Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 22.02.2021, 08:08   #631
kristoch
 
kristoch's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2016
Miasto: Wrocław
Posty: 1,036
Motocykl: CRF*00L
kristoch jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 13 godz 8 min 58 s
Domyślnie

Z tego co się orientuję, to off-grid oznacza kompletną izolację od sieci i nie ma znaczenia czy sieć działa czy nie.
Panel FV położony na trawniku to już jest off-grid. Można ew do niego podłączyć grzałkę, np.
Jesteście pewni, że myślicie o tym samym? Bo, jak czytam to nie jestem przekonany.
kristoch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.02.2021, 09:38   #632
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

to nie jest tak, na ile głupi ja się nieorientuję: do działania sterownika całego tego śmietnika potrzebujesz zasilanie sieciowe.
i to jest MOCNO popieprzone.

chcąc mieć swój prywatny offgrid nie wiem co trzeba zrobić choć dość mnie to interesuje.
przypuśćmy, że stawiam sobie domek 35mkw na swojej działce pod lasem i mam wyjebane na Taurona i tych oszołomów co ciągle chcą mi sprzedawać fotowoltaikę.

Kupuję na wolnym rynku 6 paneli, inwerter, z 500Ah aku w pakietach i oświetlenia ledowe do tego inwerter do lodówki na noc - reszta może cisnąć na świetle dziennym = pranie, prasowanie itd.

Jak nie ma światła słonecznego a trza prądu - to można mieć na emerdżensy generator.

I JUŻ.

Pytanie jest takie - czy to nie jest nielegalne? hehehehehe oczywiście, że ku..wa jest.
Czy ja mogę wybudować sobie cokolwiek i nie mieć prądu w działce - NO BO NIE CHCĘ?


To są prawdziwe moim zdaniem pytania dotyczące fotowoltaiki - bo JA - NIE CHCĘ wrzucać mojej energii do wspólnego kotła. Nie i już.

m
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.02.2021, 10:15   #633
Emek
I CAN'T KEEP CALM I'M FROM POLAND KU_WA Słońce do 04.09.24
 
Emek's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Aug 2015
Miasto: Scyzortown
Posty: 10,887
Motocykl: No Afrika anymore
Emek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 rok 6 miesiące 5 dni 1 godz 41 s
Domyślnie

To chyba nie do końca tak jest Matjasie. Mogę się mylić ale chyba bez umowy z ZE się nie obleci. Off grid z zasilaniem jedynie FV jest bez sensu. Na zadupiach typu Alaska łączą FV z turbinami wiatrowymi. Taka Tesla Powerwall czy inne LG jako akumulator wyprodukowanej energii sądzę że by wystarczyła dla oszczędnego gospodarstwa domowego.
W US sporo firm zajmuje się montażem instalacji off grid. Tu jest dupa tylko na tych bateriach bo one ileś tam cykli i na śmietnik więc wymiana aku co jakieś parę lat będzie konieczna a to chyba najdroższy element systemu.
Emek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.02.2021, 10:30   #634
pattryk
 
pattryk's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2015
Miasto: RZE
Posty: 711
Motocykl: kiedyś było
pattryk jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 12 godz 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Emek Zobacz post
To chyba nie do końca tak jest Matjasie. Mogę się mylić ale chyba bez umowy z ZE się nie obleci. Off grid z zasilaniem jedynie FV jest bez sensu. Na zadupiach typu Alaska łączą FV z turbinami wiatrowymi. Taka Tesla Powerwall czy inne LG jako akumulator wyprodukowanej energii sądzę że by wystarczyła dla oszczędnego gospodarstwa domowego.
W US sporo firm zajmuje się montażem instalacji off grid. Tu jest dupa tylko na tych bateriach bo one ileś tam cykli i na śmietnik więc wymiana aku co jakieś parę lat będzie konieczna a to chyba najdroższy element systemu.
Czemu baterie od razu śmietnik?
Kupujesz 20kWh z uszkodzonego jakiegoś samochodu elektrycznego i masz akumulator. Kasa rzędu 1-2 tys EUR.
Zestaw takich baterii, np. z i3 po 7latach użytkowania utrzymuje nadal powyżej 90% pojemności, z Tesli ok 80%.

A co do legalności, bez podłączenia do Operatora to już nie mam pojęcia. Ale skoro w przyczepach kamp. na działeczce można...
pattryk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.02.2021, 10:33   #635
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

No ale CO ja napisałem

Przecie, że się nie obleci bo nielegalne bo jest monopol a poza tym napisałem o aku.

I uwierz mi - nie trzeba kupować tesli ani robić powerwalla - wystarczy około 1000PLN i cztery aku po 200Ah.
Można również pojechać po biednemu całkiem i poszukać dużych aku z maszyn budowlanych , które już nie mają powera, żeby odpalić urządzenie ale sosu zostało w nich jeszcze sporo.

Jak w pierwszej linii napisałem - największym problemem jest pieprzony monopol, w naszym przypadku, Taurona.

I popatrzcie kumotrowie o co chodzi - JA NIE MOGĘ KORZYSTAĆ Z PROMIENI DARMOWEGO SŁOŃCA a ono jest wszystkich. Zasiliłbym sobie nim lodówkę i lapka - przecież nie chodzi o podżeganie do buntu... Czyżby
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.02.2021, 10:44   #636
pattryk
 
pattryk's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2015
Miasto: RZE
Posty: 711
Motocykl: kiedyś było
pattryk jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 12 godz 37 s
Domyślnie

1000zł / 800ah = 1,25zł/ah
9000zł / 20 000ah = 0,45zł/ah

Lecz, aby w zimie użytkować wg. mnie te 800ah to trochę mało. Drugą kwestią potrzebujesz aku głębokiego rozładowania (patrz właśnie zima), a to kosztuje średnio 500zł/100ah.

A czy musisz się przyznawać że to masz? Można mieć agregat to i może tu by się dało.
pattryk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.02.2021, 10:51   #637
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

Wiadomo jak jest. Aparat do bimbru też mam. Mogę mieć

TO jest tylko kwestia tego kiedy jakiś życzliwy uprzejmie doniesie. NIC innego.

A co do tego czy się technicznie da - pewnie zimą trzaby się podeprzeć paliwem, niemniej widziałem fajny Blog i film Kanadyjczyka, który mieszka centralnie offgrid w naprawdę zjawiskowym miejscu i DA SIĘ. koleś pracuje od lat zdalnie, komp, zdjęcia, transfer netem, lampka biurkowa... to nie bierze wiele prądu. gotowanie na gazie.
zimą stały odbiornik jakim jest lodówka przestaje być przecież potrzebny

zgoda - 50% ludzi mieszka w miastach ale drugie 50% mogłoby nie chcieć NIC i być niezależnymi. do tego dochodzi jeszcze kwestia świadomości i oszczędzania energii - coś co większości ludzi jest obce. o ile możnaby ograniczyć światowe zużycie energii

przecież IMVHO nie chodzi o to aby zaspokajać wciąż rosnące potrzeby i konsumpcję, ale aby te potrzeby rozsądnie ograniczać.

M
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.02.2021, 10:54   #638
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,856
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 4 dni 17 godz 54 min 3 s
Domyślnie

Jak już tak fantazjujemy to brakuje mi jakiegoś magazynu na miejscu. Fajnie że piszecie o akumulatorach, ale czy da się to w sensowny sposób podłączyć do instalacji na wypadek przerwy w zasilaniu lub gdy chcemy skorzystać w nocy z prądu wyprodukowanego w dzień . Czy można tego dokonać przy istniejącym falowniku? Może jakiś zakup grupowy?
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.02.2021, 10:56   #639
matjas
 
matjas's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Brzezia Łąka
Posty: 13,669
Motocykl: nie mam AT jeszcze
matjas will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 1 tydzień 16 godz 8 min 2 s
Domyślnie

nie wiem jak z wpinaniem tego do istniejącej instalacji FV - NAJważniejsze jest aby taki dom CAŁKOWICIE ODCIĄĆ OD SIECI w razie zaniku zasilania.

w przypadku OFFgrid nie masz w ogóle tego problemu.
w systemie mieszanym takim powiedzmy DIY rozwiazaniem jest po prostu zespół przekaźników zasilanych z sieci - jeśli nie ma napięcia z zewnątrz cewka przekaźnika nie jest zasilana i przerzuca odbiór na lokalne źródło, w tym przypadku zespół aku podłączonych do inwertera.

jest to ważne o tyle, ze można kogoś po prostu zabić własnym prądem w domu obok....

m
__________________
'Przestań naprawiać kiedy zaczynasz psuć' - Ojciec matjasa
matjas jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 22.02.2021, 11:00   #640
pattryk
 
pattryk's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2015
Miasto: RZE
Posty: 711
Motocykl: kiedyś było
pattryk jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 12 godz 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał consigliero Zobacz post
Jak już tak fantazjujemy to brakuje mi jakiegoś magazynu na miejscu. Fajnie że piszecie o akumulatorach, ale czy da się to w sensowny sposób podłączyć do instalacji na wypadek przerwy w zasilaniu lub gdy chcemy skorzystać w nocy z prądu wyprodukowanego w dzień . Czy można tego dokonać przy istniejącym falowniku? Może jakiś zakup grupowy?
Tak można, ja właśnie rozbudowywuję i biorę falownik z "odejściem" na baterię.
A jak baterie potanieją lub znajdę jakiegoś taniego dawcę to miejsce będzie już czekać.
pattryk jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Jest ktoś z Garwolina? tomekv4 Inne tematy 2 06.11.2009 22:34
Czy jest ktos z Norwegii? sambor1965 Inne tematy 13 03.10.2009 13:45


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 20:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.