Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 30.12.2009, 11:42   #39
Ola
wondering soul
 
Ola's Avatar


Zarejestrowany: May 2008
Miasto: Warszawa
Posty: 2,364
Motocykl: KTM 690 enduro, Sherco 300i
Galeria: Zdjęcia
Ola jest na dystyngowanej drodze
Online: 2 miesiące 2 tygodni 3 dni 23 godz 11 min 8 s
Domyślnie Co warto przeczytać przed / po podróży - kącik dobrej książki

Mamy już na forum bardzo dużo ciekawych relacji z podróżny (dużych i małych). Mamy też dział "Podróż marzeń" i "Co warto posłuchać...". W tym kontekście brakuje mi jednego kącika, w którym można by łatwo i szybko znaleźć informacje co warto przeczytać przed / po podróży. Przynajmniej ja nie mogę takiego wątku znaleźć, a jak jest to przepraszam i proszę Panie Admin ten post zlikwidować. Intuicja mi mówi, że bogata wiedza naszych podróżujących, poza samymi doświadczeniami z wyjazdów, opiera się także na ciekawych lekturach. Na rynku jest teraz dostępnych tysiące książek o podróżach i "miejscach". Wiadomo, że część jest dobra, część gorsza, a część w ogóle trudno dostępna i możemy o nich nawet nie wiedzieć. Warto więc mieć jakieś wskazówki od tych co już wiedzą, po co warto sięgnąć - nie jest to wcale takie oczywiste. Dobra lektura na temat miejsca, do którego zamierzamy się wybrać, albo z którego wracamy na pewno nie zaszkodzi, a tylko się przyda.

Mam propozycję żeby umieszczać w tym wątku propozycje książek (nie stron internetowych, linków itp., tylko takich z papieru w okładce) dotyczących szeroko pojętych podróży i podróżowania. Nie chodzi mi tylko o książki motocyklowe, ale też takie które mogą przybliżyć kulturę, warunki podróżowania i rzucić ogólne tło na dany kraj. Łapią się tu też przewodniki (alternatywy dla Lonely Planet, którego osobiście nie lubię...). Jeśli będzie jakiś odzew w tym temacie, to dobrze by było zaznaczać w poszczególnych postach jakiego kraju / regionu świata proponowana książka dotyczy. Ułatwi to wszystkim szukanie. W istniejących relacjach z podróży jest już sporo propozycji ciekawych książek (tylko, że są porozrzucane po różnych miejscach). Tak od razu przychodzi mi na myśl Chris Scott, o którym wspominał Podos, czy ostatnie "Moje Indie" Kreta, o której wspominał LukaSS. Jest tego na pewno więcej i liczę, że autorzy tych propozycji się tutaj ujawnią. Nie ukrywam, że bardzo też liczę na ciekawostki o Polsce (może grupy regionalne tutaj przyjdą z pomocą). To by było na tyle.

Na początek...

Azja - Tybet / "Tybet, Tybet" Patrick French

Świetna książka o tym jak naprawdę jest w Tybecie, z porządnym tłem historycznym. Pierwsza, na którą trafiłam, nie "czarno - biała" opowieść o wyidealizowanym Shangri La, jak często Tybet jest przedstawiany. Gorąco polecam. Mnie wciągnęła bardzo.

Polska / Przewodnik "Beskid Niski" wydawnictwa Rewasz (w ogóle uważam, że przewodniki po Polsce Rewasza są niezłe).

Dużo ciekawostek o zapomnianych miejscach tego regionu.

Pozdrawiam
__________________
Ola
Ola jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem