Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 26.09.2016, 14:10   #117
ATomek
 
ATomek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Garwolin
Posty: 1,560
Motocykl: RD07A
Galeria: Zdjęcia
ATomek jest na dystyngowanej drodze
Online: 6 miesiące 6 dni 11 godz 54 min 9 s
Domyślnie

W miarę zainteresowania mordami na Polakach w czasie II WŚ zacząłem wracać w czasie do jego początków. W źródłach, ich początkiem jest pierwszy masowym mord UPA na mieszkańcach Parośli w lutym 1943r. https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Paro%C5%9Bli_I

Kto chce- doczyta. Ja opowiem -jak tam dotarłem.

Wołyń i Huta Pieniacka 035.jpg

Ukraińskim początkiem tegorocznej wędrówki do Huty Pieniackiej, w ramach Jeden wyjazd- jedno źródło był początek rzeki Prypeć na Pojezierzu Szackim.

Wołyń i Huta Pieniacka 016.jpg

Obok hałaśliwych plaż nad Świtezią można znaleźć ciche miejsce nad równie czystym Pulmieńcem

Wołyń i Huta Pieniacka 029.jpg


Wielka ilość poleskich kanałów, strug i jezior sztywno wyznacza możliwości szybkiego przemieszczania i jest miejscem samym w sobie do pojeżdżenia bez pośpiechu, z częstą koniecznością wracania tą samą drogą. Rzeki Wyżwa, Stochod i Styr co i rusz objawiały nam swe odnogi a mijane widoki zachęcały do zostania tam dłużej. Drogi leśne prowadzące donikąd w większości z kopnym piachem i wysoka woda w brodach zamiast zniechęcać cisnęła na usta:jeszcze kiedyś tu wrócę na dłuźej.

Wołyń i Huta Pieniacka 034.jpg

Wołyń i Huta Pieniacka 040.jpg

Okońskie źródła

Wołyń i Huta Pieniacka 082.jpg


Wołyń i Huta Pieniacka 089.jpg

Celem był nocleg w okolicach Kuzniecowska, przy cmentarzu Legionistów w Kostiuchnówce

Wołyń i Huta Pieniacka 100.jpg

Włodzimierzec. To miejsce, od którego swój smutny marsz rozpoczęła pierwsza sotnia UPA podległej OUN- sotnia do zadań specjalnych
Dowbeszki-Korobki.Ciekawe fakty tu:http://www.historia.uwazamrze.pl/artykul/972319
a szczegóły tu:http://isakowicz.pl/kolejny-falszywy-bohater-ukrainy/


Wołyń i Huta Pieniacka 108.jpg

Posadzony na miejscu spacyfikowanej wsi las skutecznie zaciera wszystkie ślady dawnych jej mieszkańców. Nie sposób znaleźć to miejsce oddalone, bo na dodatek cała okolica
wygląda jak po bombardowaniu, usiana jamami i odwiertami dzikich kopalni bursztynu. Każda dróżka bliżej, lub dalej od drogi kończy się starymi bądź bieżącymi odwiertami.

Wołyń i Huta Pieniacka 109.jpg

Wołyń i Huta Pieniacka 116.jpg

Punkty GPS znalezione w internecie zostawiają nas 3km od miejsca. Po kilkugodzinnych poszukiwaniach odpoczywamy przy drodze i wtedy pojawia się nadzieja na znalezienie pomnika:

20160821_135051.jpg

dziewczyna na skuterku. Po krótkiej rozmowie wykonuje telefon do Babci, która pamięta
Babcia wie, ale nie potrafi wytłumaczyć
Cierpliwie wykonuje kolejny telefon i kolejny
I za kwadrans przyjeżdża motorkiem jej ojciec z odległej o 10km wsi. On chętnie zaprowadzi.

Wołyń i Huta Pieniacka 119.jpg

Wołyń i Huta Pieniacka 121.jpg

Wołyń i Huta Pieniacka 137.jpg

Wołyń i Huta Pieniacka 123.jpg

Wołyń i Huta Pieniacka 126.jpg

Ten pomnik postawił w 1974r ukraiński sąsiad. Podobnie zresztą jak i poprzedni, drewniany z wypalonym tym samym napisem:
'14 lutego 1943r w wiosce Parośla nacjonaliści ukraińscy zamordowali 133 polskich mieszkańców wsi'

Postawa spotkanych tam ludzi, rozmowa z nimi dawała mi świadomość, że mają czyste sumienie. Wielokrotnie powtarzali- kto dokonał mordu i szczerze współczuli nie wymawiając się jakimiś nie sprecyzowanymi trudnymi czasami. To dla mnie nowe i tym bardziej będę pamiętał te poszukiwania.


Dalej jeszcze dwieście km i dwa dni i dojechałem do Huty Pieniackiej.

Ostatnio edytowane przez ATomek : 11.01.2018 o 12:07
ATomek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem