Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Układ elektryczny i zapłonowy

Układ elektryczny i zapłonowy Montaż, demontaż oraz kontrola elementów jak: alternator, akumulator, regulator napięcia, CDI, okablowanie, światła, bezpieczniki, przełączniki, światła stopu, czujnik nóżki bocznej, wiatraki, klaksony, tripmastery, kontrolki, rozruszniki i kierunkowskazy.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 31.08.2009, 10:06   #71
klanol
:O
 
klanol's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: warszawa
Posty: 683
Motocykl: RD07
Przebieg: 38000
Galeria: Zdjęcia
klanol jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 dni 21 godz 22 s
Domyślnie

to coś źle porobiłeś najwyraźniej. zobacz po schemacie i podziałaj miernikiem musi działać
__________________
:O
klanol jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.08.2009, 19:46   #72
paku
 
paku's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 692
Motocykl: chwilowo rower
Galeria: Zdjęcia
paku jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 20 godz 20 min 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał chomik Zobacz post
Ostatnio przy nadpalonej wtyczce regulatora przestawała mi pracować pompa jak jechałem na światłach i trąbienie było słabe, ale napięcie było w porządku.... miernik LED pokazywał wszystko gitarra. To tak ku przestrodze....
Ja tam na prezydent się nie wybieram, ale z elektryką trochu miałem do czynienia i coś tak miarkuje ze sprawdzając napięcie to można tylko dowiedzieć się że już jest padnięty. Problemem jest natężenie prądu a nie napięcie, tak se myśle.

Druga sprawa jaka mi przychodzi do głowy (a pomijana zupelnie) to kwestia faz napięcia na zółtej trójce kabelków.
Chodzi sie o to ze jak fazy są za bardzo rozjechane /przesunięcie lub róznica napięć/ to regulator naprawde ma co robić/, i tak se myśle że,ok regulatory padają bo muszą, a problem jest w ich zasilaniu z alternatora.

Czy ktoś kiedykolwiek sprawdzał co daje alternator /chyba raczej prądnica trójfazowa, ale sie nie wypowiadam/ po awarii regulatora.

Sprawdzał to znaczy podłączył miernik pokazujący przesunięcie fazowe.
paku jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.08.2009, 20:56   #73
LukaSS
 
LukaSS's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Biała Podl./Warszawa
Posty: 368
Motocykl: Afryka? Nie, dziękuję. ;)
Przebieg: 60000
LukaSS jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 1 godz 37 min 9 s
Domyślnie

PKU, a tak naprawdę to ile osób mierzy napiece na fazach kiedy padnie regulator? Padł to padł. Kupuje sie nowy regler i git.
Tego przesunięca to ja nawet nie mierze, bo tylko lekko sie orientuję co to, ale napiecie często.


A ten patent z chłodzeniem to widziałem w XTZ już parokrotnie. Podobno się sprawuje dobrze, ale w ST robią większe otwory.
__________________
Yamaha XTZ 800 Super Tenere

Ostatnio edytowane przez LukaSS : 31.08.2009 o 21:10
LukaSS jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.08.2009, 21:32   #74
Kazmir
 
Kazmir's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,742
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 7 godz 1 min 55 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał pku Zobacz post
Ja tam na prezydent się nie wybieram, ale z elektryką trochu miałem do czynienia i coś tak miarkuje ze sprawdzając napięcie to można tylko dowiedzieć się że już jest padnięty. Problemem jest natężenie prądu a nie napięcie, tak se myśle.

Druga sprawa jaka mi przychodzi do głowy (a pomijana zupelnie) to kwestia faz napięcia na zółtej trójce kabelków.
Chodzi sie o to ze jak fazy są za bardzo rozjechane /przesunięcie lub róznica napięć/ to regulator naprawde ma co robić/, i tak se myśle że,ok regulatory padają bo muszą, a problem jest w ich zasilaniu z alternatora.

Czy ktoś kiedykolwiek sprawdzał co daje alternator /chyba raczej prądnica trójfazowa, ale sie nie wypowiadam/ po awarii regulatora.

Sprawdzał to znaczy podłączył miernik pokazujący przesunięcie fazowe.
1 W układach ładowania z alternatorem problemem jest napięcie nie prąd.
Widziałeś gdzieś taki układ z regulatorem takim jak występował w klasycznych prądnicach? Podobno alternator sam dostosowuje prąd ładowania adekwatnie do obciążenia

2
Co kąkretnie masz na myśli mówiąc: "rozjechane / przesunięte"
Czym to chcesz sprawdzić - jak pomierzyć ?
Oczywiście jest miernik przesunięcia fazowego, ale jeszcze do szczęścia przydałby się generator impulsów. Wchodzimy na drogę laborki to chyba moim zdaniem za wysokie progi na zwykły układ ładowania. Znasz tolerancję takiego pomiaru dla AT?, ale ja nie jestem elektrykiem - prezydentem też nie
Kazmir jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 31.08.2009, 22:17   #75
paku
 
paku's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 692
Motocykl: chwilowo rower
Galeria: Zdjęcia
paku jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 20 godz 20 min 37 s
Domyślnie

Chodzi mi ogólnie o to że to natężenie prądu GRZEJE kable - musi płynąć odpowiednio dużo żeby się zagrzał - dla danego przekroju kabla.

Ale wracają do Afri to właśnie spędziłem godzinkę z miernikiem i napisze co zaobserwowałem. Nie mam jeszcze rozwiązania, ale ewidentnie coś tu jest źle zaprojektowane /obawiam się że raczej za bardzo uproszczone z założeniem że jakoś będzie działać/.

Po pierwsze kilka technikalii bo nie chce mi sie rysowac.
Prąd zmienny to chyba wiecie co to jest, w idealnym przypadku mamy symetryczną sinusoide ze "srodkiem-poziomem" w 0V.
Po drugie taka sinusoida ma parametr ktory nazywany jest wypełnienieniem. Wypełnienie jest ważne pokazuje w uproszczeniu ile mocy można pociągnąć z takiego pronda.

A co mi wyszło:

1. Primo - układ potwornie sie grzeje bez specjalnego poboru prądu /ładowanie naładowanego aku, dzisiaj jeździłem, max. 1A. - WD40 odparowało jakby coś sie jarało, aż sie przestraszyłem/
- wniosek w układzie prądnicy i regla stale płynie bardzo duży prąd (tak na moje oko żeby zagrzać te kable to trzeba z 20-30A), na pewno miedzy fazami. Musze poczytać o takich prądnicach ale nie jest to chyba typowe. Bardzo podobny, jak nie ten sam, silnik jest w Hondzie Shadow. Nie wiem czy chlopaki mają takie problemy jak nie to zaraz bym zobaczył czy nie mają innej prądnicy lub alternatora prądu stałego.
2. Nawet bez obciążenia nasz prąd zmienny (na żółtych), a dokładniej jego napięcie, ma składową stałą ok. 2V - przy amplitudzie zmiennego 4V to bardzo dużo. (sinusoida nie leży symetrycznie na 0V - było by +-4V tylko zmienia sie od np. -2V do +6) to duża lipa. Wypełnienie jest przyzwoite ok 55%. czyli jest w miarę ładna.
3. Jaja sie zaczynają jak włączyłem swiatła. Składowa stała wzrosła do 6V napęcie zmienne wiec do ok. 10V (to już powinniście wiedziec dlaczego).
chyba pod obciążeniem zaczyna świrować prądnica. No i niezły numer mianowicie wypełnienie wzrosło z ok.55% do 80%.

tyle wiem narazie teraz ide pogadać z panem goglem, może coś mądrego powie.

Ogolnie to ten układ jest bardzo kiepski, i to nie wina reglera ze pada tylko projektu. To musi sie padaść co jakis czas, dobrze ze to padają regulatory a nie uzwojenia prądnicy - to by były jaja. Po drugie nie mam żadnej wiedzy o prądnicach trójfazowych musze doczytać.

Ale coś wymyślimy, tak nie może być, a może coś wiecie o jakiś rozwiązaniach co bym nie siedział po nocach ?

No dobra, poczytał i wniosek jest taki że - PRZESRANE.

Prądnica musi mieć odbiornik bo się spali, wiec jak nic nie bierze prądu to regulator ma taką konstrukcje że zwiera ja do masy (stąd te grzejące się kable), a ile wachy idzie na to grzanie, bezsens zupełny.

Rada nr. 1 - zawsze jeździć na światłach, zamontować podgrzewane siedzenie i manetki, telewizor kolorowy i suszarkę do włosów.

W skrócie: układ pada jak nie ma co napędzać - brać prądu ile wlezie !!!

Ide gadać z gogelem dalej.

A i mam ze dwa schematy regulatorów jakby się komuś nadały to mogę wrzucić, jeden jest fajny bo pozwala ustawić napięcie przy jakim ma być zwarcie do masy, można oszczędzać regler i prądnice kosztem akumulatora - ten łatwiej wymienić

A i jeszcze jedno: takie objawy jak - nieładowanie, gotowanie aku, czy napięcie 20v i inne takie całkowicie pasują do tej konstrukcji.

najlepiej jakby poszukać alternatora do naszej Afri ale chyba tak łatwo to nie będzie ....

Ogólnie to jest rozwiązanie sprzed 50 lat .... może syrena, może pierwsze maluchy, no i warszawa pewnikiem.

Następna uwaga:

CAŁKOWITY ZAKAZ URUCHAMIANIA SILNIKA KIEDY REGULATOR NIE JEST PODŁĄCZONY /PRZYKRĘCONY/ DO RAMY.

Brak możliwość oddania mocy do masy załatwi szybko albo regler albo prądnice.

A tu ciekawostka moim zdaniem bardzo warta spróbowania.

http://www.reg_mot.republika.pl/index.html

Jak znam świat to polski bedzie chodzil długo.
Dla nas ten 7 przewodowy.

A dlaczego 7 przewodowy, bo:

3 fazy
2 wejście testowa napięcia akumulatora (kontrola napięcia jak trzeba to zwiera nadmiar do masy)
2 wyjście 12V

Ogólnie to prawie każdy o takiej konfiguracji będzie pasował, dlatego nie warto kupować od afri tylko kupić co jest tanio i z sensem na allegro, od dowolnego moto.

Ostatnio edytowane przez wieczny : 25.11.2010 o 00:00
paku jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.09.2009, 11:46   #76
Dzieju
Administrator

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 8,462
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 5 dni 3 godz 36 min 39 s
Domyślnie

widzę że praca domowa odrobiona
Kiedyś sobie sprawdziłem wpływ odbiornikow pradu na temperaturę regulatora.
No i wyszło że jak nic nie jest powłączane regulator robi się cieplejszy , natomiast po właczeniu wszelkich odbiornikow jego temp wyraźnie spada.
Swoja drogą to kichowate rozwiązanie.
Paku jak możesz to podeslij mi schematy regulatorów afrykańskich.
Ten regulator z linka to drogawy jest a ciekawe czy mocniejszy od oryginału AT.
__________________
AT03

Ostatnio edytowane przez Dzieju : 07.02.2013 o 07:54
Dzieju jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07.09.2009, 11:57   #77
paku
 
paku's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 692
Motocykl: chwilowo rower
Galeria: Zdjęcia
paku jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 20 godz 20 min 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Dzieju Zobacz post
No i wyszło że jak nic nie jest powłączane regulator robi się cieplejszy , natomiast po właczeniu wszelkich odbiornikow jego temp wyraźnie spada.
Swoja drogą to kichowate rozwiązanie.
Pku jak możesz to podeslij mi schematy regulatorów afrykańskich.
Ten regulator z linka to drogawy jest a ciekawe czy mocniejszy od oryginału AT.
Podeśle ale odezwij sie na email.

Co do temp to tak jest, i wynika z konstrukcji (ciężko uniknąć) ale moje uwagi na ten temat zostały ogolnie tu zjechane wiec się nie wypowiadam.
paku jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.09.2009, 11:18   #78
Lepi


Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Poznań
Posty: 5,596
Motocykl: 690 Enduro
Lepi jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 9 godz 46 min 52 s
Domyślnie

Hej Pku, cieszę się, że zgłębiłeś temat. Ja zrobiłem to kilkanaście lat temu. W końcu elektronika to mój (niepraktykowany) zawód.
Mi nie chciało i się aż tyle pisać na ten temat ale skoro zacząłeś...
Mogę tylko potwierdzić, co zresztą robiłem wielokrotnie, że prądnica cały czas generuje taką samą moc i gdzieś ją trzeba zamienić w ciepło.
To rozwiązanie jest stare ale proste i stosowane do dziś. I działa niezawodnie w wielu motocyklach. Wiec niema co narzekać, że takie wybrano da Afyczki.

Przesunięciami fazowymi i harmonicznymi i czym tam jeszcze nie musisz się przejmować. Przesunięcie fazowe zależy od fizycznego rozmieszczenia uzwojeń i ono nie ma prawa się zmienić. Zniekształcenia sinusoidy pochodzą od regulatora i prostownika. Są naturalną konsekwencją. W ogóle się tym nie przejmuj.

Można długo teoretyzować. Nie mam Afryki i nie miałem. Jednak pokuszę się postawić pewna hipotezę:
Problemem w afryce mogą być grzejące się przewody. Te które czasem lutujecie. Sam fakt grzania nie jest problemem bo odbiera część mocy i teoretycznie ułatwia życie reglera.
Problem pojawia się, gdy wskutek podwyższonej temperatury dochodzi dochodzi do korozji połączenia i zaniku przepływu poprzez jedna z faz. Dla takiego układu niesymetryczność jest dużym problemem.
Otóż uważam, że to nie regulator się psuje a prostownik. Przy braku jednej z faz wzrasta obciążenie pracujących diod prostowniczych. Mogą tego nie wytrzymać.

Co do temperatury regulatora to dodatkowe chłodzenie nie pomoże. Takie układy mogą spokojnie znosić temperaturę do 70 stopni a więc wręcz parzyć.
Koniec hipotezy

Reasumując polecam utrzymywanie w zdrowej kondycji połączeń prądnica - regulator - masa pojazdu. Zdrowy akumulator też jest ważny ale niema go co przeceniać.

Kilka sprostowań
Prądnica się nie spali jeśli będzie nie podłączona. Jeśli obwód nie będzie zamknięty to nie płynie prąd wiec nie wydziela się moc itd. Ewentualnie mogłoby nastąpić uszkodzenie izolacji ale w to nie wierzę.

Maluchy na pewno a syrenki pewnie też miały jednak całkowicie inne rozwiązania.
__________________
"A jeśli nie znajde w swej głowie rozumu to paszport odnajde w szufladzie..."
Lepi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.09.2009, 11:38   #79
paku
 
paku's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 692
Motocykl: chwilowo rower
Galeria: Zdjęcia
paku jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 20 godz 20 min 37 s
Domyślnie

Lepi,

Dzięki za uwagi, zupełnie nie jestem od prądnic wiec musiałem trochę poczytać i tak sie do-umieć - co nie znaczy wiem teraz wszystko. Kilku spraw nie bylem pewien (np. jak zachowuje sie prądnica bez obiążenia), teraz mi się rozjaśniło.
Co do faz to miałem takie podejrzenie (że regler może nie wytrzymać przy zaniku jednego z napięć),ale już mi przeszła chęć do dyskusji w międzyczasie, wiec tematu nie poruszałem.
Nie pomaga mu pewnie też zmiana rezystacji-czy może impedancji na złączach wtyczki podczas pracy - napięcie ma do 200Hz - a ile razy na sekunde pogarsza sie kontakt wtyczki to nikt nie wie,

Kable to problem też to tak widzę, co więcej nie da się ich wymienić na całym odcinku (zalane wchodzą do regulatora), z drugiej strony jak najbardziej - ich grzanie pomaga trochę regulatorowi - ale też powoduje jego awarię przy przegraniu wtyków = urata/pogorszenie kontaktu (też kiepskich - słabo trzymają).
Ogólnie poza polutowaniem i obciążaniem ukladu chyba nic wiecej na prosto nie da się zrobić.

To co mnie ciekawi to tylko to dlaczego w innych moto jest ok. Nie wierzę że sprawa rozbija się o średnicę kabla i kiepskie wtyczki (ale może tak być).

Trochę miałem do czynienia z napędami prądu stałego - wysokoprądowymi.
I takie sprawy jak średnica, materiał, czy sposób plecenia kabla a nawet zmiana powierzchni styku złącz (bardzo ważne) mają tam dramatyczne znaczenie - szczególnie dla sprawności (i temperatury = trwałości).

Ale w każdym razie jeszcze raz dzięki, trochę się poduczyłem i upewniłem.
paku jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09.09.2009, 11:52   #80
Lepi


Zarejestrowany: Jun 2008
Miasto: Poznań
Posty: 5,596
Motocykl: 690 Enduro
Lepi jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 2 tygodni 9 godz 46 min 52 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał pku Zobacz post
Lepi,
...
To co mnie ciekawi to tylko to dlaczego w innych moto jest ok. Nie wierzę że sprawa rozbija się o średnicę kabla i kiepskie wtyczki (ale może tak być).
...
Odpowiedź jest naprawdę prosta. Inne stare konstrukcje też tak mają!
Dawno temu, elementy półprzewodnikowe były drogie. Zwłaszcza te dużej mocy. Popatrz kiedy powstał projekt Afryki. Używano zatem elementów o bardzo małym marginesie (zapasie) mocy. Każde pogorszenie warunków pracy jest zabójcze.
A że w Afryce instalacja jest częściej narażona na brud, wodę itd to nic dziwnego, że częściej pada.

W kacie regulator mam w najniższym możliwym miejscu. Kostka do niego jest zaraz pod spustem oleju więc jest zawsze tłusta. Jest jednak hermetyczna. To wszystko maczam często w wodzie, czasem nawet słonej. Piszę to po to aby pomysły przenoszenia regulatora, chłodzenie go wiatrakami i inne uznać za niecelowe.
Polutować, zaizolować taśmą samowulkanizującą, koszulka termokurczliwa na to, jeździc na światłach niczym się nie przejmować

Pozdrawiam.
__________________
"A jeśli nie znajde w swej głowie rozumu to paszport odnajde w szufladzie..."
Lepi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Przypalona wtyczka hero Układ elektryczny i zapłonowy 53 26.07.2021 22:01
Czarny kabelek z reglera sambor1965 Układ elektryczny i zapłonowy 8 30.09.2010 13:14
Wtyczka do pompy potrzebna sambor1965 Uklad paliwowy i wydechowy 2 21.09.2010 23:11
okablowanie reglera Vooytas Układ elektryczny i zapłonowy 3 30.06.2008 20:36


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 03:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.