Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > NAT - Nowa (przyszła) Królowa > CRF 1000 L

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 14.01.2018, 21:47   #81
Futrzak
 
Futrzak's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2009
Miasto: Święte chlewiki
Posty: 921
Motocykl: Żółty Kurczaczek
Futrzak jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 tygodni 1 dzień 22 godz 46 min 11 s
Domyślnie

Hmmm muszę się chyba zdoktoryzowac w tym temacie....
Futrzak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.01.2018, 19:30   #82
VIPER
 
VIPER's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2016
Miasto: TAK
Posty: 135
Motocykl: CRF1000L GS1200adv
Przebieg: jest
VIPER jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 2 dni 2 godz 28 min 5 s
Domyślnie

Panowie o czym wy tu prawicie ?

Cytat:
Napisał myku Zobacz post
Jezeli ta opona ma homologacje na Model z tego roku to tak.Opona na model 16 moze miec homologacje a na model 17 ,identyczny juz nie.Przepisow sie nie przeskoczy
Cytat:
Napisał HarryLey4x4 Zobacz post
Co to znaczy ,że opona ma "mieć homologację " na model z 2016 ? Gdzie tego szukać ?
Poza tym, czy jest realne by producent opon robił homologację na model pojazdu ? Jakaś dziwna konstrukcja ...
No nieraz robią: Np. MICHELIN Pilot Sport z dodatkowym oznaczeniem C1 - opony Pilot Sport dla Chrysler Viper GTS Coupe - niedozwolony montaż na samochodach innych marek. Bez C1 mozna montować na innych ; częściej jednak opony dostają certyfikacje producenta "urządzenia jeżdżącego" - bmw1200GS może się poszczycić np. MICHELIN Anakee III, MICHELIN Anakee Wild certyfikowane do użytku m w modelach od 2013r. (chociaż opony ogólnie zostały zaprojektowane, aby spełnić wymagania użytkowników wszystkich motocykli klasy turystycznej enduro, nie tylko BMW)

Ogumienie z oryginalnego wyposażenia (OE) może mieć homologację pod dany pojazd, ale nie musi. Jeśli opona jest homologowana, posiada odrębne oznaczenie na boku opony

Podstawowa uwaga dotycząca oponek: każdy pojazd wyjeżdża z fabryki na oponach OE, których kod prędkości jest dobierany przez konstruktora pojazdu. Jednocześnie fabrycznie oponka jest dobrana do pojazdu również ze względu na jego masę oraz moment obrotowy oraz moment hamujący pojazdu (indeksu nośności). Te informacje zawarte są w świadectwie homologacji typu pojazdu: najczęściej to jest rozmiar, indeks prędkości - pozwalający na jazdę z maksymalną prędkością, która jest wyrażona w km/h oraz Indeks nośności - odpowiadający maksymalnemu dopuszczalnemu (w kilogramach) obciążeniu na jedną oponę. Co jednocześnie nie zobowiązuje użytkownika do wymiany opon na OE a daje możliwość skorzystania z innych opon dostępnych w powszechnej sprzedaży w serwisach wulkanizacyjnych i sklepach. Tak też jest z NAT - a opona OE - D610 nie jest homologowana do CRF1000. Ale jestem mądry.

homolNATa.jpg
Homologacja NAT nic nie mówi o tym czy opona ma być "gładka" czy "kostkowa", lub inaczej - że opona nie może być kostkowa - bo homologowane dla NAT są rozmiar, indeksy nośności i prędkości; a instrukcja podpowiada - str. 87: należy uzywać zalecanych opon lub ich odpowiedników (rozmiar, budowa, indeks prędkości oraz nośność), należy zawsze stosować opony o parametrach zgodnych z informacjami podanymi w tej instrukcji; oraz str 168: zalecane opony DUNLOP D610

Sęk tylko w tym, ze:

"Homologowane do pojazdu indeksy nośności i prędkości są wartościami, których kierowca powinien bezwzględnie przestrzegać, dobierając opony. Nie można stosować opon z indeksami niższymi, niż zalecane, ponieważ jest to niezgodne z polskim prawem oraz może być tragiczne w skutkach. Opony z niezalecanymi indeksami sprawiają, że drastycznie spada bezpieczeństwo jazdy - pojazd może zachowywać się w sposób nieprzewidziany i niekontrolowany. Dodatkowo źle dobrane opony szybko tracą swoje właściwości trakcyjne. Warto wiedzieć, że w razie wypadku ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli opony pojazdu miały nieodpowiednie dla niego indeksy nośności oraz prędkości." (oficjalna strona internetowa Pana Hondy)

Trzymając się tego klimatu należy stwierdzić, że na rynku wymiany opon (cały czas mowa o oponach dopuszczonych do ruchu drogowego - na "podwórko" może być każda) spełniających wymagania homologacji NAT, zwłaszcza kostkowych jest jak na lekarstwo - większość ma niższe indeksy.

Wpada teraz spytać się pana Karola który zapodał:

Cytat:
Napisał karol1989 Zobacz post
Jestem bezpośrednio po szkoleniu dot. CRF1000L 2018.
Cytat:
Napisał karol1989 Zobacz post
- oba modele otrzymały homologację do montażu opon kostkowych poprawiających sterowność i przyczepność w trudnym terenie i na bezdrożach...
czyli co, biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze nie wymyślono opony "kostkowej" - inaczej terenowej o wysokim bieżniku (TT) o parametrach odpowiadających parametrom obecnej homologacji NAT, NAT 2018 ma mieć zmniejszone osiągi i obciążenie, czy jak ? - co faktycznie mówili na tym szkoleniu ?

------------
Przy okazji chciałbym zapytać Kolegę MYKA

Cytat:
Napisał myku Zobacz post
Jezeli ta opona ma homologacje na Model z tego roku to tak.Opona na model 16 moze miec homologacje a na model 17 ,identyczny juz nie.Przepisow sie nie przeskoczy
Cytat:
Napisał myku Zobacz post
.... Tak jest w Niemczech,nie wiem jak w Polsce ale chyba tak samo.Eu to EU.Homologacja na 2018 to nie 2016.Dowiadujcie sie szczegolow u producentow opon na jakie moidele i jakie roczniki wydawali homologacje
Które opony w Niemczech są homologowane na teraz do NAT ? Kolega chyba ma wiedzę od ręki bo dobierał do swojej i na pewno do swojej założył homologowane na NAT

---------/////--------
Na koniec fota NAT z oficjalnej strony Pana Hondy reklamująca walory NAT (rok 2016)
crfa.JPGcrfaaa.JPG

Ps. kostka jak byk - Pan Honda mnie oszukał? Jak tak to oddam mu mój motór
__________________
Umiejętność prawidłowej oceny przychodzi z doświadczeniem. Niestety doświadczenia przybywa w wyniku niewłaściwej oceny

Ostatnio edytowane przez VIPER : 16.01.2018 o 19:46
VIPER jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.01.2018, 19:43   #83
ARG


Zarejestrowany: Dec 2012
Miasto: teraz to Stolica
Posty: 333
Motocykl: Suzuki DR-Z 400 E
ARG jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 6 dni 10 godz 45 min 7 s
Domyślnie

Jeżeli dobrze zrozumiałem, to pojazd nie może poruszać się na oponach o parametrach gorszych niż te, które ma w homologacji, w tym przypadku H, tj. 210 km/h. Zgodnie z logiką należy kupić kostkę z takim właśnie indeksem prędkości. A to na zdjęciu to moim zdaniem"propozycja podania" a poza tym, może panu na fotce nie zależy na ubezpieczeniu . Chyba że się mylę.
ARG jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.01.2018, 20:58   #84
Futrzak
 
Futrzak's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2009
Miasto: Święte chlewiki
Posty: 921
Motocykl: Żółty Kurczaczek
Futrzak jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 tygodni 1 dzień 22 godz 46 min 11 s
Domyślnie

A zaczęło się od niewinnego pytania?
Futrzak jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.01.2018, 21:13   #85
Novy
Moderator
 
Novy's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Niemcownia
Posty: 3,398
Motocykl: CRF 1000D/DCT
Przebieg: 48k+
Novy jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 4 tygodni 8 godz 29 min 41 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał VIPER Zobacz post
(...)Trzymając się tego klimatu należy stwierdzić, że na rynku wymiany opon (cały czas mowa o oponach dopuszczonych do ruchu drogowego - na "podwórko" może być każda) spełniających wymagania homologacji NAT, zwłaszcza kostkowych jest jak na lekarstwo - większość ma niższe indeksy.

Przy okazji chciałbym zapytać Kolegę MYKA



Które opony w Niemczech są homologowane na teraz do NAT ? Kolega chyba ma wiedzę od ręki bo dobierał do swojej i na pewno do swojej założył homologowane na NAT

Ps. kostka jak byk - Pan Honda mnie oszukał? Jak tak to oddam mu mój motór
Może się wtrącę...
Ostatnio jak wymieniałem opony to mnie to nie interesowało - handlarz zamówił i wymienił. Jak się zacznie sezon i będę teraz wymieniał opony to dopytam.
W de jest tak, że jak chcesz do motocykla coś 'dołożyć' to ten element ma mieć homologację na dokładnie ten typ motocykla (czy samochodu). Tak więc jak kupowałem np. podwyższenie kierownicy to musiała widnieć w takiej jakby instrukcji obsługi: Honda Africa Twin CRF 1000 - inaczej użyłbym tego podwyższenia na własną odpowiedzialność i mógłbym mieć kłopoty w razie W. W tym przypadku nie wpisali mi w dowód, że mam tą cześć i powinienem mieć tą książeczkę przy dupie, żeby w razie czego udowodnić, że to nie np. samoróba.
Zakładam, że identyczna sprawa ma się z oponami - gumiarz dostaje opony i jeśli przyjadę i mówię mu, żeby mi je założył to sprawdza sobie w tym kajeciku czy dana opona ma homologację na ten/dany typ motocykla. Porównuje to z danymi w dowodzi (zdjęcie poniżej) i za chwilę staję się szczęśliwym posiadaczem danych opon lub nie. Ot i tyle.
20180116_205423.jpg

Edit:
Jak kolega wyżej napisał - to oczywiście 'propozycja podania' - pierwsza NAT moooocno się różniła od tej, która można było kupić
Patrz na ten tłumik...
honda-adv.jpg
__________________
Wreszcie mam swój kawałek szczęścia w całym tym gównie dookoła
Novy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.01.2018, 21:22   #86
myku
 
myku's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Germany
Posty: 5,924
Motocykl: CRF1000D+Cegla+Czelendz
myku will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 5 dni 13 godz 4 min 55 s
Domyślnie

Nie chce mi sie czytac wszystkiego,a tym bardzie sie powtarzac.Temat homologacji byl walkowany odkad wyszla NAT na forum True Adventure w Niemczech i wiem ze to co logiczne nie ma nic wspolnego z prawem.Nie czytalem tych ostatnich postow,bo jestem zmeczony i mi sie nie chce.Ale SD16 to nie SD17 i nie SD18.Zeby ci ktorym wydaje sie inaczen nie byli zaskoczeni w razie W.
myku jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.01.2018, 21:51   #87
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,820
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 12 godz 10 min 31 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał myku Zobacz post
Nie chce mi sie czytac wszystkiego,a tym bardzie sie powtarzac.Temat homologacji byl walkowany odkad wyszla NAT na forum True Adventure w Niemczech i wiem ze to co logiczne nie ma nic wspolnego z prawem.Nie czytalem tych ostatnich postow,bo jestem zmeczony i mi sie nie chce.Ale SD16 to nie SD17 i nie SD18.Zeby ci ktorym wydaje sie inaczen nie byli zaskoczeni w razie W.
Żeby jeszcze zamieszać, to oznaczenia modeli NAT są następujące:
SD04 - MY2016
SD06 - MY2017
nie wiem - MY2018

A co do kostek, to rzeczywiście praktycznie nie istnieje nic dętkowego o indeksie prędkości H. Przynajmniej jak parę miesięcy temu szukałem... Wszystko niższe indeksy - więc w razie jakiegoś "bum" może być problem z ubezpieczalnią, przynajmniej tutaj.
nabrU jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.01.2018, 21:55   #88
Novy
Moderator
 
Novy's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Niemcownia
Posty: 3,398
Motocykl: CRF 1000D/DCT
Przebieg: 48k+
Novy jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 4 tygodni 8 godz 29 min 41 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Radarman Zobacz post
Żeby jeszcze zamieszać, to oznaczenia modeli NAT są następujące:
SD04 - MY2016
SD06 - MY2017
nie wiem - MY2018

A co do kostek, to rzeczywiście praktycznie nie istnieje nic dętkowego o indeksie prędkości H. Przynajmniej jak parę miesięcy temu szukałem... Wszystko niższe indeksy - więc w razie jakiegoś "bum" może być problem z ubezpieczalnią, przynajmniej tutaj.
Pirelli Scorpion Rally STR?
I je kupię - zobaczymy, co będą warte.
__________________
Wreszcie mam swój kawałek szczęścia w całym tym gównie dookoła
Novy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.01.2018, 23:11   #89
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,820
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 12 godz 10 min 31 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Novy Zobacz post
Pirelli Scorpion Rally STR?
I je kupię - zobaczymy, co będą warte.
Brak modeli dętkowych do NAT. WG strony Pirelli są tylko takie :

90/90 - 21 M/C 54V M+S TL
150/70 R 18 M/C 70V M+S TL
nabrU jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.01.2018, 23:12   #90
VIPER
 
VIPER's Avatar


Zarejestrowany: Nov 2016
Miasto: TAK
Posty: 135
Motocykl: CRF1000L GS1200adv
Przebieg: jest
VIPER jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 2 dni 2 godz 28 min 5 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Novy Zobacz post
Może się wtrącę...
...
W de jest tak, że jak chcesz do motocykla coś 'dołożyć' to ten element ma mieć homologację na dokładnie ten typ motocykla (czy samochodu). Tak więc jak kupowałem np. podwyższenie kierownicy to musiała widnieć w takiej jakby instrukcji obsługi: Honda Africa Twin CRF 1000 - inaczej użyłbym tego podwyższenia na własną odpowiedzialność i mógłbym mieć kłopoty w razie W. W tym przypadku nie wpisali mi w dowód, że mam tą cześć i powinienem mieć tą książeczkę przy dupie, żeby w razie czego udowodnić, że to nie np. samoróba.
Dzięki za wtrącenie

Dopytam jeszcze, bo nie wiem czy Cię dobrze rozumiem:
Mowa o certyfikacie ABE - Ogólne zezwolenie na eksploatację - dopuszcza część do użytku w niektórych (wskazanych) pojazdach na drogach publicznych. I ten certyfikat (książeczkę) musisz (powinieneś) mieć przy sobie. Tak?

Takie coś ? (to od klamek):
a2.JPG a1.JPG


Pirelli Scorpion Rally STR
__________________
Umiejętność prawidłowej oceny przychodzi z doświadczeniem. Niestety doświadczenia przybywa w wyniku niewłaściwej oceny
VIPER jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Merino project 2018 Emek Dział Producentów i Dostawców 731 12.03.2024 18:58
2018 Stany Grzechu2012 Umawianie i propozycje wyjazdów 30 19.02.2018 07:19
Gruzja 2018, macie kontakt na wynajem motocykla? marekmoto1 Inne tematy 11 02.11.2017 18:21
Rojsa bez wizy w 2018 wilq.bb Kwestie różne, ale podróżne. 1 10.11.2015 16:35


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 12:54.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.