Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08.09.2020, 15:13   #71
Wegrzyn
 
Wegrzyn's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2009
Miasto: Monschau / Radoszewice
Posty: 1,625
Motocykl: RD07
Przebieg: 42000
Wegrzyn jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 14 godz 34 min 57 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał ablos78 Zobacz post
Od 7 lat pale w kominkach na pelet i jestem zadowolony. Jak masz jakies pytania to wal smialo.
__________________
Wegrzyn jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08.09.2020, 19:25   #72
Nynek
 
Nynek's Avatar


Zarejestrowany: Dec 2014
Miasto: Myślenice
Posty: 598
Motocykl: nie mam AT jeszcze
Nynek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 3 dni 10 godz 25 min 38 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał matjas Zobacz post
z kurzem się nie zgodzę. po lecie powinniśmy zatem umrzeć.
stosuj filtr przed turbiną poza tym.

co do samego wymiennika - masz nieregulowane palenisko więc musisz mieć nie bufor a zawór bezpieczeństwa, który dopuszcza zimną wodę w wymiennik po przekroczeniu temperatury. taki zawór działa niezależnie od jakiegokolwiek zasilania i nie ma z tym problemu - chyba, że ktoś ma tak jak ja i nie może doprowadzić bieżącej wody do wymiennika
ale dalej możesz założyć prosty układ prostownik, aku i przekaźnik 230V z przetwornicą. po odcięciu sieci przekaźnik zrzuca Ci zasilanie na przetwornicę i masz zasilanie na pompę - to ważne. u nas często nie ma prądu i jak masz rozhajcowany piec zwłąszcza w nocy to zanim puścisz cycka może się gotować

moc odbiorczą kaloryferów też musisz dopasować - musi być znacznie więcej niż masz na wymienniku bo tego NIE DA się tak regulować jak myślisz bazując na swoim doświadczeniu z gazem czy normalnym kotłem. nie zakręcisz tych kaloryferów bo musisz mieć odbiór cały czas.

pewnym rozwiązaniem jest bufor jako odbiornik tylko musisz mieć termostat bo nie chcesz przecież grzać bufora zanim pojawi się nadwyżka temperatury, prawda?
potem jako źródło bufor jest taki se do kaloryferów... bo on się nadaje do niskotemperaturowych odbiorników - tzn głównie. temat rzeka....

ja kombinuję w tym roku jak zrobić grzejniki na piętrze MAJĄC otwarte naczynie przelewowe - chyba zastosuję wymiennik płytowy ale mam zadaszać taras to może znowu to oleję

a dzieciaka przyzwyczajaj do NIEgrzania w nocy.
moi nad ranem mają po 13-15stC w pokojach i ZERO jakiegokolwiek chorowania. daj Boże każdemu.

m
Generalnie nie chcę przekombinować tego układu, jak najmniej automatyki. Wkład mam z dodatakową wężownicą do schładzania plus zawór pływakowy dopuszczający wodę do zbiornika wyrównawczego i powinno wystarczyć. Dom mam dobrze ocieplony i grzejniki w cale nie muszą grzać w wysokiej temperaturze, bo teraz na tym wymienniku jak złapią 50 stopni to jest święto przy mocnym hajcowaniu. Są dobrane z dużym zapasem mocy. Poprzez bufor chcę zapewnić w miarę równomierne utrzymanie temperatury w domu. Tzn po robocie ogień nagrzać bufor i niech chodzi w nocy i rano z niego. Jest dużo niewiadomych co do zastosowania armatury sterującej także na razie nie będę zabudowywał tak aby była możliwość eksperymentowania w zaworach mieszających itp.
Nie możesz podnieść tego naczynia w zbiorczego gdzieś wyżej tak aby grzejniki na piętrze chodziły w tym układzie otwartym. Kolejny wymiennik to kolejna pompa.
Nynek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.09.2020, 08:58   #73
przemo77390


Zarejestrowany: Jan 2015
Miasto: Warszawa
Posty: 1,835
Motocykl: inne moto
przemo77390 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 2 godz 33 s
Domyślnie

No to teraz nie wiem czy jest jakikolwiek sens montowania kozy z systemem dogrzewania, czy nie postawic suchej kozy dla klimatu.

https://www.money.pl/gospodarka/zaka...48815808a.html

Jak zwykle przepis tak skonstruowany ze sa niedomowienia. Tylko jak sie ma 2 systemy grzewcze np. gazowy glowny i kominkowy/kozowy to chybai tam daje to furtke do interpretacji na korzysc poborcy mandatowego.

"Ponadto tam, gdzie to właśnie tylko kominek może dać w danym domu ciepło, zakaz nie obowiązuje również w dni z zanieczyszczonym powietrzem. Mieszkańcy Mazowsza alertami mają być powiadamiani, czy zanieczyszczenie przekroczyło 50 ug na metr sześcienny, czy tak się nie stało."
przemo77390 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.09.2020, 09:33   #74
El Komendante
Banned


Zarejestrowany: Oct 2015
Miasto: Przystanek Oliwa
Posty: 350
Motocykl: Lublin Autobus
El Komendante jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 2 dni 12 godz 52 min 56 s
Domyślnie

Palenie dobrze wysuszonym drewnem opałowym, to najbardziej ekologiczny wariant ogrzewania.
Montuj przemo kozę w systemi, najwyżej nie będziesz palił. Za 20 lat, jak świat się ostatecznie posypie, nikt nie będzie się pytał na wojnie - czym palisz.
El Komendante jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.09.2020, 09:37   #75
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał przemo77390 Zobacz post

"Ponadto tam, gdzie to właśnie tylko kominek może dać w danym domu ciepło, zakaz nie obowiązuje również w dni z zanieczyszczonym powietrzem. Mieszkańcy Mazowsza alertami mają być powiadamiani, czy zanieczyszczenie przekroczyło 50 ug na metr sześcienny, czy tak się nie stało."
Ja mam dom wybudowany POD DGP specjalnie i mam wyjebane na ich zakazy, nakazy, dotacje i inną chujnię. Nie mam możliwości grzać czymkolwiek innym
A jak myśleliśmy o dotacji na piec to kazali zlikwidować kominek i trwale zaślepić komin - trwale zatem pokazuję w tamtą stronę środkowy palec.

m
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.09.2020, 14:22   #76
przemo77390


Zarejestrowany: Jan 2015
Miasto: Warszawa
Posty: 1,835
Motocykl: inne moto
przemo77390 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 2 godz 33 s
Domyślnie

Moze ktos sie orientuje ile wychodzi kompletna instalacja ogrzewania domu do 160 m - instalacja gazowa.

Draze temat i koszt na pompie ciepla HPA 08 kompletna instalacja z urzadzeniami na podlogowe ogrzewanie w calym domu wychodzi 38 tys.
Do tego trzeba doliczyc koszt rozlozenia instalacji ogrzewania podlogowego. - koszty roczne ogrzewania z pradem do zasilania pompy ok. 2500 zl

No i jeszcze jedno pytanko - przerabial ktos ogrzewanie gazowe ale z butla wkopana w ziemie. Nie placi sie wtedy za przesyl tylko czyste zuzycie gazu.

Ostatnio edytowane przez przemo77390 : 10.09.2020 o 18:09
przemo77390 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10.09.2020, 21:15   #77
OLO


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Gliwice i okolica
Posty: 11
Motocykl: Honda Transalp XL650V
OLO jest na dystyngowanej drodze
Online: 15 godz 31 min 22 s
Domyślnie

Brzmi jak ponury żart, poczytajcie , co szykują mazowieccy radni -
Chcą zakazać używania kominków, pił spalinowych i kosiarek

https://www.money.pl/gospodarka/nie-...04952224a.html
OLO jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.09.2020, 22:16   #78
Kaem


Zarejestrowany: Mar 2019
Miasto: Łódź
Posty: 139
Motocykl: Ogar200->ETZ251->...->Yamaha XT660Z Tenere->ATAS1000
Kaem jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 tydzień 22 godz 19 min 24 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał przemo77390 Zobacz post
Moze ktos sie orientuje ile wychodzi kompletna instalacja ogrzewania domu do 160 m - instalacja gazowa.

Draze temat i koszt na pompie ciepla HPA 08 kompletna instalacja z urzadzeniami na podlogowe ogrzewanie w calym domu wychodzi 38 tys.
Do tego trzeba doliczyc koszt rozlozenia instalacji ogrzewania podlogowego. - koszty roczne ogrzewania z pradem do zasilania pompy ok. 2500 zl

No i jeszcze jedno pytanko - przerabial ktos ogrzewanie gazowe ale z butla wkopana w ziemie. Nie placi sie wtedy za przesyl tylko czyste zuzycie gazu.
Dom znajomego 120m2 plus piwnica razem 180m2. Robił w 2019. Zmiana z instalacji otwartej/grawitacyjnej na zamkniętą/ciśnieniową(?). Wymiana wszystkiego: wykucie starych rur, polozenie nowych, wymiana kaloryferow zeliwnych na nowe alu do tego piec nowy Brotje Whbk (dokladnie nie pamiętam modelu- moge zapytac) sterownik w domu, czujka zewnetrzna i jakies inne graty i wyszło 22k
Z czego sam piec pewnie z 10k.
Kaem jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.09.2020, 09:23   #79
przemo77390


Zarejestrowany: Jan 2015
Miasto: Warszawa
Posty: 1,835
Motocykl: inne moto
przemo77390 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 2 godz 33 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał waw Zobacz post
Płaci się za przesył, tylko do rozlewni i dodatkowo za transport. Butla też raczej musi mieć dozór co jakiś czas. Jeśli da się połączyć do sieci, wyjdzie taniej.
Dzieki za info
przemo77390 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 14.09.2020, 09:24   #80
przemo77390


Zarejestrowany: Jan 2015
Miasto: Warszawa
Posty: 1,835
Motocykl: inne moto
przemo77390 jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 2 godz 33 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał waw Zobacz post
Płaci się za przesył, tylko do rozlewni i dodatkowo za transport. Butla też raczej musi mieć dozór co jakiś czas. Jeśli da się połączyć do sieci, wyjdzie taniej.
Cytat:
Napisał Kaem Zobacz post
Dom znajomego 120m2 plus piwnica razem 180m2. Robił w 2019. Zmiana z instalacji otwartej/grawitacyjnej na zamkniętą/ciśnieniową(?). Wymiana wszystkiego: wykucie starych rur, polozenie nowych, wymiana kaloryferow zeliwnych na nowe alu do tego piec nowy Brotje Whbk (dokladnie nie pamiętam modelu- moge zapytac) sterownik w domu, czujka zewnetrzna i jakies inne graty i wyszło 22k
Z czego sam piec pewnie z 10k.
Dzieki za info
przemo77390 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Enduro-zakończenie sezonu (letniego). chemik Umawianie i propozycje wyjazdów 3 11.10.2018 07:04
Budowa domku letniskowego na działce leśnej. Stachu Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu 1 25.03.2017 23:50


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 05:37.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.