Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 01.04.2011, 12:18   #34
fxrider
Niepoprawny ideologicznie - XTZ/GS/LC4 ;)


Zarejestrowany: Jul 2008
Miasto: Józefów
Posty: 669
Motocykl: R1100GS, LC4
fxrider jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 1 dzień 17 godz 57 min 31 s
Domyślnie

Hej,
dostałem kolejne pytanie na PW, które świetnie się nadało do rozwinięcia do całego artykułu:

Cytat:
Napisał puntek
Nuvo 255W wiem że nie jest wodoszczelna , ale chciałbym załadować jakieś inne mapy niż ta co jest w środku, po za tym idealnym było by nanoszenie skanów map i korzystanie z tego potem
ale sam nie wiem czy to jest możliwe ...
ściągnąłem jakis web updater i nie chce się połączyć z tym ustrojstwem . podłączam kablem usb i mini usb innego sposobu nie ma
inne mapy bez problemu - z tego co kojarzę ten model ma zwykłą kartę SD (tu warto by się doczytać jaką max. pojemność obsługuje) i obsługuje wszystkie dostępne formaty map wektorowych na garmina, więc ograniczeń w tym względzie mieć nie będziesz.
Masz już o tyle dobrze, że ten model obsługuje jednocześnie wiele plików map, co ułatwia sprawę (w takiej n.p. 60csx trzeba łączyć wszystkie mapy do jednego pliku (tylko gmapsupp.img) co niekoniecznie jest proste/wygodne). Często gotowe mapy są rozprowadzane jako pliki gmapsupp.img - wgrywasz taki plik na kartę SD do katalogu /garmin/ i powinieneś widzieć mapkę w odbiorniku. Kolejne pliki możesz dogrywać jako gmapsup1.img, gmapsup2.img, itd... Niektóre modele obsługują kazdy plik o z końcówką .img (n.p. polska.img) - sprawdź czy masz taką opcję (czy mapy z takimi nazwami u Ciebie są widoczne), bo to jest wygodniejsze.
Jedna uwaga: jeden plik .img może zawierać wiele różnych, niezależnych map, a każda mapa składa się z tzw. arkuszy (obszarów) - jak zerkniesz potem do MapSource to z pewnością zauważysz o co chodzi. Mapy można wyłączać/przełączać w ustawieniach navi (nie ma sensu włączać więcej niż jednej mapy danego obszaru w danym momencie, bo będzie widoczna tylko ta na wierzchu - o najwyższym priorytecie, a urządzenie będzie wolniej działać - generalnie im większa jest aktywna mapa(mapy), tym bardziej potrafi zwolnić. Ta mapa na wierzchu będzie używana do wyliczenia trasy.
Być może na karcie będziesz miał plik gmapbmap.img - to jest tzw. mapa bazowa (zazwyczaj Europy) z orientacyjnymi granicami i siatką głównych dróg, miast - uaktywnia się przy większych oddaleniach, żeby był lepszy pogląd na szerszą okolicę. Rysowanie map tzw. "szczegółówych" (czyli tych z pliku gmapsupp.img) jest bardzo czasochłonne, zwłaszcza jeśli jednocześnie widać dużo elementów - stąd właśnie aby uniknąć takiej konieczności od pewnego momentu jest wyświetlana ta uproszczona mapa bazowa. Tak więc przy okazji: ustawienie "szczegółowość wyświetlanej mapy" ma spore znaczenie i niekoniecznie "najdokładniejsza" jest najlepsza - bo jej rysownie może trwać czasem bardzo długo, zwłaszcza przy większych oddaleniach. Im bardziej dokładna/szczegółowa mapa ma być wyświetlana tym "wyżej" (oddalenie) przestają być wyświetlane drogi niższych kategorii - na niektórych mapach jeśli się przesadzi z tym ustawieniem widać tylko jedną wielką, nieczytelną plątaninę/pajęczynę dróg, w której nie da się zorientować - dlatego trzeba sobie eksperymentalnie dobrać taką szczegółowość, przy której widzi się to co się chce, jest czytelnie, a mapa rysuje się akceptowanie szybko (a właściwie: akceptowanie ślimaczy się ) - na różnych mapach optymalne ustawienia mogą być różne.
Przy okazji a propo zamulania odbiornika, żeby temat już wyczerpać: włączenie wyświetlania na mapie własnych punktów poi (pliki .gpi), zwłaszcza przy ciut większych oddaleniach potrafi masakrycznie sparaliżować odbiornik - u siebie w 62st nie wyświetlam ich powyżej 300m, bo odbiornik robi się nieużywalny.
Jeśli chodzi o prędkości działania odbiorników (rysowanie map, czas wyliczanie trasy, czyli ogólnie moc procesora) to klasyfikacja wygląda w.g. moich doświadczeń następująco:

1. MobileXT na dobrym PPC/PNA
2. nuvi/zumo
3. nowsze outdoorowce (62,78,dakota,oregon,colorado) - przy okazji: to właśnie te, które obsługują CustomMaps
4. starsze outdoorowce (n.p. : 60csx, vista HCX - o dziwo hcx wydaje się być zauważalnie bardziej żwawy od 60tki)
5. jeszcze starsze outdoorowce (n.p. legend "bezliterekowy" - ale to już zabytki)
6. tu są jeszcze odbiorniki, które w ogóle nie potrafią wyświetlać map
Są jeszcze jakieś "egzotyczne" modele (-> dopra ) lotnicze, morskie, specjalizowane, streetpiloty (znane bardziej jako BMW motorradnavigator), ale nie miałem z nimi styczności i ciężko mi je tu sensownie umieścić na liście.

Tak, żeby dać pogląd to w.g. mojego subiektywnego wyczucia moja 62st rysuje mapy i wylicza trasy ok. 6x szybciej niż poprzednia 60cx - różnica w wygodzie używania jest drastyczna (do wytyczania trasy w 60tce będąc w podróży czasem trzeba mieć sporo cierpliwości - na dłuższą metę robi się to irytujące. Niemniej nadal jest to bardzo dobry odbiornik o b.dużych możliwościach - w.g. mnie w kilku kwestiach zdecydowanie lepszy od 62).

Jeśli chodzi o skany map rastrowych (w oficjalnej terminologii garmina Custom Maps) to na tym urządzeniu definitywnie nie ma takiej opcji (z tego co kojarzę na żadnym garminie z serii nuvi i zumo nie da się korzystać z CM - w.g. założeń to jest nawigacja stricte szosowa, a tam jest to totalnie zbędne). Możesz kombinować "na około" z n.p. mapwel'em, który konwertuje obrazki do postaci wektorowej (więcej tutaj: http://www.garniak.pl/viewtopic.php?...mapwel&start=0 ) - mi jakoś nie przypadło to do gustu, taka mapa strasznie wolno rysuje się w odbiorniku (zwłaszcza 60tkach, gdzie testowałem) i często jest słabo czytelna (w miarę dobrze ją widać tylko przy jednym zoomie). No ale zawsze jest to jakieś wyjście.

Z tym "jakimś" Web Updaterem to uważaj, bo to jest program do aktualizacji firmware i jak się coś pomiesza to łatwo zrobić maszynce kuku. Lepiej najpierw zapoznaj się cokolwiek ze sprzętem i poczytaj o tym jak się aktualizuje (n.p. na garniak.pl jest taki sympatyczny wątek p.t. "WebUpdater może uśmiercić Twój odbiornik"), zanim zaczniesz coś kombinić.
Po zwykłym podłączeniu urządzenia za pomocą kabla USB do kompa powinien być wykrywany i traktowany jak pendrive z dostępem do karty SD.

Do wgrywania map służą programy MapSource lub (nowszy) BaseCamp - musisz mieć w nim zainstalowane mapy, potem zaznaczasz arkusze map i wysyłasz je: albo do odbiornika, albo na kartę (n.p. via czynik SD na USB). Tutaj uwaga: MapSource zawsze nadpisuje plik gmapsupp.img, więc jeśli miałeś tam coś ważnego to lepiej zrób sobie kopię, lub nazwij go n.p. gmapsup1.img, żeby nie stracić tego (jeśli jest potrzebne).
Taki mały trick przy okazji: proponuję wysyłać po jednej mapie na raz, a potem na karcie zmieniać nazwę pliku, i wysyłać kolejną: dzięki temu możesz potem łatwo zaktualizować tylko jedną mapę, zamiast wgrywać za każdym razem wszystkie na raz. Jeśli Twój odbiornik obsługuje różne nazwy plików .img to możesz potem ładnie to sobie opisać: n.p. polska-ump.img, polska-cn.img, bieszczady.img, etc...

pozdrawiam, Adam
__________________
lc4.pl - nowa strona pomarańczy
fxrider jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem