Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Inne tematy

Inne tematy Motocyklowo

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 16.06.2011, 13:05   #1
mckrzysiek
 
mckrzysiek's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Wołomin
Posty: 130
Motocykl: TRANSALP XL600V
mckrzysiek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 11 godz 29 min 24 s
Domyślnie po szlifie...

nie bardzo wiem gdzie to wrzucić... jakby co - proszę adminów o przeniesienie.

Zaliczyłem szlifa na autobahnie za Berlinem. Prędkość tak rzędu 120 km, większość impetu przyjęły na siebie kufry z prawej strony (kufer boczny i skrzynia amunicyjna zawieszona przeze mnie na przednim gmolu) - upadek na prawą stronę. Kiera też doszła do asfaltu i przytarły się prawy handbar i manetka gazu (ta ostatnia na tyle skutecznie, że trzeba było zdejmować rollgaz i przeczyścić całość, bo się zablokowało i nie chciało kręcić) oraz - standardowo - prawe lusterko.

Po usunięciu powyższej usterki (rollgaz) oceniłem, że motocykl nadaje się do jazdy i spokojnie wróciłem na nim do domu.

Teraz przyszedł czas na bliższe przyjrzenie się motocyklowi. Oto spostrzeżenia:
1) przy skręcie kiery na stopce centralnej maksymalnie w lewo kierownica, a ściślej - zbiorniczek płynu hamulcowego dochodzi do szyby, przy maksymalnym skręcie w prawo pomiędzy kierownicą a szybą jest dużo miejsca. O ile kojarzę przed wypadkiem z obydwu stron kiera nie dochodziła do szyby;
2) jak na kierownicę zarzucam poziomicę to gdy ustawiam kierownicę tak, aby poziomica wskazywała pozycję w poziomie, to kierownica jest wówczas wykrzywiona w prawo w stosunku do położenia, w jakim ustawiłbym ją "na oko", starając się ustawić ją do jazdy na wprost; gdy ustawiam kierownicę "na oko" na wprost, poziomica wskazuje, że aby osiągnąć poziom musiałbym podnieść lewą stronę kierownicy, lub obniżyć prawą;
3) koło kręci się w pionie;
4) ale już jak patrzę z przodu na błotnik nad przednim kołem to jego prawy kraniec jest wyraźnie przesunięty w górę w stosunku do lewej krawędzi, w efekcie ukosując optycznie błotnik z prawej (góra) do lewej (dół);
5) wyjęte lagi sprawiają wrażenie prostych;
6) metalowy łącznik, montowany na lagach pod błotnikiem przedniego koła też nie sprawia wrażenia przekoszonego.

Ogólnie odnoszę wrażenie, że kiera została przekoszona z prawej strony "w górę", ale równocześnie nie widzę, aby ucierpiały jakieś spawy, czy poprzeczka wzmacniająca kierownicę.

I czas na serię pytań:
1) jak sprawdzić lagi - na oko niby proste, ale na oko to podobno chłop w szpitalu umarł;
2) jak oceniacie mój wniosek, że poszła kiera?
3) co jeszcze oblukać?
__________________

Ostatnio edytowane przez mckrzysiek : 17.06.2011 o 09:54
mckrzysiek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.06.2011, 13:24   #2
puszek
 
puszek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Krakuff
Posty: 4,762
Motocykl: RD07a
puszek jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 4 godz 36 s
Domyślnie

Czy sciagał po wypadku? Pewnie nie bo nie pisałes...Zawiecha pewnie prosta..Jesli nie bylo uderzenia w przeszkodę.... Jesli kierownica krzywa to nie tragedia.. nie ma duzego dyskomfortu w prowadzeniu to bym to olał . Prawdopodobnie skrzywił sie stelaż na którym jest czacha i dlatego wadzi kierownica....Wyprostować i dzida...
puszek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.06.2011, 13:32   #3
mckrzysiek
 
mckrzysiek's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Wołomin
Posty: 130
Motocykl: TRANSALP XL600V
mckrzysiek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 11 godz 29 min 24 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał puszek Zobacz post
Czy sciagał po wypadku? Pewnie nie bo nie pisałes...Zawiecha pewnie prosta..Jesli nie bylo uderzenia w przeszkodę.... Jesli kierownica krzywa to nie tragedia.. nie ma duzego dyskomfortu w prowadzeniu to bym to olał . Prawdopodobnie skrzywił sie stelaż na którym jest czacha i dlatego wadzi kierownica....Wyprostować i dzida...
ściągania nie odnotowałem, strzału w przeszkodę nie było - ślizg tylko po asfalcie (myślę, że kawałek się przejechaliśmy - ja przodem, a on - wierny, skubaniec, za mną. Szczęściem nie udało mu się mnie dopaść ).
__________________
mckrzysiek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.06.2011, 13:38   #4
majki
 
majki's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Gwe/Warszawa
Posty: 3,494
Motocykl: CRF1000, RD04
majki jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 1 tydzień 3 dni 23 godz 26 min 45 s
Domyślnie

Kiera się mogła wygiąć do góry lub na bok, przy takim szlifie to całkiem możliwe.
- Czy mocowania kiery w półce są równo?
- Jak puścisz kierę w czasie jazdy to ściąga lub łapie szimę?

Ja bym poluzował śruby na półkach i na podkowie i spróbował delikatnie ustawić koło prosto z kierownicą (zapierając koło np. nogą i kręcąc kierą w odpowiednią stronę). Skoro masz przekoszony błotnik, to pewnie coś się mogło skręcić w mocowaniach, po ustawieniu powinno być ok. Lagi można przyłożyć np. do jakiejś tafli grubego szkła czy czegoś innego co jest proste z założenia. Ale jeżeli nie strzeliłeś w przeszkodę to zawias się nie powinien zgiąć. Prędzej mocowania kiery do półki lub sama kiera.
majki jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.06.2011, 13:41   #5
newrom
heu ?
 
newrom's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Kraków
Posty: 932
Motocykl: RD07
newrom jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 20 godz 17 min 46 s
Domyślnie

Lagi rozkręcasz i rury kładziesz na szkle i turlasz. Albo przykladasz do siebie i kręcisz jedną w jedną stronę, drugą w drugą. Jeśli lagi proste to powinny gładko wchodzić w półki. Gdyby pojawił się problem to na początek luzuje się główkę ramy i wtedy wsuwa lagi. Po czym skręca całość. Oczywiście wszystko dopiero jak już będziesz pewny że to nie stelaż czy kierownica
__________________
RD07 & DRZ
newrom jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.06.2011, 13:44   #6
A.Twin
 
A.Twin's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2010
Posty: 313
Motocykl: RD07
Przebieg: mały
A.Twin jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 tygodni 18 godz 22 min 53 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał mckrzysiek Zobacz post
Zaliczyłem szlifa na autobahnie za Berlinem. Prędkość tak rzędu 120 km,
Jak to sie stalo ?
Tak ku przestrodze.
A.Twin jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.06.2011, 13:59   #7
mckrzysiek
 
mckrzysiek's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Wołomin
Posty: 130
Motocykl: TRANSALP XL600V
mckrzysiek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 11 godz 29 min 24 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał A.Twin Zobacz post
Jak to sie stalo ?
Tak ku przestrodze.
a żebym tak sam wiedział

Okoliczności mogło być mnóstwo: oponki kostka (tylko Germania miała być po autostradach przeleciana, dalej w stronę Gibraltaru już spokojnie, zwykłymi drogami, odcinków bardziej terenowych niż asfalt nie wyłączając), delikatna tarka na nawierzchni jezdni, silny wiatr, z porywami, obciążenie tyłu motocykla (skrzynie boczne + central). Pewnie kilka elementów się złożyło. Moto złapało szimę, przy czym zaczęło chodzić prawo-lewo coraz szybciej i coraz dalej wychylając się od osi. Podejrzewam, że spanikowałem i odpuściłem gaz i to była ta chwila, kiedy zdecydowałem się przejść piechotą.

Tak na spokojnie analizując po czasie doszedłem do wniosku, że jakbym dał w rurę + maksymalne pochylenie się w przód/dosunięcie do baku, to pewnie miałbym szanse wyjścia z tej sytuacji.

Było nie było - szczęścia miałem od cholery dużo (nawet policja germańska mi gratulowała), bo poza zdartą na szmaty kurtką i poszarpanym na szczęce kaskiem (żadnych urazów fizycznych) jedynie buty mnie zawiodły (już probikera nie polecam) i zostawiłem pół palucha wtartego w nawierzchnię. Teraz szukam jakiegoś pancerbuta, żeby w przyszłości mieć większe szanse.
__________________
mckrzysiek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.06.2011, 14:03   #8
Kisiel
 
Kisiel's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: wieś pod W-wą
Posty: 665
Motocykl: RD04->ATAS
Kisiel jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 4 godz 41 min 57 s
Domyślnie

Witam,

Zdemontuj kierę i połóż ją na płaskim - zobaczysz czy jest wygięty któryś koniec. Mogły Ci się przekosić tylko mocowania kiery w górnej półce, ale daje to wrażenie krzywej kiery. Jest duża szansa że zawias masz prosty.
__________________
pozdrawiam!
Kisiel
------
RD04 -> ATAS
Kisiel jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.06.2011, 14:16   #9
HBRT
Hubert
 
HBRT's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 175
Motocykl: R1200GS
Galeria: Zdjęcia
HBRT jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 dni 9 godz 43 min 36 s
Domyślnie

a jakie dokladnie te opony miales?
120kmh dla obciazonego 3 kuframi trampka to sporo, jeszcze na kostkach to szima bardzo mozliwa
HBRT jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 16.06.2011, 14:44   #10
mckrzysiek
 
mckrzysiek's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Wołomin
Posty: 130
Motocykl: TRANSALP XL600V
mckrzysiek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 11 godz 29 min 24 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał HBRT Zobacz post
a jakie dokładnie te opony miałeś?
120kmh dla obciążonego 3 kuframi trampka to sporo, jeszcze na kostkach to szima bardzo możliwa
Pirelli MT 21 Rallycross 90/90 – 21 54R TT MST - przód
Mitas E09 Dakar 130/80 – 17 65T TT - tył

Już i 140km/h w porywach dawał radę wcześniej (co prawda na T63 i TKC80), z tym samym obciążeniem (nie powiem, żeby dupska wtedy nie nosiło), także albo nałożyło się kilka czynników, albo wszystko poszło zgodnie z zasadą, że nosił wilk razy kilka ponieśli i wilka...
__________________
mckrzysiek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
jak zabezpieczyć lakier po szlifie? amnonim Owiewki, osłony, szyby, kanapy, zegary i linki 13 13.11.2009 21:38


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 04:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.