Wróć   Africa Twin Forum - POLAND > Główny dział > Inne tematy

Inne tematy Motocyklowo

Odpowiedz
 
Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11.09.2024, 15:20   #1
ramires
Administrator
 
ramires's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Otwock ale chętnie na Śląsk bym wrócił
Posty: 4,771
Motocykl: RD37A (Hybryda), dwie ramy RD03 w zapasie
Przebieg: ojojoj
ramires ma wyłączoną reputację
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 5 dni 3 godz 31 min 5 s
Domyślnie Skórzana kurtka moto - czyszczenie

Czy ma ktoś jakieś sposoby na wyczyszczenie / odświeżenie skórzanej kurtki moto?

Zauważyłem, że mam w paru miejscach nalot grzybka jakiegoś, oczywiście okolice pachy. Gdzieś tam wyczytałem, że można użyć preparatu przeciwgrzybicznemu np. Scholl do stóp - że to może zadziałać i jednocześnie zniwelować zapaszek.

Chyba, że macie kogoś, kto usługowo umie to ogarnąć, bo u mnie na tym zadupiu nie ma nic...
ramires jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.09.2024, 18:39   #2
WojtasA
 
WojtasA's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Oct 2020
Miasto: Piaseczno
Posty: 1,262
Motocykl: Nie mam już afryki
WojtasA jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 6 dni 19 godz 44 min 19 s
Domyślnie

Ja używam czegoś takiego - działa
https://rrmoto.pl/product-pol-5745-S...l?gad_source=1
WojtasA jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.09.2024, 19:04   #3
ramires
Administrator
 
ramires's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Otwock ale chętnie na Śląsk bym wrócił
Posty: 4,771
Motocykl: RD37A (Hybryda), dwie ramy RD03 w zapasie
Przebieg: ojojoj
ramires ma wyłączoną reputację
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 5 dni 3 godz 31 min 5 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał WojtasA Zobacz post
Ja używam czegoś takiego - działa
https://rrmoto.pl/product-pol-5745-S...l?gad_source=1
No ok, ale to jest do powierzchni zewnętrznej, ja potrzebuję odświeżyć jakoś wnętrze pod podpinką, gdzie zauważyłem lekkie wyrosty wskazujące na delikatnego grzybka, to jest naturalne przy skórzanych ciuchach, ale zanim zacznę psikać na lewo i prawo chcę się dowiedzieć o tego typu zanieczyszczenia.
ramires jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11.09.2024, 19:39   #4
ramires
Administrator
 
ramires's Avatar


Zarejestrowany: Oct 2007
Miasto: Otwock ale chętnie na Śląsk bym wrócił
Posty: 4,771
Motocykl: RD37A (Hybryda), dwie ramy RD03 w zapasie
Przebieg: ojojoj
ramires ma wyłączoną reputację
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 5 dni 3 godz 31 min 5 s
Domyślnie

Wklejam to co znalazłem, a nóż się komuś przyda. Zamierzam spróbować któregoś ze sposobów + ozonowanie/UV.

Jak usunąć pleśń ze skóry?

Meble tapicerowane i ubrania skórzane, choć piękne i wygodne, wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji. Czasem zdarza się, że stajemy przed koniecznością usunięcia z nich pleśni. Trzeba wówczas działać skutecznie, ale i delikatnie. Jak zatem pozbyć się takich zabrudzeń?

Domowe sposoby na pleśń na skórze
Zacznijmy od łagodnych metod. Bardzo często mogą się one okazać w pełni wystarczające, zwłaszcza w sytuacji, gdy zabrudzenie jest jeszcze niewielkie i świeże. Podstawowym sposobem na to, jak usunąć pleśń ze skóry, bywa wówczas po prostu przetarcie danej powierzchni wilgotną ściereczką i odrobiną wody utlenionej. W początkowej fazie rozwoju grzyba pozwoli to przywrócić danej powierzchni pierwotny wygląd.
Aby jednak mieć pewność, że pozbyliśmy się problemu na dobre, warto również potraktować dane miejsce środkiem, który zabije rodniki pleśni. Mimo że alkohol (np. alkohol izopropylowy, spirytus salicylowy) spełnia taką funkcję, to jednak w przypadku skóry może pozostawić po sobie nieprzyjemne ślady, które negatywnie wpłyną na estetykę sofy czy kurtki. Podobne zniszczenia może też spowodować zbyt wysoka temperatura. Na szczęście są również inne, nie mniej skuteczne domowe sposoby na pleśń na skórze. Powierzchnię, na której się ona pojawiła, możemy przetrzeć również roztworem wody i octu 25% w jednakowych proporcjach. Inna metoda aby usunąć plamy to olejek herbaciany. Łyżeczkę olejku eterycznego rozrabiamy z ciepłą wodą (około szklanki) i przygotowanym roztworem spryskujemy plamy z pleśnią. Można również usuwać bardziej uporczywe pleśnie pastą z sody oczyszczonej. Kluczowe jest jednak szybkie działanie, zwlekanie nie tylko nie rozwiąże bowiem problemu, ale też sprawi, że czyszczenie będzie zdecydowanie trudniejsze.

Czyszczenie kurtki skórzanej z pleśni
Gdy naszym celem jest usuwanie pleśni z kurtki skórzanej, mamy do dyspozycji dodatkowe metody działania. Oczywiście, tu również sprawdzi się ocet, szczególnie zamiast alkoholu, jednak jesteśmy w stanie zrobić coś jeszcze. Odzież na tyle łatwo jest przenieść w inne miejsce, że daną kurtkę czy płaszcz możemy wystawić na jakiś czas na działanie mrozu. W ujemnej temperaturze komórki pleśni giną, kilka godzin w takich warunkach często zatem skutecznie usuwa grzyba z naszych ubrań. Oczywiście ślady estetyczne nadal będziemy musieli usunąć. Może nam do tego posłużyć na przykład znany już wilgotny, papierowy ręcznik i woda utleniona. Niska temperatura świetnie jednak wspomoże nasze starania, jeżeli jesteśmy zdecydowanymi zwolennikami stosowania metod domowych. Czyszczenie kurtki skórzanej z pleśni możemy wreszcie powierzyć specjalnym firmom czy pralniom i zaufać, że osoby te dobiorą adekwatne środki do tego celu. W przypadku dużych i starych zabrudzeń trudno bowiem wyczyścić odzież z pleśni dokładnie – szczególnie gdy wolimy nie sięgać sami po preparaty z drogerii.

Czym usunąć pleśń ze skóry?
Chemia Czasem jednak domowe metody nie wystarczają, a z jakichś względów nie możemy lub nie chcemy skorzystać z pomocy specjalistycznych firm. Gdy wówczas zastanawiamy się, jak usunąć pleśń ze skóry, niejako koniecznością stają się specyfiki stworzone z myślą o tej potrzebie. Należy jednak wybierać je ostrożnie, znaleźć w nich bowiem można silnie działające środki chemiczne. Przede wszystkim przeczytajmy zatem dokładnie przed zakupem konkretnego preparatu, dla jakich rodzajów materiałów możemy go stosować. Zamsz wymaga w końcu innego podejścia niż gładka skóra licowa. Idealnie byłoby też, gdyby producent naszej odzieży lub narożnika informował, czym usunąć pleśń ze skóry w jego wyrobach. Wiemy jednak z doświadczenia, że zwłaszcza po wielu latach od zakupu trudno czasami dotrzeć do tego rodzaju komunikatu. Gdy już wybraliśmy specyfik, należy zapoznać się ze sposobem stosowania, a następnie działać zgodnie z tą instrukcją. Jeśli będziemy postępować rozważnie i dokładnie, mamy szansę na wyczyszczenie nawet bardzo kłopotliwych śladów po grzybie.

Usuwanie pleśni ze skóry a profilaktyka
Widzimy zatem, że usuwanie pleśni ze skóry może od nas wymagać rozmaitego postępowania. Czasami wystarczy zaledwie kilka minut i dostępny w każdym sklepie ocet, kiedy indziej trzeba będzie zastanowić się nad wyborem dużo bardziej intensywnej metody. Najlepiej jednak byłoby, gdybyśmy w ogóle nie mieli tego rodzaju zmartwień. Z tego powodu warto pamiętać o profilaktyce, która uchroni nasze skórzane kurtki i meble przed powstawaniem pleśni. Przede wszystkim dbać należy o odpowiednie warunki, w których przechowywać będziemy tego rodzaju produkty. Konieczna jest zatem odpowiednia wilgotność powietrza (40-60%), a także regularne wietrzenie danego pomieszczenia. Możemy również zastosować roztwór wody i olejku z drzewa herbacianego. Da się go wykorzystywać jako środek do usuwania pleśni ze skóry, ale mieszanka taka działa także profilaktycznie i utrudnia powstanie grzyba tam, gdzie go jeszcze nie ma. Jest to ważne, gdyż aby nasze ubrania i meble ze skóry były bezpieczne, grzyba nie powinno być w żadnym miejscu pomieszczenia, w jakim je trzymamy.

Na koniec warto jeszcze chwilę poświęcić na pojawiające się często pytanie – jak usunąć zapach pleśni. Jeśli dokładnie usunęliśmy zarodniki pleśni, również zapach powinien zniknąć. Jeśli mimo czyszczenia i wietrzenia nadal czuć zapach pleśni na wyrobach skórzanych, warto powtórzyć usunięcie pleśni inną metodą; jeśli jest taka możliwość, w wysokiej temperaturze. Obecność zapachu długo po czyszczeniu sugeruje bowiem, że nie usunęliśmy wszystkich zarodników grzybów z tkaniny.
ramires jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12.09.2024, 19:36   #5
Dredd


Zarejestrowany: Jan 2017
Miasto: Warszawa
Posty: 334
Motocykl: Tenere 700
Dredd jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 6 dni 8 godz 8 min 35 s
Domyślnie

Ja kiedyś także stanąłem w sytuacji podbramkowej.
Pleśni nie miałem, ale... kurtkę mi oszczała kotka
To niby nie to samo co kocur, ale miło nie było

Stanąłem przed dylematem: albo kurtkę wyrzucę, albo ją wypiorę.
Włożyłem do wanny, proszek i jazda.
Udało się, a kurtce nic się od prania nie stało.

Obecnie, spodnie Klima ze wstawkami skórzanymi od wewnątrz nogawek już chyba z 6 razy prałem w pralce i skóra trzyma się lepiej niż pozostała tekstylna część spodni.

Więc jak wszystko zawiedzie, zawsze zostaje Ci pranie
Dredd jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz


Zasady Postowania
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Wł.
UśmieszkiWł.
kod [IMG] jest Wł.
kod HTML jest Wył.

Skocz do forum

Podobne wątki
Wątek Autor wątku Forum Odpowiedzi Ostatni Post / Autor
Ciuchy moto z wewnętrzną (osobną) kurtką poszukiwane darius Ciuch Afrykańczyka 5 24.09.2020 12:09
Kurtka skórzana ablos78 Inne tematy 9 30.12.2017 12:29


Czasy w strefie GMT +2. Teraz jest 14:05.


Powered by vBulletin® Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.