Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 19.06.2010, 18:04   #16
TENKU


Zarejestrowany: Jun 2010
Posty: 8
Motocykl: RD03
TENKU jest na dystyngowanej drodze
Online: 53 min 8 s
Domyślnie

Witam ponownie,

bardzo zainteresowała mnie dyskusja na temat mojego regulatora. W poprzedniej wypowiedzi podałem przykład testu na porównanie temperatury, nie dlatego aby coś ukrywać, tylko gdyż uznałem, że każdy chętny bez zagłębiania się w pomiary i analizy może go szybko samemu przeprowadzić. Wbrew pozorom ten test nie jest niemiarodajny. Każdy rodzaj konsumpcji prądu wewnątrz regulatora zarówno ten konieczny (konsumpcja przez elektronikę i straty na półprzewodnikach w trakcie przepływającego przez nie prądu), jak i ten nieporządany (np. zwieranie nadmiaru prądu do masy) przekłada się na straty, a te z kolei na ciepło. Tak więc im cieplej, tym wiecej energii idzie w powietrze. Obrazowym przykładem są uszkodzenia regulatorów, kiedy układ sterujący ciagle pracuje na zwarciu (czyli nie kontroluje poprawności napięcia wyjściowego), napięcie ładowania spada do 12V, a regulator się gotuje. Wtedy prąd nie idzie w instalację i do odbiorników tylko w powietrze. Tak więc stwierdzenie KAZMIR-a, że temperatura radiatora nie ma znaczenia nie jest obiektywne.
Również co do pomiarów prądu mam pewne spostrzeżenia. Zakładając, że w instalacji mamy stały poziom napięcia, wszystkie odbiorniki niezależnie od predkości obrotowej silnika pobierają tyle samo mocy, wszystkie oprócz układu zapłonowego. Mam tutaj na myśli nie CDI, ale głównie cewkę WN. Energia potrzebna do wytworzenia pojedynczego wyładowania jest taka sama, tak więc zwiększając obroty zwiększa się częstotliwość zapłonów, czyli również średni prąd płynacy przez cewkę WN. Osobiście nie mierzyłem tych wartości, ale impulsowo może to być nawet 6-12A. Przynajmniej tak było w moim poldku, do którego kiedyś zakładałem zapłon elektroniczny. Wszystko zależy od ilości cewek, cylindrów itd....
Zastanawia mnie również wynik 14A pomiaru prądu płynącego prze jedno z uzwojeń prądnicy przy 5000obr/min. Fizycznie nie jest to możliwe. Prądnica w afryce ma 360W. Po bardzo prostym działaniu 14A*14,5V*3uzwojenia = 600W. Coś tu chyba nie gra?
Prawdopodobnie jest to wartość RMS (impulsowa), a nie pomiar AV. Średnia wartość prądu będzie oscylować prawdopodobnie w przedziale 0,5-0,6 RMS.

Jeszcze jedna niewielka sugestia. Jeżeli ktoś nie chce robić pomiarów prądu, bądź temperatury radiatora, to wystarczy sprawdzić różnicę temperatur żółtych przewodów fazowych wychodzących z prądnicy podczas pracy na moim i oryginalnym regulatorze. Przegrzane izolacje i nadtopione wtyczki to główna "zaleta" oryginałów.

pozdrawiam
TENKU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem