Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 13.06.2017, 11:43   #151
Kisiel
 
Kisiel's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: wieś pod W-wą
Posty: 665
Motocykl: RD04->ATAS
Kisiel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 5 godz 32 min 24 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ludwik Perney Zobacz post
Rekuperacja to raczej przy okazji wentylacji mechanicznej.
Patrzyłbym tu zbiorczo na wszystkie zalety wentylacji z rekuperacją:
tzn właśnie świeże i czyste powietrze (alergicy!) brak insektów w domu + ten odzysk ciepła
No raczej nie da się zrobić rekuperacji powietrza bez wentylacji mechanicznej Grawitacyjnie?

Cytat:
Napisał Kali89 Zobacz post
Kisiel Ty grzejesz się gazem ze swojej butli? Ile wydajesz na propan w całym roku i ile metrów ogrzewasz?
Dom z wklejonym ogrzewanym garażem, łącznie około 190m2, dom parterowy, ściany gazobeton (suporex) 42cm jedna warstwa na klej bez dodatkowych izolacji, poddasze nieużytkowe, ocieplenie sufitu 20cm wełna, wentylacja mechaniczna z rekuperacją , 3/4 domu podłogówka z płytkami/gresem tylko sypialnie z grzejnikami, piec kondensacyjny na gaz 18kW jednofunkcyjny ze zbiornikiem CWU 150l. Grzeję gazem dom i CWU, kuchnia jest elektryczna.
Mam własną butlę podziemną 4850l, tankuję 1x w roku propan na wolnym rynku, najczęściej przełom czerwca / lipca. W ubiegłym roku litr propanu 0,90 PLN. Na początku posiadania zbiornika zatankowałem na cały rok butlę "do pełna", teraz co roku dotankowuję "do pełna" tyle, ile się zużyło przez rok, od lata do lata. W ubiegłym roku w lipcu zatankowałem ok 2600l za 2400 PLN = 200 PLN / mies. na ogrzewanie domu i ciepłą wodę. Zakładam że ok. 50 PLN / mies. idzie jeszcze na prąd na wentylację. To dane za ostatni rok, ale co roku jest podobnie, zależy od ceny gazu które zmieniają się z miesiąca na miesiąc. W tym roku jeszcze nie tankowałem. Generalnie taniej się u mnie nie da, mieszkam na wsi, nie ma gazu z rury a pompa ciepła kiedy budowałem 14 lat temu, była za droga na wejściu. Nie mam też żadnych kolektorów czy paneli.
__________________
pozdrawiam!
Kisiel
------
RD04 -> ATAS

Ostatnio edytowane przez Kisiel : 13.06.2017 o 11:50
Kisiel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.06.2017, 11:45   #152
Ludwik Perney
 
Ludwik Perney's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2009
Miasto: Bielsko-Biała
Posty: 1,369
Motocykl: RD07
Galeria: Zdjęcia
Ludwik Perney jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 7 godz 40 min 55 s
Domyślnie

z tego co się orientuję, to o ile nie klimatyzuje się z pomocą wentylacji mechanicznej (co i tak jest mało wydajne) nie ma problemu z osadzaniem się w kanałach wilgoci, a co za tym idzie grzybów, pleśni itp.
Ludwik Perney jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.06.2017, 11:47   #153
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ludwik Perney Zobacz post
Jaka powierzchnia domu? I jaką temperaturę utrzymujesz zimą?
Dom 140 metrów kwadratowych, ocieplony dobrze, ale daleko mu do pasywnego. spore okna.
Temperatura 21-22 stopnie, ale w kuchni i łazience podłogówka chodzi przez większość roku. Jak zimno albo mokro, to palę w kominku dla przyjemności, ale to nie przekracza 2mp dębu czy grabu na cały sezon.

Filtrów w wywiewach z pomieszczeń brudnych nie mam - nie ma dużo tego, bo powietrze w domu jest dużo czystsze. W kuchni mi sie troche zebralo, bo przez pierwsze 5 lat nie mialem okapu ale w łazience czy pralni to troche kurzu i pajeczyn i tyle. Przy wentylacji mechanicznej w domu jest nieporównanie mniej kurzu - raz na tydzień to nie ma czego ścierać.

Z kosztem to można pokombinować. Człowiek, od którego kupiłem dom, zrobił to sam i zmieścił się w 10k. Rekuperator Bartosz, dwa wentylatory, paredziesiąt metrów rury harmonijkowej, wełna mineralna do dodatkowego ocieplenia rur (u mnie one biegną na zimnym poddaszu), pare anemostatów. To nie jest jakaś wielka filozofia. Jeśli chcesz obejrzeć, to zapraszam do siebie.

Ostatnio edytowane przez bukowski : 13.06.2017 o 11:54
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.06.2017, 11:57   #154
flisak


Zarejestrowany: Feb 2012
Posty: 406
Motocykl: nie mam AT jeszcze
flisak jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 3 dni 4 godz 24 min 14 s
Domyślnie

Po mojemu to te wszystkie "energooszczędne" i "ekologiczne" technologie są bardzo opłacalne, ale tlko dla tych co je sprzedają i instalują.
flisak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.06.2017, 11:58   #155
Kisiel
 
Kisiel's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: wieś pod W-wą
Posty: 665
Motocykl: RD04->ATAS
Kisiel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 5 godz 32 min 24 s
Domyślnie

@ArtiZet

Czy finansowo się opłaca? Płacisz na instalację i potem za prąd, ale masz naprawdę realny odzysk ciepła zimą. Grzejesz chałupę a potem wywalasz ciepło na zewnątrz, bo wentylację MUSISZ mieć w domu, choćby grawitacyjną. W domach parterowych efektywność wentylacji grawitacyjnej jest znikoma, stąd ja od razu wchodziłem w reku i wentylację mechaniczną.
Najgorsze dla efektywności grzania domu jest otwieranie zimą okien. Jak masz reku, nie ma takiej potrzeby. Chyba że dla przyjemności.
Nie wietrzysz - masz w domu wilgoć, pleśń i dla alergika to będzie największe wyzwanie. Dużo większe niż kanały powietrzne od reku. Dobry reku ogarnia filtrację i kondensację wilgoci z różnicy powietrza.
__________________
pozdrawiam!
Kisiel
------
RD04 -> ATAS
Kisiel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.06.2017, 13:22   #156
Navaja


Zarejestrowany: Jun 2010
Miasto: Halinów
Posty: 927
Motocykl: BMW R 100 S, R 1200 GSA
Navaja jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 19 godz 31 min 58 s
Domyślnie

Poza odzyskiem ciepła zimą istotne jest to, że latem nie masz w chacie całej tej latającej menażerii typu muchy, komary itd. Całośc osadza się na kratce zasysającej albo na filtrze wlotowym.
Do tego możesz przyoszczędzić na niektórych oknach robiąc je jako fixy skoro i tak nie bedziesz ich otwierał.
Komin z kanałami wentylacyjnymi też Ci odpada.

25 kilo to sporo za instalację z reku. Ale może to oferta od firmy, gdzie trzeba prezesa opłacić? Jak chcesz to mogę Ci podać namiar na mojego wykonawcę, z którego jestem bardzo zadowolony. Nie wiem jak teraz u niego cenowo, ponieważ u mnie robił ponad 7 lat temu ale było to sporo mniej.

Rekuperator ma tylko jedną wadę, o której tu nikt nie wspomniał. Wspaniale osusza powietrze, bym powiedział aż za bardzo. Tak więc zimą wszelkie drewniane elementy w domu będą Ci się kurczyć. Podobno nowe reku są teraz z jakimś tam wymiennikiem papierowym, dzięki ktoremu tak nie wysusza ale to dopytaj fachowców.
Navaja jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.06.2017, 13:33   #157
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,242
Motocykl: była 7-ka, jest 3-ka
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 15 godz 54 min 56 s
Domyślnie

Za późno, mam juz kominy i okna poza tym w oknach oszczędność jest znikoma stosując Fixy bo odchodzą tylko okucia- kilkadziesiąt zł./szt co jest pomijalne przy tej kwocie.
25k to kwota od firmy ale z 8%; na samą centralkę i sterowanie trzeba w moim przypadku 12-16k wiec to nie jest az taka duża kwota bo dochodzą jeszcze wszelkie rury, anemostaty, rozdzielacze itp.
Sam planowałem to zrobić ale za dużo obecnie mam juz tematow na głowie i sie nie wyrabiam na zakrętach wiec albo to odłoże albo zrezygnuje w ogóle.
Poza tym jak sam kupię elementy to musze 23% płacić wiec aż tak dużo nie zaoszczędzę.
Bardziej przemawiają do mnie argumenty poza finansowe- nie wiedziałem, ze Reku aż tak wysusza a to cenna uwaga, bo mam miec jeszcze kominek z DGP, który tez wysusza wiec moze byc Sahara
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.06.2017, 14:28   #158
Kisiel
 
Kisiel's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: wieś pod W-wą
Posty: 665
Motocykl: RD04->ATAS
Kisiel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 5 godz 32 min 24 s
Domyślnie

Reku wysusza powietrze? Proponuję pobawić się higrometrem i miernikiem przepływu powietrza i odpowiednio wyregulować anemostaty. U mnie wilgotność jest książkowa. Wysuszanie to raczej efekt uboczny grzania kaloryferami a nie reku.
__________________
pozdrawiam!
Kisiel
------
RD04 -> ATAS
Kisiel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.06.2017, 14:29   #159
Rychu72
 
Rychu72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: wilidż Opole
Posty: 2,551
Motocykl: CRF 1100
Przebieg: 0 kkm
Rychu72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 5 godz 29 min 36 s
Domyślnie

Miesiąc temu montowałem u siebie reku i wyszło: materiał 7500 ( w tym rekuperator) i moja robocizna. Robota banalnie prosta tylko trzeba mieć dobry projekt, bo jak ktoś sam próbuje coś samemu sklecić to można zrobić wiele błędów.
Miałem projekt, ale skopany i musiałem przez to na piętrze wymienić przewody na większe, bo małe dawały za duże opory. Ogólnie mówiąc to czym większe przekroje tym lepiej.
Na koniec pożyczyłem anenometr i wszystko poustawiałem jak należy.
Ważne, żeby przed każdym anemostatem zamontować przepustnicę, bo dzięki temu można prawidłowo wyregulować w przeciwieństwie do samych anemostatów.
Rychu72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.06.2017, 14:31   #160
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,242
Motocykl: była 7-ka, jest 3-ka
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 15 godz 54 min 56 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Rychu72 Zobacz post
Miesiąc temu montowałem u siebie reku i wyszło: materiał 7500 ( w tym rekuperator) i moja robocizna.
Jaka centrala i sterownik ? Jaka kubatura budynku ?
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
We Wrocławiu rusza budowa AFRYKARIUM MISIEK Inne tematy 2 13.04.2012 23:19
owiewka w technologii Rallye a Allegro hans Owiewki, osłony, szyby, kanapy, zegary i linki 29 02.04.2011 11:22
Bardzo potrzebne rzeczy w technologii rejli fassi Inne tematy 9 22.02.2011 14:58
odzież w technologii Rejli majo Archiwum 1 02.04.2009 20:55


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.