Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 22.10.2016, 17:46   #34
raf
 
raf's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Za zielonymi górami, za lasami
Posty: 1,133
Motocykl: czarny, pomarańczowe ladaco
raf jest na dystyngowanej drodze
Online: 7 miesiące 6 dni 13 godz 18 min 13 s
Domyślnie

Dzisiaj opuszczam Hrabstwo Świdnickie, by udać się na nieczynny most kolejowy Stany - Bobrowniki. Most z najdłuższym przęsłem nurtowym - 100,01m, długość całkowita to 642m. Tutaj opis z wikipedii:

Most kolejowy w Stanach – most kolejowy przez rzekę Odrę we wsi Stany w województwie lubuskim na linii kolejowej nr 371 Wolsztyn – Nowa Sól – Żagań.
Jest to jednotorowy most z przęsłami ze stalowych kratownic o długości 642 metrów i przęsłem nurtowym długości 100,01 m.
Most wybudowany został w 1905 przez firmę Beuchelt z Zielonej Góry. Na obu końcach mostu na filarach umieszczono po dwa zespoły ceglanych strażnic – blokhauzów w formie neogotyckich wież. Dwupiętrowe budynki strażnic, usytuowane po obu stronach toru, połączone były 12-metrowymi poternami i dysponowały własnymi ujęciami wody (studniami). 3 lutego 1945 środkowe przęsło mostu zostało wysadzone przez cofające się wojska niemieckie. Po wojnie most został odbudowany w 1955 roku. Część nadziemną strażnic po wschodniej stronie mostu rozebrano.
Most funkcjonował do połowy lat 90. lecz obecnie niewykorzystywany jest w złym stanie technicznym. Połączenie kolejowe Wolsztyna z Nową Solą zostało zerwane podczas powodzi w 1997 w wyniku zniszczenia przez wodę torowiska w okolicach wsi Bobrowniki[1].
Od lat podejmowane są starania o wykorzystanie mostu w celach turystycznych i uruchomienie kolejowych przewozów turystycznych

Wygląda tak (zdjęcie z neta)



Charakterystyczne strażnice







Chodzenie po mokrych, oglonionych belkach jest trochę niebezpieczne











Powrót wałem





raf jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem