Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01.02.2022, 19:03   #1471
tomekt
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

To nie o 200 W chodzi

https://czysteogrzewanie.pl/jak-to-s...do-ogrzewania/
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.02.2022, 20:00   #1472
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,225
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 8 godz 24 min 56 s
Domyślnie

Pozostaje jeszcze kwestia czasu nagrzewania cwu. Jak grzeje cwu to nie grzeje c.o. Niska moc długi czas grzania.

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.02.2022, 20:27   #1473
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,839
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 dzień 8 godz 58 min 13 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał tomekt Zobacz post
To nie o 200 W chodzi
Doskonale sobie z tego zdaje sprawę. Moja pompa jest gruntowa, taktowanie jest minimalne i mam to ogarnięte (jest na to kilka sposobów), grzałki CO nie mam w ogóle (tylko grzałka CWU awaryjnie i na legionellę) i przez kilka lat na początku miałem rachunki za CO+CWU za cały rok ok. 2000zł (gdy to wszystko spisywałem i liczyłem itp). Więc wygląda na to, że źle nie jest i ja jestem z tym happy.

A czy przewymiarowana czy nie to już kwestia drugorzędna w momencie gdy w domu ciepło, wszystko działa bezawaryjnie przez blisko 11 lat (poza jednym wymienionym zbiorniczkiem wyrównawczym, który ciekł) i koszt roczny jest do zaakceptowania.

https://africatwin.com.pl/showthread...B3a#post564341
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.02.2022, 21:04   #1474
tomekt
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Tematy chyba pomyliłeś O PC właściciela tematu piszę
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.02.2022, 14:10   #1475
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,225
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 8 godz 24 min 56 s
Domyślnie

"Rak przewymiarowania" grubo powiedziane w artykule. Jest to na wypadek choćby takich kwiatków jak miał Consi z oknami. On je wymienił ale często zostaje tak na dożywocie i czymś to trzeba dogrzać. Druga sprawa to godziny pracy urządzenia - warto pomyśleć kto jaki ma interes w tym jak to działa.
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.02.2022, 15:15   #1476
Pawel_z_Jasla
 
Pawel_z_Jasla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,032
Motocykl: RD03
Pawel_z_Jasla jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 11 godz 58 min 0
Domyślnie

Panie i Panowie jeśli można to poproszę o info ile wasze PC /chodzi głownie o powietrze-woda/ skonsumowały Kwh np. w takim styczniu na potrzeby c.w.u. W domu Szkodnika styczeń zamknął się na poziomie niespełna 700 Kwh na c.o. /cop wychodzi w okolicach 3,3/ i moim zdaniem "aż" 220 Kwh na c.w.u gdzie cop wyszedł w okolicach 2,0 /trzy osoby bez specjalnego oszczędzania/. Pompa Daikin Altherma 3 - 8 KW z zasobnikiem 240l., z historii wynika, że grzałki były w wymienionym okresie nieaktywne, woda użytkowa ustawiona na 45 a zasilanie na c.o 29 stopni.
Ps.
I. Coś z pracą a raczej historią grzałek jest nie "teges" - chyba jednak źle odczytuje wskazania i dotyczą one raczej tylko wspomagania na c.o bo przecież wygrzanie /raz w tygodniu i to już wiem, że trzeba zmienić jeśli jest tylko taka możliwość / legionelli w c.w.u musi być wspomagane grzałkami
II. Właśnie doczytałem, że legionella ma "swoją" grzałkę i dlatego w historii grzałek BUH czyli tych wspomagających c.o tego nie widziałem.

Pomijając te dywagacje moje pytanie odnośnie zużycia na c.w.u w miesiącach stricte zimowych pozostaje nadal aktualne.

Ostatnio edytowane przez Pawel_z_Jasla : 02.02.2022 o 16:40
Pawel_z_Jasla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.02.2022, 18:23   #1477
Pii


Zarejestrowany: May 2015
Miasto: Bogatynia
Posty: 125
Pii jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 3 dni 17 godz 3 min 50 s
Domyślnie

Styczeń 287 KWh, domek 55m2 2 osoby, temperatura 20-21 stopni
Pii jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.02.2022, 21:47   #1478
mygosia
 
mygosia's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Podlasie
Posty: 2,658
Motocykl: nie mam AT jeszcze
mygosia jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 6 dni 16 godz 44 min 26 s
Domyślnie

Mi mówili, że przewymiarowane pompy mają skrócone zycie, bo żywotność sprężarek jest liczona ilościami cykli [wł/wył].

Ja mam inwertera, więc trochu inaczej...

W styczniu pompa mi wzięła 264 kW - podłogówka + cwu. Dom 100m, średnio ocieplony [ciągle brak tynków wewnętrznych i wiatr hula między 100-letnimi balami ]. W środku 17-18 stopni [względy zdrowotne].
Czyli jak dla mnie - zużycie przyzwoite - biorąc pod uwagę, że naład pracy zero.
mygosia jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.02.2022, 22:14   #1479
consigliero
Banned

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,794
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 10 godz 30 min 51 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Pawel_z_Jasla Zobacz post
Panie i Panowie jeśli można to poproszę o info ile wasze PC /chodzi głownie o powietrze-woda/ skonsumowały Kwh np. w takim styczniu na potrzeby c.w.u. W domu Szkodnika styczeń zamknął się na poziomie niespełna 700 Kwh na c.o. /cop wychodzi w okolicach 3,3/ i moim zdaniem "aż" 220 Kwh na c.w.u gdzie cop wyszedł w okolicach 2,0 /trzy osoby bez specjalnego oszczędzania/. Pompa Daikin Altherma 3 - 8 KW z zasobnikiem 240l., z historii wynika, że grzałki były w wymienionym okresie nieaktywne, woda użytkowa ustawiona na 45 a zasilanie na c.o 29 stopni.
Ps.
I. Coś z pracą a raczej historią grzałek jest nie "teges" - chyba jednak źle odczytuje wskazania i dotyczą one raczej tylko wspomagania na c.o bo przecież wygrzanie /raz w tygodniu i to już wiem, że trzeba zmienić jeśli jest tylko taka możliwość / legionelli w c.w.u musi być wspomagane grzałkami
II. Właśnie doczytałem, że legionella ma "swoją" grzałkę i dlatego w historii grzałek BUH czyli tych wspomagających c.o tego nie widziałem.

Pomijając te dywagacje moje pytanie odnośnie zużycia na c.w.u w miesiącach stricte zimowych pozostaje nadal aktualne.
Pawle, nie wiem skąd ty masz te dane o cop i to z podziałem na CO i CWU. U siebie na bank nie znajdę takich informacji, a może się mylę i coś pominąłem. Może w momencie gdybym miał uaktualniony sterownik, ale teraz to czarna magia. Moje dane znasz ale wielkość którą podałem jest sumą dla CWU i CO, chyba nie umiem tego rozdzielić, jeszcze nie umiem. Co do wielkości pompy, pewnie jest za duża i będę musiał z tym jakoś żyć.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02.02.2022, 22:32   #1480
Pawel_z_Jasla
 
Pawel_z_Jasla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,032
Motocykl: RD03
Pawel_z_Jasla jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 11 godz 58 min 0
Domyślnie

W Daikinie o którym pisałem jest w menu pozycja "informacje" i dalej "zużycie energii" gdzie można zobaczyć zarówno sumę jak i oddzielnie pozycje dla c.o, c.wu oraz chłodzenia /wersja pompy z "klimą" poprzez schładzanie podłogówki/. Zagłębiając się dalej pompa podaje odpowiednie wartości "wytworzonej energii" i tu wystarczy już podzielić. Te dane są podawane zarówno w zestawieniu dziennym, tygodniowym, miesięcznym,rocznym oraz od momentu uruchomienia, dla przykładu suma pobranej energii /c.o + c.w.u/ od uruchomienia tj. 20.10.2021 do dzisiaj to 2200 Kwh a energii "wytworzonej" pokazuje blisko 7000 Kwh co nam daje cop cirka 3,1 ale jak rozbijemy to na c.o gdzie pompa deklaruje niecałe 1800 Kwh pobranej i prawie 6200 Kwh wytworzonej z dzielenia wychodzi mi cop cirka 3,4 zaś na c.w.u te wartości to 400 pobranej i jakieś 800 wytworzonej co daje cop na poziomie +/- 2,0. Oczywiście te wartości podałem na dzisiaj z głowy i z mocnym przybliżeniem ale jak znajdę chwilę to w sobotę zrobię foty "ekranu" pompy z poszczególnych pozycji.
Ps.
I. Nie wiem czy dobrze kombinuję ale puki co ogarniam to na chłopski rozum.
II. Dom Szkodnika ma cirka 125m2 powierzchni ogrzewanej, temperatura 21-22 więc wartość dla c.o. jest w/g mnie do przyjęcia /pierwszy sezon więc i masa wilgoci do odparowania a PC jest jedynym źródłem ciepła/ ale c.w.u nieco zastanawia choć temat cotygodniowego wygrzewania zasobnika na legionellę i codzienne kąpiele wnuka z zabawami w wannie pewnie i tu sporo tłumaczą.
III. Wentylacja na reku J.E.Stork ComfoAir 350 /Zehnder produkowany na Benelux/ wersja bez grzałek gdzie miesięczne zużycie to +/-50 Kwh a pozostałe "bytowe" cirka 5-6Kwh/doba co za styczeń dało razem c.o + c.w.u + reku+bytowe około 1100 Kwh

Generalnie to przepraszam, że się w temat Marka wcinam ale widzę że zeszło stricte na PC a że zima i musi być zimno a my Pani kierowniczko palimy/grzejemy to się podpiąłem ze swoimi dylematami.

Ostatnio edytowane przez Pawel_z_Jasla : 02.02.2022 o 23:39
Pawel_z_Jasla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
KLR idzie na emeryturę Boldun Inne tematy 10 25.10.2018 17:21


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 07:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.