Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 30.01.2024, 10:17   #21
Ryży Koń


Zarejestrowany: Apr 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 105
Motocykl: CRF300 Rally
Ryży Koń jest na dystyngowanej drodze
Online: 18 godz 54 min 22 s
Domyślnie

Jako, że trochę pracowałem "w olejach" to się wtrącę. Po pierwsze dystrybutor. Im większy tym lepiej. Faktycznie Inter Cars, mimo różnych patologii jest zaufanym źródłem. Po drugie marka. Wszystkie wynalazki "niszowe" i "cudowne" można sobie w buty wsadzić. Żadna z tym firm sama nie robi oleju. Zamawiają w mieszalniach i tyle. Każdy z was może sobie stworzyć własną markę oleju i po sprawie. Można sobie piłować roleczki na maszynie z silnikiem od pralki i taki test ma tyle wiarygodności co ocena jakości oleju na podstawie jego zapachu. Kiedyś miałem przyjemność być w Castrol Technology Centre w Pangbourne i od tego czasu już nic nie było takie jak wcześniej :-). Po trzecie, olej obecnie jest częścią zamienną silnika więc nie należy poprawiać fabryki. Lać olej w klasie lepkości i jakości zalecanej przez producenta auta. Krzywdy nie będzie. Gdzie można poprawić fabrykę? Zmieniać częściej olej. Nie co 30kkm ale co 15kkm. Czy wymieniać częściej? Chyba bez sensu skoro silniki w układach hybrydowych Toyoty robią setki tysięcy kilometrów przy wymianie co 15kkm. Oczywiście jeśli gazem operuje się 0-1 i ogień z rury, to wymieniać częściej. Jeśli jeździmy na przykład autem do pracy 3km, albo po bułki do sklepu, który widzimy z okna, to też częściej. Jeden z moich ulubionych cytatów ze Sławka Borewicza brzmi: Myślenie ma kolosalną przyszłość, nie tylko w milicji.
Aha... i nie słuchać "dziennikarzy" i innych "specjalistów" od motoryzacji... Większość nie odróżnia głowy od dupy.
I taka olejowa zagadka. O ile procent zmieni się lepkość a o ile gęstość oleju z zakresie temperatur od -20 st.C. do 100 st.C. :-)

Aha... tak, to prawda. Najlepszy jest olej wymieniony, a filtry oleju podrabia się tak jak oleje silnikowe.
Ryży Koń jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem