Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 22.03.2017, 14:08   #91
Ziarko


Zarejestrowany: Nov 2011
Posty: 1,599
Motocykl: nie mam
Ziarko jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 6 dni 13 godz 32 min 10 s
Domyślnie

Borys - to nie jest oczyszczone H2O - to wciąż ścieki!!!

Po takim małym SBR - parametry 20-30 ppm Nog i 2-4 ppm PO4 - to dobry nawóz dla roślin a "trucizna" dla wód podziemnych. W wodach otwartych przyczynia się do eutrofizacji. Ale z uwagi na niskie już stężenie i ustabilizowanie - można wprowadzać do wód powierzchniowych, jeśli ich parametry nie odbiegają od wyżej wymienionych. Nie powodują już odorów, a ani nie pochłaniają O2.
Osobiście preferuję doczyszczanie przez roślinność
Ziarko jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.03.2017, 14:19   #92
Nynek
 
Nynek's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2014
Miasto: Myślenice
Posty: 597
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Nynek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 3 dni 4 godz 29 min 37 s
Domyślnie

Z racji faktu, ze trochę działam w branży to na studnie chłonna ( urządzenie wodne) i odprowadzenie ścieków do gruntu musisz mieć pozwolenie wodnoprawne.
Nynek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.03.2017, 14:27   #93
borys609
 
borys609's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: podwrocławskie zadupie
Posty: 835
Motocykl: '12 LC4 690 Enduro R
borys609 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 dni 21 godz 32 min 45 s
Domyślnie

Wiedziałem, że ta dyskusja się rozpocznie prędzej czy później...
W naszym kraju na wszystko trzeba mieć pozwolenie, zasadniczo wszystko jest też zabronione i okraszone karą od 5 lat ograniczenia swobodnego seksu do kary ścięcia lub publicznego ukamienowania...
Przywykłem już, nie pierwszy rok po ziemi stąpam .

Nynek, ze studnią się zgodzę, odprowadzenie do rowu również. Na rozsączacze przy oczyszczalni ekologicznej takie pozwolenie już nie jest wymagane.
Głupie to trochę, wiem, bo w moim przypadku to wsio ryba...
borys609 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.03.2017, 14:33   #94
Nynek
 
Nynek's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2014
Miasto: Myślenice
Posty: 597
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Nynek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 3 dni 4 godz 29 min 37 s
Domyślnie

[QUOTE=borys609;524022]Wiedziałem, że ta dyskusja się rozpocznie prędzej czy później...
W naszym kraju na wszystko trzeba mieć pozwolenie, zasadniczo wszystko jest też zabronione i okraszone karą od 5 lat ograniczenia swobodnego seksu do kary ścięcia lub publicznego ukamienowania...
Przywykłem już, nie pierwszy rok po ziemi stąpam .

Nynek, ze studnią się zgodzę, odprowadzenie do rowu również. Na rozsączacze przy oczyszczalni ekologicznej takie pozwolenie już nie jest wymagane.
Głupie to trochę, wiem, bo w moim przypadku to wsio ryba... [/QUOTE

Po prostu taki mamy klimat.

Powodzenia
Nynek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.03.2017, 15:05   #95
Ziarko


Zarejestrowany: Nov 2011
Posty: 1,599
Motocykl: nie mam
Ziarko jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 6 dni 13 godz 32 min 10 s
Domyślnie

Nynek - prawie się nie mylisz. Do 5m3/dobę przy przydomowej oczyszczalni ścieków na zgłoszenie. Dopiero powyżej tej wydajności na pozwolenie.

Czyli budując przydomową to:
- zgłoszenie do Starosty obiektu budowlanego (w przypadku pozwolenia na budowę domu z przydomową oczyszczalnią -zgłoszenia dodatkowego się nie wykonuje).
- zgłoszenie do Burmistrza Gminy - INSTALACJI oczyszczającej ścieki. Jeśli spełnia określone wymogi, to po 30 dniach można ją budować.

W jednym i drugim przypadku, jeśli stwierdzone zostaną nieprawidłowości organ wydaje decyzję o odmowie.W przypadku zgłoszenia - zgoda milcząca po upływie 30 dni.

Burmistrz ma również wydać prawo zakazu użytkowania instalacji , w dowolnym momencie gdy nie spełnia warunków środowiskowych lub prawnych - niezależnie czy warunki budowlane zostaly spełnione. np. tam gdzie jest sieć kanalizacyjna nie można budować przydomowyhc oczyszczalni ścieków - należy się po prostu podłączyć do sieci kanalizacyjnej,.

Ostatnio edytowane przez Ziarko : 22.03.2017 o 15:11
Ziarko jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.03.2017, 15:33   #96
borys609
 
borys609's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: podwrocławskie zadupie
Posty: 835
Motocykl: '12 LC4 690 Enduro R
borys609 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 dni 21 godz 32 min 45 s
Domyślnie

Te 10 lat temu walczyłem w tematach zgłoszenia budowy takiej oczyszczalni... Odbiłem się od inspektora w starostwie. Powiedział, że nie i chuj. Dlaczego nie? Bo nie, nie wyda zgody.
Przyciśnięty do ściany, aby jakoś to zaargumentował, powiedział że ustęp pozwalający na budowę czegoś takiego to wynik "lobbingu producentów przydomowych oczyszczalni ścieków"... Ręce mi opadły, nie było płaszczyzny do rozmowy i sensu na stratę czasu...
Nie wiem, na ile się do dzisiaj zmieniło w tym zakresie, ale przynajmniej wtedy przydomowa oczyszczalnia kojarzyła się urzędasom z ordynarną rurą z gównem wpuszczoną prosto do gruntu, dlatego nie było tendencji do rozpowszechniania tego rozwiązania. Idealnym więc, ekologicznym, zdrowym i wygodnym rozwiązaniem są natomiast szczelne szamba, które chwilę po odbiorze domu miały przebijane dna, aby gówno sączyło się równą strugą w grunt. Tak robi chłop od wieków i jak widać nadal hołduje się tej tradycji. Pomijam równie powszechne przypadki budowania przelewów do rowu melioracyjnego, deszczówkowego, co widać chyba na każdej wsi i czuć każdego lata...
borys609 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.03.2017, 21:20   #97
Nynek
 
Nynek's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2014
Miasto: Myślenice
Posty: 597
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Nynek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 3 dni 4 godz 29 min 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Ziarko Zobacz post
Nynek - prawie się nie mylisz. Do 5m3/dobę przy przydomowej oczyszczalni ścieków na zgłoszenie. Dopiero powyżej tej wydajności na pozwolenie.

Czyli budując przydomową to:
- zgłoszenie do Starosty obiektu budowlanego (w przypadku pozwolenia na budowę domu z przydomową oczyszczalnią -zgłoszenia dodatkowego się nie wykonuje).
- zgłoszenie do Burmistrza Gminy - INSTALACJI oczyszczającej ścieki. Jeśli spełnia określone wymogi, to po 30 dniach można ją budować.

W jednym i drugim przypadku, jeśli stwierdzone zostaną nieprawidłowości organ wydaje decyzję o odmowie.W przypadku zgłoszenia - zgoda milcząca po upływie 30 dni.

Burmistrz ma również wydać prawo zakazu użytkowania instalacji , w dowolnym momencie gdy nie spełnia warunków środowiskowych lub prawnych - niezależnie czy warunki budowlane zostaly spełnione. np. tam gdzie jest sieć kanalizacyjna nie można budować przydomowyhc oczyszczalni ścieków - należy się po prostu podłączyć do sieci kanalizacyjnej,.
Ziarko nie do końca. Jeżeli chcesz studnię chłodną zrobić, to musisz mieć pozwolenie wodnoprawne na wykonanie urządzenia wodnego. Co do 5 m3 to różnie starostwa interpretują. U nas np. Tak, że w przypadku gdy oddziaływanie odprowadzanych ścieków wykracza poza naszą działkę to trzeba także mieć PW. W większości przypadków da się udowodnic wykraczanie. Był chyba wyrok NSA w tej sprawie. Według mnie jest to zasadne. Z drenazem to tak jak piszecie na zgłoszenie przechodzi ale często wychodzą później problemy między sąsiedzkie. Bo woda w studni sąsiada zatruta, bo śmierdzi. Raz widziałem jak firma zrobiła nasyp zwirowy nad gruntem bo sama glina była. Oczywiście po kilku miesiącach zaczęło smierdzieć - na miejscu się okazało ze scieki przeciekały przez nasyp i wypływaly na trawnik. Stawiam fraszkę, że przynajmniej co druga oczyszczalnia nie dzia prawidłowo z powodu złej eksploatacji. O złoże trzeba dbać i się na tym trochę znać. Generalnie temat rzeka.
Nynek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.03.2017, 22:05   #98
borys609
 
borys609's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: podwrocławskie zadupie
Posty: 835
Motocykl: '12 LC4 690 Enduro R
borys609 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 dni 21 godz 32 min 45 s
Domyślnie

Nie generalizowałbym z tym niedziałaniem. Używamy oczyszczalni normalnie, wrzucamy tabletki co miesiąc, nie używamy żadnych środków na chlorze i fosforanach. Nic nie śmierdzi a woda w studni dosłownie obok jest czysta (używamy jej do kibli i podlewania ogrodu/mycia aut). I tak od 10 lat.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
borys609 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.03.2017, 22:46   #99
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,242
Motocykl: była 7-ka, jest 3-ka
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 15 godz 49 min 54 s
Domyślnie

2,5 tys za 1m2 domu to obecnie minimalny koszt budowy jaki obecnie akceptują bank w sensie jak podasz mniej to nie dostaniesz kredytu...wiec nie jest to super hiper drogo tylko normalna cena rynkowa biorąca się z cen materiałów i usług (oczywiście można taniej jak robi brzuchaty pan Zdzisio i dziaduje się na materiałach)
U mnie wyszło ponad 2,8tys/1m2 a robię albo przynajmniej staram się na ile mnie stać brać materiały i wykonawców co najmniej ze średniej półki.

P.S. borys zainteresowało mnie Twoje info że znalazłeś drzwi wejściowe dobrej jakości za 2,5tys- co to za cudo? bo ja własnie szukam i za chiny ludowe nic poniżej 5-tki nie mogę znaleźć nawet w stalowych, że o drewnianych i aluminiowych nie wspomnę (są oczywiście za 4 ale golasy i jak dojdą klamki, ciepłe progi, zamki itp. co nie jest w podstawowej cenie to się robi 50% drożej).
Oczywiście nie mówimy o Castoramie ;-)
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.03.2017, 22:56   #100
borys609
 
borys609's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2010
Miasto: podwrocławskie zadupie
Posty: 835
Motocykl: '12 LC4 690 Enduro R
borys609 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 dni 21 godz 32 min 45 s
Domyślnie

Arti, nie podam Ci firmy bo nie mam w zasięgu folderu. Nie są to drzwi z Castoramy.
2,5 tys to budżet w ramach ceny za dom, można kupić droższe. Z gościem współpracują kooperanci i ma u nich znacznie lepsze ceny. Drzwi "pasywne" o najlepszych parametrach kosztują u nich jakieś 3,3tys i takie zapewne weźmiemy. Nie wiem czy to z klamkami czy bez, pobieżnie folder przerzuciłem...
Z resztą jaka to różnica czy 2,5 czy 5 tys zł... Przy wartości domu to i tak jak pół funta mydła w kobylą dupę :-)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
borys609 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
We Wrocławiu rusza budowa AFRYKARIUM MISIEK Inne tematy 2 13.04.2012 23:19
owiewka w technologii Rallye a Allegro hans Owiewki, osłony, szyby, kanapy, zegary i linki 29 02.04.2011 11:22
Bardzo potrzebne rzeczy w technologii rejli fassi Inne tematy 9 22.02.2011 14:58
odzież w technologii Rejli majo Archiwum 1 02.04.2009 20:55


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.