Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 06.02.2020, 14:07   #91
CzarnyCzarownik
 
CzarnyCzarownik's Avatar


Zarejestrowany: Feb 2015
Miasto: Maków Podhalański
Posty: 1,793
Motocykl: XRV750->XR400
Galeria: Zdjęcia
CzarnyCzarownik jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 2 tygodni 4 dni 17 godz 53 min 23 s
Domyślnie

Ja dalej bedę się czepiać, ale z góry zaznaczam, że mechanikiem ani ekspertem nie jestem. Coś tam sobie czytam, coś oglądam. A fajnie, że na forum można pogadać i wyjaśnić niejasności, więc jak coś źle rozumiem to chciałem to wyjaśnić

W serwisówce piszą tylko o pomiarze ciśnienia oleju przy 5000 obrotach, ma być 5-6bar. I tyle, nie ma ani słowa o ciśnieniu przy jałowych obrotach. Pompa oleju daje niskie ciśnienie na jałowych obrotach, a potem bardzo szybko rośnie do maksymalnej wartości. Potem olej zaczyna lecieć zaworem ograniczającym ciśnienie i jest ono prawie stałe przy dalszym wzroście obrotów. Wydaje mi się, ze test z serwisówki sprawdza stan pompy - czy jest w stanie wytworzyć maksymalne ciśnienie w momencie zakładanym przed konstruktora.

Na niskich obrotach ciśnienie szybko się zmienia w zależności od obrotów - każdy może mieć ustawione inne. Ciśnienie zmienia się też w zależności od lepkości oleju i jego temperatury. Dla mnie tu jest za dużo zmiennych aby taki pomiar miał jakiś sens.

Jak japończyk uznał, ze czujnik ciśnienia o wartości 'X' bar wystarczy, to obstawiam, że wartość 'X' i tak ma w sobie duzy zapas. Tak samo jak silnik nam sie nie zatrze jak poziom oleju spadnie ponizej minimum na bagnecie. Jakieś antyczne, wolnoobrotowe klekoty polewało się olejem z olejarki i nic się nie zacierało

No i zgadzam się, ze wskazowka analogowa jest fajniejsza i jest w stanie powiedzieć nam wiecej. Taki czujnik z lampką to dla mnie raczej ostatnia deska ratunku przy jakimś rozszczelnieniu przewodu olejowego, uszkodzeniu chłodnicy oleju, wypaleniu dużej ilości oleju. Pompa oleju raczej nie straci wydajności z dnia na dzień, więc jakby czasami sprawdzić miernikiem ciśnienie oleju w układzie - to można spać spokojnie.

Taka czysto teoretyczna sytuacja: jak się zatka kanał olejowy, to pompa nawet na jałowym biegu nabije 6 bar, olej poleci zaworem ograniczającym ciśnienie i silnik się zatrze. A lampka nam o tym nie powie - no może jak po wyłączeniu silnika zobaczymy, że lampka nie zapala się przez minutę po zgaszeniu silnika

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk
__________________
Zapraszam na YouTube , Instagram oraz Stronkę.
Pozdrawaim, Dawid z DMMotoAdventures
CzarnyCzarownik jest offline