Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Układ elektryczny i zapłonowy

Układ elektryczny i zapłonowy Montaż, demontaż oraz kontrola elementów jak: alternator, akumulator, regulator napięcia, CDI, okablowanie, światła, bezpieczniki, przełączniki, światła stopu, czujnik nóżki bocznej, wiatraki, klaksony, tripmastery, kontrolki, rozruszniki i kierunkowskazy.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 29.09.2022, 07:21   #11
zimny
trampkarz emeryt
 
zimny's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Oct 2010
Miasto: Garwolin
Posty: 2,749
Motocykl: DL1000A
Przebieg: za mały
zimny jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 2 dni 1 godz 59 min 44 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał melon1968 Zobacz post
No Melon, podłączasz jeden przedłużacz do gniazdka i podtrzymuje wszystkie aku

Genialne w swej prostocie, no może trochę drogie
zimny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.09.2022, 07:38   #12
Mhv
Michał
 
Mhv's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2009
Miasto: Siedlce-Warszawa
Posty: 2,142
Motocykl: RD07a
Przebieg: do neg.
Mhv jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 3 tygodni 5 dni 23 godz 9 min 51 s
Domyślnie

To co pisze Kazmir ma dla mnie sens, choćby napięcie każdego aku się zmienia w cyklu zużycia baterii. Wyrównywanie tego "na siłę" wydaje mi się kompletnie bez sensu ().

Tak samo nie rozumiem (i nigdy nie rozumiałem) podłączania akumulatora na zimę do ładowania. Kiedyś jakiś "nasz" elektryk pisał o tym - nie bój się dać akumulatorowi trochę rozładować, to dla niego dobre (oczywiście potem trzeba doładować).
Ładujemy przed zimą jak ktoś bardzo chce lub ma słaby. I wiosną powinno być ok, jeśli nie jest - doładowujemy na wiosnę. Jeśli nie da się/padł - i tak nic by mu nie pomogło.

Ale ja się nie znam i nie lubię prądu, a prąd nie lubi mnie
Mhv jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.09.2022, 08:02   #13
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Kazmir Zobacz post
Żeby spiąć równolegle dwa - cztery aku to muszą być:
- nowe
- tej samej pojemności
- o tym samym napięciu
- tego samego producenta
- z tej samej serii.
Wtedy to jeszcze się kupy trzyma. Tak uformowane aku mogą pracować poprawnie do póki jeden nie padnie. Jak padnie to rozładuje pozostałe.
Nic dodac, nic ujac
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.09.2022, 09:25   #14
sudden
 
sudden's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Sep 2018
Miasto: okolice Warszawy
Posty: 1,419
Motocykl: CRF250L * T7
sudden jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 9 godz 47 min 38 s
Domyślnie

Sytuacja opisana przez Kazmira jest na pewno poprawna, nawet wręcz wzorcowo idealna, ale dlaczego aku muszą być tego samego producenta, z tej samej serii i tej samej pojemności ?

Jest trochę opinii, że wystarczy:
- podobny stan naładowania (w tym przypadku na full, bo chodzi tylko o podtrzymywanie)
- ten sam typ akumulatora (kwasowy / żelowy / LiOn / . . . .)
- to samo napięcie akumulatora (tu zakładam, że każdy jest 12V)
oraz, że pojemność może się różnić, bo jeśli powyższe jest spełnione, to ładowarka odbierze cały układ jako 1 akumulator o pojemności będącej sumą poszczególnych aku.

Tak są zresztą zbudowane wszystkie instalacje w kamperach, gdzie akumulator auta i "hotelowy" różnią się od siebie producentem, datą zakupu i pojemnością praktycznie zawsze. Najczęściej różnią się nawet podtypem, bo hotelowy jest często żelowy, a główny to standardowy kwasowy. Tymczasem są one z powodzeniem ładowane wspólnie w trakcie jazdy (z alternatora) lub na postoju (z ładowarki w części sypialnej). Na domiar złego mają zawsze trochę różny stopień naładowania w momencie łączenia (jeden jest zawsze pełny, a ten dołączany prawie nigdy nie jest), a w sumie każdy kamper tak działa bez problemu.
sudden jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.09.2022, 11:32   #15
Mazurkas007
Słońce do 31.10.23
 
Mazurkas007's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2022
Miasto: Podlasie/Tajlandia
Posty: 395
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 27000
Mazurkas007 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 13 godz 31 min 34 s
Domyślnie

Nawet bateryjek w pilocie do TV, albo kalkulatorze nie można miksować a ty takie pomysły.
Są ładowarki, które obsługują jednocześnie różne akumulatory, ale w takiej ładowarce masz osobne dwa kable do każdego aku, i każdy jest osobno traktowany wg.potrzeb.
Odwróć sobie sytuację, masz kilka aku, każdy z innej parafii i innej pojemności, połącz je wszystkie razem i postaraj się coś zasilać z tego, nie da rady - przynajmniej na długo nie da rady. Pierwsze padnie najsłabsze ogniwo i wykończy resztę.
Mazurkas007 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.09.2022, 11:53   #16
Kazmir
 
Kazmir's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,731
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 godz 17 min 34 s
Domyślnie

Sudden fachowcem nie jestem, ale na chłopski rozum spróbuje wytłumaczyć

Załóżmy, że podłączymy równolegle kilka różnych aku (kwasowy / żelowy / LiOn / LiFePo4. . .) naładowanych. Nie wiem, czy wiesz, ale każdy typ aku ma swoją charakterystykę ładowania tzn. ile wolt ile prądu w określonym czasie itp (fotka - cykl ładowania). Jeśli użyjesz ładowarki do aku, który wymaga najwyższego napięcia ładowania to te aku z niższym będą przeładowane czy to podczas normalnego ładowania, czy też podtrzymania.
W banku takich różnych aku jako całość w ogóle nie widzę sensu, ba nawet widziałbym zagrożenie!

Z tym kamperami to nie wspomniałeś o jednym ważnym elemencie, który czasami kosztuje więcej niż użyte aku
To inteligentne ładowarki separatory itp, które separują aku przełączają /odłączają już naładowane aku.
Współpracują też z panelami solarnymi. Czasem taki układ wymaga dodatkowych elementów sterujących.

Aku startowy auta z aku hotelowym nie tworzą banku, a łącząc aku równolegle tworzymy bank np wspomniany "hotelowy"

Można robić eksperymenty, ale czy warto narażać życie? Kilka osób odeszło do św. Piotra podczas ładowania aku (opary), a i kilka garaży się spaliło
Załączone Grafiki
Typ pliku: jpg program.JPG (32.7 KB, 77 wyświetleń)
__________________
Ale tu nie Politechnika, tu trzeba myśleć, jak mawiał pewien bosman ;-)
Przestań naprawiać jak zaczynasz psuć!
Ludzie, którzy twierdzą, że czegoś nie da się zrobić, nie powinni przeszkadzać tym, którzy właśnie to robią.
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.09.2022, 12:45   #17
puntek
 
puntek's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Raczyce/Wrocław
Posty: 2,013
Motocykl: RD04
Przebieg: 3 ....
puntek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 20 godz 24 min 31 s
Domyślnie

Oczywiście nie ulega dyskusji że Noco Genius 2X4 8A jest zajebistym rozwiązaniem i na wprost ładuje/podtrzymuje 4 szt na raz..
Ale
wię że rownolegle,
wię że jednakowe technologicznie
i oczywiście w jednym napięciu...

a jak się ma pojemność takowych?np 7Ah i kolejny 14Ah i kolejny 18Ah....

skąd ta ładowara wię że są inne i trzeba je pyknąć małym pulsacyjnym prundem?
__________________
AKTUALNIE SZUKAM PRACY!!! ale nadaję się tylko na szefa
puntek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.09.2022, 14:51   #18
sudden
 
sudden's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Sep 2018
Miasto: okolice Warszawy
Posty: 1,419
Motocykl: CRF250L * T7
sudden jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 9 godz 47 min 38 s
Domyślnie

Dobra, teoretyzujemy sobie tutaj, więc puntek niczego jeszcze nie podłączaj

Mazurkas, rozmawiamy o sytuacji gdzie akumulatory są odbiornikami, a nie źródłami prądu (przynajmniej dopóki któryś nie zdechnie w trakcie ładowania ) i nie da się tu odwrócić sytuacji - czym innym jest po prostu robienie banku zasilającego (gdzie rozładowujemy zestaw i jak będą nierówne pojemności to ten najmniejszy padnie pierwszy i już do dna), a czym innym podtrzymywanie już wcześniej naładowanych do pełna akumulatorów pod ładowarką. Puntek zapytał tylko o tą drugą sytuację i tylko do tego się odnoszę.

Kristoch, mam taki separator akumulatorów u siebie, nie używam na co dzień, ale na kilka godzin go kiedyś testowo włączyłem. Pierwsza rzecz jaka się wydarzyła, to wyrównały się napięcia na obu akumulatorach (w dół) czyli tak jakby ten "pełny" doładował ten "mniej pełny". Muszę poczytać w instrukcji, może opisali dokładnie działanie, albo jakąś zworkę źle ustawiłem, bo faktycznie, tak jak piszesz, naładowany aku powinien zostać odłączony, a zadziałało mi jakby je oba włączył równolegle. Jakoś odruchowo pomyślałem, że tak ma być, ale chyba masz rację i coś tu nie gra.

To do brzegu z teoretyzowaniem
Mamy naładowane na full, sprawne 3 akumulatory, np. 60Ah (kwas), 12 Ah (żel), 7 Ah (żel). Żelowe nie są AGM, żeby nie mieszać za mocno technologii i wymagań co do ładowania.
Ustawiamy ładowarkę ctek na ładowanie motocykla (wtedy nie ctek 7.0 ze zdjęcia, a np. 5.0), co ogranicza prąd ładowania i prąd podtrzymania.
Podłączamy do ładowarki najpierw największy, potem do niego, grubymi kablami, kolejno 12 i 7 Ah.
Ctek jest ustawiony na "motocykl", akumulatory pełne, więc poruszamy się w zakresach prądów i napięć w czerwonej ramce:

ctek 5.0.jpg


I teraz, pomijając zdarzenia losowe i awarię któregoś aku, co może pójść źle poza ewentualnym niedoładowaniem zestawu ?


.
sudden jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.09.2022, 16:17   #19
Dzieju
Administrator

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 8,355
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 3 dni 22 godz 33 min 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał sudden Zobacz post
Tak są zresztą zbudowane wszystkie instalacje w kamperach, gdzie akumulator auta i "hotelowy" różnią się od siebie producentem, datą zakupu i pojemnością praktycznie zawsze. Najczęściej różnią się nawet podtypem, bo hotelowy jest często żelowy, a główny to standardowy kwasowy. Tymczasem są one z powodzeniem ładowane wspólnie w trakcie jazdy (z alternatora) lub na postoju (z ładowarki w części sypialnej). Na domiar złego mają zawsze trochę różny stopień naładowania w momencie łączenia (jeden jest zawsze pełny, a ten dołączany prawie nigdy nie jest), a w sumie każdy kamper tak działa bez problemu.
No prawie masz rację , tylko pozostaje podstawowe pytanie jak zostaną podłączone te różne akumulatory.
Jeśli alternator wysyła prąd do każdego indywidualnie to w ogóle nie ma żadnej sprawy.
Jeśli będzie próba podłączenia w jednym obiegu to ten słabszy będzie psuł robotę sprawniejszemu.
Stąd instalacje z różnymi akumulatorami pojemnościowo przewidują ich rozgraniczenie.
Jeśli będą podobne sprawnością i pojemnością powiedzmy +- 10-15% to można by pominąć kwestię różnic w przyjmowaniu prądu.
W innym przypadku nie będzie kolorowo.
Np w służbowych Mercedesach są dwa akumulatory , jeden do zabudowy drugi rozruchowy.
Każdy sobie bierze niezależnie prąd z alternatora ale nigdy nie są podłączane w jeden obieg.

Dlatego zamiast kombinować z łączeniem kilku akumulatorów w różnym stanie pod prostownik/ładowarkę najlepiej naładować każdy osobno.

Cytat:
Napisał puntek Zobacz post
Chcę się zaopatrzyć w cteka MXS7.0 i traktować go jako podtrzymanie dla aku, ale jak to bywa u niektórych z nas nie do jednego aku, a do paru:- kosiarkowy, motocyklowy ze dwa, być może jakiś samochód - benzyna.

Raczej powinienem przed ewentualnym podłączeniem podładować na 100% każdy z nich, no i co dalej?
Czy mogę spiąć ze sobą no 5 aku i jak szeregowo ? równolegle? Przeliczyć jakoś maxy na nich i sumować ? Czy co ?
Ktoś to przerabiał we własnym zakresie?
Pytanie padło nie o ładowanie tylko podtrzymanie napięcia/sprawności spoczynkowej.
W tej sytuacji zakładając że wszystkie są naładowane do pełna nie powinno być żadnego problemu ponieważ żaden z akumulatorów nie będzie pobierał prądu ładującego a tylko ilość przeciwsamorozładowaniu.
A to jest powiedzmy dziesiąte/setne części Ampera.
Napięcie buforowe dla akumulatorów 12V to ok 13.5V. Przy takim napięciu będą gotowe i za 10 lat do natychmiastowego działania .
Sprawny naładowany akumulator utrzymuje 3-4 miesiące ok 12,6-12,7V.
Przy tym założeniu podtrzymanie buforowe napięciem 13V na każdy akumulator już załatwia sprawę
W związku z powyższym moim zdaniem można podłączyć kilka akumulatorów całkowicie naładowanych celem podtrzymywania ich napięcia nieco wyżej niż spoczynkowe.
Oczywiście po podłączeniu posprawdzałbym jaki prąd płynie do każdego osobno i jakie napięcie utrzymuje każdy z nich.
Spotykam się z akumulatorami które podczas ładowania dochodzą do różnych napięć.
Jedne dobijają i pod 15V a drugie nie przekroczą 13.7 choćby i tydzień ładować.
Pamiętaj że przeciętny akumulator może gazować już przy 13.9V niektóre zaczynają przy 14.2V a to na dłuższą metę mu mocno zaszkodzi.
Wszystko zależy od ich stanu. Bardzo łatwo przegotować akumulator.
Dlatego jak podłączysz to zrób pomiary czy te kombinacje wyjdą im na zdrowie.
__________________
AT03
Dzieju jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.09.2022, 16:17   #20
sudden
 
sudden's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Sep 2018
Miasto: okolice Warszawy
Posty: 1,419
Motocykl: CRF250L * T7
sudden jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 9 godz 47 min 38 s
Domyślnie

Wiadomo, że najlepiej ładować każdy osobno, ale wtedy nie ma o czym pisać, a na dworze/polu zimno, mokro i mało-motocyklowo

Chodzi o to czy nie jest "wystarczająco dobrze" kiedy się je podtrzymuje małym prądem wspólnie z jednej ładowarki, przy założeniach, które podał puntek, albo ja powyżej.
sudden jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Podtrzymanie pamięci - TRIPMASTER robertG7 Układ elektryczny i zapłonowy 17 21.05.2020 22:42


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.