Wątek: Ubranie w upał
Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 18.07.2017, 13:43   #11
Neo
Konto zamknięte na stałe


Zarejestrowany: May 2012
Posty: 1,603
Motocykl: RD03
Neo jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 1 tydzień 4 dni 7 godz 52 min 54 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał Emek Zobacz post
Nie idźcie ta droga. Jazda w upale 35+ w buzerze kończy się źle.(...)


Brak tutaj wystarczająco mocnych ikon aby zilustrować moje poparcie dla tego stwierdzenia! Temperatura powietrza wyższa niż temperatura ciała powoduje efekt uznawany mylnie za paradoksalny - owiewający nas wiatr pozornie chłodzi, a w rzeczywistości dodatkowo podnosi temperaturę ciała. Zachodzi zjawisko konwekcji - przekazywania ciepła z ośrodka o wyższej temperaturze do ośrodka o niższej, w tym przypadku ciało absorbuje z powietrza to czego mamy i tak już za dużo.

Zakładając ubranie które ogranicza wpływ gorącego powietrza na naszą skórę zmniejszamy ten proces, organizm będzie pozbywał się nadmiaru ciepła poprzez pocenie się, a my mu w tym pomożemy, idąc za radą podaną przez Emka: mokra koszulka pod kurtkę. Powstaje warstwa izolacyjna która posłuży nam dłużej niż pozorne wietrzenie się.

Przerobiłem jazdę w upale na lekko, straciłem przytomność na kilka sekund jadąc na ruchliwej drodze, widać mój Anioł Stróż przejął kontrolę ponieważ dalej jestem po tej stronie życia... Dlatego tak doceniam teraz przesiadkę na jasny komplet ciuchów (RST Adventure II) z kieszenią na camelbak na plecach.

Podobnie jeśli latem jest wam gorąco w pomieszczeniu, wystarczy na okno założyć od zewnątrz kawałek materiału, np. prześcieradło czy poszewkę, (ewentualnie założyć markizę jak ktoś mieszka w domku i ma ku temu warunki) zamiast zaciągać żaluzje od wewnątrz. Słońce i tak nagrzeje to na co trafi za szybą podnosząc temperaturę powietrza. Osłona założona po zewnętrznej stronie zablokuje skutecznie ten efekt przepuszczając i tak sporo światła dziennego.

W pracy mam ten problem co roku - projektant wymyślił sobie w całym budynku żaluzje z metalizowanych pasków które latem wręcz parzą więc w pokojach gorąco, klimatyzacja na maksa, rachunki rosną ale administracja uważa, że wymiana żaluzji na cokolwiek innego to fanaberie.
__________________
Konto zamknięte na stałe.

Ostatnio edytowane przez Neo : 18.07.2017 o 13:56 Powód: literówki
Neo jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem