Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Inne tematy

Inne tematy Motocyklowo

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 25.01.2018, 12:15   #1
kaminba
 
kaminba's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2018
Miasto: Warszawa
Posty: 139
Motocykl: Honda CRF 1000 L DCT Africa Twin
kaminba jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 dni 16 godz 56 min 52 s
Domyślnie Motoambulans – dlaczego Honda Africa?

Motoambulans – dlaczego Honda Africa?

Dzień Dobry, jestem nowy na tym forum oczywiście przywitałem się w odpowiednim forum i tam jeden z użytkowników zaproponował abym opisał dlaczego wybrałem Hondę Africe do przerobienia na Motoambulans.

Więc po kolei, niestety w polskim prawodawstwie nie ma czegoś takiego jak legalny Motoambulans, mimo tego że taki motocykl ratowniczy jest dokładnie tak samo wyposażony jak karetka pogotowia P brakuje na wyposażeniu 1 rzeczy, niestety nie ma jak zamontować noszy które w karetce bez problemu się zmieszczą a na motocyklu nie ma jak ich zamontować. Reszta wyposażenia jest dokładnie taka sama, na wyposażeniu jest AED, wszystkie rzeczy potrzebne do tlenoterapii, lekarstwa oraz wszystko co jest potrzebne do ratowania życia ludzkiego. W tej chwili na terenie Polski jeździ kilkanaście motoambulansów które działają w systemie ratownictwa medycznego, większa cześć z tych motocykli to są motocykle BLS ale wiem też że jest kilka motocykli które są wpisane do Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego, od tego czy taki motoambulans w chwili obecnej jest prawdziwą karetką czy MOTO-BLS zależy tylko i wyłącznie kto jest kierowcą tego pojazdu i czy do tego motocykla jest dopisana karetką systemu P lub S.
Aby uprościć trochę tą skomplikowaną sprawę jakim jest legalny motoambulans należy sobie odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie kto może jeździć karetką ratunkową, w tej chwili są to specjalistyczne zawody medyczne w skład których wchodzą takie zawody jak : Lekarz systemu, Pielęgniarka oraz Ratownik Medyczny, tak więc aby motoambulans był prawdziwą karetką kierowcą tego pojazdu musi być Lekarz, Pielęgniarka lub Ratownik Medyczny ale to nie wszystko, bo tak jak wcześniej pisałem na motocyklu nie ma jak zamontować noszy i właśnie do tego motocykla którym jedzie do np. do wypadku Ratownik musi być dopisana karetką z pełnym wyposażeniem medycznym, tak to w chwili obecnej jest rozwiązane w Polsce.

Część motoambulansów które jeżdżą po Polsce to jednak motocykle ratunkowe, są to bardzo dobrze wyposażone motocykle w sprzęt medyczny potrzebny do ratowania ale kierowca nie ma pełnego wykształcenia medycznego, najczęściej są to Ratownicy KPP.

Na całe szczęście obecnie rząd polski pracuję nad zmianą ustawy o ratownictwie medycznym i w projekcie nowej ustawy jest informacja o legalnym motoambulansie który będzie samodzielnym pojazdem ratunkowym wpisanym do systemu państwowego ratownictwa medycznego.

Dlaczego Motoambulans, przede wszystkim czas i korki, motocykl nie stoi w korkach, motocykl w zatłoczonym mieście jest najszybszy, w przypadku dużych zdarzeń masowych motocykl na miejsce wypadku może dotrzeć jako pierwszy, może być nawet szybciej na miejscu niż helikopter ratowniczy, motocykl w odróżnieniu od helikoptera nie ma tak zaawansowanych procedur startu oraz lodowania, motocykl nie potrzebuje lądowiska, najlepszym przykładem może być karambol na zatłoczonej autostradzie motocyklem możemy podjechać pod samo miejsce zdarzenia a dla helikoptera musimy przygotować lądowisko.

Tak jak wcześniej pisałem w dobie obecnej miniaturyzacji prawie każdy motocykl możemy przerobić na motoambulans, wystarczy go wyposażyć w sprzęt medyczny nowoczesne AED są tak małe że bez problemu zmieszczą się nawet w plecaku, respiratory to najnowszy sprzęt medyczny, technologia butli kompozytowych sprawiła że są bardzo lekkie i łatwe w transporcie na motocyklu. Tak wiec dobrze wyposażony motoambulans może zastąpić karetkę ratunkową P a przy okazji warto tutaj powiedzieć że są to duże oszczędności bo wiadomo ile paliwa motocykl a ile duża karetka ratunkowa, dodatkowo na motoambulansie pracuje 1 personel medyczny a w karetce musi być co najmniej 2 ratowników medycznych, to tyle teorii z tematu motoambulans.

Teraz chyba najważniejsze dlaczego wybrałem Honde Africa Twin 1000L
Szukałem długo, zastanawiałem się wybierałem i jeszcze raz się zastanawiałem, pierwszy pomysł jaki mi przyszedł do głowy to że kupie BMW GS 800 lub 1200 i przerobie na motoambulans z tego co zauważyłem to najwięcej ratowników właśnie jeździ na BMW ale ja nie chciałem być taki jak każdy, szukałem dalej, oglądałem różne motocykle patrzyłem i się zastanawiałem co dla mnie będzie najlepsze i co zdecydowało?

Aby napisać co zdecydowało musze wrócić do początku mojej przygody z motocyklami, zaczynałem od skutera, moim pierwszym skuterem był Kymco moją przygodę z tym pojazdem opisałem na Blogu Kymco Warszawa https://www.kymco.warszawa.pl/, dużo tym skuterem jeździłem w korkach i najlepsza rzecz jaka mi pasowała w moim skuterze to skrzynia zmiany biegów bezstopniowa, wystarczy dodać gaz i jedziemy , naciskamy na hamulec to hamujemy super sprawa i tutaj dochodzimy do sedna sprawy dlaczego Honda Africa? A właśnie dlatego że ma automatyczną skrzynie zmiany biegów DCT, super sprawa, bardzo ułatwia jazdę i jest według mnie najlepszym rozwiązaniem właśnie do motoambulansa, nie trzeba się martwić zmianą biegów dodajey tylko gaz i jedziemy aby zahamować wystarczy nacisnąć hamulec a skrzynia sama zbije biegi na odpowiednie.

Honda Africa bardzo mi się podoba i to drugą kwestia jaka zdecydowała o tym abym wybrał taki motocykl jest w miarę wąska a dodatkowo jest też tak jakby przystosowana do jazdy w terenie to zaleta dla tego motocykla bo nigdy nie wiadomo gdzie będzie trzeba wjechać i komu pomóc.

To tyle jeśli chodzi o podsumowanie mojego wyboru dlaczego motoambulans i dlaczego akurat honda, w tej chwili jestem na etapie odbioru motocykla z salonu i przygotowania go do jazdy.

Wszystkich zainteresowanych moim projektem zapraszam do odwiedzenia strony https://www.motoambulans.pl/ gdzie opisuje swoją przygodę z Motoambulansem.

Pozdrawiam Wszystkich Serdecznie
Bartek
kaminba jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.01.2018, 13:04   #2
Kazmir
 
Kazmir's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,720
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 6 dni 20 godz 24 min 44 s
Domyślnie

Witamy! Zacna inicjatywa
__________________
Ale tu nie Politechnika, tu trzeba myśleć, jak mawiał pewien bosman ;-)
Przestań naprawiać jak zaczynasz psuć!
Ludzie, którzy twierdzą, że czegoś nie da się zrobić, nie powinni przeszkadzać tym, którzy właśnie to robią.
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.01.2018, 13:25   #3
Novy
Moderator
 
Novy's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Niemcownia
Posty: 3,388
Motocykl: CRF 1000D/DCT
Przebieg: 48k+
Novy jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 6 dni 22 godz 34 min 30 s
Domyślnie

Trochę tajemnicza ta nomenklatura, którą się posługujesz, wstępnie poczytałem sobie na wskazanej przez Ciebie stronie i teraz wiem już dużo więcej
Rozumiem też, że będzie to w pełni uprzywilejowany pojazd i takie uprawnienia kierowca (Ty) musisz posiadać?

No i jak już napisałem w Powitalni - oby Twój pojazd był jak najrzadziej potrzebny.

Pozdrawiam
Zadowolony użytkownik rzeczonej skrzyni biegów
__________________
Wreszcie mam swój kawałek szczęścia w całym tym gównie dookoła
Novy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.01.2018, 13:32   #4
kaminba
 
kaminba's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2018
Miasto: Warszawa
Posty: 139
Motocykl: Honda CRF 1000 L DCT Africa Twin
kaminba jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 dni 16 godz 56 min 52 s
Domyślnie

Tak mój pojazd będzie prawdziwym Motoambulansem, w tej chwili jestem już ratownikiem KPP ale za około 1 roku będę ratownikiem medyczny, uprawnienia na jazdę pojazdem uprzywilejowanym już oczywiście zrobiłem. Teraz czekam tylko na zmianę ustawy oraz na zakończenie mojej edukacji po której zostanę pełnoprawnym ratownikiem medycznym.
kaminba jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.01.2018, 15:25   #5
kaminba
 
kaminba's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2018
Miasto: Warszawa
Posty: 139
Motocykl: Honda CRF 1000 L DCT Africa Twin
kaminba jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 dni 16 godz 56 min 52 s
Domyślnie

Ale zanim zarejestruje swój motocykl to tak czy inaczej minie trochę czasu bo salon powiedział że dopiero w poniedziałek wysyłają motocykl do Warszawy kurierem a do tego czasu i trochę dłużej mam Was zamiar męczyć pytaniami, mogę?

motocykl mam, wyposażenie medyczne też mam niestety muszę dokupić wyposażenie do motocykla, zaczynam od GMOLI i od kufrów.

Tak się zastanawiam nad kuframi oryginalnymi nie trzeba montować dodatkowych uchwytów a i sam motocykl nie robi się szeroki, co o tym myślicie?

Może ktoś z Was wie ile kosztują oryginalne kufry do hondy africa i gdzie najtaniej je kupić?

Jakie polecacie gmole? Ja wiem że temat gmoli na tym forum się przewijał już setki razy ale proszę potraktujcie to jako coś wyjątkowego i doradźcie w tej sprawie indywidualnie.

Nie ukrywam że pomysł mam taki aby wyposażyć moją honde w systemy akcesoryjne sw-motech ale te kufry oryginalne mnie też bardzo interesują.
kaminba jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.01.2018, 16:38   #6
Marcin-BB

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2009
Miasto: Bielsko Biała
Posty: 1,608
Motocykl: TA 600/rd03
Przebieg: 48ooo
Marcin-BB jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 4 dni 11 godz 14 min 24 s
Domyślnie

Zacna inicjatywa, gratuluję zapału i życzę powodzenia!
Bedzie bardzo potrzebne, bo urzędniczy beton w naszym prężnie rozwijającym się mocarstwie niestety często zabija takie szlachetne pomysły Oby tym razem było inaczej!!!
Temat motoambulansu już się przez forum przewijał wielokrotnie, sam kiedyś popełniłem kilka przydługich wpisów na ten temat, także na Forum TA. Pracuję jako ratownik w PSP i podczas służby w Krakowie zetknąłem się z zapaleńcami z fundacji Rkwadrat. Nie wiem czy to jeszcze działa, bo kontakt się urwał jak przeniosłem się do Bielska- Białej, ale w necie ich znajdziesz i możesz podpytać o kilka rzeczy. Oni akurat jeździli na bmw gs, ale pewne rozwiązania są uniwersalne, a przez kilka lat na pewno zdobyli cenne doświadczenie w temacie.
Jeśli chodzi o kufry to kluczowe jest to, ile i jakie wyposażenie będziesz tam chciał zmieścić. Oryginalne hondy wyglądają ok, ale są dość wąskie, więc czy pojemność i dostęp do rzeczy w kufrze będzie wystarczająca Zabierz torbę R1 i szyny/resztę szpeju i szoruj do jakiegoś salonu się przymierzyć- sprawdź czy wszystko się zmieści oraz jak jest z dostępem do spakowanego sprzętu- czy nie musisz np. wypakowywać połowy szpeju, żeby dostać się do butli z tlenem itp
Co do wyboru motocykla, to poza DTC nie widzę zalet AT. Jest ciężka i wysoka, w ruchu miejskim będzie niełatwo. Nie twierdzę, że się nie da, ale ze sprzętem to znacznie przekroczy 250 kg, a raczej będzie bliżej 300, jak załadujesz cały szpej przewidziany przepisami o ratownictwie medycznym. W Europie się przyjęło, że motoambulans to musi mieć litrowy silnik i 100KM, bo musi zapierdalać- a to nieprawda. W Ameryce Południowej strażacy wykorzystują lekkie enduro do takich celów i śmigają tym między autami jak skuterzyści. W mieście, gdzie sporadycznie rozwijasz 100 km/h nie moc Ci jest potrzebna, ale niska masa i zwinność, żeby omijać auta i fruwać po chodnikach, schodach itp. Oczywiście da się to robić i na załadowanej AT, ale to więcej wysiłku, wymaga duuużej wprawy i większe ryzyko, że coś się nie uda.
Tu może skrajny i egzotyczny przykład, ale pokazuje, że można inaczej:
https://www.youtube.com/watch?v=txPmTMuCHnE
Portugalia- już jest ciężej, ale jeszcze w miarę jak na Europę:
https://www.youtube.com/watch?v=tqVIJ7M-Fj4
Nie mogę znaleźć tego filmiku z Ameryki Południowej. A tam było fajne rozwiązanie- dwóch ratowników jechało do wypadku na dwóch lekkich motocyklach. Razem mieli więcej sprzętu i leków niż nasza karetka- no i było ich dwóch. Jak ktoś kiedykolwiek ratował życie, to wie ile to zmienia. Sprawność, z jaką Ci ratownicy na lekkich endurakach- to było coś w stylu XR400- zapierniczali przez miasto była porównywalna z pościgami w filmach o Bondzie!
Niestety do tego u nas jest potrzebna zmiana przepisów, na co się nie zanosi.
Tak czy owak trzymam kciuki za powodzenie przedsięwzięcia i służę pomocą!
Pozdrawiam!
Marcin.
Marcin-BB jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.01.2018, 17:13   #7
at.pawel
 
at.pawel's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Kraków
Posty: 219
Motocykl: RD04
Przebieg: 106000
Galeria: Zdjęcia
at.pawel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 2 dni 23 godz 45 min 12 s
Domyślnie

Ja też uważam, że dwóch motocyklistów/ratowników to lepsze rozwiązanie niż jeden. Co do wyboru motocykla, to oczywiście mniejszym i lżejszym jest lepiej, ale duży (nt BMW RT1200, NAT) również daje radę w mieście. Zauważyłem kierując motocyklem ratunkowym rzecz może prozaiczną ale im większy motocykl tym bardziej zwracają na niego uwagę kierowcy, co przekłada się bezpośrednio na nasze bezpieczeństwo.
Osobnym tematem (a raczej zagadką) jest jak po wejściu ustawy będziemy wykorzystywani. Czy będziemy jeździć z założenia do ciężkich stanów żeby urwać każdą najcenniejszą sekundę, czy będziemy wykorzystywani do "oszczędności" dla zwykłej karetki - czyli wysyłają nas do największych błahostek żeby sprawdzić czy karetka jest potrzebna. Może wystarczy jak my na motocyklach będziemy czekać z kolejnym pijanym bezdomnym aż przyjedzie straż miejska i przetransportuje delikwenta do "hotelu".
Pytaniem jest też czy każdy ratownik będzie jeździł motocyklem bo chce i posiada kat "A", czy tylko ci, którzy mają doświadczenie w ratownictwie i poza wiedzą już sporo się naoglądali...
Dodatkowo kwestia logistyczna: czy mamy czekać na stacji jak pozostałe, zespoły i ruszać po wezwaniu czy kręcić się po mieście i cały czas być w pełnej gotowości. Co mam na myśli - będąc na stacji samo ubranie ciuchów, butów i kasku zajmie tyle czasu, że koledzy zdążą już dawno wyjechać zwykłym ambulansem. Kraków nie jest np. Londynem i sam dojazd nie będzie aż tak drastycznie różny. Jeżeli mam jeździć cały czas w gotowości po mieście to potrzebuję również napić się kawy, zjeść kanapkę, hamburgera "na widoku". Czy wyobrażacie sobie sytuację, że naszemu cudownemu i nadzwyczajnie wyrozumiałemu społeczeństwu nie będzie to przeszkadzało........
at.pawel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.01.2018, 17:18   #8
Mesjasz
 
Mesjasz's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jan 2017
Miasto: Marki
Posty: 124
Motocykl: Czarcia Pani
Mesjasz jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 4 dni 7 godz 58 min 12 s
Domyślnie

Jestem ratownikiem medycznym pracuje w Pogotowiu warszawskim i mam NAT DCT..
Uważam że wybrałeś idealny motocykl do takiego zastosowania i sam miałem plan swoją Hanie okleić i jeździć jako motoambulans..
ALE jak siedzisz w temacie to nie ma i chyba nie będzie moto w państwówce przynajmniej nie w Wwa ( chyba że o czymś nie wiem) i wszystko musisz wyłożyć ze swojej kieszeni, spooo jak znajdziesz sponsora ale samo OC/AC będzie cię co roku kosztował majątek + sprzęt który wyniesie ponad wartości drogiego moto.
Oczywiście możesz dorabiać na zabezpieczeniach ale to też tylko w sezonie a przewozów na moto nie zrealizujesz..
Jeżeli Cię stać to polecam gmole Heed bunkier, kufry to proponuje pod sprzęt zrobić na zamówienie, podwyższenie kierownicy musowo- mieścicsz się wtedy nad lusterkami..
Jak chcesz to w Wwa lepiej zna temat Moto-medic..
Powodzenia i proponuje zmienić zawód..

Ostatnio edytowane przez Mesjasz : 25.01.2018 o 17:51
Mesjasz jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.01.2018, 17:36   #9
wojtekk
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Henry robi do Afryki.
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 25.01.2018, 20:07   #10
at.pawel
 
at.pawel's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Kraków
Posty: 219
Motocykl: RD04
Przebieg: 106000
Galeria: Zdjęcia
at.pawel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 2 dni 23 godz 45 min 12 s
Domyślnie

Marcin-BB, chodziło o ten przejazd ?
https://www.youtube.com/watch?v=Ovq64y0y8u4
at.pawel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Motoambulans w Bydgoszcz AmberBamber Inne tematy 43 13.09.2018 01:38
"PLR - POLSKA RAZEM – HONDA TRANSALP i SUZUKI FREEWIND" adamsluk Polska 36 18.03.2016 19:48
Dlaczego lubie Africa Twin? sambor1965 Inne tematy 70 19.12.2009 00:45
"Dlaczego Africa Twin nazywa się Africa Twin" Brie Inne tematy 12 27.10.2008 02:08


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:06.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.