Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 28.02.2021, 13:25   #47
consigliero
Ajde Jano
 
consigliero's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Rataje Słupskie
Posty: 5,795
Motocykl: Raczej nie będę miał AT
Galeria: Zdjęcia
consigliero jest na dystyngowanej drodze
Online: 8 miesiące 3 tygodni 3 dni 11 godz 28 min 57 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał piotr_3miasto Zobacz post
Zastanawia mnie parametr decydujący o wyborze - 19bar.
Po co takie ciśnienie. To nie jest myjka, żeby podniecać się, jak wąż wysoko skacze.
Do ekstrakcji espresso wykorzystywane jest ciśnienie w okolicy 9bar.
Ważne jest zachowanie przy tym ciśnieniu czasu ekstrakcji i uzysku naparu w tym czasie i temperatura.
Czas i uzysk regulujemy grubością mielenia ziaren. To recepta na uzyskanie najlepszego smaku.
Wiem, że w automatach ciężko jest panować nad tymi ustawieniami, ale ciśnienie 19bar, to dla mnie po prostu bełkot marketingowy.
Ciśnienie to bardzo ważny element bo bez niego nie uzyskamy odpowiedniej intensywności oraz smaku. W myjce wysokie ciśnienie nie służy nam do tego aby wąż skakał tylko w celu polepszenia intensywności mycia. Minimum to 15 bar a im więcej tym lepiej, to prawda że możemy regulować intensywność naparu mieleniem ale jak upilnujemy czas przy niskim ciśnieniu będzie on za długi i to co wyjdzie to nie będzie dobra kawa. Zasadniczo w automacie możemy tylko kontrolować mielenie, niektóre mają przycisk intensywności. W kolbowym mamy więcej eksperymentowania i dobrze mieć dwa młynki, jeden do mielenia kawy na ekspreso a drugi do wszystkich kaw z mlekiem i tych dużych, ciśnienie jest stałe, minimum 15 no i temperatura jest ważna. Celebrując robienie espresso zawsze trzymam kolbę w ekspresie aby była gorąca, czyszczę tylko przed zrobieniem kawy wsypuję miarkę ubijam zapinam i od razu włączam wodę aby kawa nie prażyła się na sucho, dopiero wtedy podstawiam filiżankę. Jeżeli kawa za szybko przeleci to znaczy że jest zbyt grubo zmielona. Polecam bo to fajna zabawa
__________________
BMW Club Praha 001
1.Nigdy nie polemizuj z idiotą. Sprowadzi cię do swojego poziomu a później pokona doświadczeniem.
2.Czasami lepiej milczeć i sprawić wrażenie idioty, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
consigliero jest online   Odpowiedź z Cytowaniem