Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 22.02.2021, 16:37   #651
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Dobrze poczytać Kristoch - prosto i na temat. Zawsze to głos rozsądku i spojrzenie z innej strony na taki offgridowy ekstremizm.
Prawda, jak zwykle, leży gdzieś pośrodku. IMO już o tym napisałem powyżej - konsumować mniej.

M
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.02.2021, 16:42   #652
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,899
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 4 tygodni 1 dzień 10 godz 50 min 33 s
Domyślnie

Majtasie, mówisz konsumować mniej? Przyjechałem do Berlina w 2005. Za prąd płaciłem 40 euro, po 2 latach skoczylo na 50 (cena za kWh) więc szybszy prysznic, słabsze lampy. Zeszło na 40. W 2010 znowu 50 euro za prąd i jak go mam mniej konsumować Prysznic u mnie to 3 min, żarówki słabe, obiadu na piecu szybciej nie ugotuje. Dziś place 70 ojro na miesiąc.

To tyle do mniej konsumować energii odemnie. Mam najdroższy prąd na świecie , bo zielony ponoć ale obiad tak samo się gotuje
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.02.2021, 16:50   #653
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Fazik - na to nic nie poradzisz.
Moje pierwsze auto kupiłem w 1998r. Stareńkie 2CV ale jakaż to była radość...
Za paliwo płaciłem coś koło 1.2PLN. Ubezpieczenie to było koło 50PLN - do tego podatek drogowy. Ku...wa pomijalne koszty.

Jak jest teraz nie muszę Ci mówić. Prąd to tylko jeden ze składników ale wątek akurat o nim a nie o paliwie czy kosztach towarzyszących posiadaniu auta.

Dawno już uknułem sobie taką teoryjkę, że wszystko MUSI kosztować tyle, żebyś musiał się zginać i zapierdalać w kieracie. Nie może być za lekko. Ot i cała sprawa.
A najlepiej, żebyś wziął kredyt. Albo trzy a potem konsolidacyjny. I zginał się dalej.

Dlaczego kupiłem kolektory używane i nie chcę fotowoltaiki w obecnej formule
Bo jak 10 lat temu kupiliśmy dom to można było kolektory brać tylko na kredyt. Teraz z tymi dotacjami na FV jest podobnie - bank, bankowi, bankiem trallallalla... Przez wszystkie przypadki. Nie przyłożę do tego ręki.

M
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.02.2021, 18:15   #654
Novy
Moderator
 
Novy's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Dec 2008
Miasto: Niemcownia
Posty: 3,412
Motocykl: CRF 1000D/DCT
Przebieg: 48k+
Novy jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 4 tygodni 1 dzień 10 min 2 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał fassi Zobacz post
Novy, to poproszę o podanie racji
W de nie możesz mieszkać na działce (w przyczepie, w namiocie, nawet z domem czy jak Ty kombinujesz powyżej jakiegoś czasu - nie pamiętam) bez podłączenia wody i odprowadzenia ścieków.
Reszty (prądu, gazu) możesz nie mieć.

Dlatego Ciebie ścigają i nie odpuszczą.

Wspomniałeś też o własnej studni i możliwości czerpania wody.
Z tym też nie przejdzie. To znaczy może i można by było, ale też nie będzie tak łatwo, a finalnie i tak ścigną Cię o ścieki.

Niemcy to nie jest taki wolny kraj, jakby się wydawało.
Jest mnóstwo "absurdalnych absurdów" i tu przyznaję Tobie rację.
__________________
Wreszcie mam swój kawałek szczęścia w całym tym gównie dookoła
Novy jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.02.2021, 19:22   #655
fassi
Fazi przez Zet
 
fassi's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Berlin
Posty: 5,899
Motocykl: RD07
Przebieg:
Galeria: Zdjęcia
fassi will become famous soon enough
Online: 8 miesiące 4 tygodni 1 dzień 10 godz 50 min 33 s
Domyślnie

Kiedyś w germanii ktoś powiedział : państwo musi coś z tym zrobić...

I zrobili. Działka budowlana jednorodzinna, oprócz domu i budynku gospodarczego nic nie może innego stac. Nawet jak mam podpięcie wody i kanalizy (we wsi kanalizy nie ma na szczęście) to nie mogę mieszkać bo nie ma gdzie mieszkać, bo dom niezalegalizowany (musi mieć stRopian, spełniać normy i moc Fv na dachu. Szamba nie zalegalizuje jeśli nie ma budynku mieszkalnego. Dzwoniłem do firmy wywożącej ścieki cz przyjadą wypompować ścieki z mausera 1000l i ile to kosztuje. Nie przyjadą! Dopóki nie mam oficjalnego numeru z gminy. Ten numer oficjalny dostanę jak wybuduje dom i zalegalizuje szambo. Czyli nie mogę na swojej działce mieszkać nie mając domu i mieć szambo. Tak więc sąsiad mój przyjeżdża raz na 2 tyg i bierze traktorem tego mausera do siebie do bioszamba.

Wóz drzymaly jest oficjalnie mobilnym magazynem na poczet przyszłej budowy. Jak zczaja że tam nocuje to mam nakaz rozbiórki , dlatego wieczorem zamykam okiennice i muszę uważać kogo tam wpuszczam, aby ludzie nie widzieli jacuzzi w którym sobie czasami leże.

Podpięcie wody muszę zrobić przed zaczęciem budowy bo inaczej muszę pokazać rachunki dostarczania wody na budowę. Ale czemu nie weźmiesz od sąsiadów każdy zapyta? Bo sąsiedzi będą ze mną siedzieć w kryminale jak mi pożycza/dadzą/sprzedają prąd i wodę. Bo np. 2 gospodarstwa płacą jedna opłatę licznikowa np. No i nie chcąc sąsiadów wpędzać w tarapaty miałem tylko przez 2 miesiące zakopany pod ziemią przedłużacz i węża ogrodowego zanim sam prądu nie podpiąłem i studni wykopałem. Za unikanie opłat są paragrafy .

Wóz Drzymały bez kół jest domkiem letniskowym więc może tylko stać na działce letniskowej! Jak zbuduje dom to będę go musiał rozebrać, ale chyba zamelduje rolnictwo, powieszę ule na ścianach i będzie to po prostu ul.

Wedle prawa w Brandenburgu mogę postawić przyczepę kempingowa na własnej działce ale nie mogę w niej mieszkać. Definicja mieszkania to jest spędzenie nocy. Zabroniony jest kibel i komin. Tak więc komina nie mam a kibel to takie wiadro po farbie i chodze z gównem na tył działki (to wersja dla urzędu jakby wpadło na kontrolę.) Serio! Sławojki nie wolno mi wykopać , ale na żerdzi albo do wiadra mogę stać i wynosić na łąkę - prawo które wrzuca nas do średniowiecza.

Pewnie kiedyś ludziom przeszkadzało że ludzie na dziko na własnych działkach sobie pomieszkiwali szczęśliwi i padło hasło: państwo musi coś z tym zrobic.

Ps. Podsumowując. Podepniesz prąd i wodę do działki na budowę, ale kanalize dopiero po ukończeniu budowy! Takie prawo, żebyś farby nie wylewał do kibla. Na budowie ma być toitoi który kosztuje 50 ojro/miea. Zamieszkanie tylko po zameldowaniu domu gotowego i żadnej przyczepy nie postawisz i się w niej nie orzespisz. Oczywiście jak chcesz to się przespisz , ale to jest nielegal. Mówię o przepisach w Brandenburgu, niewiem jak u Ciebie.

Tak więc wóz Drzymały powstał siła woli i chęcią przeciwstawienia się przepisom totalnie nie do zycia.

PS2 glossa notarialna. powyższy text jest zmyślony i nie może być użyty przeciwko mnie w sądzie ani w żadnej sprawie administracyjnej.

PS3. Tak, robię zaocznie aplikacje na adwokata, bo chce tylko wybudować własny dom w kraju, w którym dużo ludzi powiedziało: państwo ma z tym coś zrobić. Jeśli kiedyś usłyszycie ten tekst od kogoś to walcie w ryj bez myślenia.
__________________
Za dwadzieścia lat
bardziej będziesz żałował
tego czego nie zrobiłeś,
niż tego co zrobiłeś.
fassi jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.02.2021, 19:46   #656
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,948
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 4 dni 6 godz 41 min 28 s
Domyślnie

Dwa interesujące filmiki od domach kompletnie off-grid w UK:

https://youtu.be/VC0NfHvEy50

https://youtu.be/yypaCXunhVM

Trzeba troszkę poprawkę wziąć na to że to jest kanał firmy instalującej te rozwiązania, ale z drugiej strony maja wiele ciekawych filmików o rozwiązaniach technicznych na swoim kanale.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.02.2021, 21:11   #657
pattryk
 
pattryk's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2015
Miasto: RZE
Posty: 711
Motocykl: kiedyś było
pattryk jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 12 godz 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał kristoch Zobacz post
Jak pisałem wcześniej - aku o nieskończonej pojemności za 20% marży to dobra cena. I tak odpuściłem sobie instalację hybrydową w zeszłym roku.

I właśnie o taką analizę mi dziś chodziło.
Dziękuję
pattryk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.02.2021, 21:22   #658
Qter
 
Qter's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jun 2011
Miasto: Reguły
Posty: 772
Motocykl: Husqvarna FE 350
Qter jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 1 dzień 7 godz 35 min 23 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał kristoch Zobacz post
CUT!
Podsumowując
Off-grid tylko jak nie ma innego wyjścia i oczywiście jest to dozwolone (nie znalazłem zakazu). Nie wolno sprzedawać energii bez koncesji. Bardzo droga instalacja i utrzymanie jeśli ma zasilać przeciętny dom przez cały rok, a nie kamper czy chatkę samotnika, który może przeżyć i bez prądu.
Hybryda wychodzi drożej niż on-grid, ale pozwala na niezależność od awarii sieci (tak przez dobę max broni tak cena aku zabija).
On-grid to najtańsze rozwiązanie jeśli chodzi o sprzęt, a te 20% haraczu od Taurona to jest pikuś. Ja się raczej spodziewam, że to wzrośnie.
super że napisałeś!

ja mam duży bufor ciepła który teraz grzeję piecem gazowym oraz solarami - zobaczę jak będzie wyglądała produkcja prądu ze słońca - jeśli będzie nadwyżka energii to czemu jej nie spożytkować właśnie do grzania bufora lub pójść w instalację off-grid służącą tylko do grzania bufora...

takie tam dywagacje


PZDR

Qter
__________________
Pije bro i palę sziszę...
Qter jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.02.2021, 23:18   #659
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał Qter Zobacz post
super że ja mam duży
bufor ciepła który teraz grzeję
właśnie do grzania bufora
grzania bufora...
Qterku, patrz jak Ci pięknie wycialem zbędne wyrazy i od razu poezja wyszła.
Pokaż tego bufora, nie daj się prosić.


Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.02.2021, 23:22   #660
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Normalnie, za przeproszeniem, Stopą zaleciało Bukowski
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jest ktoś z Garwolina? tomekv4 Inne tematy 2 06.11.2009 22:34
Czy jest ktos z Norwegii? sambor1965 Inne tematy 13 03.10.2009 13:45


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 08:53.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.