Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 04.02.2024, 16:54   #15
Pawel_z_Jasla
 
Pawel_z_Jasla's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Posty: 1,033
Motocykl: RD03
Pawel_z_Jasla jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 tygodni 3 dni 12 godz 56 min 8 s
Domyślnie

Nie żebym się sprzeczał ale zimą woda na zasilaniu w podłodze przy PC raczej ma powyżej 30 stopni. Krzywa grzewcza w okolicach 0 stopni na zewnątrz ma zalecane +/- 30 stopni na zasilaniu i tak sobie rośnie wraz ze spadkiem temperatury gdzieś w okolice 36-38 stopni. Szkodnik miał ustawioną w pierwszym sezonie zasilanie stałe /bez krzywej/ na poziomie 28 stopni i bez problemu dawało radę ogrzać budynek ale PC chodziła z dużą częstotliwością /częste załączanie/ a porównując z kolejnymi sezonami zużycie energii było nieco wyższe - tu pewnie wygrzewanie budynku miało też jakieś znaczenie. Młodsza Szkodniczka została z pompą ustawioną przez arcy instalatorów-matołów od dewelopera na 26 stopni zasilania i przy mrozach poniżej 12 stopni Alezio V200 DeDietricha wywalało komunikat o "niewłaściwym ciśnieniu czynnika jednostki zewnętrznej" /dodatkowo tak ustawili wspomaganie grzałkami, że poniżej zera pompa robiła jak zwykły kocioł elektryczny/. Jak zdiagnozował serwisant przysłany w końcu przez producenta, nie miało prawa to działać uczciwie a komunikat wywalało bo nie miało jak wykonać prawidłowo cyklu odszraniania przy tak niskiej temp. zasilania.
Wracając do tematu Maja, to pewnie prosto i specjalnie tanio nie będzie ale można kombinować z podkładem kwarcowym 4mm + laminowany 10mm. Opór cieplny jakiś bardzo mały nie będzie ale i tak dobre kilkadziesiąt % mniejszy jak przy tej litej desce 16mm. nie wspominając o ryzyku "zapracowania" litej deski o podanych przez Maja w pierwszym poście wymiarach. Generalnie jak PC i podłogówka to w/g mnie trzeba jednak godzić się z "estetycznym kompromisem" i iść na maxa w glazurę-kamień bo inaczej to ani specjalnie tanio ani komfortowo nie będzie.

Ps. Aadamus, przy zasilaniu poniżej 30 stopni i desce litej 16mm moim zdaniem w życiu tego przepływami nie ustawisz. Co więcej sam po sobie wiem, że zabawa przepływami przy różnych okładzinach podłogi efekty przynosi średnie - wszystko się da ale czy nie bezpieczniej sikać z wiatrem...
Bez urazy !! To są moje doświadczenia jako laika ale użytkownika podobnych systemów grzewczych do tego w jaki celuje Majo.

Ostatnio edytowane przez Pawel_z_Jasla : 04.02.2024 o 19:28
Pawel_z_Jasla jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem