Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Silnik, sprzęgło, skrzynia

Silnik, sprzęgło, skrzynia Montaż i demontaż elementów silnika: sprzęgła i skrzyni , wymiana łańcuszków rozrządu, demontaż głowic i zaworów, pomiary kompresji, ciśnienia oleju, serwisowanie zaworów i gniazd, tłoków i pierścieni.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 13.06.2010, 09:47   #31
Dzieju
Administrator

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 8,450
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 4 dni 23 godz 56 min 9 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał wieczny Zobacz post
Sugerujesz, że silnik od syntetyka zacznie stukać?
Nic nie sugeruję.
Podpierając się przykładem że pewna Vectra jeździła na najtańszym mineralnym lotosie , zrobiła do sprzedaży licznikowo 330tyskm , a naprawdę mogła mieć dobrze ponad 400tyskm , dolewki miedzy wymianami pod koniec max 0.1 ltr.
Moja Vectra zrobiła 332tyskm na półsyntetykach i między wymianami bez dolewek.
Ale w obu przypadkach wymiany co 10tyskm.
Dlatego daleki jestem od podniecania się syntetykami bo to nie jest jedyny i właściwy klucz do sukcesu.
Skoro producent tworząc magistralę olejową w oparciu o materiały użyte do produkcji biorąc pod uwagę wydajność pompy względem lepkości zalecanego oleju poprzez zakres temperatur użytkowych dla danego silnika a kończąc na ciśnieniu możliwym do uzyskania przez pompę pompującą zalecany olej.........
myślę że nie robili tego wszystkiego przypadkowo dla fantazji ale podparli się wiedzą techniczną.
To tyle w kwestii stosowania produktów w/g własnego widzimisię czytając etykietki na butelkach.
No ale każdy ma swoje pomysły ....... konsekwencje późniejsze też.
__________________
AT03
Dzieju jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.06.2010, 11:39   #32
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał wieczny Zobacz post
Sugerujesz, że silnik od syntetyka zacznie stukać?
Jest to mozliwe!! syntety moze wymyć wszystkie nagary i silnik dostać luzów. co się objawia tym że jest taka możliwośc że zacznie stukać
Pozdro

Ostatnio edytowane przez Dubel : 13.06.2010 o 11:47
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.06.2010, 12:44   #33
paku
 
paku's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 692
Motocykl: chwilowo rower
Galeria: Zdjęcia
paku jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 20 godz 20 min 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał dubel Zobacz post
Jest to mozliwe!! syntety moze wymyć wszystkie nagary i silnik dostać luzów. co się objawia tym że jest taka możliwośc że zacznie stukać
Pozdro

Możliwe jest ale dotyczy silników strasznie starych, zajeżdżonych i poganianych na bardzo kiepskim oleju (osadzanie). W dzisiejszych czasach nawet minerały mają dużo substancji myjących. innymi słowy to nie problem oleju tylko silnika.
paku jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.06.2010, 12:50   #34
paku
 
paku's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2009
Posty: 692
Motocykl: chwilowo rower
Galeria: Zdjęcia
paku jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 dni 20 godz 20 min 37 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Dzieju Zobacz post
Skoro producent tworząc magistralę olejową w oparciu o materiały użyte do produkcji biorąc pod uwagę wydajność pompy względem lepkości zalecanego oleju poprzez zakres temperatur użytkowych dla danego silnika a kończąc na ciśnieniu możliwym do uzyskania przez pompę pompującą zalecany olej.........
myślę że nie robili tego wszystkiego przypadkowo dla fantazji ale podparli się wiedzą techniczną.
A to jest jedyny moim zdaniem argument jaki trzeba brać pod uwagę przy doborze syntetyka do silnika produkowanego dla minerałów /starsze/.
Tzn aby pompa dała ciśnienie... a robi się to tak że zalewa się syntetykiem o klasę lepkości wyższym. Czyli dla afri np. Xw50 i spokojnie można korzystać z zalet syntetyka. A na straszne upały Xw60

Ostatnio edytowane przez paku : 13.06.2010 o 22:54
paku jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.06.2010, 22:35   #35
Cibor klv
 
Cibor klv's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Białystok/Jaświły/BielskP
Posty: 1,892
Motocykl: LC 4
Cibor klv jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 4 dni 13 godz 25 min 0
Domyślnie

W przypadku przechodzonych mocno silników można zastosować specyfik typu Militec czy Ceramizer, (jest wątek poświęcony tymże). U mnie kiedyś w Transalpie teraz w Afrze Militec chlupie i nic się złego nie dzieje, w Lanosie mam zalany ceramizer i naprawdę widać różnicę, tak więc do przechodzonych silników jeśli chcemy zalać syntetyk bez obawy złapania luzów dobrze jest zapodać któryś z w/w szuwaksów które to wycisza pracę silnika. W zakatowanym silniku na pewno nie zaszkodzi bardziej, a na jakiś czas na pewno pomoże i przedłuży żywot na jakiś czas.
__________________

Cibor klv jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.06.2010, 22:37   #36
wieczny
Common Rejli
 
wieczny's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 3,736
Motocykl: R650GS Adventure & LC6 750 Adventure
Przebieg: dupa
wieczny jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 1 dzień 5 godz 39 min 17 s
Domyślnie

Tak jak napisał Paku - nagar w silniku (w skrzyni korbowej; nie mylić z komorą spalania) to mit epoki dużego Fiata i olejów z CPN.

Silnik "myje" odczyn zasadowy oleju. A odczyn ten określa liczba TBN - podaje ją producent.

Nagaru nie było w Afryce mającej 8,5bar na ciepło (jeżdzona na Agip'ie, Motulu). Nie było go nawet w Uralu jeżdżonym na Motulu 3000 20W50.
__________________
BRW 1991
I tak wszyscy skończymy na mineralnym. | Powroty są do dupy. | Trzy furie afrykańskie: pompa, moduł, regulator. Czy jakoś tak... | Pieprzyć owiewki . I stelaże.
NIE SPRZEDAM!

wieczny jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 13.07.2010, 18:57   #37
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

zgadzam sie z Wiecznym. Na forum starych mercedesow jest wieeeelki i starszy od wungla watek na temat syntetykow w starych konstrukcjach, i nie kojarze ani jednego przypadku negatywnego. Do mojej 25 letniej V8 wlalem pelny syntetyk i zuzycie oleju spadlo. Jak na docieraniu walkow po ich wymianie wlalem mineral, to za 2 kkm mialem 1,5 litra dolewek. Na polsyntetyku pil jakies 3 litry na 10 kkm. Na pelnym syntetyku pije maks 1 litr.

Co do afry, jak jechalem do Italii, mailem zalany do gornego stanu. Po 1,5 kkm autobahny @ 140 dolalem litr. Makaroniarz namowil mnie na agipa, uwaga, 5w30, twierdzac, ze przy takich upalachbedzie mniejsze zuzycie. Efekt: do powrotu do Polski, jjeszcze 3,5 kkm w tym powrlt tymi samymi autostradami - nie wzial nic!
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.07.2010, 17:55   #38
A.Twin
 
A.Twin's Avatar


Zarejestrowany: Apr 2010
Posty: 313
Motocykl: RD07
Przebieg: mały
A.Twin jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 tygodni 18 godz 22 min 53 s
Domyślnie

Moja Afryka rd07 przy 8600, została zalana olejem HONDA 5W30 w serwisie w Niemczech.
Zrobiłem 2 tyś. km. (max 250 jednoraz.) i wszystko ok.
Pytając o taki olej, Pan w firmie OLOEJ, poradzł Motula 10w40 i, że Honda sobie coś wymyśliła.
Dalej poszukuję 5w30
A.Twin jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.07.2010, 21:26   #39
Simonello
 
Simonello's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2009
Miasto: Wrocław
Posty: 49
Motocykl: Honda CB500 .. Twin :)
Simonello jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 dni 11 godz 20 min 48 s
Domyślnie

A wracając do wątku, zalał ktoś tytułowy olej? Jak wrażenia?
Simonello jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 18.07.2010, 21:38   #40
JĘDRZEJ


Zarejestrowany: Jul 2010
Miasto: Piotrków Trybunalski
Posty: 2
Motocykl: nie mam AT jeszcze
JĘDRZEJ jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 godz 56 min 16 s
Domyślnie

Z tego co mi opowiadał znajomy mechanik orlenowskie oleje zawierają za dużo dodatków myjących i czyszczących .Przy silnikach zdużym przebiegiem trzeba uważać
JĘDRZEJ jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Błażusiak w Orlen Team ArtiZet Inne tematy 26 04.01.2015 14:45
Starty Orlen Team 2012 majki Inne tematy 78 24.10.2012 00:20
syntetyk czy półsyntetyk solo1972 Silnik, sprzęgło, skrzynia 17 09.02.2009 15:37


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 10:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.