Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Inne tematy

Inne tematy Motocyklowo

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07.04.2011, 21:50   #11
BartekJ


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Gliwice
Posty: 246
Motocykl: RD 07a i orange, ale biały-250 EGS
BartekJ jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 17 godz 17 min 25 s
Domyślnie

No to tak.. Rzeczywiście Motul 800 Offroad jest świetnym olejem. Parę dwusuwów mam, że tak to ujmę, na koncie ( nie mówię o Komarkach, tylko jakieś tam KTMy - dość wyżyłowane). A i leciwa cz cross 380 nie miała tendencji do przytarcia. Zawsze jeździłem na 8-setce.
Na Motulu nic złego się nie dzieje. Nagaru mało, bo dobry olej ma przesmarować i być wypluty przez wydech. Dlatego czasem, jak kto nie kręci dobrze manetą, ma zarzygany wylot z cylindra olejem. Banka 4 litry to koszt hurtowo ok. 180 zł.
Jednakże Simson nie jest aż tak wymagającym motorkiem. Jeśli użyjesz jakiegokolwiek markowego syntetyka, czyli wspomnianego wyżej Repsola, czy Castrola R2, to nic złego maszynie się nie stanie. A są po prostu tańsze.

Pozdrawiam .
BartekJ jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.04.2011, 17:05   #12
NaczelnyFilozof
 
NaczelnyFilozof's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2008
Miasto: Jeleśnia - Żywiec
Posty: 1,322
Motocykl: CZ 350/XL 600
NaczelnyFilozof jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 3 dni 23 godz 41 min 28 s
Domyślnie

No to tak

Syntetyki do demoludów się nie nadają. Zużyłem tego dwa litry na dystansie kilkuset km. Chyba za rzadkie. Bo silnik wyraźnie wydaje więcej metalicznych odgłosików.

Ja tam generalnie przelatałem 28 000km na czerwonym orlenowskim półsynenetyku. Fajnie się to pali. Tragedi z nagarem nie ma.
__________________
Naczelny Filozof
Cezet 350 '83 [z dwoniącym tłokiem] [bez kilku podkładek] [w kolorze Zielonego Trabanta]
Kymco Activ 50 ADV
NaczelnyFilozof jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.04.2011, 23:11   #13
BartekJ


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Gliwice
Posty: 246
Motocykl: RD 07a i orange, ale biały-250 EGS
BartekJ jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 17 godz 17 min 25 s
Domyślnie

Naczelny...Może miałeś silnik, który prosił w ten sposób o remoncik?
Zrobiona cz 125 model 516, na kiepskim oleju spawała cylinder z tłokiem na bank. Gdy zalać zachodnim syntetykiem moto szło jak wściekłe.
Z mniej wysilonych sprzętów to Jawą 350 TS pojeździłem na Aquili 2T MIX (pierwszy półsyntetyk polskiej produkcji, chyba z płockiej rafinerii, droższy ze dwa razy od dostępnych wówczas mineralnych) coś koło 12 tyś km. I mimo, że wał powinien umrzeć w okolicach 20 tyś km, to ja miałem nakulane ze 30. I potem jeszcze ludziska jeździli.
Jak silnik w dobrej kondycji, ciasno między cylindrem a tłokiem, to syntetyk dobrze mu zrobi. Byle nie do docierania. Na dotarciu lepszy mineralny.
BartekJ jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.04.2011, 13:24   #14
Stachu
 
Stachu's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2008
Miasto: Śląsk
Posty: 1,000
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Przebieg: rośnie
Stachu jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 3 dni 14 godz 36 min 3 s
Domyślnie

Popieram BartkaJ. Zawsze jak robię inaczej niż mi doradza to później żałuję...i muszę zrobić to jeszcze raz. Gdy już zrobię zgodnie z jego radą, działa. Sprawdziło się również w temacie olejów. Tak, przyznaję się
__________________
Pozdro
Stachu jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.04.2011, 13:30   #15
intr
 
intr's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2010
Miasto: Międzychód
Posty: 65
intr jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 dni 50 min 46 s
Domyślnie

Nie przywiązywałbym dużej wagi do oleju, jeżeli chodzi o simsona. Skup się bardziej na dobrym dopasowaniu części, które zwykle tylko wyglądają podobnie do oryginalnych. Tłoki mają nieprawidłowy kształt, okna w cylindrach nie są fazowane i wiele, wiele innych przypadłości. Żeby tymi sprzętami jeździć bezawaryjnie na dzisiejszych częściach, trzeba umieć to nie tylko złożyć, ale też poprawić np zarys tłoka. Silnik sima projektowano w latach, gdy ludzie jeździli na lux 10. Fabryczne luzy montażowe, jakość materiału z jakich zrobiony jest silnik uwzględniają dostępną wtedy jakość oleju. Do sprawnego silnika spokojnie wystarczy czerwony półsyntetyk z orlenu. Posiada API TC (miksol TA/TB) i dla silnika simsonka to jest szczere złoto. Jak nie znajdziesz oleju 2t, możesz od biedy lać mineralny silnikowy 10W-40 bardzo dobrze mieszając go z paliwem. Syntetyczne oleje z górnych pólek można mieszać w stosunku 1:100. Fabrycznemu silnikowi nic nie będzie.
intr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.04.2011, 14:10   #16
PUFF
Very Old Member ;)
 
PUFF's Avatar


Zarejestrowany: Jan 2004
Miasto: Kielce
Posty: 316
Motocykl: RD04
PUFF jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 dni 15 godz 25 min 9 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał intr Zobacz post
Fabrycznemu silnikowi nic nie będzie.
To juz nie jest fabryczny silnik. Fabryczny byl 50 ccm.
Jak jedziesz 9 kkm, to kup lepiej syntetyk. Odpadnie Ci rozbieranie i czyszczenie wydechu (jesli zdecydowalbys sie na jakiegos Mixola).

P.S. Masz teraz 60 ccm. Przy przerobce na 70 nie trzeba przypadkiem podpilowywac karterow?
__________________
Pawel RD04 '92
PUFF jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.04.2011, 16:49   #17
NaczelnyFilozof
 
NaczelnyFilozof's Avatar


Zarejestrowany: Sep 2008
Miasto: Jeleśnia - Żywiec
Posty: 1,322
Motocykl: CZ 350/XL 600
NaczelnyFilozof jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 3 dni 23 godz 41 min 28 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Elwood Zobacz post
Naczelny, zalewałeś silnik po remoncie, czy już przelatany?
W momencie zalania syntetykiem silnik miał jakieś 20 000 km po remoncie.

Obecnie silnik dochodzi do 30 000. I nie wiem czy robić kolejny szlif. Bo jak patrzyłem to lewy tłok ma delikatny luz w cylindrze. A prawy trzyma fajnie.

Nagar siedzi w wylocie i wydechu. Ale to jest norma. Ja nie kręcę tego silnika wielkoobrotowo.

Zawsze 1:40 półsyntetyk.
Świece zawsze czyste.

1:50 i 1:100 nigdy bym nie lał. Ci marketingowcy co piszą takie dane na butelkach oleju nigdy nie widzieli silnika z socjalizmu.
__________________
Naczelny Filozof
Cezet 350 '83 [z dwoniącym tłokiem] [bez kilku podkładek] [w kolorze Zielonego Trabanta]
Kymco Activ 50 ADV
NaczelnyFilozof jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.04.2011, 19:43   #18
intr
 
intr's Avatar


Zarejestrowany: Aug 2010
Miasto: Międzychód
Posty: 65
intr jest na dystyngowanej drodze
Online: 5 dni 50 min 46 s
Domyślnie

Skoro w okresie eksploatacji producent dla simsona przewidział 1:50 (zdaje się 1:33 dla okresu docierania) na oleju klasy miksola, to nie rozumiem dlaczego zalecasz stosować 1:40. Więcej oleju w paliwie zawala tłumik nagarem i efektywnie zubaża mieszankę jaka idzie przez dysze główną. 1:100 to nie wymysł marketingowców tylko samych konstruktorów tych silników dla olejów klasy castrol biolube (przykład z serwisówki) dostępnego w latach 90 - 91 (dzisiaj również) i tyczy się to zarówno simsona jak i MZ.

Skoro silnik przystosowano do pracy na miksolu w stosunku 1:50, to lejąc bardzo dobry syntetyczny olej, który smaruje lepiej nie potrzeba go aż tyle dla uzyskania tego samego efektu. Gdyby nie smarowały lepiej, to jaki jest w ogóle sens stosowania bardzo drogich odpowiedników miksola.

Generalnie te silniki posiadają system smarowania łożysk bazujący na wytrącaniu się oleju z paliwa. Bardzo dobre oleje nie wytrącają się mieszanki, więc cały ten system nie działa. Nadrabiają za to lepszymi właściwościami smarnymi w ogóle.

Jeżeli finanse nie grają roli na pewno nie zaszkodzisz kupując najdroższy dostępny olej. Ja Ci jednak radze poświęcić więcej czasu na pomiary wału w kłach, zarysu tłoka, okien cylindra, klasy gładkości szlifu cylindra zachowaniu fabrycznych luzów itp, itd i zajedziesz tam i z powrotem nawet na lux 10.

Cytat:
Napisał Elwood Zobacz post
Czuje intuicyjnie, że sprawa "rozwali" się o olej.
Gwarantuje Ci, że jeżeli zatrzesz silnik nie będzie to wina oleju. Stare DDR'owskie maszyny pojadą nawet na roślinnym

Ostatnio edytowane przez intr : 11.04.2011 o 20:06
intr jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Olej silnikowy ltd454 Regularne czynności serwisowe 222 15.05.2022 20:56
olej w prądnicy((( vinc18 Układ elektryczny i zapłonowy 12 17.02.2014 13:44
Olej w airboxie zbys Uklad paliwowy i wydechowy 4 02.11.2012 21:52
olej do olejarki bukowski Wszystko dla Afryki 10 12.07.2010 23:59


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.