Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 12.01.2023, 08:07   #1627
kristoch
 
kristoch's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Aug 2016
Miasto: Wrocław
Posty: 1,036
Motocykl: CRF*00L
kristoch jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 dni 13 godz 8 min 58 s
Domyślnie

Przy 15 stopniach to nie wiem, ale u mnie przy 45 śnieg nie jest problemem bo wystarczy trochę słońca i panele się rozgrzewają, śnieg się topi od spodu i szybko zaczyna zjeżdżać. Jak jest go więcej to nawet pod własnym ciężarem zjeżdża bo panel jest gładki. Ale to jednak spora różnica w pochyleniu.

Co do zanieczyszczeń - przez te 3 lata nie myłem i nie wyglądają jakoś specjalnie brudno, a po wykresach nie umiem wyłapać czy spada wydajność.
IMHO żeby odczuć roznice, trzeba by myć chyba co tydzień bo przynajmniej u mnie szybko się zakurzają, ale deszcz to częściowo spłukuje. Podsumowując - nie myję i nie zamierzam.

Częściej już występuje szron czy resztki lodu pośniegowego jak nie ma słońca. Ale jak tylko przyświeci to się to topi błyskawicznie.

Jeszcze jedno - produkcja w zimie jest tak znikoma (pomimo dachu 45 stopni, który zimą daj bardziej prostopadle padanie promieni niż np. 30 stopni), że to nie ma wielkiego znaczenia czy zima panele są zasłoniete czy nie.
Jednak faktycznie net-balancing (kupno/sprzedaż) sporo zmienia opłacalności w stosunku do net-meteringu, gdzie sieć można bylo traktować jak akumulator o sprawności 80%.
kristoch jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem