Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 03.02.2011, 19:09   #1
ltd454
 
ltd454's Avatar


Zarejestrowany: Mar 2008
Miasto: Białystok
Posty: 662
Motocykl: RD03
Przebieg: 116.000
ltd454 jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 4 tygodni 1 dzień 13 godz 10 min 32 s
Domyślnie Fundacją DKMS Polska - baza dawców szpiku kostnego.

Kontynuując tematy "zimowe" na forum chciałem Was zainteresowac Fundacją DKMS Polska - baza dawców szpiku kostnego. Ich misją jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta chorego na białaczkę.
Dla większości chorych na białaczkę, jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep zdrowych komórek macierzystych od „genetycznego bliźniaka“.
Jak zostać dawcą?
Jest kilka sposobów. O tym szerzej na stronie internetowej Fundacji http://www.dkms.pl/choose.html . Ja Wam opiszę jak ja to zrobiłem. Rejestrujesz się na stronie fundacji i zamawiasz zestaw do pobrania komórek. Po kilku dniach przychodzi koperta z dokumentami i zestawem patyczków do pobrania śluzu z jamy ustnej. Pałeczki wraz z deklaracją należy odesłać pocztą na adres DKMS Polska. Jest to metoda bezpłatna,najprostsza dla dawcy, nie wymaga wychodzenia z domu, wizyty u lekarza, pobierania krwi.
To, że zarejestrujesz się w bazie danych jeszcze nie oznacza, że oddasz komórki macierzyste, ponieważ w ciągu 10 lat maksymalnie 5 osób na 100 zarejestrowanych zostaje dawcami. Dlatego ważne jest aby w bazie było jak najwięcej potencjalnych dawców.
Was to nic nie kosztuje a komuś może uratować życie. Więcej szczegółów na stronie fundacji.
Pobieranie komórek do przeszczepu wykonuję się w 80% przez pobranie komórek z krwi obwodowej dawcy, a tylko w 20% z pobiera się szpik z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy!)

Ostatnio edytowane przez ltd454 : 03.02.2011 o 23:11
ltd454 jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem