Wyświetl Pojedyńczy Post
Stary 05.10.2023, 22:13   #45
pałeł
gsm: 512242193
 
pałeł's Avatar


Zarejestrowany: Jul 2006
Miasto: Rzuchów
Posty: 5,085
Motocykl: RD11a
Galeria: Zdjęcia
pałeł will become famous soon enough
Online: 4 miesiące 2 tygodni 5 dni 10 godz 20 min 48 s
Domyślnie

Cytat:
Napisał matjas Zobacz post
nie wiem co chciałeś napisać ale 25 poniżej zera to Ci ta klima nie pogrzeje

też myślę o dołożeniu klimatyzatora do domu - tak na wsiaki słuczaj. na parter ale raczej w charakterze grzałki. chata jest tak zaizolowana, że w największe upały jeśli nie pootwieramy wszystkiego na oścież jest jak w klimatyzowanym lokalu - wręcz za chłodno.
Do -25 C to również np. 6 na plusie akurat coś na temat freonów sprężarek i kiedyś tam łykło Był czas ze strugałem parowniki do freoncoolingu. Lecz to czasy tak odległe ze tylko juz ogólniki zostały w głowie, tzn jak to działa. Co i po co dlaczego, pamiętam też ze różnica w czynniku (freonie) np propan i co2 da nam inne temperatury na skraplaczu i parowniku.
A czy akurat grzeje czy chłodzi to juz zależy która jednostka robi za parownik a która za skraplacz, a mechanicznie one są praktycznie takie same to wymiennik przecież.

Bardziej chciałem ci podpowiedzieć ze masz wtedy możliwość korzystania z innego źródła ciepła.
Które nawet bezobsługowo działa ma jakaś tam automatykę dbając o twój komfort. I w przeciwieństwie do innych źródeł ciepłą można również schłodzić pomieszczenie.

Do tego przy grzaniu tradycyjnym mamy tak ogrzanie wody> transfer wody do kaloryfera/ podłogówki i ogrzanie powietrza przy klimatyzacji grzejesz/chłodzisz tylko powietrze od razu. straty cierpła w budynku masz te same. Wiec regulacja temperatury jest szybsza czy tańsza nie wiem napewno wygodniej kliknąć na pilocie niż podejść do sterownika i tam sobie klikać.

Wada nie zagrzejesz tym wody do celów użytkowych
Zalety nie wymaga instalacji CO budowy kotłowni której ty nie masz
druga sprawa ze 12m od domu do kotłowni to masa wody w obiegu a ilość wody to duża bezwładność kotła problemy w jego regulacji.
A także należy zwiększyć moc pomp obiegowych aby były w stanie przepchać konieczna ilość wody w obiegu.
Im instalacja bardziej skomplikowana tym więcej bedzie wymagała rozwiań technicznych jakie bedziesz musiał zamontować aby było komfortowo i ekonomicznie lub druga opcja jest tanio bez rozwiozą technicznych ale bedzie problematyczna i ciężka do regulacji czyli masz za gorąca lub za zimno. jeśli pomieszasz podłogówkęz grzejnikami bedziesz musiał iść w stronę sprzęgła lub bufora ewentualnie kolektory zbiorcze do tego bloki do regulacji temp czynnika na podłogówkę / kalofery plus termostaty.
Wreszcie do samego nawet do grzania cwu warto miec tez możliwość pracy układu tylko do ładowania ciepła w CWU
To wszystko to masa zaworów i masa rur pewnie pexy bo najszybsze i najprostsze w montażu ale nadal to w huj brudnej roboty przed toba!
pałeł jest offline   Odpowiedź z Cytowaniem