Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Inne tematy

Inne tematy Motocyklowo

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 21.12.2018, 10:13   #81
tommi

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jun 2013
Miasto: Łazy k/Magdalenki
Posty: 1,434
Motocykl: RD03
Przebieg: 65496
tommi jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 dni 15 godz 7 min 27 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Cezarus Zobacz post
Fabryczny quickshifter obniża w ułamku sekundy obroty (lub robi przegazówkę) i rozłącza napęd (rozłączając sprzęgło) ....czyli robi to co powinno się zrobić przy przełączaniu biegów (lepiej od kierowcy) . Więc , w żadnym razie inżynierowie nie zakładają zepsucia skrzyni biegów.
Ps. Jak zakładasz wszelkie nowe ustrojstwa do swojej NAT to teraz są modne świece strumieniowe ......podobno dodają mocy .
Wesołych Świąt
Nie znam się, więc poproszę o doprecyzowanie - quickshifter ma fizyczny wpływ na pracę sprzęgła czy tylko lepiej (szybciej, precyzyjniej ode mnie) wpływa na zmianę obrotów silnika?
tommi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.12.2018, 10:24   #82
chemik
 
chemik's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Wrocław
Posty: 1,425
Motocykl: Husqvarna 701 Enduro
chemik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 15 godz 21 min 25 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Cezarus Zobacz post
Fabryczny quickshifter obniża w ułamku sekundy obroty (lub robi przegazówkę) i rozłącza napęd (rozłączając sprzęgło)
Oj, nie, nie! Quickshifter odcina dopływ paliwa albo wyłącza zapłon. Absolutnie ni reguluje obrotów ani nie rozłącza sprzęgła.
chemik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.12.2018, 10:29   #83
yeuop
nOOb
 
yeuop's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2013
Posty: 515
Motocykl: RD03
yeuop jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 dni 6 godz 59 min 9 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał matjas Zobacz post
Wyjebiecie wodziki od takich zabaw to się Wam odechce wygłupów.

Jak ktoś chce podyskutować o skrzyni to chętnie podejmę rozmowę oparta o fakty a nie o domniemanologię.

Do zmiany biegów napęd musi być odłączony. Nawet głupia metoda na tzw preload prowadzi do szybszego zużycia powierzchni trącej wodzika.
Każdy zreszta niech zmienia jak chce.

Możecie nawet jak w Krakowie ruszać z rozrusznika i zmieniać biegi bez sprzęgła. Ponoć dasie i nahooy komukolwiek sprzęgło. Inżynierowie to debile.

M
Popieram kolege.
Ale oni i tak wiedza lepiej, bo się naczytali w internetach.
yeuop jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.12.2018, 11:38   #84
matjas
 
matjas's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał radiolog Zobacz post
Czyli oferując quichshiftery fabryczne producenci specjalnie zakładają zepsucie skrzyni?
Sprawdź na czym polega działanie quicksiftera i blippera

M
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.12.2018, 12:11   #85
radiolog
 
radiolog's Avatar


Zarejestrowany: May 2015
Miasto: Kraków
Posty: 3,088
Przebieg: 30 000
radiolog is an unknown quantity at this point
Online: 1 miesiąc 3 dni 8 godz 3 min 42 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Cezarus Zobacz post
Fabryczny quickshifter i rozłącza napęd (rozłączając sprzęgło) ....czyli robi to co powinno się zrobić przy przełączaniu biegów (lepiej od kierowcy) . Więc , w żadnym razie inżynierowie nie zakładają zepsucia skrzyni biegów.

Rozłącza napęd? To może i ciekawa teoria ale chyba nieprawdziwa? Może o dct albo dsg piszesz?


Cytat:
Napisał matjas Zobacz post
Sprawdź na czym polega działanie quicksiftera i blippera



M
Wiem na czym polega, z reguły blipper jest wbudowanym modułem quickshiftera przy ride by wire. Jeżeli system elektroniczny zmienia w sposób identyczny jak reczny, to czemu to ma uszkadza skrzynię, mówimy oczywiście o umiketnej zmianie ręcznej

Ostatnio edytowane przez radiolog : 21.12.2018 o 12:20
radiolog jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.12.2018, 12:41   #86
matjas
 
matjas's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

zostawmy systemy elektroniczne i albo skupmy się na zmianie BEZ sprzęgła w zwykłym motocyklu bez QS albo mówmy o wspomagaczach.

napiszę wieczorem może więcej dlaczego bezsprzęgłowa zmiana biegów w dłuższej perspektywie jest niekorzystna dla skrzyni.

systemy QS i zawarty w nim opcjonalnie blipper robią swoje gdy NIE ROBI silnik - jest w wtedy w stanie 'neutralnym'. To czy dzieje się to przez odcięcie zapłonu czy odcięcie wtrysku jest sprawą drugorzędną.

m
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 21.12.2018, 17:34   #87
rrolek

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Feb 2009
Miasto: a raczej wieś
Posty: 1,319
Motocykl: z lekkim adhd
rrolek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 1 godz 55 min 52 s
Domyślnie

Wieczór

Latami głównie off i to co napisze dotyczy tylko tych zastosowań w jeździe amatorskiej a nie na zawodach i motocykli terenowych.
W górę bez sprzęgła - dla mnie w ogóle bez jsensu.
W dół bez sprzezgla - IMO ma uzasadnienie tylko jak musisz blyskakwicznie zredukowac na jakimś konkretnym podjeździe gdy użycie sprzęgła mogło by doprowadzic do utraty prędkości lub/i przyczepnosci.
Ja wiem różni przekonują ze w offie sprzęgło służy tylko do ruszania dozowania mocy na kole. Być może. Zmiana biegów bez sprzęgła jednak na pewno wpływa na znaczne obciążenia i w rezultacie szybsze zużycie sprzęgieł kołowych w skrzyni. Twierdzić inaczej mogą tylko ludzie nie mający pojęcia jak skrzynia jest zbudowana i jak działa.

Pozdr
rr
__________________
Są jeszcze piękne zadupia na tym świecie.
rrolek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 23.12.2018, 21:00   #88
konrade
 
konrade's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2018
Posty: 110
Motocykl: RD07
konrade jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 dni 1 godz 22 min 48 s
Domyślnie

Cześć, witam. Jestem tu nowy, ale pozwólcie, że dorzucę swoje 3 grosze.
Skrzyni motocyklowych nigdy nie rozbierałem, znam je tylko z teorii, natomiast w swojej karierze złożyłem trochę skrzyń kłowych do sportu samochodowego, zarówno sekwencyjnych jak i zwykłych w układzie H. Jeśli się mylę, ale wydaje mi się, że się nie mylę, skrzynia motocyklowa jest własnie skrzynią kłową, niezsynchronizowaną. W takim wypadku zmiana biegów bez rozłączania napędu (użycia sprzęgła) jest jak najbardziej możliwa i w momencie gdy umie się odpowiednio zmieniać biegi jest to dość naturalne. QS znacząco ułatwia to zadanie, natomiast to co wykonuje QS da się w teorii wykonać pracą manetki. Natomiast w żadnym wypadku prawdą nie jest, że QS odcina napęd za pośrednictwem sprzęgła. Tak samo w sekwencyjnej skrzyni wyczynowej jak i w motocyklowym Shifterze sprzęgło jest niedotykane poza ruszeniem z miejsca.
Wiadomo, stosowanie tzw. Preload'a wpływa na zużycie wodzików (logiczne, bo dociskamy je do pierscieni przesuwek) natomiast jeśli robi sięto sprawnie, szybko i zdecydowanie myślę, że nie wpłynie to aż tak bardzo na żywotność całej konstrukcji. Wszystko zależy tak naprawdę od konkretnego ridera i umiejętności zmiany biegów.
Spędziłem sezon na 1200 GS Adv z QSem fabrycznym i nie wyobrażam sobie jazdy na tym moto bez tego dodatku. Sprzęgła używalem tylko do ruszania a potem w pełnym zakresie skrzyni w góre i w dół zmieniałem bez. Natomiast słyszałem dużo opinii, że QS w 1200 działa źle, niedokładnie itp itd, natomiast w 90% były to opinie osób, które po prostu nie doczytały podstaw działania w instrukcji i nie były w stanie przestawić się z pracy na manetce, która w przypadku QSa wygląda inaczej niż w przypadku zmiany ze sprzęgłem czy nawet bez sprzęgła ale bez QSa. O problemach ze skrzynią w związku z działaniem QSa nigdy nie słyszałem.

Reasumując, każda technika jest dla ludzi i nie ma tu co demonizować i generalizować, że to jest złe a to dobre.W motorsporcie skrzynie wytrzymują tysiące zmian biegów bez sprzęgła i prędzej rozsypują się mechanicznie od zbyt dużych obciązeń na kołach niż od strony mechanizmu zmiany. No chyba, że ktoś lata na kłowej skrzyni w układzie H i zmienia biegi niezdecydowanie, wtedy faktycznie dochodzi do przedwczesnego zużycia kłów.
konrade jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.