Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 30.04.2021, 07:09   #20
mdxmd


Zarejestrowany: Sep 2013
Miasto: Lubelskie
Posty: 2,386
Motocykl: CRF1000
Przebieg: 133 000
mdxmd jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 1 tydzień 6 dni 6 godz 7 min 34 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał sudden Zobacz post
To brzmi jak stan jakiejś wojny

Super, że Vectrze się podobało, mój Nissan Maxima z 98-go też uwielbiał 10w60 ale opinia, o której pisałem nie dotyczyła silników z czasów Vectry A, tylko z dzisiejszych.

Nie umiem się zgodzić z teorią, że, co do zasady, zwykły użytkownik wie lepiej jaki olej nalać do silnika niż producent uzbrojony w cały dział R&D, stada inżynierów, wielokrotne testy i lata doświadczeń. Bez problemu mogę się zgodzić, że producenci dla norm ekologicznych wydłużają czasy wymiany oleju, a wtedy silnik żyje krócej (więc ja wymieniam częściej), ale na tyle aut co miałem i na jakiś milion kilometrów które nimi przejechałem jeszcze nigdy olej o specyfikacji zalecanej przez producenta nie zepsuł mi silnika. Nie wiem po co przy tym grzebać.

Auta z ostatnich 10-15 lat przejeżdżają 300-600 tys. km bez remontów silnika. Jak robiłem prawo jazdy, to osiągnięcie 100 tys. km bez remontu było wielkim wydarzeniem. Nie wiem o jakim świecie Dzieju piszesz, że teraz wszystko się szybko zużywa, ale ja tego świata nie znam
Chyba, że jako punkt odniesienia bierzemy okres dużej niezawodności w motoryzacji, kiedy powstał np. Mercedes W124 i jeśli do tego porównujemy to zawsze będzie gorzej, ale to był krótki okres i raczej wypadek przy pracy producentów. Szybko się okazało, że jeśli auta mają być aż tak bezawaryjne to cała branża zdechnie i nie będzie kasy na rozwój nowych generacji aut. Amerykanie to przeszli w latach 60-tych lub 70-tych (nie pamiętam dokładnie), Niemcy powtórzyli ich błąd w 90-tych. To się nie miało prawa udać na dłuższą metę, ze szkodą również dla nas jako klientów, tylko chwilę później.

nie byłbym takim optymistą... a wymiany oleju co 30.000km ? to też troska producenta o trwałość produktu. Jedyne co można o takim interwale napisać to jest to efekt księgowego i nic więcej a nie specjalistów naukowców i dobrej woli producenta,

CRF ma bardzo małe tolerancję pasowania cylinder/tłok, wał korbowy (panewki) i można bez najmniejszego uszczerbku dla silnika a nawet będzie to dla niego na + przejść na olej 10W40 manual i 5W40 DCT ale już wyższy indeks (np. 50) nie ma sensu, natomiast grupa (60) może być destrukcyjna dla tego silnika.
mdxmd jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem