Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Układ elektryczny i zapłonowy

Układ elektryczny i zapłonowy Montaż, demontaż oraz kontrola elementów jak: alternator, akumulator, regulator napięcia, CDI, okablowanie, światła, bezpieczniki, przełączniki, światła stopu, czujnik nóżki bocznej, wiatraki, klaksony, tripmastery, kontrolki, rozruszniki i kierunkowskazy.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 02.09.2009, 10:14   #31
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

Ciekawe że AT spoko znosi jazde bez reglera, i te 60V na 3 fazach nie zabija wszystkeigo w obwodzie. Kiedyś w aucie, brak reglera popaliło połowe żarówek w aucie w kilka sekund w AT tylko te kilometry na tripie leciały jakbym jechał 600kmh a nie 60kmh
rambo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.09.2009, 12:01   #32
klanol
:O
 
klanol's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: warszawa
Posty: 683
Motocykl: RD07
Przebieg: 38000
Galeria: Zdjęcia
klanol jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 dni 21 godz 22 s
Domyślnie

wczoraj podczas postoju, po dłuższej jeździe zmacałem regulca i był ciepły. nie gorący tylko ciepły. wydaje mi się, że przy sprawnej instalacji nic nie ma prawa się dziać. nawet awaria akumulatora nic nie uszkodziła. kable muszą troszkę się grzać bo pront pracę wykonuje. dla przewodów 1,5mm dopuszczalne stałe obciążenie to coś kiela 14 A. dla przewodu 2,5 mm to ok 20A. policzcie ile instalacja pobiera i zobaczycie jak ważne jest wypierniczenie kostek i polutowanie połączeń, przez które płynie duży "pront" aby nic się nie przegrzało. zamiast pastwić się nad regulcem zabierzcie sie za przeglądy instalacji
__________________
:O
klanol jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.09.2009, 21:20   #33
paku
 
paku's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 692
Motocykl: chwilowo rower
Galeria: Zdjęcia
paku jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 20 godz 20 min 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał R2D2 Zobacz post

Co do reglera to może on jak najbardziej dyndać na kabelkach bo na jego obudowie nie ma MASY i być nie powinno !!! , pomijam tu walory chłodzenia reglera przez elementy metalowe do których jest on przyśrubowany.
Ty wiesz że nawet fizycznie tego nie sprawdziłem a na wszystkich schemat tak jest.

Jak nie to zagwozdka
Aż zejde sprawdzić..

Cytat:
Napisał rambo Zobacz post
Ciekawe że AT spoko znosi jazde bez reglera, i te 60V na 3 fazach nie zabija wszystkeigo w obwodzie. Kiedyś w aucie, brak reglera popaliło połowe żarówek w aucie w kilka sekund w AT tylko te kilometry na tripie leciały jakbym jechał 600kmh a nie 60kmh
Ale aku był podłączony rozumiem

To ogólnie oznacza że jechałeś na bardzo eleganckim i stabilnym napięciu z aku, wiec wsio powinno działać. A trip to rzeczywiście ciekawostka.

Zawsze mi się wydawało że te wszystkie odwrócone trójkąciki w paski to masa, ale ja chłop ze wsi to co ja wiem.

/to przykład regulatora jaki mógłby być użyty w afri - chyba bo nie badałem dokładnie/
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg regler.jpg (44.3 KB, 10 wyświetleń)

Ostatnio edytowane przez Dzieju : 24.06.2012 o 09:52
paku jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.09.2009, 22:48   #34
R2D2
ReGeNeRaToR
 
R2D2's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Olsztyn
Posty: 629
Motocykl: RD07
R2D2 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 dni 13 min 48 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał pku Zobacz post
Zawsze mi się wydawało że te wszystkie odwrócone trójkąciki w paski to masa, ale ja chłop ze wsi to co ja wiem.

/to przykład regulatora jaki mógłby być użyty w afri - chyba bo nie badałem dokładnie/


a gdzie na tym schemacie masz zaznaczona obudowę i że jest podłączona do masy .
Masa wogle występuje w reglerze ,ale i tak jest sztuczna .

W lepszych reglerach są układy scalone sterujące tyrystorami , są też układy zabezpieczeń przed uszkodzeniem.
Kiedyś rozdłubałem kilka reglerow i są w nich rożne rozwiązania ,a jak wiadomo Pan Hąda i tak tego nie projektuje ani produkuje.

Jak już wielokrotnie pisał kolega klanol jeżeli wszystko jest ok. to nie ma prawa paść i ja podtrzymuje te twierdzenie.
__________________
END of TRANSMISSION
R2D2 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.09.2009, 23:07   #35
LukaSS
 
LukaSS's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Biała Podl./Warszawa
Posty: 368
Motocykl: Afryka? Nie, dziękuję. ;)
Przebieg: 60000
LukaSS jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 1 godz 37 min 9 s
Domyślnie

O co chodzi z tą masą w reglerze? Czy ja czegos nie rozumiem czy nie doczytałem?
Regler nie miał masy i nie było ładowania. Przeczysciłem, nowe śruby dałem i działa.
Przecież nawet jest patent by do regulatora - jego śruby mocującej dac przewód dodatkowy z minusa akumulatora.
No a dodatkowy (często czarny) przewód z reglera który należy przykręcic do masy?
__________________
Yamaha XTZ 800 Super Tenere
LukaSS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.09.2009, 23:19   #36
paku
 
paku's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 692
Motocykl: chwilowo rower
Galeria: Zdjęcia
paku jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 20 godz 20 min 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał LukaSS Zobacz post
O co chodzi z tą masą w reglerze? Czy ja czegos nie rozumiem czy nie doczytałem?
Regler nie miał masy i nie było ładowania. Przeczysciłem, nowe śruby dałem i działa.
Przecież nawet jest patent by do regulatora - jego śruby mocującej dac przewód dodatkowy z minusa akumulatora.
No a dodatkowy (często czarny) przewód z reglera który należy przykręcic do masy?
Nie wiem czy w africe jest masa na radiatorze regulatora, nawet bym na to nie wpadł że może nie być i nie byłem jeszcze sprawdzić.

Wiem tylko że:
a/ masa na radiatorze to podstawa zasad podłączania czegokolwiek do radiatora - metal wystający na zewnątrz
b/ wszystko co ma być chłodzone (przypięte do radiatora) ma na obudowie masę (90%) lub Vcc (pozostałe 10% - raczej sie tego nie uzywa) - czyli plus zasilania.
c/ wiem także że kable za regulatorem się nie grzeją wiec przez nie nie ma podłączenia do masy w celu "spuszczenia" prądu z prądnicy (te małe trójkąciki w bloku regulatora na schemacie służą właśnie do tego)

Zresztą temat regulatora już obgadany zapraszam do odwiedzenia pająka
paku jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.09.2009, 22:26   #37
BartekJ


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Gliwice
Posty: 246
Motocykl: RD 07a i orange, ale biały-250 EGS
BartekJ jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 17 godz 17 min 25 s
Domyślnie

Odnośnie masy na regulatorze.
Wychodzą z niego cztery przewody, znaczy dwie pary, plus i minus. Jeśli miałaby być masa na obudowie reglera, po co wyprowadzać dodatkowe przewody - wystarczyłby przeca ten "-" z masy.
Poza tym prądnica jest elektrycznie odizolowana od masy. Wykorzystujemy napięcie międzyfazowe. Jaki zatem sens miałaby masa regulatora na obudowie, jeśli nie ma połączenia z prądnicą poprzez masę.

Ja włożyłem kawał blachy alu pod pod regler i tyle. Regler się grzeje, bo ma się grzać, więc mu pomagam. A połączenia mam solidnie zrobione. Działa dobrze i niech mu tak się przez sto lat działa...
BartekJ jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.09.2009, 23:22   #38
Kazmir
 
Kazmir's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,731
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 godz 17 min 34 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał BartekJ Zobacz post
Odnośnie masy na regulatorze.
Wychodzą z niego cztery przewody, znaczy dwie pary, plus i minus. Jeśli miałaby być masa na obudowie reglera, po co wyprowadzać dodatkowe przewody - wystarczyłby przeca ten "-" z masy.
Poza tym prądnica jest elektrycznie odizolowana od masy. Wykorzystujemy napięcie międzyfazowe. Jaki zatem sens miałaby masa regulatora na obudowie, jeśli nie ma połączenia z prądnicą poprzez masę.

Ja włożyłem kawał blachy alu pod pod regler i tyle. Regler się grzeje, bo ma się grzać, więc mu pomagam. A połączenia mam solidnie zrobione. Działa dobrze i niech mu tak się przez sto lat działa...
Auto - gniazdo - przyczepa. Masa samochodu "idzie" przez hak, a mimo to w gniazdku jest przewód masowy Masa musi - powinna być pewna
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.09.2009, 23:37   #39
BartekJ


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Gliwice
Posty: 246
Motocykl: RD 07a i orange, ale biały-250 EGS
BartekJ jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 17 godz 17 min 25 s
Domyślnie

Eee no..taka masa przez hak bujający się nie liczy. Poza tym ja tam haka smaruję, to i nie dziwiłbym się, jakbym masy nie miał.
Poza tym auto to w kwestii ładowania inna instalacja. My mamy co innego, LEPSZEGO, jak to w Afrykach...

Że aż jutro pomierzę, tak z czystej ludzkiej ciekawości, czy jest jakiekolwiek połączenie masy z przewodem minusowym.

Ostatnio edytowane przez BartekJ : 03.09.2009 o 23:44
BartekJ jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.09.2009, 00:04   #40
Kazmir
 
Kazmir's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,731
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 godz 17 min 34 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał ramires Zobacz post
Kurcze, wczytałem się temat, muszę powiedzieć, że dawno nie było tak technicznego wątku na forum
Czyżby wypoczęte mózgownice po urlopach ...

Kazmir, dobrze prawisz, podsumowanie powinno być w formie punktów.
Może tutorial mały na temat konserwacji/pomiarów regulatora?

Taki temat do Afripedii jest jak znalazł. Skończy się pytanie enty raz o reglery.
Dobra jest techniczny super wątek, ale nic z tego nie wynika nikt nie zbudował nowego alternatora, regulatora itp. Moim zdaniem powinien być osobny dział coś na zasadzie "Inne tematy" np: "Projekty i dyskusje techniczne" żeby nie zaśmiecać działu czysto warsztatowego.
Z takich rozważań można pozbierać wiele ciekawych spostrzeżeń

Tam też pochwaliłbym się swoim "pająkiem" (i nie tylko) którego zrobiłem 20 (słownie dwadzieścia) lat temu który był zamontowany w Polonezie, a obok wyświetlacza były zamontowane 4 ledy sygnalizujące niedomknięte drzwi (rozdzielnie) Pewnie R2D2 śmieje się pod nosem, że takie wielkie (teraz jedną kością to obleci) W tym dziale powinna być dostępna opcja wklejania krótkich treściwych filmów prezentujących pewne rozwiązania czy doświadczenia.
Może się tylko czepiam takie są moje propozycje bez urazy
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg P1010163_1.JPG (348.8 KB, 1 wyświetleń)
Typ pliku: jpg P1010164_1.JPG (222.2 KB, 0 wyświetleń)
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Regulator a moc motocykla Nonek_ Układ elektryczny i zapłonowy 0 06.05.2012 20:48
Wygotowany regulator Chomski Układ elektryczny i zapłonowy 1 22.07.2010 23:54
Regulator :) paku Układ elektryczny i zapłonowy 73 15.01.2010 21:35


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.