Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 02.08.2020, 14:57   #19
Poncki
 
Poncki's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,672
Motocykl: XR250R
Przebieg: ły
Galeria: Zdjęcia
Poncki jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 1 tydzień 6 dni 21 godz 54 min 8 s
Domyślnie

Skoro tak, to możemy zrobić małą dygresję i na chwilkę przenieść się w inne miejsce trasy – na Kopiec Powstania Warszawskiego. Jak zapewne większość osób wie, 1 sierpnia obchodzimy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Od tego wydarzenia minęło już prawie 80 lat. Niby dużo, niby mało. Z pewnością można jednak powiedzieć, że jest to bardzo ważna data, a wśród Warszawiaków pamięć jest wciąż żywa. O samym Powstaniu nie będę pisał, ponieważ jest to temat bardzo rozległy i w kilku z zdaniach i tak nic nie uda mi się przekazać. Zamieszczam jednak krótki trailer filmu który działa na wyobraźnię. Został on wyprodukowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego i być może zachęci kogoś do zgłębienia tematu.



Ponieważ pogoda była świetna, postanowiłem wziąć rower i pokręcić się po mieście. Na ulicach było bardzo dużo ludzi i można było obejrzeć sporo różnych inicjatyw związanych z upamiętnieniem Powstania. W pierwszej kolejności wybrałem się na Most Siekierkowski. Z tego miejsca rozpościera się bardzo ładny widok na Wisłę, zmierzającą w kierunku centrum Warszawy.

1.jpg

O godzinie 17 (Godzina W) tradycyjnie całe miasto zamarło, zawyły syreny i rozbłysły flary.
Zdaję sobie sprawę, że mój aparat nie jest wybitny, ale mam nadzieję, że widać dym unoszący się nad miastem.

2.jpg

Robi to spore wrażenie, kiedy samochody na Trasie Siekierkowskiej zatrzymują się na prawym pasie, pasażerowie wychodzą i tylko nieliczni kierowcy z zainteresowaniem obserwują co się dzieje.

3.jpg

Upamiętnienie miało też miejsce nad naszymi głowami.

4.jpg

Uczestniczyła w nim Grupa Akrobacyjna Żelazny.

https://www.facebook.com/watch/?v=2688034734765527

Wracając jednak do Kopca Powstania. Na szczyt można się dostać w sposób cywilizowany:

5.jpg

Lub przez krzaki, korzystając z dzikiego toru rowerowego.

6.jpg

7.jpg

Na szczycie można spojrzeć na mniej okazałą (ale za to zieloną) część Warszawy.

8.jpg

Oraz oczywiście pomnik.

9.jpg

10.jpg

Ostatnie zdjęcie nie jest przypadkowe, powód jego umieszczenia wyjaśnia poniższy tekst.

11.jpg

12.jpg

Następnie pojechałem na Krakowskie Przedmieście, gdzie trafiłem na marsz, który zorganizowany był chyba przez środowiska prawicowe. Wyglądał bardzo przyjemnie, natomiast myślę, że hasła niezwiązane z wydarzeniem można sobie było darować.
Swoją drogą poniżej umieszczam zdjęcie z nutką Chopina. W kościele Świętego Krzyża znajduje się serce wybitnego kompozytora. Co ciekawe, kościół został zniszczony, jednak kluczowy filar, w którym umieszczony został organ, ocalał.
Kościół zniszczyli nasi zachodni sąsiedzi, natomiast sąsiedzi ze wschodu postanowili zająć się fortepianem Chopina i wyrzucili go z okien budynku, który znajduje się po prawej stronie (tam gdzie te szare tablice)

13.jpg

Na koniec kilka zdjęć „luzem” z miasta:
Getto warszawskie

14.jpg

15.jpg

16.jpg

Śpiewanki na rynku Nowego Miasta

17.jpg

PWPW

18.jpg

19.jpg

20.jpg

21.jpg

Stadion Polonii Warszawa

22.jpg

23.jpg

Pawiak

24.jpg

25.jpg

26.jpg

Strefa płatnego parkowania

IMG_20200801_183028.jpg

Na koniec największa flaga w Polsce… jak sądziłem. Okazuje się jednak, że większa wisi w Świnoujściu.

27.jpg
Poncki jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem