Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Warsztat XRV 650 / XRV 750 > Układ elektryczny i zapłonowy

Układ elektryczny i zapłonowy Montaż, demontaż oraz kontrola elementów jak: alternator, akumulator, regulator napięcia, CDI, okablowanie, światła, bezpieczniki, przełączniki, światła stopu, czujnik nóżki bocznej, wiatraki, klaksony, tripmastery, kontrolki, rozruszniki i kierunkowskazy.

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 30.12.2021, 12:19   #271
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

W związku z tematem postanowiłem pobawić się trochę starymi akumulatorami i ładowarkami.
Mam do dyspozycji Aku z gs1200 wyciągnięty jako sprawny ale słaby z Moto w 2017 , Aku od 1190 wyciągnięty jako słaby ale sprawny w 2021 i 80ah z auta słaby ale sprawny wyciągnięty w 2019 .
Aku z Gs stal długo nie używany , w garażu około 5 stopni . Początkowe napiecie 9.5 v po podłączeniu zasilacza z nastawami 14.7v i 1.4A nie pobierał prądu, po wybudzeniu żarówka 55w prz z 5min pobrał trochę i odmówił współpracy . Po podłączeniu ctek mxs 5 ładowarka rozpoczęła proces który zakończył się pomyślnie . Testowałem żarówka 55w i podłączony voltomierz , napięcie spadało szybko więc oznacza to że sprawność Aku jest mała. Zostały otwarte korki wlewu na których widniał napis dont not open i uzupełniony poziom cieczy do wymaganego stanu. Proces ładowania ctek został powtórzony a o efektach napisze dziś lub jutro . Zasilaczem bawię się z starym Aku od kata, był on w dużo lepszej kondycji niż Aku od Gs ale on już przeżył swoje w życiu. Jest to Aku z którym kupiłem Moto w 2018 i stał rozładowany do 0 parę miesięcy bo właściciel zostawił wpięta nawigacje która była podłączona bezpośrednio do Aku . Ctek walczył z tym Aku 48h ale doprowadzil go do tego stanu że akumulator funkcjonował sprawnie do 2021 wiosny , gdzie postanowiłem go wymienić dla świętego spokoju ale dalej odpalał. Po rozplanowaniu w nim też brakowało sporo elektrolitu więc woda destylowana i zobaczymy co będzie . Żałuję że nie zrobiłem testa testerem przed i po zabiegach ale myślę że dość sprawnie jestem w stanie określić rezultat
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.12.2021, 14:44   #272
Melon
 
Melon's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Lublin
Posty: 4,511
Motocykl: cz350/ bandit600/ zx12r/ varadero/vfr1200xd
Melon jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 1 dzień 9 godz 2 min 28 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał aadamuss Zobacz post
Teraz zacznę grzebać w akumulatorach. Testowo naładowałem akumulatory ładowarką automatyczną - 12.9 V więcej się nie dało. Czy to jest prawidłowe naładowanie? Teraz będę chciał zobaczyć co wyjdzie przez zasilacz.
Jak ładować akumulatory jeśli są fabrycznie dwa w aucie? Można jednocześnie czy wymontować i ładować każdy osobno? pozdr
W ciężarówkach staram się ładować każdy oddzielnie/osobno. Bateria baterii nie równa.
ps. Dubel ale te baterie moto to nie na maty są{suche} ?
__________________
kto smaruje ten jedzie
Melon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 30.12.2021, 16:13   #273
Dubel
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał melon1968 Zobacz post
W ciężarówkach staram się ładować każdy oddzielnie/osobno. Bateria baterii nie równa.
ps. Dubel ale te baterie moto to nie na maty są{suche} ?
nie
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.01.2022, 08:56   #274
Dzieju
Administrator

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 8,462
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 5 dni 3 godz 36 min 39 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał aadamuss Zobacz post
Testowo naładowałem akumulatory ładowarką automatyczną - 12.9 V więcej się nie dało. Czy to jest prawidłowe naładowanie?
Ale 12.9V to jest spoczynkowe po kilku godzinach od zakończenia ładowania?
Jeśli takie utrzymuje to jest dobrze.
Ale jeśli tylko do takiego napięcia doszła ładowarka podczas ładowania to jest katastrofa czyli nie został naładowany wcale.
__________________
AT03
Dzieju jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.01.2022, 21:53   #275
Kazmir
 
Kazmir's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,742
Motocykl: RD03
Kazmir jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 3 tygodni 7 godz 1 min 55 s
Domyślnie

W przeróbce tej ładowarki (osobny materiał) jest wzmianka, że nie podejmuje ładowania po ponownym podaniu zasilania.
__________________
Ale tu nie Politechnika, tu trzeba myśleć, jak mawiał pewien bosman ;-)
Przestań naprawiać jak zaczynasz psuć!
Ludzie, którzy twierdzą, że czegoś nie da się zrobić, nie powinni przeszkadzać tym, którzy właśnie to robią.
Kazmir jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.01.2022, 12:43   #276
aadamuss


Zarejestrowany: Dec 2017
Miasto: Poznań
Posty: 1,237
Motocykl: nie mam AT jeszcze
aadamuss jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 2 dni 18 godz 23 min 41 s
Domyślnie

Dzieju 12.8 po kilku dniach od odłączenia ładowarki. Zobaczę po miesiącu jaki będzie spadek napięcia. Zrobię też próbę z zasilaczem, ciekawe czy jeszcze coś dociągnie.
aadamuss jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.01.2022, 13:51   #277
JaTomek


Zarejestrowany: Jun 2017
Posty: 619
Motocykl: ...............
JaTomek jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 4 dni 17 min 43 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał aadamuss Zobacz post
Dzieju 12.8 po kilku dniach od odłączenia ładowarki. Zobaczę po miesiącu jaki będzie spadek napięcia. Zrobię też próbę z zasilaczem, ciekawe czy jeszcze coś dociągnie.
Jakim urządzeniem dokonujesz pomiaru? Przyjmuje się, że w pełni naładowana cela akumulatora to 2,6V. Stąd też napięcie ładowania 14,4V. Jeżeli chcesz sprawdzić stan akumulatora (w warunkach domowych) to chyba lepiej zrobić próbę obciążeniową (rozładowywanie) jakimś znanym obciążeniem np 2 x żarówka 55W.
JaTomek jest online   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.01.2022, 15:10   #278
pałeł
gsm: 512242193
 
pałeł's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Rzuchów
Posty: 5,101
Motocykl: RD11a
Galeria: Zdjęcia
pałeł will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 2 tygodni 5 dni 16 godz 51 min 21 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał aadamuss Zobacz post
Dzieju 12.8 po kilku dniach od odłączenia ładowarki. Zobaczę po miesiącu jaki będzie spadek napięcia. Zrobię też próbę z zasilaczem, ciekawe czy jeszcze coś dociągnie.
podepnij nawet i teraz ustaw sobie 14,4 czyli początek gazowania i zobaczysz na zasilaczu ze prąd popłynie(amperomierz wskaże jakieś wartości . Gdybyś chciał podnieść prąd to zwróć uwage ze mimo odkręcania potencjometr do oporu prąd nie popłynie większy.
Ale na to tez jest sposób teraz zacznij kręcić pokrętłem od V w góre i zobaczysz jak prąd idzie w górę, to właśnie teraz możesz zrobic mu tryb naprawy czy wysycenia np na 15.6V jeśli nie bierze więcej niż 1,5A to możesz mu tak dać popracować. jak bierze więcej ustaw limiter na tyle
pałeł jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.01.2022, 16:16   #279
Melon
 
Melon's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2012
Miasto: Lublin
Posty: 4,511
Motocykl: cz350/ bandit600/ zx12r/ varadero/vfr1200xd
Melon jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 2 tygodni 1 dzień 9 godz 2 min 28 s
Domyślnie

Paweł te 15,6V i 1,5A{moja bateria ma 11Ah} to na jaki okres ?
__________________
kto smaruje ten jedzie
Melon jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03.01.2022, 18:11   #280
Dzieju
Administrator

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 8,462
Motocykl: RD03
Dzieju jest na dystyngowanej drodze
Online: 4 miesiące 3 tygodni 5 dni 3 godz 36 min 39 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał aadamuss Zobacz post
Dzieju 12.8 po kilku dniach od odłączenia ładowarki. Zobaczę po miesiącu jaki będzie spadek napięcia. Zrobię też próbę z zasilaczem, ciekawe czy jeszcze coś dociągnie.
Bardzo dobry wynik. Za bardzo już nie napompujesz co najwyżej odpadnie ci masa czynna z płyt i stracisz pojemność.

Cytat:
Napisał melon1968 Zobacz post
Paweł te 15,6V i 1,5A{moja bateria ma 11Ah} to na jaki okres ?
Oszalałeś , 15.6 i 1.5 A zabije ci to maleństwo.
__________________
AT03
Dzieju jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
1 kask - kilka nazw bouli Kaski 3 30.04.2015 17:47
Kilka wskazówek - kilka dni w Alpach flippy Przygotowania do wyjazdów 4 22.08.2014 23:28
kilka fotek deptul Inne tematy 3 01.03.2009 14:37


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 23:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.