Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05.09.2020, 20:19   #1
matjas
 
matjas's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie rynny - wody opadowe, co z tym robić?

mam taki kłopot... a przeca nie będę pisał po jakichś muratorach

mam kłopot z pozbyciem się wody opadowej z rur spustowych. kieeeeeedyś było to podłączone do rozsączy wokół domu - ponoć. po naszym sprowadzeniu się zabraliśmy się za poprawianie tej rozpaczy budowlanej, którą kupiliśmy i jednym z pierwszych kroków było ocieplenie chałupy.
ekipa odkopała fundamenty, ociepliła itd. ale również odłączywszy rynny zjeby zasypali przy okazji to co szło dalej w glebę. coś tam pewnie próbowali odkopać ale... po czwarte NIE WIEM czy ten system kiedykolwiek działał.

przy okazji przedjesiennego czyszczenia rynien bo zaniepokoiło mnie przelewanie się górą, zrobiłem mały risercz i się okazało, że w dwóch rurach spustowych po prostu STOI woda do poziomu dachu. no nie ma ch... żeby to działało.
próbowałem wypłukać syfy na ile mogłem sięgnąć ale ALBO jest to tak zabite gnojem, że się już nie da i amen albo nigdy nie działało poprawnie jak większość rzeczy tutaj kiedy się wprowadzaliśmy, albo zasypali to elewajnicy. a może wszystko po trochę.

CO TERAZ? no właśnie. odprowadzenie wody OD domu to mój priorytet ale dokąd i jak? Nie mam zamiaru również gromadzić tej wody bo mam studnię i jest mi to na nic.
puszczenie prostej rynny po prostu wyryje mi dziurę w trawniku.

jakieś pomysły?

m
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.09.2020, 21:35   #2
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,784
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 5 godz 59 min 41 s
Domyślnie

Jest taki program moja woda, w odróżnieniu od programu moja flaga, jest on skierowany do osób prywatnych. Też stanąłem przed dylematem co zrobić wodą . Obecnie mam rynny spięte i puszczone poza opaskami, teraz kończy się dziurą, ale przeżyliśmy już jeden duży opad. Dach też nie jest duży co może mieć znaczenie. Przy tzw garażu podstawiłem beczkę 200 litrów która napełniła się w ciągu jednego deszczu a dach mały. Wracając do domu mam dwie opcje , pierwsza to podłączyć dren i wodę rozsączyć , może to być trochę lepsze niż spływ powierzchniowy, ale w czasie deszczu ziemia nie potrzebuje wody, lepiej byłoby zachować ją na później. Opcja druga to skorzystać z programu moja woda, wniosek umiem wypełnić, skoro wypełniłem czyste powietrze. Ta opcja wymaga większej inwestycji , ja mam w planach, jeżeli się zdecyduję zakopać zbiornik minimum 3000 litrów i później użyć jej do podlewania w czasie suszy. Może to nawet będzie 4000 litrów . Co do rynien to u mnie w każdej jest założony czyszczak dzięki któremu można skontrolować stan odpływu. Jakby co to zapraszam na wizję lokalną i możemy przy okazji zorganizować mały brainstorm inaczej mówiąc burzę mózgów i spróbować skanalizować ten problem

__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.09.2020, 22:21   #3
ArtiZet
 
ArtiZet's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2011
Miasto: akalicy stolicy
Posty: 3,235
Motocykl: była 7-ka, jest 3-ka
Przebieg: 90+
ArtiZet jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 miesiące 2 tygodni 10 godz 35 min 18 s
Domyślnie

Mam dach 300m2 i rozsączenie ale nie takimi lichymi rurami żółtymi z dziurkami tylko normalnymi rurami kanalizacyjnymi fi110 ponacinanymi u dolu ułożonymi w wykopie na gruzie.
Pojemność systemu pewnie kilka m3 i w najgorsze urwanie chmury jakie było w to lato nic się nawet przez przelew nie wydostawało (mam awaryjny przelew z wyjsciem na powierzchnię działki bo działka ma spory spadek)
ArtiZet jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.09.2020, 22:27   #4
Brzeszczot
 
Brzeszczot's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2019
Miasto: Leśna Dzicz
Posty: 536
Motocykl: KTM R
Przebieg: jest
Brzeszczot jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 2 dni 22 godz 42 min 6 s
Domyślnie

Przywoź ją do mnie,wlejemy do stawu, za to złowię ci jakąś rybę
Brzeszczot jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05.09.2020, 23:39   #5
lotnik

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Lublin
Posty: 504
lotnik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 2 godz 22 min 4 s
Domyślnie

Mam dach 350m i rozsądzał wodę, ale budowałem to 8 lat temu. Teraz gdybym robił to skorzystałbym z dofinansowania 5 tys. Zainteresuj się dofinansowaniem z programu moja woda. Wykonawca wkopie zbiornik, podłączy rury i dostaniesz 80% poniesionych kosztów. Moim zdaniem to dobre rozwiązanie, ja musiałem to robić za własne pieniądze.
lotnik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06.09.2020, 19:27   #6
muszel72
 
muszel72's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2018
Miasto: GDA
Posty: 2,643
Motocykl: ATAS 1000, 300 Rally, BMW r1100s, Kymco xciting 400
Przebieg: 50000
muszel72 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 dni 16 godz 49 min 17 s
Domyślnie

Mam działkę ze spadem i na dodatek wysoko wody powierzchniowe bo to przy jeziorze. Odprowadziłem solidnymi rurami Ok 15 m od domu w kierunku spadu gdzie wykopałem rów o gł Ok 1.5 m i długości 10 m. Tam nazywałem warstwę żwiru, ułożyłem żółte rury ( te z dziurami) i do nich podłączyłem te solidne idące od rynien. Przysypiałem ponownie żwirem i na górę Ok 0,8 m normalnej już ziemi. To taki długi sączek.
muszel72 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.09.2020, 09:24   #7
lukasz_vip
 
lukasz_vip's Avatar


Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Lubliniec
Posty: 2,145
Motocykl: KTM LC8 950 ADVENTURE
lukasz_vip jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 5 dni 23 godz 22 min 40 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał lotnik Zobacz post
Mam dach 350m i rozsądzał wodę, ale budowałem to 8 lat temu. Teraz gdybym robił to skorzystałbym z dofinansowania 5 tys. Zainteresuj się dofinansowaniem z programu moja woda. Wykonawca wkopie zbiornik, podłączy rury i dostaniesz 80% poniesionych kosztów. Moim zdaniem to dobre rozwiązanie, ja musiałem to robić za własne pieniądze.
Chciałem skorzystać ale jedno ale mnie powstrzymało... na zbiornik wody opadowej wkopany w ziemię potrzebujesz projektu i pozwolenia budowlanego.
Czekam na zmianę przepisów bo ustawa już przygotowana.
lukasz_vip jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.09.2020, 09:51   #8
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,784
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 5 godz 59 min 41 s
Domyślnie

U nas dach 140 metrów kwadratowych, w przybliżeniu, rynny wyprowadzone poza opaski rurami kanalizacyjnymi i na razie zakończone dziurą. Będzie albo zbiornik albo rozsądzanie. Na razie woda zbiera się w miejscu zakończenia połączonych rynien
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg DFC89F7D-7D2F-4D4F-9D63-50D519D13206.jpg (779.5 KB, 16 wyświetleń)
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.09.2020, 11:38   #9
Nynek
 
Nynek's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2014
Miasto: Myślenice
Posty: 596
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Nynek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 2 dni 23 godz 13 min 50 s
Domyślnie

Matias z tego, co kojarzę z innego wątku to u ciebie są grunty piaszczyste, to z rozsączeniem nie powinno być problemu. Jeden krąg bez dna zakopany w ziemi powinien załatwić sprawę.
Nynek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.09.2020, 12:37   #10
stopa-uć


Zarejestrowany: Aug 2010
Miasto: Łódź
Posty: 1,710
Motocykl: TA,RD04
stopa-uć jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 3 dni 1 godz 5 min 12 s
Domyślnie

Matjasku
STAW--dzieciaki będą trenować sporty wodne.
Zbuduj fosę wokół działki,linka, napęd ,deska ,dzieci............................
Przecież Ty potrafisz.
stopa-uć jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Remont DR 650 SE - robić czy nie dżony Inne tematy 61 27.01.2020 12:37
rynny i podjazd do przyczepki PawelM. Wszystko dla Afryki 7 18.06.2016 21:36
Robić nie robić Damper RD03 rob Rama, zawieszenia, napęd 11 05.08.2011 02:11


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 06:51.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.