Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Szpej turystyczny - Produkty i Porady > GPS > Hardware

Hardware Opisy sprzętu, porady dotyczące wyboru...

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 29.01.2012, 22:29   #41
Mutomb


Zarejestrowany: Dec 2010
Miasto: Kalisz
Posty: 20
Motocykl: G650X-challenge
Mutomb jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 2 godz 42 min 34 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał fxrider Zobacz post
Wygląda o wiele sensowniej niż to co proponuje garmin - tamto mnie zupełnie nie przekonywało. Niestety mocowania ze zintegrowanym zasilaniem będą drogie.
Srodek czyli zlaczka zasilania to oryginal garminowski. Touratech sprzedaje sama ramke/uchwyt. Srodka nie ma w zestawie i musisz dokupic osobno. Pozniej sklada sie to razem w calosc. W przypadku uchytu do ZUMO jest identycznie.
Mutomb jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.02.2012, 14:49   #42
Mutomb


Zarejestrowany: Dec 2010
Miasto: Kalisz
Posty: 20
Motocykl: G650X-challenge
Mutomb jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 2 godz 42 min 34 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Mutomb Zobacz post
A ja mam jeszcze takie pytanko. Z ilu pkt maksymalnie moze skladac sie slad wysylany z MapSource/BaseCampa do Montany? Ile takich sladow mozemy wrzucic?
Jako ze od wczoraj jestem juz szczesliwym posiadaczem Montany sam odpowiem sobie na to pytanie bo jakos nie udalo sie uzyskac na nie konkretnej odpowiedzi a moze to kogos zainteresowac.
Otoz wrzucilem 5 sladow przez Mapsource:
1. 3295pkt
2. 7384pkt
3. 5152pkt
4. 3149pkt
5. 3973pkt
Wszystkie po zaznaczeniu opcji "pokaz na mapie" sa widoczne w calosci
Po wrzuceniu ich do odbiornika Mapsourcem tworzy sie plik \Garmin\GPX\Temp.GPX. Po odpaleniu odbiornika i zaimportowaniu tych sladow nazwa pliku zmieniona zostaje na "Imported_08-LUT-12 123734.gpx". Sladow tych ponownie nie da sie sciagnac z poziomu MapSourca. Mozna je recznie wyciagnac z odbiornika przez skopiowanie na dysk i otworzyc Mapsourcem. Beda wtedy widoczne. Jesli jednak zmienimy w odbiorniku np kolor takiego sladu to MapSource juz go nie otworzy nawet po recznym skopiowaniu.
Moze komus sie przyda taka informacja. Musze zobaczyc jak radzi sobie z tym BaseCamp.
Co moge powiedziec/napisac wiecej? Sam odbiornik robi bardzo pozytywne wrazenie. Ekran jest swietny.
Mutomb jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.02.2012, 15:17   #43
fxrider
Niepoprawny ideologicznie - XTZ/GS/LC4 ;)


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Józefów
Posty: 669
Motocykl: R1100GS, LC4
fxrider jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 17 godz 57 min 31 s
Domyślnie

Jeśli MS wysypuje się na "kolorowanych" śladach to spr. je najpierw przekonwertować (choćby GPX->GPX) w GPSBabelu.
MS to przedpotopowe już oprogramowanie i nie oferuje wsparcia nawet dla wszystkich funkcji 60csx, a im nowszy odbiornik tym bardziej widać tą niekompatybilność i prowizorkę rozwiązań zastosowanych przez garmina aby jednak "jakoś" to ze sobą współdziałało.

Szczerze pisząc już od dawna nie korzystam z MS bo po prostu nie mam do czego - góra tyle, żeby mapę podejrzeć. Resztę rzeczy wygodniej jest zrobić ręcznie innymi metodami/programami.

Btw. znacie może jakiś dobry, wygodny program do obsługi śladów? Tak, żeby można było je łączyć, dzielić, uzupełniać, nazywać, etc. ? Bo na razie nie znam żadnego takiego kombajnu, który potrafiłby dobrze wykonać te wszystkie zadania.

W odbiornikach które zapisują ślady jako pliki GPX i potrafią je wyświetlać na mapie (n.p. 60tka nie spełnia tego drugiego warunku) nie ma słyszałem aby komuś udało się osiągnąć limit punktów w śladzie. Znany limit 10k pktów dot. odbiorników które przechowywały ślady w wewnętrznej pamięci (n.p. 60tka i starsze generacje).
__________________
lc4.pl - nowa strona pomarańczy
fxrider jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.02.2012, 09:01   #44
Miszel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Mapsource jest już martwym programem - Garmin zastąpił go Basecampem. Tak na szybko, nawet dla laika rzucają się trzy jego przewagi nad MS:
- importuje na ekran kompa mapy zainstalowane w gps-ie (nie trzeba ich miec zainstalowanych w kompie!)
- można dowolnie konwertować tracks <-> routes
- obsługuje BirdsEye, czyli ściąganie zdjęć satelitarnych do gps-a. Choć użyteczność tego ficzera zależy silnie od jakości tychże zdjęć, to pomysł jest fajny.

BC nie robi też takich problemów z importem obcych, lub starych tracków
jak to mi się notorycznie zdarzało w MS.

Cytat:
Napisał fxrider Zobacz post
Btw. znacie może jakiś dobry, wygodny program do obsługi śladów? Tak, żeby można było je łączyć, dzielić, uzupełniać, nazywać, etc. ? Bo na razie nie znam żadnego takiego kombajnu, który potrafiłby dobrze wykonać te wszystkie zadania.
Aż tak nigdy się nie bawiłem. Ale może to znasz? - używam bardzo fajnego i prostego programiku gpx2img (http://www.gpx2img.com/) Można w nim zbierać do kupy wiele różnych tracków (w różnych kolorach, grubościach i wzorach linii), dodawać własne waypointy i zapisywać jako pliki *.img. Czyli taki plik jest traktowany jako osobna "mapa".
Przy wyświetlaniu na gps-ie z właściwą mapą, plik tworzy przeźroczystą warstwę i efekt jest taki że widzisz na ekranie tę mapę z nałożonymi "trasami".
Nie jest to to o co ci dokładnie chodzi, ale i tak świetna rzecz.
Zdrówko,
Miszel
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.02.2012, 09:42   #45
fxrider
Niepoprawny ideologicznie - XTZ/GS/LC4 ;)


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Józefów
Posty: 669
Motocykl: R1100GS, LC4
fxrider jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 17 godz 57 min 31 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Miszel Zobacz post
- importuje na ekran kompa mapy zainstalowane w gps-ie (nie trzeba ich miec zainstalowanych w kompie!)
teoretycznie MS też ma taką funkcję, ale nigdy nie testowałem
Cytat:
Napisał Miszel Zobacz post
- można dowolnie konwertować tracks <-> routes
Gdy jeszcze nie było BC ani nie znałem innych metod udało mi się wykorzystać MS do zrobienia czegoś takiego, ale to była alpejska kombinacja. Teoretycznie więc się da, jednak wprost takiej funkcji nie ma. UPDATE: jest, ale działa tylko w niektórych sytuacjach.
Cytat:
Napisał Miszel Zobacz post
- obsługuje BirdsEye, czyli ściąganie zdjęć satelitarnych do gps-a. Choć użyteczność tego ficzera zależy silnie od jakości tychże zdjęć, to pomysł jest fajny.
BE niestety jest płatny, więc IMO lepiej od razu przerzucić się na KMZtki ściągane z googli. Tym bardziej, że obecnie da się je już konwertować do JNX (natywny format BE dający dodatkowe możliwości), choć obsługa takich plików wymaga modyfikacji softu w odbiorniku.
Nie testowałem jeszcze.

Niemniej mapy rastrowe w KMZ dają się świetnie podglądać w Google Earth (warto tworząc KMZ ustawić opacity (przezroczystość) na 100% - garmin i tak na to nie reaguje - a potem pobawić się suwakiem przezroczystości elementu/warstwy w GE).


Cytat:
Ale może to znasz? - używam bardzo fajnego i prostego programiku gpx2img (http://www.gpx2img.com/) Można w nim zbierać do kupy wiele różnych tracków (w różnych kolorach, grubościach i wzorach linii), dodawać własne waypointy i zapisywać jako pliki *.img.
Dzięki, sprawdzę. Słyszałem o tym programie, ale tworzenie .img na wyjściu to nie jest to czego potrzebuję (GPX). Niemniej potestuję, może da się coś z tego wyciągnać.
__________________
lc4.pl - nowa strona pomarańczy
fxrider jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.02.2012, 10:58   #46
Miszel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał fxrider Zobacz post
BE niestety jest płatny, więc IMO lepiej od razu przerzucić się na KMZtki ściągane z googli. Tym bardziej, że obecnie da się je już konwertować do JNX (natywny format BE dający dodatkowe możliwości), choć obsługa takich plików wymaga modyfikacji softu w odbiorniku.
Co do BirdsEye mam mieszane uczucia. Na pierwszy rzut oka pomysł jest świetny: satelitarne zdjęcia, od razu skalibrowane i w bardzo łatwy sposób ściągnięte na gps-a. Bez kombinowania z dodatkowymi programami: cała robota wykonana w BC i jednym kliknięciem wysłana do gps-a. Sama subskrypcja jest w miarę tania - koło 100 zł na rok, bez limitu ściągania.
Tyle że dla mnie osobiście praktyczna przydatność tego w 'terenie' jest dyskusyjna. Testowałem te zdjęcia dość intensywnie w zeszłym roku w Niemczech, przy poruszaniu się pieszo po miastach. Zdjęcia były bardzo dobrej jakości i dawały sporo radochy przy zwiedzaniu starych miasteczek, gdzie widziałem od razu na gps-ie sporo starych urbanistycznych smaczków i zmieniałem moje wałęsanie się w zależności od tego co ujrzałem na ekranie. No właśnie: dawały radochę..... Jednak do konkretnej nawigacji takie coś wręcz przeszkadza. Porządnie zrobiona wektorowa mapa topo daje o wiele więcej czytelniejszej (!) i użytecznej informacji. Umowne znaki opisujące las, pola rzeczki, ścieżki, mosty, budynki, skarpy. Wszystko w umownych kolorach, w wysokim kontraście. Wszystko skalowalne bez utraty jakości jak to z wektorami bywa. Zresztą wiadomo, co będe pisać... Dla mnie to jest ideał. Mapa rastrowa (zrobiona z normalnej mapy papierowej) też już nie jest taka wygodna - ale to inna dyskusja.
To sa uwagi do zdjęć BE dobrej jakości. Jednak próbowałem też zdjęć z terenów H, SK, CZ i S i tu było znacznie gorzej jesli chodzi o jakość. Bezużyteczne.

A lokalnych, wektorowych map na garminy jest mnóstwo. I w tym tkwi sedno....
Zdrówko,
Miszel
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.02.2012, 12:50   #47
fxrider
Niepoprawny ideologicznie - XTZ/GS/LC4 ;)


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Józefów
Posty: 669
Motocykl: R1100GS, LC4
fxrider jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 17 godz 57 min 31 s
Domyślnie

Ja w terenie często korzystam z map rastrowych (map, nie widoku z satelity), bo zazwyczaj wielu fajnych ścieżek nie ma na ogólniedostępnych mapach wektorowych. Tymczasem dla wielu krajów są dostępne stare już, ale przydatne do celów enduro mapy wojskowe i inne.
W PL źródełkiem jest dla mnie http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/
Zdjęcia z google maps można bardzo łatwo wrzucać na garmina, gorzej że są ograniczenia związane z KMZ.
__________________
lc4.pl - nowa strona pomarańczy
fxrider jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.07.2012, 12:37   #48
Shooter
 
Shooter's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2011
Miasto: Kłobuck/Kopenhaga
Posty: 59
Motocykl: BMW F650GS
Shooter jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 6 dni 16 godz 28 min 26 s
Domyślnie

Witajcie Panowie . Zakupilem urzadzenie zwane Garmin Montana 650 z topo. Doradzcie prosze jakie mapki najlepiej wrzucic do niej i w jaki sposob ,bo dla mnie to prawie jak prom kosmiczny(black magic) Pomozecie?
Shooter jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.07.2012, 13:36   #49
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

Masz wątek w dziale GPS software, a tam legalnych darmowych map trochę jest
rambo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Montana- kabel do zasilania Michal Zastosowanie praktyczne 9 05.11.2013 11:04
Garmin Oregon (Montana, 62, ... ) - oprogramowanie subiektywnie idealne sowizdrzal Zastosowanie praktyczne 15 27.08.2013 12:14


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 13:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.