji - bez problemu. Podobno mają duży spadek turystów przez wysokie ceny.

2. Loty kupowałem pół roku wcześniej. Już były wysokie.

3. Za obiad dla 3 osób płaciłem od 10 000 do 30 000 ichnich biletów

4. Nie kupować wody. Pić z kranu. Czasem wali siarka

5. Atrakcje "naturalne " są w zasadzie bezpłatne.

6. Wypromowanie tego kraju jako raju dla rowerzystów to majstersztyk marketingu. Mokro. Leje. Przez setki km nie ma sklepu (interior).

7. Na miejscu mnóstwo camperow. Fajny patent z nocowaniem w dostawczakach naprawdę małej postury.

8. Campingi są często. Raczej pustawe.

9. Auto brałem w cheapjeep. Dobre ceny , odebrali z lotniska a samochód dali tuż obok i to w środku nocy.

10. Noclegi załatwiałem przez booking i sporadycznie airbnb.

11. Zasięg komórek praktycznie wszędzie. Internetu prawie wszędzie.

Ostatnio edytowane przez wojtekk : 29.08.2019 o 02:16
Stary 29.08.2019, 08:11   #5
wilq.bb

wilq.bb's Avatar

Miasto: Kraków/Bielsko-Biała
Motocykl: chwilowo brak
wilq.bb jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 3 tygodni 1 dzień 14 godz 44 min 35 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał wojtekk Zobacz post

4. Nie kupować wody. Pić z kranu. Czasem wali siarka
Nie wali siarką jeśli odpuścisz trochę zimnej wody. Oni często mają tak, że do domu idą 2 wodociągi - zimna woda z lodowca (pić śmiało) i ciepła z tych cieplejszych źródełek (oczywiście oczyszczona, ale posmak siary zostaje) i nie poleca się gotować ciepłej wody z kranu, bo w kuchni potem "zbukiem" wali - to ostatnie osobiście RAZ uskuteczniłem i nie polecam.

Czekam na foty

"Logowanie się na forum jest jak wchodzenie do knajpy za rogiem - zawsze te same mordy przy barze, barman rzuci drwiną a kiblu trochę śmierdzi... Jednak się przychodzi." by Matjas
wilq.bb jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.08.2019, 08:42   #6
zz44

zz44's Avatar

Motocykl: nie mam AT jeszcze
zz44 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 6 dni 8 godz 1 min 51 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał wojtekk Zobacz post

5. Islandia ogłupia i rozleniwia niczym Disneyland. Dzieciak potrzebuje już mega rollercoastera, gdyż poprzednie atrakcje przyćmiły kolejne. Innymi słowy: piękno może się znudzić , opatrzeć (oczywiście przesadzam ).
Opowiadaj, waćpan.
Ciekaw jestem Twojego punktu widzenia.
zz44 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.11.2019, 19:30   #7
jagna
Moderator

jagna's Avatar

Miasto: Z.Góra
Motocykl: BMW F700GS, DR 350
jagna jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 6 dni 17 godz 41 min 6 s
Domyślnie

No i?
Ciekawa jestem, czemu 4x4 nie ma sensu

piiiisz!
Stary 03.11.2019, 19:36   #8
wojtekk
Moderator

wojtekk's Avatar

Domyślnie

Kurcze. Zapomniałem. Mam już zdjęcia obrobione więc wrzucę i odpowiem 4x4
Stary 10.11.2019, 08:10   #9
wojtekk
Moderator

wojtekk's Avatar

Domyślnie

Opis wyjazdu.

Dolecieliśmy późno. Chcąc zbić koszty znajdujemy wypożyczalnię czynną 24h (sami Polacy**) z autem 4x4*. Na czym polegało zbicie kosztów? A mianowicie na tym, że samochodem odjeżdżamy nieco dalej od lotniska, znajdujemy tańszy nocleg, a rano czeka na nas pyszne śniadanie (Polacy nad podejmują).

Po solidnym śniadaniu ruszamy na most międzykontynetalny. Niby nic - dwie skałki, między nimi most spinający je. Ale... piękna metafora jak jesteśmy podzieleni, jak podobni do siebie. Most jest instalacją artystów - bierze się kredkę i pisze swój tekst mówiące o humanizmie, braku wykluczenia, otwartości. Takie to nie polskie... Mój ulubiony tekst: "wszyscy sikamy w tym samym kolorze".

Kawałek dalej ptasia plaża oraz źródło geotermalne Gunuhver. Śmierdzi okropnie, ale warto.

Zjeżdżamy do Grindavik na pyszne Fish and chips, które choć pyszne -tak mi zbrzydło , że nie biorę do ust do dnia dzisiejszego.

Ruszamy dale na wodospady Seljalandafoss i Skógarfoss, klif Dyrholaey a kawałek dalej Reynisfjara, oraz do świetnego muzeum w Skógar (ciekawa literówka na jednej z tablic: Polland). Na noc wbijamy do Vik. Warunki słabsze (była szkoła, drewniane cienkie ściany a za ścianą Polaków brak - za to małe dzieci).

Rano ruszamy do do pięknego kanionu Fjardrargljufur, następnie do parku lodowców Vatnajokull (parking płatny. Polecam nie stać w kolejce, ale zapłacić przez www idąc do parku. Pamiętać, jaki jest numer rejestracyjny).

Godzina dalej jest Jokulsalroon - niesamowite jezioro lodowcowe, kryształowa plaża - jak dla mnie esencja Islandii.

Za"f"ijamy na Hofn na nocleg.

Rano do Djupivogur, fajna mieścina z kilkoma ciekawostkami, dalej super przełęczą OXi gdzie wiedzie szutrówka (cudne widoki, ludzi brak). Jedziemy na wodostapdy Dettifoss i Selfoss i ciśniemy do Myvatn gdzie są piękne źródła termalne. Polecamy te, a nie bliżej Rejkiaviku - mniej ludzi.

Rano ruszamy na pole geotermalne Hverir, przy samym jeziorze kilka atrakcji, Dimmuborgir, krater Hverfjall, Grotagja, wodospad Godafoss i na noc zawijamy do Akureyi, gdzie następnego dnia ja pracuję a dzieciaki płyną na polowanie na wieloryby (taniej i szybciej niż w innych częściach). W międzyczasie jedziemy sobie na offroad gdzie na wjeździe wisi napis o ...posiadaniu broni Wieczorem ruszamy na farmę w okolicy Varmahlid gdzie śpimy na czadowej farmie.

Rano z Varmahlid, na drogę przez interior F35, stajemy na pole geotermalne Hveravellir, wyjeżdżamy przy Gullfoss, 10 minut dalej jest Geysir, a niecała godzinka dalej park narodowy Pingvellir, które olewamy gdyż jedziemy już na samolot, a F35 wytrzęsła nam plomby.

Tekst jest - teraz będę obrabiał do wstawienia zdjęcia (jak się naumiem ponownie)

Garść informacji;
- pilnować, gdzie są sklepy z tych tańszych i robić zakuopy. Kronan, Bonus etc.
- ze stacjami podobnie. W mniej uczęszczanych miejscach mogą być spore odległości. my wzięliśmy z wypożyczalni coś, co dawało nam rabaty na samoobsługowej Oktan, okan czy coś takiego.

* Nie wiedzieliśmy, czy skusimy się na jazdę po drogach, na które można wjechać 4x4. Aby nie zamykać sobie tej drogi - wzięliśmy 4 x 4. Aby zobaczyć to co wyżej spokojnie można jechać nawet hulajnogą. Przejazd przełęczą choć szutrówka - również osobówką zrobimy.

**Polacy stanowią największą mniejszość. Kiedyś głównie w przemyśle połowowym - obecnie w turystyce, budowlance (mało już jej zostało), usługach.

Ostatnio edytowane przez wojtekk : 10.11.2019 o 08:26
Stary 13.11.2019, 18:37   #10
zz44

zz44's Avatar

Motocykl: nie mam AT jeszcze
zz44 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 6 dni 8 godz 1 min 51 s
Domyślnie

Dzięki. Wrzucaj zdjęcia, może wyjdzie z tego taki mini-przewodnik.
Ciekawy też jestem tych amerykańskich klasyków.

Czyli motocykl dojedzie wszędzie?
Miałeś jakieś brody po drodze?
Albo zakazy wjazdu do interioru?
zz44 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Tags
interior , islandia

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania