Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 26.04.2020, 20:47   #609
bukowski
Gość


Posty: n/a
Online: 0
Domyślnie

Cytat:
Napisał consigliero Zobacz post
Córka jeszcze się musi douczyć, jest smaczny ale wyszedł lekko gniotowaty, oczywiście będzie zjedzony jak każdy wypieczony. Obarczamy winą za ten stan rzeczy na początek blachę bo była aluminiowa i zbyt szybko reagowała na zmiany temperatury, dlatego czasem lepiej piec na kamieniu lub w żeliwnym garnku. Żeby nie było, nie moje to teorie, ja tylko jem chleb
Jeśli mówimy o tym pierwszym, to jest po prostu piękny. Nie umiem takiego, a kilka setek już w życiu wypieklem.
Gniotowatosc moze mieć trzy przyczyny:

1. Brak mąki pszennej lub za krótkie wyrabianie. Ciasto zytnie nie tworzy siatki glutenowej i nie ma co utrzymać konstrukcji. Graniczny jest chleb 70% - ten, jeśli prawidłowo zbudowana siatka na pszennym cieście, będzie się trzymał. Powyżej 70% juz nie jest łatwo, 90 I więcej zawsze będzie gniotowaty.

2. Za gęste ciasto. Czestym bledem przy formowaniu bochenka jest zagęszczanie ciasta, bo bochenek nie chce trzymać kształtu. Stąd te pół godziny pracy, niezbędne do wytworzenia silnej siatki glutenowej z maki pszennej.

3. Za krótki czas wyrastania / słaby zakwas. Zanim bochenek pójdzie do pieca, powinien zwiększyc objętość o około 50%. Jeśli tego nie zrobi, będzie gniot.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
  Odpowiedź z Cytowaniem