Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 16.11.2023, 15:15   #10
zylek
 
zylek's Avatar

Zapłaciłem składkę :)

Zarejestrowany: Jul 2017
Miasto: Helvetia (BL)
Posty: 462
Motocykl: CRF1000L, H701 E, betinka 300RE, Tryplak 765
Przebieg: 43kkm +
zylek jest na dystyngowanej drodze
Online: 1 miesiąc 6 dni 11 godz 34 min 33 s
Domyślnie

Ehhhh, można było zapytać , ale napiszę bez pytania dlaczego e10 to moim zdaniem zło, szczególnie w silnikach 2T. W benzynie e5 jest do 5% alkoholu. Ale może go nie być wcale. Nie znam badań, ale empirycznie wiem,że na paliwie z DE auto mi pali 0,5 do 1,0L mniej niż np na benzynie z PL. Na chłopski rozum tłumaczę sobie to różnicami w zawartości etanolu, bo ten uwalnia mniej energii w procesie spalania niż paliwo z węglowodorów. Pewnie więc, pomiędzy krajami jest różna zawartość alkoholi w paliwie. W E10 minimalnie musi być więcej niż 5%, niektóre źródła podają 6, do maksimalnie 10%. W zależności od ilości alkoholu w paliwie, zmienia się ilość wody którą można rozpuścić w paliwie bez rozwarstwienia. Dla E10 wysycenie to około 0,5% wody, niewiele nie!? Na rozwarstwienie ma zasadniczy wpływ temperatura, i przy obniżeniu temperatury już mniejsza zawartość wody w mieszaninie spowoduje rozwarstwienie. Ta wartość referencyjna to gdzieś w okolicy 10 czy 15oC. Teraz najważniejsze, przy rozwarstwieniu mieszaniny wody-alkoholu i benzyny, mieszanina alkoholu i wody wytrąci się na spodzie zbiornika około 4 cząsteczki alkoholu na 1 cząsteczkę wody. Węglowodory z niewielką zawartością alkoholu/wody zostaną u góry. Węglowodory źle mieszają się z alkoholami, a tak naprawdę to węglowodory można w niewielkim stopniu rozpuścić w alkoholu, ale w wodzie węglowodory się nie rozpuszczają praktycznie w ogóle. Oczywiście dodawane są do paliwa komponenty które zapobiegają rozwarstwieniu, ale one też nie zapobiegają temu zjawisku w nieskończoność. Teraz, wyobraźmy sobie że dochodzi do rozwarstwienia w naszym 2t i do komory idzie alkohol z wodą. Generalnie silnik na alkoholu pójdzie, ale mieszanka ta nie będzie miała prawie w ogóle oleju, bo węglowodory zostają u góry. Alkohol jak i woda same w sobie mają słabe właściwości smarne. Jaki będzie wpływ takiego zasilania na łożyska? Dodatkowo, nawet jeżeli się nie rozdzieli, bo dodatki zapobiegają temu zjawisku, to po wyłączeniu silnika, woda z paliwa zostanie w skrzyni korbowej i po ostygnięciu, wytrąci się jako woda, co powoduje korozję. W stanach od wielu lat, stosuje się paliwo E10. Poczytajcie fora amerykańskie co zalecają do 2T!? Racing fuel albo mieszaninę 50:50 ww z paliwem ze stacji. Oczywiście RF jest bez alkoholowy! Każdy leje co chce, ale ja z uwagi na większą zawartość alkoholu i tym samym wody w w E10, wolę nie ryzykować i dopłacić na stacji nawet za 98, niż potem robić zatarty motor.
zylek jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem