Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Silnik, sprzęgło, skrzynia

Silnik, sprzęgło, skrzynia Montaż i demontaż elementów silnika: sprzęgła i skrzyni , wymiana łańcuszków rozrządu, demontaż głowic i zaworów, pomiary kompresji, ciśnienia oleju, serwisowanie zaworów i gniazd, tłoków i pierścieni.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 29.04.2023, 17:34   #41
dominikon
 
dominikon's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2021
Miasto: Wola Kosnowa, Sosnowiec
Posty: 49
Motocykl: RD07
dominikon jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 1 godz 23 min 58 s
Domyślnie

Cześć Wszystkim.
Przeszukiwałem forum ale nie znalazłem jednoznacznych odpowiedzi na moje pytania dlatego zamieszczam je tutaj, a dot. kwestii tego samego elementu silnika czyli właśnie głowic:

1. czy można planować głowicę TYLKO jednego cylindra w Afryce? czy to może mieć negatywny wpływ na równomierną pracę silnika po wykonaniu takiej czynności - zmiana kompresji będzie zauważalna/wyczuwalna? czy może to mieć jakieś inne negatywne konsekwencje?

2. jaka jest kolejność dokręcania śrub głowicy? Momenty są dostępne w manualu ale kolejności się nie doszukałem. Czy ktoś z Was mógłby podzielić się jakąś konkretną informacją na ten temat najlepiej z jakiejś serwisówki lub innego wiarygodnego źródła?

Dziękuję za każdą pomoc i sugestię.
dominikon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.04.2023, 18:42   #42
szynszyll
 
szynszyll's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Popapracie!
Posty: 6,386
Motocykl: RD04
szynszyll jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 6 dni 9 godz 4 min 48 s
Domyślnie

1. po co chcesz planowac glowice? jest zdeformowana? jak ja splanujesz to zmieni sie sprezanie a serwisowka podaje maksymalny odchyl jesli chodzi o wartosci cisnien w cylindrach. ja w zyciu nie widzialem glowicy z afry wymagajacej planowania - za mala jest, no ale moze Twoja sie zdeformowala
2. ja nigdzie nie widzialem takiej informacji - krec na krzyz do polowy momentu potem na krzyz dociagnij do wymaganego - niczym nie packaj, wszystko na sucho. uszczelka TYLKO oryginal
__________________
buziaki
szynszyll jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.04.2023, 18:54   #43
dominikon
 
dominikon's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2021
Miasto: Wola Kosnowa, Sosnowiec
Posty: 49
Motocykl: RD07
dominikon jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 1 godz 23 min 58 s
Domyślnie

Odnośnie kolejności dokręcania głowicy sprawa więc już jasna - dzięki wielkie. Potwierdziło to tylko wszelkie znalezione przeze mnie wcześniej informacje.

Robiłem przez zimę spory serwis Afry. Po złożeniu wszystkiego okazało się, że z przedniego cylindra spod głowicy delikatnie poci się olejem (cylinder tylny zupełnie suchy i czysty). Występuję szczególnie po jeździe pod nieco większym obciążeniem. Pierwotnie nie oddawałem głowic do obróbki i pomyślałem, że może to był mój błąd skoro na jednym "garczku" nieco się poci. Dlatego o to pytam bo ponownie wyjąłem silnik z ramy i zdjąłem tę jedną (przednią) głowicę. Po jej demontażu uszczelka była mocno zaolejona. To jest fakt że uszczelki pod głowice miałem Atheny teraz kupiłem OEM i nie wiem czy montować dopiero po planowaniu czy bez obróbki powierzchni a tylko na OEM-owej uszczelce.
dominikon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.04.2023, 18:57   #44
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

załóż jak jest - za 10 lat wymienisz ponownie
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.04.2023, 19:24   #45
szynszyll
 
szynszyll's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Popapracie!
Posty: 6,386
Motocykl: RD04
szynszyll jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 6 dni 9 godz 4 min 48 s
Domyślnie

oddaj glowice do fachowca To Ci ją zmierzy na stole traserskim. na oko nic nie wymyslisz.
__________________
buziaki
szynszyll jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.04.2023, 20:03   #46
dominikon
 
dominikon's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2021
Miasto: Wola Kosnowa, Sosnowiec
Posty: 49
Motocykl: RD07
dominikon jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 1 godz 23 min 58 s
Domyślnie

Okej. Dzięki Panowie za pomoc, we wtorek rano będę dalej walczył z tematem - dam znać jakie decyzje podjąłem oraz na podstawie czego (pomiary, wizyta i rozmowa z fachowcem z firmy zajmującej się obróbką głowic). Pozdrawiam.
dominikon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.05.2023, 21:05   #47
dominikon
 
dominikon's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2021
Miasto: Wola Kosnowa, Sosnowiec
Posty: 49
Motocykl: RD07
dominikon jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 1 godz 23 min 58 s
Domyślnie

Tak jak wspomniałem daję znać jak się mój temat rozwinął.
Dzięki opinii i zdaniu Szynszylla i Matjasa zmieniłem swoje pierwotne zamierzenie (w piątek ok. 17.45 głowica była już oddana do warsztatu specjalizującego się obróbką głowic). We wtorek przed moją pracą ok 7.30 byłem już w w/w warsztacie i tylko liczyłem na to, że nikt się nie zabrał za obróbkę w sobotę! Okazało się iż majówka była świętowana i nikt (całe szczęście dla mnie) nie dotknął nawet kijem przez szmatę mojej głowicy. Pożyczyłem sobie porządny liniał i sam pomierzyłem głowicę. Tak jak Panowie sugerowali faktycznie głowicy nic nie dolega - prosta i płaska we wszystkich mierzonych płaszczyznach. Dzisiaj od rana poskładałem motor na nowej OEM-owej uszczelce i włożyłem do ramy i poskładałem wszystko do kupy. Moto pali i ładnie gada. Podczas postoju i przy odpowietrzaniu układu chłodzenia nie widać najmniejszych nawet zapoceń czy wycieków choć ta poprawiana przeze mnie nieszczelność też ujawniała się dopiero po jeździe przy nieco większym obciążeniu. Niestety u mnie dzisiaj cały dzień leje i nie było okazji jechać na próbę by dokładnie sprawdzić efekt pracy. Tak czy inaczej - raz na zawsze chyba wyleczyłem się ze stosowania zamienników w tak ważnych podzespołach jak choćby uszczelka pod głowicą... Dzięki Panowie raz jeszcze za odzew i pomoc i mam nadzieję, że nie będę jednak musiał wyciągać pieca po raz trzeci! Pozdrawiam.
dominikon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.05.2023, 21:22   #48
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Szerokiej drogi i daj Boże do zobaczenia w Białym Brzegu! Na przykład
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04.05.2023, 05:19   #49
szynszyll
 
szynszyll's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Popapracie!
Posty: 6,386
Motocykl: RD04
szynszyll jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 6 dni 9 godz 4 min 48 s
Domyślnie

z Atheny mozna kupic co najwyzej uszczelki kręgielitowe pod cylindry i na dekle. uszczelniacze zaworowe nadaja sie do smieci a hitem jest uszczelka dekla zaworowego mniejsza o 2 cm i nie dajaca sie za boga ojca zalozyc. co ciekawe - o czym juz tu na forum ostatnio bylo pisane - uszczelniacze przedniego zawieszenia pakowane w pudelka Athena to czesto japonskie NOK.
__________________
buziaki
szynszyll jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Regeneracja amora B12 karlos Inne tematy 2 21.04.2013 21:33
Regeneracja zakończona. mrdracul Inne tematy 16 20.10.2011 07:49
Regeneracja Ohlinsa Pawel_z_Jasla Rama, zawieszenia, napęd 3 06.09.2011 10:22
Regeneracja piasty klejem Uriel Rama, zawieszenia, napęd 6 28.06.2010 16:39


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.