Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 29.01.2012, 12:04   #1
sowizdrzal
Turysta DualSport
 
sowizdrzal's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2011
Miasto: Chorzów
Posty: 584
Motocykl: KTM 1200 6T
Galeria: Zdjęcia
sowizdrzal is an unknown quantity at this point
Online: 2 tygodni 2 dni 4 godz 17 min 43 s
Domyślnie Lark 35 AT - oprogramowanie subiektywnie idealne

DO MODA: zakładam nowy temat, bo jest podsumowaniem mojej prawie półrocznej
zabawy z urządzeniem, w wyniku której udało mi się osiągnąć stan wielce zadowalający.
Jeżeli MOD uzna, że temat lepiej podczepić pod któryś z już istniejących o tym sprzęcie,
nie będę oponował

MOD: jak najbardziej popiera bo już sam się zastanawiał się co z wiadomym wątkiem począć
-----------------------------------------------------------------------------------

Po prawie półrocznej zabawie z LARK 35 AT, przedstawiam Wam zestaw oprogramowania,
który powinien zadowolić większość podróżników.
Ja sam preferuję jazdę dual-sport, ze wskazaniem na szutry i lekki OFF.
Ponadto używam Larka także na rowerze i w aucie.

ZAŁOŻENIA są standardowe: Soft ma obsługiwać trasy routowalne po drogach utwardzonych
i poza nimi oraz zapisywać i odtwarzać tracki.
Ma dobrze współpracować z komputerem PC w zakresie konwersji tracków i przygotowywania tras.

SOFT na LARK 35 AT:
0. Panel użytkownika - wszystkie szczegóły tu: http://africatwin.com.pl/showthread.php?t=10112

1. Automapa 6.8 - bardzo lubię ten interfejs, zarówno na trasy jak i na tracki. Nawet tam gdzie nie
ma pokrycia siatką dróg, po wyznaczonej ścieżce prowadzi bez zarzutu.
Ewentualne kłopoty z uruchomieniem AM na LARK 35 AT rozwiązane sa tu:
http://advrider.pl/viewtopic.php?f=4&t=6977&start=60
Trasy format .atm, tracki - .gps

2. OziExplorerCE - bardzo miły do map rastrowych, właściwie każdy rejon można ściągnąć,
albo samemu skalibrować ze skanów. Dobry opis ściągania map np. z Zumi mamy tu:
http://www.atvpolska.pl/forum/viewto...p?f=44&t=36104
Tracki - .plt, trasy - nie próbowałem.

3. iGo Primo 9.2 - miły program, bo jest do niego sporo map od tzw. dostawców lokalnych,
nie tylko od NavTeq czy TomToma. Użycie wskazane tam, gdzie AM nie sięga...
Tracki - format .trk (UWAGA: kłopoty z konwersją, patrz SOFT na PC)
------------
Dlaczego nie Garmin głównie z powodu cen urządzenia.
Ponadto testowałem jeszcze wybrane wersje oprogramowania ,,odGarminowskiego:
* Garmin Mobile XT - bardzo czytelny, ale nie umożliwiał przeglądania mapy, kłopot z przesłaniem tracków na PC.
* Navigon 7 - nie zapisuje ani nie odtwarza ścieżek.
Oba te programy wymagały sporo zachodu przy uruchomieniu, odkodowywaniu map itd. Niewygodne, nie lubię.
---------------------------------

Aby dobrze i wygodnie to wszystko wpółpracowało z komputerem, potrzebny będzie następujący
SOFT na PC (WinXP lub nowszy):
0. Coś do skomunikowania PC z LARKiem: ActiveSync, odpowiednie sterowniki USB, czytnik kart...

1. AM 6.8 - ta sama wersja co do LARKa, ale zainstalowana na PC.
Do układania tras, zamieniania ich na tracki w formacie .GPS lub .KML itd.

2. MapSource i CityNavigator - tu akurat Garmin pokazał jeden z najlepszych softów do rysowania
tras i tracków. Bardzo wygodne narzędzie, nawet lepsze niz GPXEditor.
Efektem jest bardzo uniwersalny plik .GPX, który następnie konwertujemy programem 3.

3. GPSBabel - do konwersji tras i tracków z i do prawie wszystkich formatów.

4. MapEdit 1.1 - konwersja tracków z i do formatu .trk dla iGo Primo, czyli iGo 9.
GPSBabel - akurat tego nie robi, chociaż dobrze obsługuje format .trk dla iGo 8.

5. GPXEditor - kompleksowa obsługa tracków, wycinanie waypointów, scalanie, dzielenie, itd.
Możliwość podglądu tracków w GoogleMaps.

6. Igo_8_PC - wersja niestety tylko 8, ale mapy, które chcemy wrzucić na LARKa do Igo Primo
można fajnie sobie przejrzeć w tym emulatorze nawigacji. Rysowania tracków ani tras nie próbowałem,
AM albo MapSource daje do tego wygodniejsze interfejsy.

7. Czasem przyda się konwersja spakowanego .kmz do .kml, ale GPSBabel tego nie robi.
Robimy to poprzez portal http://www.gpsvisualizer.com/map_input?form=googleearth

Chyba niczego nie pominąłem. Podsumowanie jest oczywiście do dyskusji. Będzie miło poznać Wasze zdanie.

MOD: gratuluje sukcesu i dziękuje za zamieszczenie wartościowego materiału na forum
__________________
Sowizdrzał
KTM 750 6T
Nie wierz, nie bój się, nie proś!

Ostatnio edytowane przez sowizdrzal : 29.01.2012 o 17:49 Powód: Nazwa programu w p.2 na LARK: OziExplorerCE, zamiast OziExplorer
sowizdrzal jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem