Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Relacje z podróży > Polska

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04.08.2020, 10:00   #1
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,739
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 3 tygodni 4 dni 3 godz 26 min 29 s
Domyślnie Wieprza kajakiem 2020

Przygodę z kajakami zacząłem wiele lat temu. Lubię wiosłować ale po rzekach. Jeziora mnie nudzą. W moim rejonie ciekawych rzek niewiele i raczej proste i nudnawe. W okolicy komina robiłem wielokrotnie Nidę, Białą Nidę, Czarną Nidę, Wartę a ciut dalej to Wel, Rospuda, Tanew.
JAkiś czas temu kupiliśmy sobie kajak z myślą o tym, że będziemy zwiedzać dalsze rejony Polski i ciekawsze rzeki. Zawsze ciągnęło mnie na rzeki pomorskie. Słupia, Łupawa, Wieprza, Parsęta - coś co nie jest zatłoczone, nie ma masowych spływów, są zwałki z którymi lubię się mierzyć, bystrza, których w okolicy nie mam i dzika puszcza w okolicy. Planowaliśmy ale stanęło na tym , że wedle naszych ustaleń najmniej uczęszczaną rzeką jest Wieprza więc w dobie korony ruszamy w tamtym kierunku chcąc pobyć w samotności, unikać gawiedzi i złapać choć odrobinę spokoju ducha.
Po wielu telefonach żeby jak najlepiej ogarnąc logistykę stanęło na tym że lecimy do miejscowości Trzebielino. Tam parkujemy i transferujemy się na Wieprzę bo jest najbliżej.
Droga była przyjemna bo nigdzie się nie spieszyło a z rowerami i kajakiem na dachu też się nie pogoni.
Musze też kontrolować zamocowanie kajaka bo nie mam specjalistycznego stelaża tylko leży na belkach spięty pasami. Jak popada to się luzują. No cóż.
Przerwy robic trzeba.

W końcu późnym popołudniem docieramy na bazę. Baza jest tutaj.
https://www.google.com/maps/place/54...9!4d17.0902609
Zrzucam rowery i miły Pan Mirek pozwala nam je zostawić w bazie a my tymczasem przemieszczamy się na drugą stronę drogi na łąkę gdzie startuje się na rzekę Pokrzywną - dopływ Wieprzy. Wypożyczalnia ma tam bardzo fajną miejscówkę z wiatami, toaletą, miejscami na ognisko więc gdyby ktos leciał na moto to można skorzystać za niewielką opłatą. Lokalizacja stanicy.
https://www.google.com/maps/place/54...8!4d17.0876901
To dosłownie po drugiej stronie drogi. Dodatkowym atutem jest pobliska stacja paliw gdzie można coś zjeść i zaopatrzyć się w napoje. Wygląda niepozornie ale jest więcej niż przyzwoita.
Za radą Mirka tam też wystartujemy zamiast lecieć na Wieprzę bezpośrednio to dostaniemy się do niej poprzez Pokrzywną. I to była dobra decyzja ale o tym potem. Tymczasem zrzucam kajak, rozkładamy się z żarciem i rozpalamy ognisko.


Niestety popaduje i na jutro zapowiadają burze więc nie wygląda to najlepiej ale nauczeni latami doświadczeń decyzji o starcie nie zmieniamy nigdy.
Jutro start.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.08.2020, 10:21   #2
Babel
 
Babel's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 2,741
Motocykl: Pomarańczowy
Babel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 1 dzień 3 godz 39 min 46 s
Domyślnie

Kajaczki fajna sprawa - w moich okolicach polecam Rawkę
Babel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.08.2020, 10:36   #3
teddy-boy
 
teddy-boy's Avatar


Zarejestrowany: May 2014
Miasto: Warszawa
Posty: 1,296
Motocykl: nie mam AT jeszcze
teddy-boy jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 12 godz 14 min 36 s
Domyślnie

Rawka super, a ja polecam i zapraszam na Liwiec.
teddy-boy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.08.2020, 11:27   #4
wojtekk
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

I Rawkę i Liwiec być może zaatakuję ad hoc od niedzieli. Dzięki za podpowiedzi!

A temat czytam! Fajne klimaty.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.08.2020, 12:54   #5
Navaja

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2010
Miasto: Halinów
Posty: 923
Motocykl: BMW R 100 S, R 1200 GSA
Navaja jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 10 godz 16 min 26 s
Domyślnie

Liwiec jest trochę nudny. Lepszy Świder, bo węższy i bardziej wartki.
Ale nie w weekend, bo tabuny ze stolicy okupują.

Scyzoryk, pisz Pan dalej, bo naród czeka ;-)
Navaja jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.08.2020, 13:12   #6
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,739
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 3 tygodni 4 dni 3 godz 26 min 29 s
Domyślnie

Spokojnie, bez nerwów. Zaraz popłyniemy.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.08.2020, 14:27   #7
teddy-boy
 
teddy-boy's Avatar


Zarejestrowany: May 2014
Miasto: Warszawa
Posty: 1,296
Motocykl: nie mam AT jeszcze
teddy-boy jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 12 godz 14 min 36 s
Domyślnie

Liwiec to zależy jakie odcinki. Chcesz kręty, wąski i wartki? Odcinek od Mokobód w dół będzie Ci się podobać.
teddy-boy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.08.2020, 14:31   #8
wojtekk
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Świder ma na to mało wody. Byłem w niedzielę
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.08.2020, 14:31   #9
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,739
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 3 tygodni 4 dni 3 godz 26 min 29 s
Domyślnie

Ranek wita nas ładną pogodą. Niespiesznie jemy śniadanie i pakujemy rzeczy do kajaków. W celu zmniejszenia objętości zdecydowałem się na zakup liofilizatów od Neno żebyśmy mogli szybko i w każdych warunkach przygotować sobie posiłek. To był strzał w 10. Oczywiście okazuje się że zabraliśmy za dużo betów i musimy z części zrezygnować. Jedziemy wiec na minimalizm ciuchowy, odpuszczam wodę w butelkach i biorę filtr do wody. Będziemy korzystać z przefiltrowanej wody z rzeki. Razem z nami startuje rodzina z dziećmi na jednodniowy spływ i to jedyna osada jaką spotkaliśmy na rzece tego dnia.
Startujemy. Rzeka jest dość wąska, winkle ciasne a nasz kajak ewidentnie jest za długi. Co jakiś czas haczymy to przodem to tyłem o brzegi i pakujemy się w krzaczory ale przeszkód nie jest wiele i płynie się w miarę sprawnie.

Co jakiś czas rzekę przecinają brody, z których korzystają zwierzęta. A zwierzyny tutaj masa. Tej grubszej jak jelenie. Dość powiedzieć że ledwo ruszyliśmy a kilka metrów przed kajakiem dostojnie przemaszerowały dwie łanie gapiąc się na nas zdziwione.
Początkowo rzeczka płynie poprzez łąki i pola.

Dopływamy do mostu gdzie zrobiono stanicę kajakową. Nawet nieźle choć miejscówka obok drogi i mostu otoczona pastwiskiem to nie jest szczyt marzeń. Ale pomościk jest, cumuje się dobrze i nawet zrobili pochylnię do wyciągania kajaków. Nieźle.

Chwila odpoczynku i lecimy dalej. Zaraz za mostem zaczyna się robić ciekawie. Wpływamy w las i zaczyna otaczać nas puszcza.

Wyłazimy zobaczyć co się kryje na brzegu. Las dziwny, kompletnie inny niż na naszej prowincji. Widać ślady, że da się tutaj dotrzeć puszką.

Im dalej w las tym więcej drzew. Schodzi mgła a w oddali słychać oznaki burzy. Pojawia się mgła na rzece, robi się ciemno i mrocznie. Klimat jak z horroru. Rewelacja.

Pojawiają się też pierwsze niewielkie przeszkody jak również głazy w rzece. Płytko ale trzeba mieć się na baczności.
Tłukło i tłukło gdzieś w oddali no i w końcu dopada nas ulewa. Pechowo że w takim miejscu że brzegi są bardzo strome a do tego bagniste i śliskie. Z trudem udaje nam się wydłubać kajak z rzeki i obrócić żeby nie nabierał wody. Garujemy moknąc pod drzewami a ulewa nie bardzo chce odpuścić. Wdrapuję się na skarpę i w oddali widzę jakby ambonę. Idę na rekon bo jak ma padać długo to lepiej ciuchy zabrać, ubrać się cieplej i przeczekać na ambonce. Niestety ambona okazuje się albo niedokończona albo celowo ktoś zrobił ją odkrytą więc lipa. Tarpa rozkładać mi się tez nie chce więc tak czekamy skuleni w krzakach aż odpuści. Trwa to ze 40 minut ale w końcu burza umyka i możemy śmignąć dalej. W sumie fajnie że popadało bo powietrze zrobiło się zdecydowanie lepsze.
Gonimy dalej. Jak nas spuszczali na wodę to chłopak coś mówił o przystani i coś tam wspomniał o drzewach owiniętych folią. Właśnie mam je przed sobą więc dobijamy się rozejrzeć ale to raczej nie to bo miały być wiaty ale ich nigdzie nie widać. Idę trochę próbując złapać zasięg. Dopytam bo nie ma co przestrzelić miejscówki na biwak a mamy już ze 20 kilo zrobione więc jak na start to nie ma co się nadto forsować. Udaje się złapać sieć i koleś mi wyjaśnia że to jeszcze mamy z 1,5 godziny do biwaku. Wracam i gonimy dalej. Udaje się dotrzeć do pola namiotowego czy stanicy (jak zwał tak zwał) pod nazwą Mnich. Z dołu wygląda OK. Pomościk, pochylnia (długa i stroma) , schodki. Zapowiada się zacnie więc idę zobaczyć. Niestety jak ktoś coś u nas robi to z reguły nie ma konsultacji z kajakarzami, leśnikami tylko gmina wydrapuje kasę z Unii. Sam pomysł i miejsce świetne ale realizacja to totalna katastrofa. Z daleka widzę że pod nowymi wiatami stoły są zalane woda po deszczu więc dach ciece. Miejsce na ognisku ulokowane z doopy i odkryte. Kibla brak. Kuwa. Idę dalej w głąb a tam stara miejscówka chyba leśników. Stare wiaty na ognisko, suchutko , ładnie, zajebiste miejsca pod namiot, jest gdzie się przesuszyć. Miód. Dobra. Cofnę pod prąd te 100 metrów i zalogujemy się na polu „starym”. Mankament jest taki, że kajak trzeba wyciągać pod górę ale w sumie to ta skarpa jest mniejsza niż ta z pochylnią na nowej stanicy 100 metrów dalej.
Oto stara miejscówka. Stolik do roboty, ławy do siedzenia i ognicho pod dachem. Nowej nawet nie robiłem bo rzygać się chce. Klimatu brak, mokro, Częściowo murowane wiaty. Jedyny plus to kosze na śmieci i to spore więc nie ma problemu z pozbyciem się odpadków.

Trochę zmoknęliśmy a i zmarzliśmy więc zabieramy się za paszę. Krem z pomidorów i papryki od Lyo robi robotę na start. Następnie ognicho i gięta.


Pomału zapada zmrok. My nieprzywyknięci że tak długo jest jasno. U nas szaro jest około 20 a o 21 to już w zasadzie ciemno. Tutaj jakby z godzina więcej użytkowego światła dziennego jest.

Podpatrzyłem u znajomych co kajakują od lat patent z kratą do pieczenia i do kajaka to jest super. Nie trzeba trzymać kija, można wrzucić w zasadzie prawie wszystko i się grzecznie piecze a w tym czasie można się zająć innymi sprawami.
Wieczorkiem już po kolacji słyszymy ruch na rzece. Dopłynęli jacyś ludzie dwoma kajakami. Bazę znaleźli w nowych zabudowaniach ale rankiem dostrzegłem że musieli mieć grubo. Suszyli niesamowitą ilość ciuchów jak na 4 osoby więc chyba się skąpali. My tymczasem grzecznie w kimę bo rano start kolejnego odcinka.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.08.2020, 15:21   #10
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,739
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 5 miesiące 3 tygodni 4 dni 3 godz 26 min 29 s
Domyślnie

Dla oddania klimatu.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Wyrobisko 2020 24.04-26.04.2020 ŁysyDLE Imprezy forum AT i zloty ogólne 35 27.04.2020 20:41
Delta Dunaju kajakiem - jak to ogarnąć? Poncki Przygotowania do wyjazdów 18 07.01.2020 23:11
Bory Tucholskie rowerem/kajakiem matjas Inne tematy 11 13.07.2018 00:05
Piotr Kuryło płynie kajakiem Wisłą.... graphia Kwestie różne, ale podróżne. 47 04.08.2013 12:50
Kajakiem do raju - Baleary 2010 Zazigi Trochę dalej 58 11.02.2011 22:45


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 03:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.