Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 18.11.2023, 23:23   #687
nabrU
Stary nick: Radarman
 
nabrU's Avatar


Zarejestrowany: Jun 2017
Miasto: Whiteley, UK
Posty: 2,914
Motocykl: 2017 CRF1000L DCT
nabrU jest na dystyngowanej drodze
Online: 3 miesiące 3 dni 8 godz 25 min 36 s
Domyślnie

Dzisiaj moja Tesla obchodzi 3-miesięczne urodziny(y). Wystarczająco dużo czasu chyba, aby wyrobić sobie o tym samochodzie jakieś własne zdanie, więc oto moje podsumowanie. Niektóre opinie odnoszę oczywiście do mojego poprzedniego EV czyli VW ID.3 Family Pro Performance 58kWh.

Na wstępie trochę statystyki bezpośrednio od Tesli i z portalu TeslaFi (przypominam chodzi o Tesla Model 3 LR RWD). TeslaFi spiąłem z samochodem 11 dni po zakupie więc dane stąd są niepełne plus portal ten niepoprawnie liczy koszta podróży więc to jest do pominięcia.

W 3 miesiące przejechałem 3488 mil (5614km) ze średnim zużyciem 233Wh/mi (czyli ok 145Wh/km). Koszt ładowania poniżej:



280 zł (i to jest koszt, który nie uwzględnia tego, że czasami samochód ładuje się z FV) na 5614km daje koszt niecałe 5zł na 100km. Proszę mi znaleźć duży samochód o mocy ok. 300KM i przyspieszeniu do setki poniżej 6 sek., który daje tyle funu i jazda nim kosztuje tak mało

Trochę innych danych z TeslaFi (zmieniłem jednostki z imperialnych na metryczne specjalnie dla Was ):

- zużycie energii w zależności od prędkości:



- zużycie energii w zależności od temperatury:



- estymacja realnego zasięgu przy 100% SOC:



A teraz

Super-hiper, cudo i w ogóle:

- software, który działa płynnie i ma sensownie rozwiązane OTA,

- bardzo dobra i rozbudowana apka,

- super prowadzenie samochodu (dość sztywne zawieszenie pozwalające poszaleć, ale wciąż w miarę komfortowe – mowa o 18” felgach jakie mam)

- spory frunk i przestrzeń bagażowa pod bagażnikiem zasadniczym,

- lane assist który bardzo dobrze trzyma się pasa, nawet na krętych jednopasmówkach,

- Internet w samochodzie, który działa w roamingu (przy Premium Connectivity),

- samochód wcale nie jest głośniejszy w środku niż poprzedni ID.3 (mimo powszechnych narzekań na bezramkowe drzwi itp.)

- średnie zużycie, które oscyluje w granicach 233 Wh/milę (czyli ok. 145 Wh/km)

- sieć Superchargerów (szybko, bezproblemowo i taniej niż gdzie indziej, a w moim wypadku za darmo – bo wykupiłem mile za punkty z referrala),

- ładowanie z prędkością do 250kW,

- lepsze wykończenie wnętrza niż w ID.3,

- lepszy system nagłośnienia od ID.3 (nawet jeśli nie posiadam Premium Audio w RWD),
- brak przymusowych przeglądów,


Takie sobie, ujdzie, da się z tym żyć, ale Elon mógłby coś z tym zrobić:

- brak podnóżka obok pedału gazu,

- brak możliwości ustawienia poziomu rekuperacji,

- brak możliwości sparowania 2 aktywnych telefonów po BT,

- brak wbudowanego hotspota w samochodzie,

- brak informacji o fotoradarach w nawigacji, brak widoku 3D, brak sensownego zoom’u podczas manewru (rondo, skrzyżowanie)

- brak V2L,

- brak HUDa (nawet w opcji),

- brak otworu ‘na narty’ w tylnym siedzeniu,


Kicha, kaszana, cienizna, do poprawki:

- światła (brak działających matrixów, brak możliwości zmiany snopu światła dla krajów LHD i RHD, kształt snopu świata taki sobie, długie zapalają się bez sensu np. przy świecących latarniach ulicznych),

- TACC / Autopilot (brak automatycznego ustawienia bieżącego limitu prędkości jako aktywnego, szarpanie i mało płynna jazda, bardzo niekonsekwentne trzymanie odległości, brak możliwości zmiany pasa w trybie Autosteer bez wyłączenia AP, phantom braking)

- brak kamery w zderzaku przednim (jak już zdecydowano się na usunięcie czujników parkowania)

Samochód jest znacznie dłuższy niż ID.3 i ma nieciekawy promień skrętu (tu ID.3 czy Born są chyba rekordzistami) więc parkowanie i manewrowanie w ciasnych miejscach to nie jest w Tesli Model 3 nic przyjemnego.

Myślałem, że będzie mi brakować Android Auto, ale jakoś udaje mi się bez tego ficzeru funkcjonować

Podsumowując, widać sporą przewagę na ID.3, ale widać też gdzie przyoszczędzono, bo tak naprawdę Tesla Model 3 (czy Model Y) to raczej nie premium tylko masówka w świecie EV. Nie umniejsza to jednak faktu że to fantastycznie jeżdżący i bardzo oszczędny samochód
__________________
W barze jak zaczynasz się awanturować to albo dostajesz w ryj albo wylatujesz na ulicę na kopniakach. Tylko gdzieniegdzie bar zrównuje się z ziemią, a awanturnicy przenoszą się do następnej knajpy.
nabrU jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem