Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Imprezy forum AT i zloty ogólne

Imprezy forum AT i zloty ogólne Imprezy forum AT i zloty ogólne. Spotkania użytkowników naszego forum. Mają one charakter otwarty: obecność AT wskazana, ale nie jest wymogiem. Piszemy również o imprezach motocyklowych, na które wybierają się nasi forumowicze.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 02.03.2024, 21:59   #851
ATomek
 
ATomek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Garwolin
Posty: 1,561
Motocykl: RD07A
Galeria: Zdjęcia
ATomek jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 6 dni 12 godz 21 min 42 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Boldun Zobacz post
Cóż, ta relacja tylko pogłębiła moją frustrację ze stanu łączności ze światem realnym wszystkich biorących udział w niedzielnych uroczystościach: Konsula, pracowników Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, przedstawicieli władz i organizacji polskich w tym ze Lwowa, duchownych kościoła rzymskokatolickiego, członków pocztów sztandarowych, młodzieży szkolnej oraz harcerzy. Powodem odwrócona szarfa na pomniku "czerwonym do góry". Ci z początku listy biorą honoraria za obecność i reprezentowanie Polski w jej symbolach i barwach.
Szarfa wisiała do wtorku. Obciach.

"Tragiczne wydarzenia mają budować dialog oparty na wzajemnym szacunku"
Ludobójstwo w Hucie Pieniackiej jest nadal nierozliczone, więc o jakim szacunku mowa?

"Niech ta uroczystość będzie naszym wkładem w zachowanie pamięci o tych, którzy zamilkli już na wieki"
Nieprawda! ONI nadal krzyczą z dołów śmierci o godny pochówek i sprawiedliwość!

"Edukacja o wartościach, równości i szacunku dla innych ludzi jest nieodzowna (...) w sytuacji, kiedy stykamy się z tym samym zagrożeniem. Z rosyjską agresją "
Tak mówi ambasador RP na miejscu ukraińskiego ludobójstwa
ATomek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.03.2024, 23:15   #852
ATomek
 
ATomek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Garwolin
Posty: 1,561
Motocykl: RD07A
Galeria: Zdjęcia
ATomek jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 6 dni 12 godz 21 min 42 s
Domyślnie

Po takich informacjach wrze, telefony się grzeją i rusza ekspedycja ratunkowa w celu przekręcenia szarfy!

w bagażu najpotrzebniejsze rzeczy.jpg

Zabieramy niezbędne przybory i ruszamy na wukrainę drogą z bobrem

droga z bobrem.jpg

pereliski.jpg

jedziemy do huty.jpg
ATomek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.03.2024, 23:44   #853
ATomek
 
ATomek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Garwolin
Posty: 1,561
Motocykl: RD07A
Galeria: Zdjęcia
ATomek jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 6 dni 12 godz 21 min 42 s
Domyślnie

Czasem oddychamy, ale generalnie przemy na wschód.

czasem oddychamy.jpg

już sam nie pamiętam którędy.jpg

Trochę kluczymy omijając rolnicze blokady, a zatrzymani, okazujemy swoje rolnicze korzenie. Tylko Aśka nie ma co pokazać, więc przypinam jej swoją złotą odznakę ukończenia szkoły rolniczej ZSRR Miętne. Generalnie często kluczymy pomiędzy balotami słomy z uniesionym w górę kciukiem!

odznaka rolnicza.JPG
ATomek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.03.2024, 22:48   #854
ATomek
 
ATomek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Garwolin
Posty: 1,561
Motocykl: RD07A
Galeria: Zdjęcia
ATomek jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 6 dni 12 godz 21 min 42 s
Domyślnie

Wprawdzie jedziemy dalej, ale pozostajemy w temacie rolniczym

przewodowo1.jpg

Zanim przekroczymy granicę, zajeżdżamy do Przewodowa, gdzie ukraińska rakieta uśmierciła dwóch polskich rolników. Choć prawdopodobnie było to działanie wojenne, nieumyślne,tzw strona w ukraińska od ponad roku milczy i nie reaguje na polskie wnioski, odmawiając jakiejkolwiek współpracy z Polską. Że nie wspomnę o elementarnym słowie przepraszam. Brak współpracy blokuje śledztwo,ale nasz premier jednoznacznie twierdzi, że winę za śmierć Polaków ponosi Rosja.

przewodowo2.jpg

przewod3.jpg

Na miejscu zastaliśmy postawiony w rok po tragedii pomnik. Treść odczytajcie sami, bo ja się wstydzę:

przewqod4.jpg

Z rozmowy z przypadkowym mieszkańcem wynika, że pomnik postawiono wbrew życzeniom rodziny.
Po dłuższej rozmowie wstyd mi jeszcze bardziej,
jednak rozmówca proponuje, żeby wkur...nie zostawić na później i kieruje nas do sąsiedniej wsi.
ATomek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.03.2024, 23:34   #855
ATomek
 
ATomek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Garwolin
Posty: 1,561
Motocykl: RD07A
Galeria: Zdjęcia
ATomek jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 6 dni 12 godz 21 min 42 s
Domyślnie

in.jpg

Na terenie sąsiedniego PGR w osadzie Białystok Białystok znajduje się pomnik UPA.

upa.jpg

4.jpg

Z komunikatu Rady Ochrony Walk i Męczeństwa wynika, że powstał „bez wiedzy i zgody, w związku z tym jest obiektem nielegalnym i podlegającym rozbiórce”. Tak komunikat, jak i pomnik, co najmniej od 2013 znajdują się w naszej przestrzeni publicznej

https://kresy.pl/wydarzenia/pomnik-u...lubelszczyzny/

2.jpg

studnia.jpg

5.jpg

Czym bohaterowie UPA narazili się NKWD dowiemy się z kolejnej, sąsiedniej wsi

out.jpg
ATomek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.03.2024, 23:58   #856
ATomek
 
ATomek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Garwolin
Posty: 1,561
Motocykl: RD07A
Galeria: Zdjęcia
ATomek jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 6 dni 12 godz 21 min 42 s
Domyślnie

oszczów 1.jpg

Mord UPA i UNS w Oszczowie zasługuje na szerszy kontekst. To lektura dla zainteresowanych:
https://www.academia.edu/57257984/Uk...4?ri_id=451652

Jeden z kolegów prowadzi nas w miejsce śmierci swojego krewnego i 27 innych Polaków z Oszczowa. Osada była zamieszkana w połowie przez Polaków i Ukraińców. Polaków zabito w imię niezależnej Ukrainy.
Zastajemy przygotowany do odsłonięcia za dwa tygodnie, 17marca, w 80 rocznicę bestialskiego mordu UPA, odnowiony pomnik.

oszczów 2.jpg
ATomek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.03.2024, 14:31   #857
ATomek
 
ATomek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Garwolin
Posty: 1,561
Motocykl: RD07A
Galeria: Zdjęcia
ATomek jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 6 dni 12 godz 21 min 42 s
Domyślnie

cm1.jpg

BRODY- polski cmentarz
Jakiś czas temu bulwersowała nas informacja o zniszczeniach na cmentarzu, ale zbyt mała ilość informacji nie pozwalała na odległość ich ocenić

2.jpg

bez.jpg

Cmentarz był chlubą odrodzonego państwa Polskiego, bo poza starymi, pięknymi nagrobkami zmarłych polskich mieszkańców miasta ulokowano na nim kwaterę jego obrońców poległych od 1914 do 1920

niezn.jpg

W większości, stare polskie groby cywili dziś popadają w ruinę, bo po zmianie granic zabrakło rodzin, które mogły się nimi opiekować. Proces dewastacji pogłębiło sąsiedztwo koszar wojskowych, z okien których urządzano strzelaninę do kamiennych postaci na nagrobkach, stąd prawie wszystkie mają odstrzelone głowy.
W miarę upływu lat i przepełnienia innych ukraińskich cmentarzy, miejsca na polskim cmentarzu stawały się coraz bardziej prestiżowe, a bezpośrednie sąsiedztwo firm kamieniarskich przyspieszyło ten proces

kołki.jpg

3.jpg

stan.jpg

stan6.jpg

stan8.jpg


Kwatera wojskowa zarastała coraz większymi chaszczami. zapadnięte groby polskich żołnierzy służyły za wygodne śmietnisko nie tylko starych wieńców i zniczy, ale wszystkiego najróżniejszego śmiecia i odpadów. Upadające, coraz większe drzewa pustoszyły nagrobki, kamień z nich przerabiali kamieniarze.
Zmiany ustrojowe tak w Polsce, jak i na UA nie zostawiały miejsca na zajmowanie się wszystkimi historycznymi pamiątkami, skupiając się na grubszych "smaczkach" służących do wyciągnięcia grantów. Pasjonaci i wolontariusze obrabiali kroplę w morzu potrzeb

śmieci7.jpgmy

Zapadające się grobowe jamy są nadal chętnie wykorzystywane na wygodny śmietnik

Tak stało się w 2011. Od dwóch lat motocykliści pojawili się w Hucie Pieniackiej- Rajd Katyński i towarzyszący mu Zlot Huta Pieniacka, z którego wywodzi się ten wątek. Stowarzyszenie Huta Pieniacka wśród wielu innych patriotycznych aktywności, zagospodarowało ich chęci pomocowe organizując prace porządkowe na cmentarzu. To było wyrywanie historii z żywiołu zieloności.

Finalnie zabielały krzyże przepasane biało-czerwonymi szarfami, wyznaczona wzdłuż ścieżki drewnianymi słupkami kwatera powiększała się z każdym rokiem, z każdym kolejnym Zlotem Huta Pieniacka.
Nie znam dawnych planów cmentarza, ale zakładając ciągłość żołnierskiej kwatery wzdłuż linii brązowych słupków aż do końca cmentarza, była ingerencjia ciężkim sprzętem w kwaterę, co potwierdzają zdjęcia krzyży wjeżdżonych w ziemię

4.jpg

Jej koniec został oczyszczony z krzaków i teraz wśród drzew widać pojedyncze, chylące się nagrobki w kształcie krzyży. Być też może, że reakcja na prace ciężkim sprzętem w jej bezpośrednim sąsiedztwie nazywane przez niektórych paniką, przyczyniła się do powstrzymani od dalszej dewastacji, bo tę samą stronę zmierza tworzona nowa kwatera ukraińskich, nowych pochówków

niem.jpg

Pozostawiony nagrobek Niemca służy narracji służb cmentarnych podważających status polskiego cmentarza.

Zdając tę relację z pobytu i wcześniejszego odratowania żołnierskiej kwatery obrońców na polskim cmentarzu wiem, że nie powinno się bazować tylko na wolontariuszach z wrażliwym sercem. Podświadomie liczymy na wsparcie władz, decydentów i ludzi biorących pieniądze za nadzór i promocję. Z bezpośredniego, mojego osobistego doświadczenia wynika, że to banda wypasionych nierobów, dorabiających na boku, żeby mieć święty spokój.

Jako mieszkańca Garwolina wciąż bulwersuje mnie wiadomość, że końcem lata, włodarze mojego miasta podpisali umowę partnerską z miastem Brody, w imię jakichś grantów z UE wspierających UA…
Nieznane mi są korzyści dla obydwu stron, ale zachodzę w głowę, jak dziś można nawiązać współpracę z miastem, którego obywatelem honorowym od 2011 jest Stepan Bandera wraz ze wszystkimi tego konsekwencjami?

W czasie partnerskich odwiedzin burmistrza i sekretarza miasta nie omieszkali pochwalić się empatią do zabitych w tej wojnie Ukraińców i zdjęciami z ich cmentarza, zamieszczając je na oficjalnej stronie miasta G arwolina a pomijając odwiedziny największej polskiej świętości Brodów- starego cmentarza wraz z kwaterą jego obrońców!

partnerstwo.jpg
ATomek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.03.2024, 15:06   #858
majo
 
majo's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: 816
Posty: 4,381
Motocykl: XRV 650:)
majo jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 3 dni 3 godz 10 min 25 s
Domyślnie

Dziękuję Tomek za relacje. Czytam.
__________________
RD 03 TO NAJSTARSZA AFRYKA... MOTOR MARKA

XRV 650 THE LAST TRUE DUAL SPORT BIKE ON EARTH

http://www.youtube.com/watch?v=fnEHAjt_XPw
majo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.03.2024, 19:25   #859
crimson
CRF 1100 ATAS


Zarejestrowany: Oct 2020
Miasto: Kraków i okolice
Posty: 205
Motocykl: CRF 1100 ATAS
crimson jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 12 godz 1 min 10 s
Domyślnie

Ja również dziękuję, też uważnie śledzę wątek
crimson jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.03.2024, 22:28   #860
ATomek
 
ATomek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Garwolin
Posty: 1,561
Motocykl: RD07A
Galeria: Zdjęcia
ATomek jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 6 dni 12 godz 21 min 42 s
Domyślnie

Wiem, wiem... mało ofa, mało motorów...
Robimy co możemy, żeby urozmaicić i skrócić drogę...

Miejsce mojej dawnej opowieści o Zosi, jej wołyńskim domu na skraju lasu, na polanie z czterema dębami w jej rogach , o żelaznej sztabie wrośniętej w stare wiązy dające cień wiszącej na niej kołysce-bujbie, o osiemdziesięcioletnich, dziś płożących jabłoniach itd. przechodzi do historii.
W tym miejscu stoi dziś nowoczesny dom. Miejsce jest ogrodzone i nie miałem śmiałości się dobijać... bo i co niby miałbym powiedzieć i co niby chciałbym usłyszeć? Dobrze, że z butwiejących drzwi w czas wyrwałem na pamiątkę klamkę...


przez las.jpg

droga.jpg

lesz.jpg

tekla.jpg

grobowiec Prońskich.jpg
ATomek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
4 slot Huta Pieniacka piotrekk Umawianie i propozycje wyjazdów 5 20.09.2013 19:44
Huta Pieniacka Barył Imprezy forum AT i zloty ogólne 0 04.08.2011 09:53
I Kaszubski Zlot Motocyklowy - 14.08.09r. Ciapek Imprezy forum AT i zloty ogólne 4 17.08.2009 13:13
IX Ogólnopolski Zlot Motocyklowy JuIo Imprezy forum AT i zloty ogólne 4 27.07.2009 23:13
Zlot Motocyklowy Niechorze 24-26.07.09 vostock Imprezy forum AT i zloty ogólne 7 23.07.2009 12:06


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 00:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.