Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Dom / garaż / inne sprawy z życia forumowicza > Dom forumowicza - wszystko do domu i o domu

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01.02.2022, 10:19   #1461
tomekt
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Ja się nie znam ale się wypowiem

U mnie w okolicy np 180m użytkowej mitsubischi ecodan 8 kw i spokojnie wystarcza .

Ale to może dla tego że przy -15 ten model ma 100% mocy znamionowej a grzeje do -27
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.02.2022, 11:07   #1462
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,875
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 5 dni 12 godz 35 min 47 s
Domyślnie

Mitsubishi to mistsubishi, ja brałem to co mi zaproponowano, od ludzi którzy byli w jakiś sposób poleceni i jakoś to działa. Do dzisiaj próbuję ją ogarnąć, dlaczego działa w ten a nie inny sposób, no ale zasadniczo to na pompach cieplnych się nie znam. Z tego powodu zamontowałem licznik bo mi się w głowie nie mieściło, że pompa bierze 2,5 kWh jak to napisał pan z serwisu aby taką wartość pomnożyć przez godzinę pracy sprężarki. Wyszło że podczas rozruchu bierze do 4 kWh, ale być może w ostatecznym rachunku wychodzi na jego, ale licznik to licznik. Jak było -20 to było czuć zadyszkę ale w moim wypadku dokładały się jeszcze okna, a faktem jest że wspomagać grzałką się nie musiałem. Może gdyby takie warunki były przez tydzień a to było głównie 2 noce. Dane techniczne jak widać ale interpretacji się nie podejmuję.
Załączone Grafiki
Typ pliku: png 36611A6B-A6BE-4900-B1B7-AD499B0D7A0D.png (914.5 KB, 12 wyświetleń)
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.02.2022, 13:00   #1463
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,989
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 5 dni 10 godz 17 min 10 s
Domyślnie

Z obliczeniową temperaturą zasilania instalacji grzewczej to Ci trochę Consi przesadzili. PC raczej ciągle 45-55 stopni do CO nie wydoli, a jeśli nawet to ten COP będzie wtedy mierny. Zresztą zobacz ze na skrinach zasilanie CO masz ok 35-40 stopni zazwyczaj.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.02.2022, 13:08   #1464
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,875
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 5 dni 12 godz 35 min 47 s
Domyślnie

Pewnie masz rację ale może im się pomyliło z CWU, jak przewymiarowana to trudno, będę musiał z tym żyć. Może jakoś trzeba było uzasadnić taką pompę bo ten producent mniejszej wtedy chyba nie miał
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.02.2022, 13:11   #1465
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,989
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 5 dni 10 godz 17 min 10 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał consigliero Zobacz post
Pewnie masz rację ale może im się pomyliło z CWU, jak przewymiarowana to trudno, będę musiał z tym żyć.
Spoko, lepiej przewymiarować delikatnie niż przy -20 dogrzewać pomieszczenia farelką. Takie moje zdanie...
Choć przy tych -20 to nie tylko moc pompy ma znaczenie, ale to temat chyba na inny wątek...
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.02.2022, 13:15   #1466
tomekt
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał nabrU Zobacz post
Spoko, lepiej przewymiarować delikatnie niż przy -20 dogrzewać pomieszczenia farelką. Takie moje zdanie...
Choć przy tych -20 to nie tylko moc pompy ma znaczenie, ale to temat chyba na inny wątek...

od tego są grzałki które grzały bez potrzeby akurat
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.02.2022, 16:28   #1467
lotnik


Zarejestrowany: Jan 2010
Miasto: Lublin
Posty: 506
lotnik jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 tygodni 1 dzień 7 godz 19 min 54 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał nabrU Zobacz post
Spoko, lepiej przewymiarować delikatnie niż przy -20 dogrzewać pomieszczenia farelką. Takie moje zdanie...
Choć przy tych -20 to nie tylko moc pompy ma znaczenie, ale to temat chyba na inny wątek...
Lepiej jednak nie. Ludzie mają tendencję do przewymiarowania wszystkiego w budownictwie i to jest duży błąd bo później płacą większe rachunki niż się spodziewali.
Często to widzę na inwestycjach jeżeli chodzi o piece gazowe, kupują drogie za duże piece a później płaczą że rachunki duże. Ale już nie patrzą jaka jest sprawność przy jakim obciążeniu. A sprzedawcy się cieszą bo sprzedali droższe urządzenie (większa moc-większa cena)

Nie chce tu dyskutować kto ma rację, ale już 100 stron temu pokazywałem Consiemu o co chodzi.
Pracuje w branży efektywności energetycznej budynków już kilkanaście lat i nie jedno na inwestycjach widziałem.
lotnik jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.02.2022, 18:21   #1468
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,989
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 5 dni 10 godz 17 min 10 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał lotnik Zobacz post
Nie chce tu dyskutować kto ma rację, ale już 100 stron temu pokazywałem Consiemu o co chodzi.
Pracuje w branży efektywności energetycznej budynków już kilkanaście lat i nie jedno na inwestycjach widziałem.
Problem w tym, że ja, Consi czy ktoś inny budujący dom w większości nie zna się na żadnym aspekcie jego budowy, a niektóre rzeczy jak system ogrzewania domu trzeba wybrać na samym początku tej drogi. Czy na etapie np. fundamentów na 100% wiem jaka będzie REALNA charakterystyka energetyczna budynku po jego wybudowaniu? Śmiem twierdzić, że nie. Więc ja jako nie wiele wiedzący w tej dziedzinie (a ciutkę podszkolony czytając forum Muratora) wolę LEKKO przewymiarować niż zainstalować za małą pompę itp, bo różnica cenowa między pompą np. 9kW i 11kW w moim przypadku była pomijalna w skali wydatków na całą budowę domu, a pobór mocy elektrycznej większy o zaledwie 200W.

Lekko przewymiarowana będzie też lepiej wykorzystywać krzywą COP niż taka dobrana na styk. O ile na styk w ogóle da się coś takiego jak ogrzewanie dobrać, co ma służyć w zakresie polskich temperatur czyli powiedzmy od 10*C do -20*C.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.02.2022, 18:33   #1469
tomekt
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Racja ale 85m2 zapotrzebowanie 50w/m2 = 10kW PC

ja się nie znać ale to nie jest lekkie przewymiarowanie

a PC są właśnie na styk a od nie stykania grzałki
  Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01.02.2022, 18:48   #1470
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,989
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 5 dni 10 godz 17 min 10 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał tomekt Zobacz post

a PC są właśnie na styk a od nie stykania grzałki
Pozwolisz, że się nie zgodzę. I już tłumaczę dlaczego (w uproszczeniu):

1. Grzałeczka, którą chcesz grzać ma COP=1 (albo i nawet mniej niż jeden), więc załóżmy że ciągnie z sieci 1kW i oddaje 1kW na grzanie

2. Przyjmuje się, że pompa ciepła ma COP=3. Ale załóżmy, że ma gorszy COP czyli 2. Aby uzyskać te same 1kW na grzanie, pobiera więc 500W z sieci.

Zerknij poniżej na kartę katalogową pompy PPC Ecopower, która zainstalowałem prawie 11 lat temu (dokładnie uruchomiona 16.09.2011). Porównaj pobór mocy pompy modelu C11, który mam i C9, który pewnie byłby lepiej dopasowany. 200W różnicy...

https://palmer.com.pl/wp-content/upl...a-Ecopower.pdf
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
KLR idzie na emeryturę Boldun Inne tematy 10 25.10.2018 17:21


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 16:25.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.