Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Relacje z podróży > Trochę dalej

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 19.11.2023, 14:16   #1
sluza
 
sluza's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Bialystok I Akalice
Posty: 1,706
Motocykl: AT RD07a; XR600R
sluza jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 18 godz 34 min 30 s
Domyślnie WiR w obcym terenie - relacja filmowa z Bośni i Hercegowiny 2023 by Śluza

Bośnia.
Byłem kilka razy i zawsze mi się podobało. Bywało tak, że lało niemiłosiernie, gdy robiliśmy fragment TETa w 2019, albo też skwar taki, że smołę gotuj, gdy byłem tam z rodziną w 2015 przy upałach powyżej 40 stopni. Teraz było idealnie.
Plan był bardzo ambitny, toteż nie dziwota, że nie udało się go w 100% zrealizować. Druga połowa września, więc dzień nie za długi, mimo tego nawet, że pobudka była zawsze bardzo wcześnie. Drogi sypkie, nie popędzisz. Tu pięknie, tam pięknie – trzeba postać… itd., itp.
Narysowałem traka, który tylko w niektórych fragmentach pokrył się z TETem.
Zobaczyliśmy całkiem sporo, zjeździliśmy chyba jedne z najpiękniejszych dróg Bośni, a lekki niedosyt pozostał.
Z Polski dowieźliśmy motocykle do Kratecko, w Chorwacji. Stąd ruszyliśmy do Bośni, z pierwszym postojem na Camp Bukovica. Gościnność gospodarza wypiliśmy z pokorą, ale zrewanżowaliśmy się naszą, podlaską. Podobno przez kilka dni nie wychodził potem z pokoju. Młody człowiek, ale słaby organizm. Wiecie, kiedyś okręty były z drewna, a ludzie ze stali… Zanim poległ, opowiedział nam sporo ciekawych rzeczy, począwszy od konfliktu z lat 90-tych, przez obecne stosunki bośniacko-serbsko-chorwackie, na własnej rodzinie i sobie kończąc. To było dobre rozpoczęcie przygody.
A potem czysta, piękna jazda…
Coraz więcej szlabanów, na których pobierane są opłaty za wjazd: Prokosko, Donje Bare w Parku Sutjeska, Park Kozara.
Największe rozczarowanie - jezioro Satorskie. Jakie z tego wysypisko śmieci zostało zrobione, to w głowie mi się nie chce zmieścić. Nie zrobiłem zdjęć, ale uwierzcie mi na słowo, że jak tam dojechaliśmy, to stały dwa kampery przy ogromnej górze śmieci. Satorskie – pierwsza ofiara popularności TETa? Schronisko w opłakanym stanie, a jeszcze 4 lata temu mogłem położyć się na łóżku w pokoju, a z szafy wyjąć poduszkę, koc i kołdrę. Teraz bałem się przekroczyć próg.
Było pięknie. Tak było w wielkim skrócie jak na filmie, nie zmyślam…

sluza jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.11.2023, 15:43   #2
Navaja


Zarejestrowany: Jun 2010
Miasto: Halinów
Posty: 927
Motocykl: BMW R 100 S, R 1200 GSA
Navaja jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 19 godz 31 min 58 s
Domyślnie

Dziękuję Ci za ten film. I chylę czoła, bo odstawiłeś kawał roboty przygotowując takiego tracka.
Oglądając w 2019 Twoją realację z Bośni, myślałem: nic szczególnego, tu byłem, to też widziałem.
Natomiast miejscówki z tego roku wybijają z butów. Szczególnie te z pierwszej połowy filmu.

Smutne to co piszesz o Satorskim jeziorze. Wg mnie budynek tam stojący nie był nigdy schroniskiem. To był domek dla myśliwych należących do ichnniejszego związku łowieckiego czy jak go tam zwał. To nie było nigdy udostępnione publicznie. Owszem można było skorzystać z zewnętrznego kranu z bieżącą wodą czy też przenocować w pobliżu - sam tam kimałem kilka razy pod tym dachem z boku budynku. Ale sama chałupa była zawsze zamknięta na solidne zamki. Tak więc powiem szczerze trochę się zdziwiłem jak w Twoim filmie z 2019 roku zobaczyłem, ze spaliście w środku. No ale może potem otworzyli tę pakamerę.

Niestety świat również w Bośni się zmienia. Za chwilę dociągną asfalt do samego Lukomiru i zrobi się tam taka sama cepeliada jaka panuje obecnie choćby i w Teth.
Navaja jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.11.2023, 17:52   #3
Adagiio
Zakonserwowany
 
Adagiio's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2005
Miasto: Biecz
Posty: 4,933
Motocykl: XRV Rally
Adagiio will become famous soon enough
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 4 dni 19 godz 37 min 23 s
Domyślnie

Dawno żaden zamieszczony tu filmik czy relacja z wyjazdu nie tknęła we mnie tyle chęci żeby wsiąść na moto i pojechać jej śladem.
Szkoda tylko że nie zamieściłeś go we wrześniu, teraz trza czekać prawie rok . Dzięki .
__________________
Proszę siadać, się nie wychylać, się nie opowiadać
I łaskawie i po cichu i bez szumu i bez iskier
Wypierdalać.
Adagiio jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.11.2023, 19:09   #4
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,224
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 7 godz 59 min 21 s
Domyślnie

Super film :-) widoki, wyjazd. Ile km miała cała trasa ? Ile km robiliście dziennie ? Napisz coś wiecej o tych stosunkach chorwacko-bosniacko-serbskich bo mało informacji jest na ten temat.

Wysłane z mojego SM-S901B przy użyciu Tapatalka
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.11.2023, 19:12   #5
pecze
 
pecze's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2017
Miasto: Giżycko
Posty: 156
Motocykl: XRV 750 Africa Twin
pecze jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 2 dni 13 godz 29 min 8 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Adagiio Zobacz post
Dawno żaden zamieszczony tu filmik czy relacja z wyjazdu nie tknęła we mnie tyle chęci żeby wsiąść na moto i pojechać jej śladem.
Dokładnie tak samo czułem oglądając ten filmik.
Coś pięknego
pecze jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.11.2023, 19:42   #6
siwy
 
siwy's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Białystok
Posty: 5,466
Motocykl: NAT, EXC 450, K-750
siwy jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 3 dni 6 godz 49 min 46 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał aadamuss Zobacz post
Napisz coś wiecej o tych stosunkach chorwacko-bosniacko-serbskich bo mało informacji jest na ten temat.
W sumie temat rzeka. Dziś wygląda to tak że kraj jest podzielony na Bośnię i Republikę Serbską (nie mylić z Serbią). Nie jest to podział o linijki a raczej plamy na mapie odzwiercieające front pod koniec wojny. Bośnia to muzułmanie a RS to prawosławni. Każdy na domu wiesza swoją flagę żeby oznaczyć. W tym wszystkim jeszcze są katoliccy Chorwaci ale oni tak się nie oflagowują. Wszyscy mieszkają obok siebie. Nieraz na jednym domu jedna flaga, obok inna. Po wojnie rozliczono tylko garstkę osób a reszta się rozeszła. Oprawcy nieraz mieszkają obok swoich ofiar. Połowa domów w tym kraju stoi pusta, na wielu widać ślady po kulach. Piękny i biedny kraj bez perspektyw na rozwój. Politycznie tak samo głupio podzielony jak na mapie. Dwa rządy które nie współpracują że sobą. Połowa Bośniakow i bośniackich Serbów wyjechała i mieszka za granicą.
__________________
Niepuszczone bąki wędrują do mózgu i tak rodzą się posrane pomysły.
siwy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.11.2023, 20:17   #7
ATomek
 
ATomek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Garwolin
Posty: 1,561
Motocykl: RD07A
Galeria: Zdjęcia
ATomek jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 6 dni 12 godz 21 min 42 s
Domyślnie

Już po pierwszych kadrach widać, że WŁAŚCIWI LUDZIE TRAFILI WE WŁAŚCIWE MIEJSCE I CZAS. szacunek!
ATomek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.11.2023, 20:40   #8
crimson
CRF 1100 ATAS


Zarejestrowany: Oct 2020
Miasto: Kraków i okolice
Posty: 205
Motocykl: CRF 1100 ATAS
crimson jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 11 godz 51 min 57 s
Domyślnie

Świetny film, super montaż. Piękne widoki - dzięki
crimson jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.11.2023, 21:51   #9
sluza
 
sluza's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Bialystok I Akalice
Posty: 1,706
Motocykl: AT RD07a; XR600R
sluza jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 18 godz 34 min 30 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał aadamuss Zobacz post
Super film :-) widoki, wyjazd. Ile km miała cała trasa ? Ile km robiliście dziennie ? Napisz coś wiecej o tych stosunkach chorwacko-bosniacko-serbskich bo mało informacji jest na ten temat.

Wysłane z mojego SM-S901B przy użyciu Tapatalka
Dziennie wychodziło po mniej więcej 200 km, choć plany dzienne były dłuższe
Łącznie nawinęliśmy chyba 1500 km
Tak jak napisał Siwy - temat rzeka. Ciężko było z jego wypowiedzi wysnuć czy bardziej czuje się bośniakiem, serbem, czy po prostu jak w Konopielce, "bagno tutaj i my tutejsze". Ojciec na siłę wcielany do armii wolał iść do więzienia, bo odmawiał bratobójczej walki. Nie dało się odczuć wrogości do Serbów, chyba bardziej do Chorwatów, jeśli dobrze zrozumiałem, i do USA. Gdyby nie wybuchowa mieszanka rakiji z bimbrem pewnie więcej mógłbym opowiedzieć
sluza jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 19.11.2023, 22:00   #10
sluza
 
sluza's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2010
Miasto: Bialystok I Akalice
Posty: 1,706
Motocykl: AT RD07a; XR600R
sluza jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 18 godz 34 min 30 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Navaja Zobacz post
Dziękuję Ci za ten film. I chylę czoła, bo odstawiłeś kawał roboty przygotowując takiego tracka.
Oglądając w 2019 Twoją realację z Bośni, myślałem: nic szczególnego, tu byłem, to też widziałem.
Natomiast miejscówki z tego roku wybijają z butów. Szczególnie te z pierwszej połowy filmu.

Smutne to co piszesz o Satorskim jeziorze. Wg mnie budynek tam stojący nie był nigdy schroniskiem. To był domek dla myśliwych należących do ichnniejszego związku łowieckiego czy jak go tam zwał. To nie było nigdy udostępnione publicznie. Owszem można było skorzystać z zewnętrznego kranu z bieżącą wodą czy też przenocować w pobliżu - sam tam kimałem kilka razy pod tym dachem z boku budynku. Ale sama chałupa była zawsze zamknięta na solidne zamki. Tak więc powiem szczerze trochę się zdziwiłem jak w Twoim filmie z 2019 roku zobaczyłem, ze spaliście w środku. No ale może potem otworzyli tę pakamerę.

Niestety świat również w Bośni się zmienia. Za chwilę dociągną asfalt do samego Lukomiru i zrobi się tam taka sama cepeliada jaka panuje obecnie choćby i w Teth.
Wtedy, w 2019 były wyłamane tylne drzwi do tej chaty i tamtędy do niej weszliśmy. Bałagan, który zastaliśmy po jakichś turystach, zmietliśmy znalezioną miotłą i tyle. A teraz?! Wszystkie drzwi powyłamywane, nawet przez okna na piętrze ktoś się włamywał. Zdewastowane strasznie. Nawet mam lekki wyrzut sumienia, czy nie ośmieliliśmy kogoś tym filmem, ale to nie są aż takie zasięgi. Generalnie odradzam Satorskie. Jest tam jeszcze wiele "nieskażonych" miejsc
sluza jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wł.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
WiR w terenie - Dzika wyprawa na górę piachu 2020 by Śluza sluza Polska 28 14.11.2020 11:35
OVERSIZE 2015 - RELACJA FILMOWA - warte zobaczenia ex1 Polska 32 07.09.2015 23:00
Filmowa relacja z Kirgistanu i Tadżykistanu 2013 sambor1965 Trochę dalej 2 15.06.2015 23:53
Relacja filmowa z afrykańsko-podlaskiego motórowego wesele Ivi i Szymona Złom Imprezy forum AT i zloty ogólne 3 03.01.2015 16:00
Filmowa relacja z Maroka, styczeń 2014 sambor1965 Trochę dalej 5 25.06.2014 14:53


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.