Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Podróże. Całkiem małe, średnie i duże. > Szpej turystyczny - Produkty i Porady > GPS > Hardware

Hardware Opisy sprzętu, porady dotyczące wyboru...

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 27.12.2011, 12:38   #21
rambo
 
rambo's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2005
Miasto: Wrocław
Posty: 7,450
Motocykl: Nie mam już Afryki
rambo jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 dni 2 godz 39 min 26 s
Domyślnie

60 do 650 to porównanie XT do GS.
Dużo fajerwerków ale czy ta sama solidność..?
Narazie urządzenia za krótko na rynku by mozna bylo coś solidnego napisać, a wpisy ludzi którzy je mają, często jako pierwszą nawigacje na motocykl są jak kupienie bmw gs po 20 latach przerwy w jeździe motocyklem.
rambo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.12.2011, 17:22   #22
irokez
 
irokez's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: PragaPd
Posty: 34
Motocykl: 690
irokez jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 dni 3 godz 13 min 17 s
Domyślnie

@Mutomb

zmieniłem 60 csx na montanę bez aparatu, bo i ten i tak do niczego
- widoczność bez jakichkolwiek zarzutów
- przy Montanie zapomniałem o konieczności codziennego zapisywania śladu i kasowania bieżącego, z 8 k km tripu na wschód urządzenie bez problemu zapisało cały ślad
- u góry może być pn., lub kierunek jazdy, możesz to ustawić
- z MS nie miałem problemów, no może nie wszystkie dane program ściąga z navi, ale przecież Base Camp jest niczego sobie i free

przede wszystkim zacząłem wreszcie używać navi, jasne, wdług speców jest kiepski - nie ma nawigacji po śladzie i precyzyjnego planowania trasy na urządzeniu, pierwsze mi nie przeszkadza - sam sobie nawiguję po wyświetlonym śladzie, a propos trasy - jak muszę mieć bardzo precyzyjną to robię to w MS, lub www.motoplaner.de i wysyłam na wszelki wypadek jako trasę i po przekonwertowaniu jako ślad...

ale lepiej jechać na czuja - więcej funu :-)
irokez jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 27.12.2011, 19:37   #23
Mutomb


Zarejestrowany: Dec 2010
Miasto: Kalisz
Posty: 20
Motocykl: G650X-challenge
Mutomb jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 2 godz 42 min 34 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał rambo Zobacz post
60 do 650 to porównanie XT do GS.
Dużo fajerwerków ale czy ta sama solidność..?
Narazie urządzenia za krótko na rynku by mozna bylo coś solidnego napisać, a wpisy ludzi którzy je mają, często jako pierwszą nawigacje na motocykl są jak kupienie bmw gs po 20 latach przerwy w jeździe motocyklem.
Z tymi fajerwerkami jak to wiadomo roznie bywa. Niektore fajne ale bez wiekszosci moglbym sie zdecydowanie obejsc. Jak bedzie z solidnoscia to czas pokaze... Gdybym sie w koncu zdecydowal na Montane to chcialbym po kolejnych trzech latach uzytkowania miec tak dobre zdanie jak dzisiaj o mojej 60tce.


Cytat:
Napisał irokez Zobacz post
@Mutomb

zmieniłem 60 csx na montanę bez aparatu, bo i ten i tak do niczego
- widoczność bez jakichkolwiek zarzutów
- przy Montanie zapomniałem o konieczności codziennego zapisywania śladu i kasowania bieżącego, z 8 k km tripu na wschód urządzenie bez problemu zapisało cały ślad
- u góry może być pn., lub kierunek jazdy, możesz to ustawić
- z MS nie miałem problemów, no może nie wszystkie dane program ściąga z navi, ale przecież Base Camp jest niczego sobie i free

przede wszystkim zacząłem wreszcie używać navi, jasne, wdług speców jest kiepski - nie ma nawigacji po śladzie i precyzyjnego planowania trasy na urządzeniu, pierwsze mi nie przeszkadza - sam sobie nawiguję po wyświetlonym śladzie, a propos trasy - jak muszę mieć bardzo precyzyjną to robię to w MS, lub www.motoplaner.de i wysyłam na wszelki wypadek jako trasę i po przekonwertowaniu jako ślad...

ale lepiej jechać na czuja - więcej funu :-)
Tez lubie jezdzic na czuja i tu znowu ten dwa razy wiekszy ekran powoduje ze widocznosc lepsza i brak ciaglego przesuwania mapy w lewo i w prawo kiedy zastanawiam sie jaka droge obrac. Przy zmniejszeniu zooma wiele istotnych szczegolow lubi umknac . Czasem zdarza sie gdy pozniej przegladam slad ze ominalem jakis fajny skrot bo go po prostu nie widzialem.
Planowanie trasy z reguly robie w MapSource a jesli juz musze z nawigacji co w 60 jest strasznie upierdliwe ze wzgledu m. in, na wielkosc ekranu posilkuje sie mapa papierowa i punkty posrednie wklepuje recznie. Przy okazji planowania wrzucam takze same istotne waypointy zebym w kazdej chwili mogl uruchomic nawigacje bezposrednio do nich.
Nawigacja po sladzie aktywnym chyba jest? Rzadko z tego korzystam. Jesli bedzie na navi widoczny slad ktory zostal 2k km temu zapisany przy interwale np 2 sek to wystarczy mi rzut oka i sama "kreska" na ekranie. Bede sie jej po prostu trzymal. Piszesz, ze zapisany masz slad o lacznej dlugosci 8kkm. Wszystko fajnie bo 60tka tez to zrobi tyle ze ten slad nie bedzie w calosci widoczny na ekranie. Zbyt mala pamiec sladu aktywnego powoduje ze po jej zapelnieniu przy dodawaniu kolejnych punktow stare sa usuwane. Chcialbym to jakos przeskoczyc zachowujac szczegolowosc sladu gdyby jedynym rozwiazaniem bylo jego zapisanie w odbiorniku.
Co do Base Campa to musze w ogole sie z nim zapoznac .

Niektore stare rozwiazania sa najlepsze ale idzie tez nowe i czas isc naprzod. Kwestia tego czy to co nam teraz oferuja jest warte zachodu i pieniedzy ktorych wolaja .

Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam
Mutomb jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.12.2011, 08:44   #24
Miszel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał rambo Zobacz post
60 do 650 to porównanie XT do GS.
Dużo fajerwerków ale czy ta sama solidność..?
Narazie urządzenia za krótko na rynku by mozna bylo coś solidnego napisać
Nie bardzo mogę się z tym zgodzić. Od czerwca, kiedy pojawiła się w sprzedazy, Montana jest bardzo intensywnie testowana i rozwijana. Dość powiedzieć, że jak kupowałem ją na początku lipca jej firmware miał numer 2.40, a teraz już 3.70. U Garmina pracuje nad nią wydzielony zespół, który (o dziwo!!) reaguje na sygnały użytkowników - sam tego próbowałem. Na forum AT (i generalnie w PL) nie widać tego wszystkiego z powodu podstawowej i wielkiej wady Montany: CENY! Ale np. w US motocykliści rzucili się na nią jako na sprzęt który w ich mniemaniu jest idealny właśnie na enduro - wystarczy podejrzeć dyskusje choćby na advrider.com. Montana została pomyślana jako sprzęt do każdego rodzaju nawigacji (od samochodu do wody), choć przez Garmina jest nazywana nawigacją 'turystyczną' - a więc umieszczana jest w podobnej kategorii jak gpsmap 60/62, Oregony, Colorado, Dakoty, etc. Problem w tym, że Monatana jest ZA DUŻA i ZA CIĘŻKA do turystyki pieszej, czy rowerowej. Piesi i rowerzyści doceniając jej możliwości software'owe i hardware'owe nazywają ją przy tym "wielką cegłą" i skreślają ze swojej listy.
Tyle wstępu. Teraz pytania Mutomba:
To co napisał Irokez to prawda. Mogę to tylko rozszerzyć:
1. widoczność ekranu jest tym lepsza im większe słońce! W słońcu w ogóle niepotrzebne jest podświetlenie;
2. Ślady w Montanie to osobna bajka (piękna bajka!). Maksymalna ich wielkość to co prawda 10 000 punktów - podobnie jak w innych garminach, można samemu ustawić interwał (lub automatyczny, zmienny interwał). Ślad może być automatycznie zapisywany po wypełnieniu limitu, lub na "bazie dziennej". To ostatnie jest genialne - Montana ma kalendarz, w którym widać czy danego dnia był jakiś przebieg, czy nie. Wybierasz jakiś konkretny dzień i widzisz na mapie przebyty ślad, wbite wtedy waypointy i ew. zdjęcia z aparatu; do tego wszystiego można dodawać dłuższe komentarze, wygodnie wklepane na sporej klawiaturze.. Czyli robi się z tego normalny dziennik podróży - świetna rzecz na dłuższe wyprawy. Zapisane ślady można wyświetlać na mapie równocześnie, w różnych kolorach (do wyboru kilkanaście) - ograniczeniem jest tylko czytelność mapy. Można nawigować wg wyznaczonej, routowalnej trasy i mieć dodatkowo widoczne inne ślady - wynikają z tego duże możliwości dla planowania ale to osobny spory temat.
3. Irokez nie wspomnial o skrótach. To jest troche podobne do skrótów w Windowsach. Są to dowolne komendy, czasami dość rozudowane, które podpinasz pod ikonkę (dużo do wyboru) i umieszczasz właściwie w dowolnym miejscu menu. Pozwala to na wyciągnięcie jakiś twoich ulubionych komend z głębi rozgałęzioneych menu gdzieś "na wierzch", do częstego użycia. To też osobny temat.
4. Mapsource - Montana wpsółpracuje bez problemu. Ale ponieważ Garmin porzucił rozwój MS na rzecz Basecampa, to polecam przestawienie się na ten drugi. Zwłaszcza, że lepiej się nadaje do "naszych" celów!

Nie rozumiem natomiast tego co napisał Irokez, że nie ma nawigacji po śladzie - jak to nie ma? Jest przecież! A "precyzyjne planowanie trasy w urządzeniu" też jest, jak najbardziej, tyle że nie tak wygodne jak na kompie (tu Irokez ma rację). Ale to kwestia małego ekranu, niczego więcej. Na gpsmap 62 jest jeszcze gorzej - właśnie ze względu na wielkość ekranu, bo poza tym to też bardzo dobra nawigacja.
Uff, chyba wyczerpująco...
Zdrówko,Miszel

Ostatnio edytowane przez Miszel : 28.12.2011 o 08:51
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.12.2011, 13:17   #25
Mutomb


Zarejestrowany: Dec 2010
Miasto: Kalisz
Posty: 20
Motocykl: G650X-challenge
Mutomb jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 2 godz 42 min 34 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Miszel Zobacz post
2. Ślady w Montanie to osobna bajka (piękna bajka!). Maksymalna ich wielkość to co prawda 10 000 punktów - podobnie jak w innych garminach, można samemu ustawić interwał (lub automatyczny, zmienny interwał). Ślad może być automatycznie zapisywany po wypełnieniu limitu, lub na "bazie dziennej". To ostatnie jest genialne - Montana ma kalendarz, w którym widać czy danego dnia był jakiś przebieg, czy nie. Wybierasz jakiś konkretny dzień i widzisz na mapie przebyty ślad, wbite wtedy waypointy i ew. zdjęcia z aparatu; do tego wszystiego można dodawać dłuższe komentarze, wygodnie wklepane na sporej klawiaturze.. Czyli robi się z tego normalny dziennik podróży - świetna rzecz na dłuższe wyprawy. Zapisane ślady można wyświetlać na mapie równocześnie, w różnych kolorach (do wyboru kilkanaście) - ograniczeniem jest tylko czytelność mapy. Można nawigować wg wyznaczonej, routowalnej trasy i mieć dodatkowo widoczne inne ślady - wynikają z tego duże możliwości dla planowania ale to osobny spory temat.

Zdrówko,Miszel
Dzieki za wyjasnienia. Jesli chodzi zatem o slad aktywny to podejrzewam ze jest identycznie jak w 60Csx, po przekroczeniu 10tys pkt przy dalszym zapisie te poczatkowe sa usuwane. Jak wyglada zapis manualny/automatyczny po przekroczeniu pamieci czyli gdy slad aktywny osiagnie 100%. 60tka zapisywala dalej ten slad na karcie ale nie dalo sie nic z nim zrobic (wyswietlic/podejrzec) na odbiorniku. Dopiero w domu w Mapsource byl widoczny caly. Zapis sladu aktywnego do pamieci odbiornika powodowal jego dosc mocne uproszczenie. Wycinalo kupe pkt. Jak to jest w Montanie? Czy jesli mam ustawiony interwal np co 1sek to przy automatycznym badz recznym zapisie takiego sladu do pamieci odbiornika zostanie on tak zapisany i wyswietlony na odbiorniku? Bedzie widoczny dopoki nie usune go z pamieci odbiornika?

Jak to jest z tym autorutingiem w profilu samochodowym/motocyklowym. Bardzo nie lubie nawigowac w 3d a po drogach twardych tez jezdze. Lubie widziec dokladnie to co na mapie w mapniku. Da sie nawigowac (autorouting) tak jak w 60tce w widoku 2D?

Pozdrawiam i z gory dziekuje
Mutomb jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.12.2011, 13:57   #26
Miszel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Po wypełnieniu limitu punktów ślad jest automatycznie zapisywany do pliku, po czym zaczyna się "nabijanie" nowych 10 000 punktow. Niczego nie tracisz. Prawde mowiac nigdy mi sie nie zdarzyło zapełnienie tego limitu w ciągu jednego dnia! Interwał możesz ustawić: 1. co zadaną ilość czasu, 2. co konkretny przebyty dystans i 3. automatyczny, ale zmienny interwał (ja uzywam tego, wg mnie najlepiej sie sprawdza). Zapisane ślady oczywiście możesz wyświetlać, lub nie - wg twojego uznania. Ślad nie jest upraszczany przy zapisie. Ze względu na późniejsze odszukiwanie bardzo dobrym pomysłem jest ustawienie automatycznego zapisywania śladu w kawałkach jednodniowych tzn. pierwsze uruchomienie gps-a danego dnia powoduje automatyczne zapisanie do pliku śladu z dnia poprzedniego. Pisałem już zresztą o tym. W Montanie masz kalendarz w układzie miesięcznym - dni w których coś się działo masz zaznaczone i wystarczy pacnięcie w dany dzień, żeby otworzył się ślad z tego dnia, waypointy które wtedy zaznaczyłeś, zdjęcia które cyknąłeś. To się doskonale sprawdza i docenia po powrocie do domu.

2D/3D - można ustawić oba tryby, wg uznania. Ponadto Montana może wyświetlać mapy pionowo, lub poziomo. Ma czujnik i automatycznie obraca mapę w zależnosci od tego jak zamontujesz gps-a. To położenie można na szczęście także wymusić - zdarzało mi się na zakrętach (mimo istnienia siły odśrodkowej) że mapa 'przekręcała' mi się na chwilę - wkurzające.
Zdrówko,
Miszel
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.12.2011, 16:05   #27
Bartasso


Zarejestrowany: Sep 2010
Miasto: Poznań/Złotów
Posty: 355
Motocykl: CRF1000/CRF300
Bartasso jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 15 godz 57 min 55 s
Domyślnie

a wtrącając się do tematu czy warto dopłacać do 650 skoro 600 jest sporo tańsza?
__________________

Bartasso jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.12.2011, 17:32   #28
Mutomb


Zarejestrowany: Dec 2010
Miasto: Kalisz
Posty: 20
Motocykl: G650X-challenge
Mutomb jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 2 godz 42 min 34 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Bartasso Zobacz post
a wtrącając się do tematu czy warto dopłacać do 650 skoro 600 jest sporo tańsza?
Roznica miedzy tymi dwoma modelami to aparat 5mpx. Jesli Ci potrzebny.... Jego jedyna zaleta jest to ze przy "cykaniu" fotek dorzuca koordynaty. Zdjecia podobno gorsze niz z dobrej komorki.
Mutomb jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 28.12.2011, 22:34   #29
irokez
 
irokez's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: PragaPd
Posty: 34
Motocykl: 690
irokez jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 dni 3 godz 13 min 17 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Miszel Zobacz post
Nie rozumiem natomiast tego co napisał Irokez, że nie ma nawigacji po śladzie - jak to nie ma? Jest przecież! A "precyzyjne planowanie trasy w urządzeniu" też jest, jak najbardziej, tyle że nie tak wygodne jak na kompie (tu Irokez ma rację). Ale to kwestia małego ekranu, niczego więcej. Na gpsmap 62 jest jeszcze gorzej - właśnie ze względu na wielkość ekranu, bo poza tym to też bardzo dobra nawigacja.
ślad - wrzucasz dowolny z kompa, widzisz go, jedziesz po nim, ale jak zjedziesz to urządzenie nie każe Ci wracać do śladu, sam musisz do niego wrócić; poza tym nawigując po śladzie navi nie wyświetla ile km/min pozostało do celu

precyzyjne planowanie trasy - to zarzut cytowany za Rambo z innego forum, chodzi o to, że nie można ustawić trasy tak by nie wjeżdżać na główną drogę tylko jechać samymi bocznymi, nie mam doświadczenia z innymi navi, może Rambo ...
irokez jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 29.12.2011, 08:09   #30
Miszel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał irokez Zobacz post
ślad - wrzucasz dowolny z kompa, widzisz go, jedziesz po nim, ale jak zjedziesz to urządzenie nie każe Ci wracać do śladu, sam musisz do niego wrócić; poza tym nawigując po śladzie navi nie wyświetla ile km/min pozostało do celu
Ale tak jest przecież w każdej nawigacji! Nawigacja "po śladzie" z natury rzeczy zawsze wygląda tak: masz na ekranie narysowaną kreskę śladu, widzisz swoje położenie względem niej i jak chcesz, to się tego trzymaj, a jak nie to nie.. Jednak w razie zjechania z kreski śladu nie dostaniesz żadnych komend ani ostrzeżeń, tyle tylko że widzisz to na ekranie. Można natomiast zrobić co innego: na wyświetlonym śladzie można wbić waypointy w jakiś krytycznych miejscach (skrzyżowania, zjazdy z głównej drogi, etc.) i uruchomić alarmy o zbliżaniu się do tych punktów. Wtedy masz namiastkę "normalnej" szosowej nawigacji. Ale czy jest w ogóle sens w to się bawić?
Montana, owszem, pokazuje ci ile masz do punktu końcowego tego śladu.

@ kolasek77
Nie mam pojęcia czy Montana kupiona w US i PL czymś się różni. Podejrzewam (ale nie jestem pewien!), że niczym: w firmware, w setupie, jest tak dużo egzotycznych języków do wyboru, że wydaje mi się że Garmin robi tą samą wersję na cały świat. Pomijam kwestię zakupu Montany z załadowaną (za dopłatą) mapą Europy lub USA.

@ ATomek - pytałeś na , ale odpowiadam hurtem
Nie znam zumo660 i na pewno nie jestem wskazać szczegółowych różnic z Montaną. Ale jedna ogólna różnica jest dość widoczna:
1. Zumo660 to w gruncie rzeczy nawigacja samochodowa (z jej ergonomią poruszania się po szosach), odpowiednio "utwardzona" (woda i wibracje) i prawdopodoobnie z paroma ficzerami przydatnymi na motur.
2. Montana to typowa nawigacja turystyczna (z jej ergonomią korzystania z map topo i rastrowych i ogólnie bardziej "off"), tyle że swoimi rozmiarami bardzo 'wzdęta'.

Jedyna konkretna i szczegółowa różnica którą widzę z powyższego, to:
zumo po wyciągnięciu z uchwytu popracuje na akumulatorze ze 2 godziny, a Montana kilkanaście godzin, przy czym mozna u niej zamiennie stosować oryginalny aku lub paluszki AA.
Co do reszty cech to pytaj właścicieli zumo, bo ja się nie podejmuję.
Zdrówko,
Miszel
  Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Montana- kabel do zasilania Michal Zastosowanie praktyczne 9 05.11.2013 10:04
Garmin Oregon (Montana, 62, ... ) - oprogramowanie subiektywnie idealne sowizdrzal Zastosowanie praktyczne 15 27.08.2013 11:14


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 09:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.