Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 17.01.2021, 14:21   #29
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,821
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 17 godz 27 min 5 s
Domyślnie

Ktoś w innym wątku zapytał:

Cytat:
Pytanie do ludzi którzy maja auto elektryczne w wątku zamkniętym.

Czy jeśli chcecie naładować swój pocisk poza domem czytaj za darmo to ile musicie kwitnąć pod Tesco, Lidlem czy inna Biedronką aby móc dalej jechać za darmo?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i zależy od dwóch czynników:
1. Jak szybka jest ta darmowa ładowarka?
2. Jaki jest stan naszej baterii w samochodzie?

U mnie w mieście darmowe ładowarki mają takie "prędkości":
- Tesco 7kW,
- miejskie 11kW,
- Lidl 50kW,

więc moje Mii ładuje się od 0 do 100% odpowiednio:
- niecałe 5h,
- niewiele ponad 3h,
- około 40 minut.

Zasadniczą sprawą jest, że nigdy nie doprowadza się do pełnego rozładowania (oczywiste), więc czasy te będą zawsze krótsze. Tak samo jak różne są tankowania normalnego samochodu (czasami przyjeżdżamy na stacje z prawie pustym zbiornikiem a czasami dotankowujemy niewiele).

Filozofia więc jest więc ciutkę podobna do ładowania telefonu komórkowego: mam możliwość to ładuję (i to za darmo).

Dlatego 30 minutowe zakupy w Tesco podładują mi tylko ok 10%, ale tyle samo trwająca wizyta w Lidlu pozwoli mi na doładowanie 75% baterii.

Do pełna zawsze mogę podładować (też za darmo) na parkingu miejskim 300m od mojego domu. Stawiam tam samochód na tyle ile trzeba (czyli te ok. 3h) do podładowania na 100% (apka informuje o zakończeniu ładowania) a potem ide na parking i przyprowadzam samochód pod dom. Proste...

Żebu nie być gołosłownym poszedłem tam chwilę temu na spacer z psem. Niedziela, świetna pogoda, parking niedaleko nadmorskiego deptaka, więc ludzi od groma. Parking zapchany, samochody parkują również wzdłuż ulicy.



Parking ma 2 stanowiska dla samochodów EV:



Jak widać poniżej, Nissan Leaf ładujący się tam ciągnie 6.5kW i przez 1h43min. podładował 11.17kWh swojej baterii co stanowi jakieś 27%. Urządzenie nie ma żadnego czytnika karty i na wyświetlaczu nie pokazuje się cena ładowania, więc uwierzcie mi: to ładowanie na prawdę jest za darmo.



P.S. Widać tu jeszcze jeden potencjalny bonus posiadania samochodu EV: specjalne miejsce parkingowe, które na zapchanych parkingach może stanowić nie lada plus

P.S.2 Jak kiedyś będę w moim pobliskim Tesco też zdam jakąś relację.

Ostatnio edytowane przez nabrU : 17.01.2021 o 19:01
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem