Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 19.04.2021, 13:03   #15
sudden
 
sudden's Avatar

Zapłaciłem składkę :) Dział PiD

Zarejestrowany: Sep 2018
Miasto: okolice Warszawy
Posty: 1,419
Motocykl: CRF250L * T7
sudden jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 10 godz 15 min 14 s
Domyślnie

Drobna zmiana pewnie nie zaszkodzi.
Ja akurat przestałem zmieniać specyfikację oleju odkąd przeczytałem albo obejrzałem o tym, że 10 i więcej lat temu pasowanie elementów silnika było dosyć luźne (w porównaniu z dzisiaj), więc zmiana oleju na inną specyfikacje nie wpływała prawie na nic. Dzisiaj z kolei to już ma większe znaczenie, bo obrabiarki stały się bardzo precyzyjne, w silniku zrobiło się ciaśniej i elementy w czasie pracy mijają się z dużo mniejszym luzem, który dodatkowo maleje po rozgrzaniu tych elementów. W takiej sytuacji ważna się stała też szybkość "upłynniania" oleju w funkcji temperatury silnika, żeby nie stworzyć sytuacji, że silnik się już rozgrzał, szczeliny się pozwężały, ale olej jest jeszcze zbyt gęsty, żeby się w te szczeliny wcisnąć. Wtedy powstają małe zatarcia.
Taka sytuacja podobno się dzieje np. po zastosowaniu rajdowych olejów (typu 10W-60) do nie-rajdowych nowoczesnych silników.

Nie umiem zweryfikować tej teorii, ale nie znalazłem też w niej jakiejś oczywistej dziury, więc na wszelki wypadek zmieniam tylko markę oleju na ulubioną, ale specyfikację zostawiam tą samą.
sudden jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem